Związek między wędrówkami a kreatywnością

Niewiele muz jest lepszych od natury. Spędzanie czasu na wędrówkach przez doliny, wzgórza, góry i lasy to niezawodny sposób na pobudzenie kreatywnych soków i odkrycie świeżych inspiracji. Jak powiedział eseista i poeta Ralph Waldo Emerson W obecności natury, przez człowieka przebiega dzika radość.

Ale jak artystycznie lub twórczo uchwycić „dziki zachwyt” natury? Z pewnością chodzi o coś więcej niż tylko zanotowanie pierwszej rzeczy, która przychodzi do głowy?

W rzeczywistości podczas wędrówek lub wędrówek z plecakiem masz do dyspozycji nieskończoną liczbę kreatywnych możliwości — wystarczy wybrać medium i podejście, które współbrzmi z Tobą. Oto kilka pomysłów na początek.

Związek między wędrówkami a kreatywnością

Źródło obrazu: Unsplash

Uważność podczas wędrówek

Nie musisz być w spokojnym stanie umysłu, aby uzyskać dostęp do swojej kreatywnej strony – ale to pomaga. Na szczęście piesze wędrówki są dobre dla zdrowia psychicznego i są świetnym sposobem na uspokojenie zapracowanego umysłu, ponieważ plener pomaga skupić się na otoczeniu i ugruntować się tu i teraz. Może również pomóc, jeśli zmagasz się z chorobami takimi jak depresja lub przez jakiś czas byłeś w rutynie.

Istnieje wiele świetnych sposobów na ćwiczenie uważności, ale dlaczego nie wykorzystać swojego otoczenia, aby znaleźć twórczy, uważny stan? Oto jak:

  • Zwróć uwagę na otoczenie i upewnij się, że jesteś na bezpiecznym szlaku. Zejście ze szlaku może wydawać się dobrym pomysłem, ale szybko się zgubisz.
  • Rozpocznij uważne wędrówki, licząc kroki i spowalniając rytm. Policz do 10 i z powrotem kilka razy.
  • Posłuchaj dźwięku twoich stóp na szlaku pod tobą.
  • Zatrzymaj wędrówkę i słuchaj dźwięków wokół siebie — możesz nawet zamknąć oczy i spróbować usłyszeć horyzont.
  • Kiedy robisz sobie przerwę na wodę, spróbuj posmakować wody i świadomie poczuj efekt nawodnienia przepływającego przez twoje ciało.
Czytać  Czy plecaki turystyczne są dozwolone?

Uważność podczas wędrówek pomaga zwracać uwagę na otoczenie i szybko wprowadza Cię w twórczy nastrój. Możesz nawet zwiększyć swoją praktykę uważności dzięki sztuce, takiej jak fotografia. Fotografia jest świetna dla dobrego samopoczucia psychicznegoi może bezproblemowo połączyć się z twoją praktyką uważności. Jak wyjaśnia Laurie Klein, edukator sztuki i fotografka na podczerwień: „Fotografie są lustrem w twojej duszy”, a praktyka robienia zdjęć może prowadzić do osobistego rozwoju i sensownego samopoznania.

Samopoznanie podczas wędrówki

Samopoznanie jest zmienne. Pewnego dnia czujesz, że w pełni spełniasz grecką maksymę”poznaj siebie”. Następnego dnia zaczynasz się zastanawiać, dlaczego powiedziałeś coś głupiego lub zrobiłeś coś zawstydzającego. To naturalne, że czujesz się w ten sposób, ale wędrówki mogą pomóc Ci odkryć tożsamość, z której możesz być dumny.

Niestety, samopoznanie nie dzieje się samo, gra słów zamierzona. Zamiast tego, aby dojść do sensownego wniosku, musisz szperać i sondować swoje wyobrażenia o świecie.

Podczas wędrówek najlepszym sposobem na samopoznanie jest „zapakowanie ze sobą pytania” i zbadanie go w kreatywny sposób.

Spakowanie pytania oznacza, że ​​zanim postawisz stopę na tropie, wybierasz pytanie do rozważenia i wracasz do niego za każdym razem, gdy twój umysł odchodzi od twojego bezpośredniego doświadczenia. Najlepiej byłoby, gdyby to pytanie w jakiś sposób obracało się wokół natury i kreatywności. Oto kilka przykładów na początek:

  • Czy jesteś częścią natury czy społeczeństwa? A może coś pomiędzy?
  • Gdzie kończy się ludzkie życie, a zaczyna natura?
  • Dlaczego lubisz spędzać czas na łonie natury? Wydaje się to sprzeczne z intuicją, ale naturalne przestrzenie są bardziej relaksujące niż te, które budujemy — dlaczego tak jest?

Oczywiście podczas wędrówki zawsze możesz wymyślić tego rodzaju pytania. Ale pomysł „spakowania pytania” polega na nadaniu priorytetu myślom, które pobudzają kreatywność. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że wpadniesz na sensowne myśli i samopoznanie, gdy zdecydujesz się na jedno pytanie, zanim trafisz na trop, i możesz natknąć się na nową perspektywę, będąc na łonie natury.

Czytać  Jak czyścić śmierdzące buty turystyczne

Rozważ nowe medium

Wędrówki z natury zwiększają kreatywność. Badanie Stanforda wykazało, że Twoja kreatywność może wzrosnąć o 60% podczas chodzenia i zasugerował, abyś jak najlepiej myślał, stawiając jedną nogę przed drugą.

Nie powinno to być aż tak wielką niespodzianką. Najwięksi myśliciele na świecie, od Nietzschego po Jane Austen, uwielbiali spacery i podążali ścieżką, realizując niektóre ze swoich najlepszych pomysłów.

Jeśli jednak czujesz się wypalony w swoim zwykłym medium, wędrówka może nie wystarczyć, aby odzyskać twoją kreatywność. Zamiast tego rozważ wypróbowanie nowego medium artystycznego, które można ukończyć podczas wędrówek i które zapewni ci dobrą przerwę od zwykłej praktyki artystycznej.

Wybór nowego medium zależy wyłącznie od Ciebie. Ale spróbuj czegoś, co poprowadzi Cię w nowym kierunku. Na przykład, jeśli zwykle piszesz opowiadania lub eseje, spróbuj czegoś dotykowego, takiego jak malowanie lub fotografia cyjanotypowa. Lub, jeśli zwykle spędzasz wolny czas malując i rzeźbiąc, spróbuj swoich sił w poezji i wybierz formę, która Ci odpowiada, jak haiku lub free-verse.

Wybierając nowe medium do eksploracji, możesz odkryć, że możesz nawiązać kontakt z naturą w nowy i twórczy sposób. Cyjanotypy wykorzystujące naturalne materiały mogą pomóc ci wyraźniej dostrzec artystyczny potencjał twojego otoczenia, a poezja skrócona może dać ci trwałą pamięć o tym, jak czuła się twoja wędrówka.

Odrobina planowania to długa droga

Wędrówki dla kreatywności to świetny sposób na zatracenie się i odkrycie nowych pomysłów lub doświadczeń. Ale większość podwyżek też nie jest pozbawiona niewielkiego niebezpieczeństwa. Tak więc, zanim zrobisz swoje najlepsze wrażenie Julie Andrews na lokalnych wzgórzach, pamiętaj, aby zaplanować wędrówkę i wykonać wszystkie prace przygotowawcze, których możesz potrzebować.

Planując wędrówkę, bądź szczery co do własnego doświadczenia i ograniczeń. 20-kilometrowa wędrówka w góry może być świetną historią, ale jeśli nie masz doświadczenia, skończysz tylko z pęcherzami i posiniaczonym ego. Zamiast tego spróbuj wyszukać odpowiednie wędrówki w Twojej okolicy za pomocą aplikacji takich jak AllTrail i Strava. Te aplikacje zazwyczaj podają ocenę trudności, a recenzje pomagają przygotować się na warunki, z którymi będziesz musiał się zmierzyć.

Czytać  Co zabrać na nocną wędrówkę

Sprzęt, który musisz zabrać, jest wysoce sytuacyjny. Wędrówka o wschodzie słońca może wymagać zabrania kilku warstw, podczas gdy nocna wędrówka będzie wymagała lamp i dodatkowych apteczek. Upewnij się, że odhaczyłeś najważniejsze, ale spakuj też trochę materiałów artystycznych. Mały, wodoodporny notatnik jest zazwyczaj idealny do poezji, a akwarele podróżne można łatwo znaleźć w lokalnym sklepie papierniczym.

Oczywiście nie musisz tworzyć niczego, co przetrwa, gdy jesteś na łonie natury. Nie ma nic złego w po prostu tańczeniu nad jeziorem lub stosem kamieni. Ale upewnij się, że zawsze przestrzegasz zasad „nie pozostawiaj śladów” i pamiętaj, aby rozebrać stosy kamieni przed wyjazdem, aby pomóc parkom narodowym, które są przytłoczony pozostałymi stosami kamieni.

Wniosek

Wędrówki i kreatywność są ze sobą nierozerwalnie związane. Chodzenie na świeżym powietrzu rodzi nowe pomysły i pomaga skupić się na wyzwaniach. Możesz także wykorzystać naturę jako muzę i nagrywać to, co widzisz, słyszysz i wąchasz podczas wędrówki. Jeśli starasz się znaleźć swoją twórczą pasję na zewnątrz, zastanów się nad zmianą mediów i spróbowaniem czegoś nowego. Będziesz zaskoczony wynikami i podczas wędrówki możesz natknąć się na ważne twórcze przełomy.