Wymagana okresowa konserwacja skuterów wodnych (łatwa konserwacja)

Kiedy już kupisz skuter wodny, możesz się zastanawiać, jakiej konserwacji wymaga i jak często. Każdy właściciel skutera wodnego musi wiedzieć, jak zapewnić sobie długie i zdrowe życie.

Przed rozpoczęciem procesu konserwacji skutera wodnego zapoznaj się z TWOJĄ instrukcją obsługi, aby dowiedzieć się, jakie rzeczy są niezbędne do funkcjonowania skutera wodnego.

Wymiana oleju

Wymiana oleju jest konieczna przynajmniej raz w roku. Jeśli spędzasz więcej niż 50 godzin rocznie jeżdżąc na skuterze wodnym, konieczna może być częstsza wymiana. Zapytaj swojego producenta o opinię, jak często należy wymieniać olej.

Niektórzy twierdzą, że po pierwszej wymianie oleju (po roku jazdy) wystarczy jedna wymiana oleju na 100 godzin. Olej zostaje zanieczyszczony wilgocią i węglem, więc dobrze jest mieć oko na to, jak długo jeździsz (w godzinach) od ostatniej wymiany oleju.

Przed pierwszą wymianą oleju można jeździć na Sea-Doo SPARK przez 100 godzin. Wszystkie inne modele mają 50 godzin.

Bateria

Akumulator w skuterze wodnym będzie prawdopodobnie wymagał wymiany co 3 do 5 lat. Im wyższa moc Twojego skutera wodnego, tym częściej będziesz musiał wymieniać baterię. Zimując skuter wodny, należy wyjąć akumulator i ładować go przez całą zimę. Tak długo, jak utrzymujesz go naładowanym, gdy go nie używasz, powinien trwać dobre 3-5 lat.

Świece zapłonowe

Świece zapłonowe należy wymieniać mniej więcej raz w roku. Ponownie, jeśli masz starszy skuter wodny, który jest dwusuwową jednostką pływającą, będą musiały być wymieniane częściej niż w przypadku czterosuwowego. Niektórzy ludzie z silnikami dwusuwowymi sugerują, aby wymieniać je co 20 godzin lub co 4 lub 5 jazdę. To sprytny pomysł, aby zachować trochę więcej na pokładzie na wypadek, gdybyś dostał niewypału i nie mógł uruchomić skutera. Kosztują tylko 2 dolary za sztukę, więc przygotowanie ich nie jest zbyt drogie, jeśli chodzi o świece zapłonowe.

Wypłukiwanie płynów

Opróżnij i wymień wszystkie płyny pozostające w skuterze wodnym pod koniec sezonu na skuterze wodnym. Upewnij się, że opróżniłeś i wymieniłeś paliwo, olej silnikowy i filtr oleju. Skutery wodne z silnikami dwusuwowymi najprawdopodobniej wymagają wstępnej mieszanki paliwa I oleju umieszczonego w tym samym zbiorniku. Jednostka pływająca z silnikiem czterosuwowym będzie zwykle miała oddzielne zbiorniki do napełniania paliwa i oleju.

Jak zimować swój skuter wodny?

 1. Ustaw skuter wodny w pozycji opróżniania. Upewnij się, że przód jest wyżej niż tył, aby można było go prawidłowo opróżnić. Umieść go ostrożnie na przyczepie.
 2. Włącz skuter wodny i poruszaj przepustnicą w przód iw tył szybkimi, krótkimi seriami. Aby zapobiec przegrzaniu, nie przekraczaj tego procesu dłużej niż 30 sekund. Kontynuuj, aż cała woda się skończy.
 3. Wymieszaj płyn przeciw zamarzaniu RV z wodą, aby zapobiec zamarzaniu płynów wewnątrz skutera wodnego. Zmieszaj jeden galon (3,8 l) płynu przeciw zamarzaniu RV z jednym galonem (3,8 l) wody w 5-galonowym wiadrze.
 4. Podłącz wąż lub pompę wodną do wylotu spłukiwania, a drugi koniec znajduje się w roztworze wody/środka przeciw zamarzaniu. Gdy cała mieszanka przejdzie przez silnik, wyłącz go.
 5. Napełnij wiadro ciepłą wodą i mydłem bezpiecznym dla samochodu. Przetrzyj całą zewnętrzną powierzchnię, skupiając się na spodzie skutera wodnego, gdzie zwykle gromadzi się szlam i glony.
 6. Dobrze wypłucz skuter wodny, a następnie pozostaw go do całkowitego wyschnięcia na powietrzu. Jeśli chcesz, możesz również użyć wosku o wysokim połysku, aby polerować i nabłyszczać.
 7. Dodaj butelkę stabilizatora paliwa do zbiornika gazu zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się zanieczyszczeń i pozostałości.
 8. Uzupełnij zbiornik gazu gazem PREMIUM. Zapobiegnie to kondensacji pary wodnej wewnątrz zbiornika gazu.
 9. Rozpyl środek smarny, taki jak WD40, na obracające się części skutera wodnego. Należą do nich dysza układu kierowniczego, mechanizmy wsteczne i hamulcowe oraz silnik wraz z podzespołami elektrycznymi.
 10. Odłącz ujemny zacisk akumulatora, a następnie odłącz dodatni. Wyjmij całą baterię i naładuj ją, gdy Twój skuter wodny jest przechowywany. Upewnij się, że bateria jest ładowana w miejscu, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera.
 11. Najlepszym miejscem do przechowywania skutera wodnego jest przyczepa w garażu, z dala od substancji łatwopalnych. Sprytnym pomysłem jest usunięcie opon z przyczepy, na której trzymasz skuter wodny, aby zapobiec jego przemieszczaniu się.
 12. Ostatnim krokiem jest przykrycie skutera wodnego. Użyj prawdziwego pokrowca na skuter wodny lub plandekę. Jeśli przechowujesz go w szopie lub na zewnątrz, gdzie są gryzonie, upewnij się, że Twój skuter wodny jest dodatkowo zakryty. Nie zapomnij zatkać wylotów spalin i wlotów powietrza szmatami.

Jak odzimić swój skuter wodny?

 1. Upewnij się, że ładowana bateria jest w pełni naładowana przed włożeniem jej z powrotem do skutera wodnego. Jeśli bateria nie jest całkowicie naładowana, kup nową.
 2. Spuść wszystkie płyny z skutera wodnego; paliwo i olej silnikowy. Uzupełnij nowy olej i paliwo.
 3. Nasmaruj, a następnie uszczelnij wszystkie łożyska, aby upewnić się, że wszystko pozostaje nasmarowane i chronione przed solą, piaskiem i brudem. Jeśli kierownica trudno się obraca, nasmaruj ją, aż będziesz mógł ją łatwo obrócić. Rozpyl WD-40 na cały silnik.
 4. Sprawdź każdy przewód, kabel i pasek, aby sprawdzić, czy nie ma pęknięć, zużycia lub poluzowania. Jeśli są jakieś uszkodzone w jakikolwiek sposób, wymień je.
 5. Nowe świece zapłonowe do skuterów wodnych należy zainstalować po usunięciu zimy skutera wodnego. Sprawdź dokładnie w swojej instrukcji obsługi, czy otrzymujesz prawidłowe.
 6. Po podłączeniu wody włącz silnik na około 5 minut, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie.
 7. Umyj skuter wodny ciepłą wodą i mydłem bezpiecznym dla samochodu. Spłucz całe mydło i upewnij się, że wyschnie na powietrzu.

Uszkodzone części, na które należy zwrócić uwagę

Bardzo ważne jest, aby często schylać się i zaglądać pod narty wodne. Jeśli znajdują się jakiekolwiek otwory lub włókno szklane odsłonięte na dolemusisz je naprawić, aby Twój skuter wodny nie dostał do środka niczego, co mogłoby go uszkodzić.

Sprawdź, czy Twój pompa jest przejrzysta i czysta. Nie powinno być w nim kamieni ani patyków. Ważne jest również sprawdzenie pierścienia bieżnego, aby nie doszło do uszkodzenia wirnika.

Upewnij się, że kompresja jest tam, gdzie powinna być. Sprawdź dokładnie, gdzie powinny znajdować się specyfikacje, aby zobaczyć odpowiednią kompresję dla Twojego skutera wodnego. Jeśli jest niższy niż 100 PSI lub jeśli jeden cylinder ma 150 PSI, a drugi 110 PSI, oznacza to, że silnik jest w złym stanie i umiera. Niezbędna jest świadomość kompresji. Wiedz, że to normalne, że jeden cylinder jest o 5 PSI wyższy niż drugi; mała różnica nie stanowi problemu.

Sprawdź kontrolki na mierniku i upewnij się, że wszystkie działają, gdy pojazd jest włączony.

Upewnij się, że przyczepa, którą masz do skutera wodnego, jest w doskonałym stanie. W szczególności sprawdź śruby i spawy, aby upewnić się, że się nie rozpadają. Jeśli zauważysz, że zaczyna się rdzewieć, natychmiast wymień śruby.

Uruchamiając skuter wodny, zwróć uwagę, jak łatwo lub jak trudno jest go uruchomić. Czy Twój bateria starzeć się? Upewnij się, że nie utknąłeś, ponieważ zaryzykowałeś użycie starej baterii. Utrzymuj go na bieżąco.

Jak droga jest konserwacja skutera wodnego

Musisz nie tylko zapłacić za sam skuter wodny, ale także za wszystkie związane z nim konserwacje. Oto kilka pomysłów na liczby, za które powinieneś zapłacić w całości za swój skuter wodny.

 • Ubezpieczenie: To, ile oczekuje się od Ciebie, aby zapłacić za ubezpieczenie skutera wodnego, zależy od wielu różnych czynników. Weź pod uwagę swój wiek, moc posiadaną maszynę, jaki masz skuter wodny, ile osób może na nim jeździć, jak często będziesz jeździć, gdzie będziesz jeździć, gdzie go przechowasz i wiele innych czynniki. Jedna średnia rocznie to około 300 USD.
 • Koszt usługi: będą pewne usługi, których nie możesz wykonać samodzielnie, jeśli chodzi o Twój skuter wodny. Silniki w skuterach wodnych nie są tak proste, jak silnik w kosiarce, więc jeśli nie masz doświadczenia, sugerowałbym zabranie go komuś, kto zna. Każdy dealer pobiera różne stawki, co utrudnia ustalenie dokładnego kosztu na każdy rok. Będzie to przyzwoita kwota, ponieważ wymiana oleju, akumulator, świece zapłonowe, zimowanie i inne inne będą częścią tej usługi. Sama zimowanie kosztuje około 500 USD.
 • Pierwszy przegląd: może to nie być najwygodniejsza rzecz, ale w przypadku większości skuterów wodnych pierwszy przegląd jest wymagany po 10 godzinach jazdy. Pierwsza usługa może być kłopotliwa, ale jest to najważniejsza usługa, jaką kiedykolwiek otrzymasz. Jest okres docierania, w którym przez pierwsze 5 do 10 godzin musisz spokojnie i spokojnie jeździć na skuterze wodnym, aby upewnić się, że wszystko jest w dobrym stanie. Ta pierwsza usługa zwykle nie jest uwzględniana przy zakupie skutera wodnego od dealera, aby wiedzieć.
 • Odbiór i odbiór: Jeśli nie masz własnej przyczepy, musisz skontaktować się ze sprzedawcą lub warsztatem naprawczym, który zapłaci za odbiór jednostki pływającej i dowóz do jeziora. Im dalej będą musieli podróżować, aby zdobyć skuter wodny, tym wyższy rachunek.
 • Naprawy: Zaleca się wykupienie gwarancji na skuter wodny, aby w przypadku awarii, zadbano o nie po opłaceniu udziału własnego. Prawdą jest, że z 4-suwem jest mniej problemów z powodu lepszej budowy. Jednak zarówno 4-suwowy, jak i 2-suwowy mają problemy. Jeśli chcesz utrzymać swój skuter wodny w świetnej formie z jak najmniejszymi uszkodzeniami, proponuję co roku serwisować go i zaopatrzyć się w ładowarkę do baterii słonecznych.
 • Ostateczny budżet: Oprócz miesięcznej opłaty za sam skuter wodny będziesz potrzebować co najmniej kolejnych 100 USD miesięcznie. W jednym przykładzie możesz wydawać dodatkowo 1200 dolarów rocznie, z czego połowa pokrywa ubezpieczenie, a druga usługi i naprawy. Tak jak samochód to duże zobowiązanie finansowe, tak samo jest z skuterem wodnym. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby obliczyć, ile będzie Cię kosztować skuter wodny każdego roku, to zadzwonić do agenta ubezpieczeniowego i poprosić o wycenę ubezpieczenia. Zadzwoń również do lokalnego dealera i zapytaj o ceny, o które proszą za konkretne usługi.

Dlaczego skuter wodny wymaga zimowania?

Kiedy nie zamierzasz używać skutera wodnego w miesiącach zimowych, NIEZBĘDNE jest, aby był zimowany. Jeśli nie zimujesz go prawidłowo, ryzykujesz nawet droższe naprawy niż samo zimowanie.

Twój skuter wodny może nigdy nie być w stanie ponownie się uruchomić z powodu uszkodzenia silnika i pomp. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to płacić za naprawy silnika, które są droższe niż wartość rzeczywistego skutera wodnego.

Nigdy nie należy uruchamiać silnika na dłużej niż 30 sekund, gdy jest poza wodą.

Musisz prawidłowo umyć i wysuszyć skuter wodny, ponieważ woda może łatwo zamarznąć i spowodować uszkodzenie silnika. Stary gaz w twoim zbiorniku może pożreć i zrujnować twój zbiornik. Zanieczyszczenie jest możliwe i może zniszczyć węże, zbiornik i najbardziej szkodliwy silnik. Brak oliwienia części metalowych spowoduje korozję. Uratuj łożyska pompy, wymieniając olej pompy w skuterze wodnym.

Jeśli bateria nie zostanie wyjęta z skutera wodnego podczas przechowywania, bateria się wyczerpie i będziesz musiał zrzucić 100-200 USD na nowy w następnym sezonie. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym temperatury często spadają poniżej zera, będziesz musiał dodać płyn niezamarzający do układu chłodzenia, aby woda pozostała na zewnątrz. Nie używaj zwykłego samochodowego płynu niezamarzającego, ponieważ jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Używaj WYŁĄCZNIE płynu do pojazdów rekreacyjnych.

Utrzymanie każdego rodzaju zabawki może okazać się dość kosztowne, ale na dłuższą metę, jeśli będziesz o nią dbać, potrwa to znacznie dłużej i zaoszczędzisz na zakupie nowego skutera wodnego przez lata.