Zapobieganie kleszczom i komarom podczas wędrówek

Trzymanie kleszczy i komarów z dala na świeżym powietrzu służy wielu celom. Sprawia, że ​​spędzasz czas na zewnątrz bardziej komfortowo, ale może również zapobiegać poważnym problemom zdrowotnym. Komary przenoszą wirusa Zachodniego Nilu, Zika i kilka innych chorób, które mogą wpływać na ludzi. Kleszcze przenoszą straszliwą boreliozę i gorączkę plamistą Gór Skalistych.

Dobrą wiadomością jest to, że tym chorobom należy zapobiegać. Zła wiadomość jest taka, że ​​jeśli jesteś turystą, kamperem lub odkrywcą na świeżym powietrzu, kiedy wychodzisz, stawiasz się bezpośrednio w obszarze „ryzyka”.

Równie ważne, jak posiadanie nawodnienia, ochrony przeciwsłonecznej i mapy, gdy wychodzisz na zewnątrz, zadbaj o to, aby nie dopuścić do siebie i swoich zwierząt kleszczami i komarami.

Zapobieganie kleszczom i komarom podczas wędrówek

Uważaj na swoje otoczenie

Siedlisko kleszczy i komarów często pokrywa się z obszarem, w którym ludzie przebywający na świeżym powietrzu chcą spędzać czas. Jedną z głównych rzeczy, które możesz zrobić, jest świadomość tego, dokąd się wybierasz i jakie są zagrożenia.

W przypadku kleszczy wiedz, że lubią obszary z wysoką trawą, dużą ilością drzew lub krzewów i zaroślami. Kleszcze „wskakują” na ciebie, gdy przechodzisz obok, więc lubią być nieco podniesione z ziemi. Jeśli zdarzy ci się zejść ze szlaku w wysoką do ud trawę na spacer, jest bardzo duża szansa, że ​​kleszcze będą czekać na przejażdżkę.

Musisz być najbardziej zaniepokojony kleszczem czarnonogim lub jelenim, który przenosi boreliozę. Dla większości miłośników przyrody najbardziej ryzykownymi obszarami w USA są stany północno-wschodnie i środkowe. Jednak kleszcze agresywnie rozszerzają swój zasięg, a wraz ze zmianami klimatu kleszcze szybko zdobywają nowe terytorium.

Jeśli chodzi o komary, żaden stan nie jest bezpieczny. Prawdą jest, że klasyczne terytorium komarów to piękne Northwoods ze wszystkimi lasami, jeziorami i wodą, ale faktem jest, że są one wszędzie. Co więcej, bardziej chore komary żyją w bardziej suchych stanach. Twoje szanse na zarażenie wirusem Zachodniego Nilu są wyższe na szlaku turystycznym w Kolorado lub Kalifornii niż w Wisconsin lub Maine.

Czytać  Jak wybrać idealny nóż survivalowy?

Komary uwielbiają obszary w pobliżu źródła wody, a jeśli woda się nie porusza lub nie jest głęboka, nawet lepiej. Zwykle są też najbardziej aktywne o zmierzchu, więc możliwe jest, że nie zobaczysz komara przez cały dzień, ale gdy rozłożysz namiot i usiądziesz na zewnątrz o zachodzie słońca, pojawią się.

Użyj repelentów

Użyj repelentów

Skuteczny repelent lub kombinacja repelentów może działać naprawdę dobrze zarówno w przypadku kleszczy, jak i komarów. Repelenty czasami mają złą reputację, ponieważ ludzie je wyczuwają i zakładają, że są wykonane ze szkodliwych chemikaliów. Prawdą jest, że wiele repelentów stworzonych przez człowieka ma być używanych zgodnie z zaleceniami — nic w nadmiarze nie jest dobre. Ale wszystkie repelenty dostępne obecnie na rynku są zatwierdzone przez EPA.

Jeśli chodzi o kleszcze, najbardziej lubimy najbardziej odstraszający kombinację dwóch, w tym przypadku przewodnik odstraszający kleszcze. Deet świetnie działa na skórę, natomiast permetryna nie jest przeznaczona do skóry, ale działa cuda na odzież i obuwie. Jeśli będziesz w obszarze, w którym występują kleszcze, ta kombinacja okaże się naprawdę skuteczna. Należy pamiętać, że permetrynę należy nakładać tylko na ubrania i buty co kilka noszenia, podczas gdy Deet należy nakładać na skórę kilka razy dziennie.

Ludzie często pytają o olejki eteryczne i naturalne sposoby na pozbycie się kleszczy, a istnieją pewne obiecujące badania oparte na olejkach takich jak nootkatone, geraniol i rozmaryn. Mogą być przydatne przeciwko kleszczom, ale nie można powiesić czapki na tych rozwiązaniach tak, jak na sprawdzonych, przetestowanych środkach odstraszających kleszcze, takich jak te wymienione powyżej. Borelioza nie jest czymś, z czym chcesz ryzykować!

Jeśli chodzi o środki odstraszające komary, historia jest nieco podobna, chociaż pojawia się coraz więcej danych, że niektóre naturalne rozwiązania mogą całkiem dobrze działać przeciwko skeeters.

Czytać  Jak radzić sobie z częstymi urazami podczas wędrówek

Najlepszym środkiem odstraszającym komary jest DEET, który występuje w wielu stężeniach. Co robi inne stężenie DEET? Wielu o tym nie wie, ale w rzeczywistości oznacza to, że możesz iść dłużej, zanim ponownie złożysz wniosek. Wyższy procent DEET niekoniecznie odstrasza więcej komarów na raz, ale trzyma je z dala przez dłuższy czas.

Innym świetnym środkiem odstraszającym komary jest pikarydyna. Podobnie jak Deet, jest syntetyczny, ale bardzo dobrze działa na komary. W większości przypadków można używać DEET i pikarydyny zamiennie, chociaż DEET ogólnie działa lepiej na inne stworzenia, takie jak kleszcze lub czarne muchy, jeśli próbujesz odstraszyć wiele gatunków za pomocą jednej substancji chemicznej.

Noś odpowiednie ubrania

Noś odpowiednie ubrania

Noszenie odpowiedniej odzieży podczas wychodzenia na obszar, w którym znane są kleszcze lub komary, ma kluczowe znaczenie. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest ułatwienie robakom, pozwalając im bez wysiłku znaleźć twoją skórę i zaatakować cię.

Noszenie odzieży, która jest odpowiednia dla obszarów o dużym nasileniu owadów, to mądry ruch. Lekka koszulka z długimi rękawami (jak te).

Niektóre marki faktycznie traktują odzież permetryną podczas procesu budowy, dzięki czemu ubrania są wyjątkowo skuteczne w walce z owadami przez wiele, wiele prań. Te ubrania są warte rozważenia, jeśli obawiasz się, że będziesz musiał spędzać czas w okolicy, w której obawiasz się zachorowania na boreliozę.

Cokolwiek nosisz, upewnij się, że ma długie rękawy i nogawki, a także koszula z kołnierzykiem może być przydatna. Dobrą wiadomością jest to, że wykonanie wszystkich tych kroków z ubraniem pomoże Ci również zmniejszyć ekspozycję na słońce, więc teoretycznie powinieneś spędzać mniej czasu na nakładaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym przed wędrówką lub wycieczką.

Wykonuj regularne kontrole kleszczy

Może to oznaczać oczywiste, ale zatrzymanie się od czasu do czasu, aby upewnić się, że nie masz żadnych kleszczy, które planują przyczepić się do skóry, jest nie tylko dobrym pomysłem, ale wręcz koniecznością. Kiedy sprawdzasz kleszcza, chcesz zrobić dość dokładną recenzję, a nie tylko przelotne spojrzenie. Obejmuje to używanie rąk i upewnianie się, że nie czujesz niczego nienormalnego.

Czytać  Wskazówki dotyczące letnich wędrówek na upały

Wspaniale jest przyjrzeć się oczywistym częściom, ale pamiętaj, że kleszcze uwielbiają gorące miejsca. W związku z tym upewnij się, że czujesz się za uszami, kolanami, pod pachami i tak, w dolnych obszarach. Lepiej przez chwilę wyglądać trochę niezręcznie, niż mieć przywiązany do siebie niewłaściwy tik.

Nie zapomnij o swoich zwierzakach

Nie zapomnij o swoich zwierzętach

Jeśli Twój pies dołącza do Ciebie na wycieczkę, nie zapomnij uwzględnić go w swoim planie zapobiegania kleszczom lub komarom. Są tak samo ważne do ochrony jak ty. Psy mają tendencję do odnajdywania drogi w wysokich stosach traw i zarośli i prawdopodobnie znajdują się w obszarach, w których będą kopać kleszcze, komary, czarne muchy lub inne dokuczliwe robaki. Poza tym psy staną się żywicielami kleszczy, które mogą dołączyć do Ciebie w samochodzie lub domu po zakończeniu wycieczki.

Pamiętaj, aby przed wyruszeniem z psem użyć środków zapobiegających kleszczom i komarom, w tym leków przeciw pchłom i kleszczom. Występują w wielu formach.