Z czego wykonane są kule rybackie? Dlaczego czerwony i biały?

Każdy wędkarz ma pudełko pełne swojego ulubionego sprzętu, w tym haczyków, ciężarków i bobberów. Każdy rybak potrzebuje tego sprzętu, ale czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie: „Z czego wykonane są bobbery wędkarskie?” lub jeszcze lepiej: „Dlaczego czerwony i biały?”

Z czego wykonane są bobbery wędkarskie? Dlaczego czerwony i biały? Bobbery wędkarskie wykonane są z kilku różnych materiałów:

 • Balsa
 • Plastikowy
 • Piana
 • Korek

Zobaczysz wiele czerwonych i białych bobberów, głównie dlatego, że przed początkiem 20ten W wieku czerwień była najjaśniejszym, łatwo dostępnym kolorem, a biel zapewnia najlepszy kontrast z czerwienią.

Te wędkarskie bobbery to coś więcej, niż mogłoby się wydawać. Przeprowadziliśmy badania, aby ustalić, dlaczego są one tak ważne dla sprzętu rybaka. Jeśli jesteś na rynku bobberów, sprawdź, czego się nauczyliśmy.

Z czego wykonane są kule rybackie?

Pierwszą rzeczą do wyjaśnienia jest to, że spławiki rybackie są również często określane jako spławiki wędkarskie. Niezależnie od tego, czy używasz bobbera, czy spławika, wszystko jest takie samo.

Następną najważniejszą rzeczą do omówienia jest wyjaśnienie materiału, z którego wykonane są bobbery wędkarskie. Jak omówiono powyżej, oto niektóre z materiałów używanych do bobberów wędkarskich:

 • Balsa
 • Plastikowy
 • Piana
 • Korek

Chociaż istnieją inne materiały używane do łowienia bobberów, powyższe cztery są najbardziej powszechne. Powód, dla którego te materiały są używane w bobbersach wędkarskich, jest prosty; te materiały unoszą się na wodzie. Oczywiście nie chcesz tonącego bobbera.

Jaki materiał jest najlepszy na bober wędkarski?

Mając do wyboru sporo materiałów, jeśli chodzi o bobbery wędkarskie, możesz się zastanawiać, który z nich jest najlepszy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale to nie znaczy, że wśród rybaków nie ma debaty.

Oczywiście plastik i pianka nie są tak przyjazne dla środowiska jak balsa i korek. Chociaż istnieją pewne przyjazne dla środowiska opcje pianki, generalnie nie są one używane w rzeczach tak małych, jak spławiki wędkarskie.

Czytać  Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Wielu profesjonalnych rybaków uważa, że ​​balsa to najlepszy wybór na spławik wędkarski. Balsa jest bardzo lekka, podatna na kształtowanie i wyporna – wszystkie dobre cechy spławika wędkarskiego.

Różne kształty i rozmiary kulek wędkarskich

Oprócz materiałów, z których wykonany jest spławik wędkarski, ważny jest również ich kształt. Spławiki wędkarskie są zwykle okrągłe, gruszkowe, ołówkowe lub w kształcie beczki. Materiał i kształt pomagają bobberowi działać w określonych wiatrach i prądach.

Zobaczysz spławiki wędkarskie w wyżej wymienionych kształtach, a także w różnych rozmiarach. Kiedy rybak wybiera się nad wodę, przy wyborze odpowiedniego kształtu i rozmiaru bobbera bierze pod uwagę fale, siłę wiatru i głębokość wody.

Na przykład szersze pływaki są lepsze w przypadku wzburzonych prądów, ponieważ są bardziej stabilne. Mając to na uwadze, chcesz użyć najmniejszego możliwego bobbera, jednocześnie unosząc się wysoko na powierzchni wody i będąc bardzo wrażliwym na holowanie przez gryzącą rybę.

Doświadczeni wędkarze przy wyborze odpowiedniego spławika uwzględnią również płochliwość ryb, prąd, wielkość i rodzaj zastosowanej przynęty oraz wymaganą odległość wyrzutu.

Dlaczego kule wędkarskie są czerwone i białe?

Teraz, gdy mamy już zakryty kształt i materiał bobberów, porozmawiajmy o kolorze. Możesz się zastanawiać: „Dlaczego czerwony i biały? Cóż, w rzeczywistości istnieje wiele różnych kolorów dostępnych dla bobberów wędkarskich. Jednak najczęstszymi kolorami, które widzisz, są prawdopodobnie czerwony i biały.

Chociaż nie ma jasnego powodu obfitości czerwonych i białych bobberów, istnieje kilka możliwości:

 1. Czerwony był łatwiej dostępny przed początkiem 20ten wiek.
 2. Czerwień i biel dobrze kontrastują.

Przyjrzyjmy się bliżej powyższym przyczynom występowania czerwonych i białych bobberów.

Czerwony był łatwiej dostępny do kolorowania Bobberów

Przed początkiem 20ten W wieku czerwień była najjaśniejszym kolorem farby, który był łatwo dostępny. Podczas gdy biały, zielony i niebieski były również łatwo dostępne, czerwony najlepiej prezentował się na wodzie.

Czytać  Czy można używać baitcastera z żywą przynętą?

Inne kolory były dostępne, ale były droższe w produkcji i nie tak dostępne dla codziennego rybaka. Małe firmy produkowały tylko kilka kolorów farb, ponieważ było to najbardziej opłacalne.

Ogólnie rzecz biorąc, czerwony kolor znajduje się na powierzchni wody. Łatwo to zauważyć, a jeśli skubniesz, spławik się przewróci.

Czerwono-biała studnia kontrastowa

Czerwony i biały znajdują się na obu końcach spektrum kolorów. Oznacza to, że dwa kolory kontrastują najsilniej.

Podczas gdy biel jest trudna do zobaczenia na wodzie, szczególnie w świetle słonecznym, kontrast między nią a czerwienią sprawia, że ​​jest bardziej zauważalna, gdy twój bobber się obraca.

Jeśli ryba pogryzie twoją przynętę, najlepiej, gdy spławik przewróci się i szybko zobaczysz zmianę z czerwonego na biały i zwiniesz go.

Inne dostępne dziś kolory Bobber

Jednak po tym całym wyjaśnieniu istnieją dziesiątki różnych kombinacji kolorów do wyboru, jeśli chodzi o wybór bobberów.

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze koloru dla swojego bobbera, jest posiadanie dwóch kontrastujących kolorów, aby łatwo było zauważyć, kiedy się skubie.

Oprócz czerwonych i białych bobberów na Amazon możesz szybko znaleźć następujące kombinacje kolorów:

Co robi Bobber?

Rozmawialiśmy o materiale, rozmiarze, kształcie i kolorze spławików, ale jeśli dopiero zaczynasz wędkować, możesz się zastanawiać, co dokładnie robi spławik.

Spławik kontroluje głębokość przynęty, a także informuje, kiedy złapiesz kęs. Jeśli zahaczysz duży, będziesz wiedział, ale jeśli jest to coś mniejszego, wystarczy małe skubnięcie bobbera, aby go odwrócić. Nawet jeśli nie poczujesz ugryzienia, zobaczysz przewrót bobbera.

Bobbery zapewniają również kontrolę podczas łowienia w miejscach innych niż szeroko otwarte wody, takich jak trawa lub zarośla. Bez bobbera twój haczyk zaczepiłby się w tego typu osłonie. Bobber pozwala trzymać przynętę bezpośrednio nad pokrywą bez łapania jej.

Czytać  Jak się dowiedzieć, kiedy zmienić żyłkę?

Rodzaje Bobberów

Istnieją dwa rodzaje bobberów:

 • Naprawiono bobbery
 • Poślizg bobbers

Oto trochę o każdym typie bobbera.

Naprawiono Bobbery

Stały bobber jest zwykle okrągły z zagłębionym haczykiem na górze i na dole. Rybak przeciąga linkę przez haczyk. Bobber stały ma na górze guzik, który po naciśnięciu odsłania haczyki na górze i na dole bobbera.

Po przeciągnięciu żyłki rybak zwalnia przycisk, a haczyki chowają się z powrotem do spławika i zostają zamocowane, stąd określenie „zamocowany” spławik.

Poślizg Bobber

Swoją nazwę poślizg bobber zawdzięcza temu, że może swobodnie ślizgać się w górę iw dół po linie. Oczywiście, jak omówiono powyżej, nieruchomy bobber pozostaje w miejscu, w którym jest zamocowany. Ponieważ ślizgacz może przesuwać się w górę i w dół, może prezentować przynętę na dowolnej głębokości, a nie na stałej głębokości.

Slip bobber ma centralny kanał, przez który przeciągasz linkę. Po przygotowaniu linki haczyk, przynęta, ciężarek i bobber przesuwają się do końca. Taka konfiguracja sprawia, że ​​rzucanie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku stałego bobbera.

Kiedy rybak rzuca swoją linkę, linka jest przeciągana przez środek bobbera, aż węzeł zatrzymuje się na bobberze i zatrzymuje linkę.

Którego Bobbera użyć?

Styl bobbera, który wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich preferencji. Coraz więcej osób korzysta z bobbera, ponieważ jest łatwiejszy w użyciu i oferuje większą wszechstronność.

Niezależnie od stylu bobbera, wszystkie są nadal wykonane z jednego z materiałów, które omówiliśmy powyżej: balsy, plastiku, pianki lub korka. Jeśli chcesz zachować starą szkołę, możesz trzymać się podstawowej czerwieni i bieli, ale jeśli nie, masz wiele kolorów do wyboru.