Wszystko, co musisz wiedzieć o wędkowaniu nocą

Jeśli jesteś jak większość wędkarzy, to kiedy słońce zaczyna zachodzić, kończysz dzień wędkowania. Być może nie zdajesz sobie sprawy, że tracisz najlepsze godziny wędkowania po zmierzchu. Chociaż łowienie ryb w nocy wymaga trochę czasu, może być bardzo satysfakcjonujące. Co musisz wiedzieć o nocnym wędkowaniu?

W przypadku łowienia w nocy najlepszy czas to godzina przed zachodem słońca, a następnie kilka godzin pod wieczór, aż do północy w lecie. Łowienie po zmroku może prowadzić do dużych połowów, takich jak sandacz, karp, sum, a czasem nawet żółty okoń, pstrąg i okoń.

W tym przewodniku omówimy wszystkie podstawy nocnego łowienia ryb. Porozmawiamy dalej o tym, jakie ryby możesz złowić, jakiej przynęty użyć i jak uniknąć typowych niebezpieczeństw w ciemności. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Czy możesz złowić jakąkolwiek rybę, gdy idziesz na ryby w nocy? Które?

Powodem, dla którego większość wędkarzy nazywa to dniem, w którym słońce zaczyna ciemnieć, jest pogorszenie widoczności. Jednak to, że po zmroku nie można zajrzeć do wody, nie oznacza, że ​​ryby jeszcze nie gryzą.

Ryby śpią, podobnie jak wszystkie żywe istoty, ale bardziej odpoczywają niż śpią. Wielu pozostanie nieruchomo, unosząc się w powietrzu, podczas gdy odpoczywają. Inni tylko spowalniają, co obniża ich metabolizm i daje szansę na zregenerowanie sił.

Innymi słowy, ryby nadal można łowić w nocy, jeśli wiesz, jak to zrobić.

Jakie gatunki ryb można łowić po zachodzie słońca w zbiornikach słodkowodnych? Chociaż różni się w zależności od tego, które ryby są najbardziej rozpowszechnione w Twojej okolicy, oto niektóre gatunki, których możesz się spodziewać.

Sandacz

Znany jako żółty pikerel lub żółty szczupak, walleye pochodzi z północnych Stanów Zjednoczonych i Kanady. Ich złocisto-oliwkowo-zielone odcienie z ciemnymi siodłami odróżniają je od innych ryb.

Przy średniej długości 31 cali i średniej wadze 20 funtów, złapanie sandacza oznacza, że ​​nie będziesz głodny przez kilka dni. Bardziej prawdopodobne jest, że zobaczysz tę rybę w nocy niż w ciągu dnia, ponieważ sandacz jest nocny.

Karp

Karpie mają złą reputację jako gatunki inwazyjne i na pewno nie są ulubionymi rybami wielu wędkarzy, ale żyją w nocy. Karp pospolity smakuje szczególnie dobrze po usmażeniu; pamiętaj, aby dodać trochę panierki!

Kocia ryba

Jeśli dzień wędkowania skończył się, zanim zdążyłeś złowić suma, nie trać nadziei. Po zmroku sumy nadal aktywnie wędrują po wodach. Mierzą średnio około 5,2 stopy długości, co jest dobrym średniej wielkości połów.

Podobnie jak karp, możesz usmażyć suma w panierce lub ugotować go z odrobiną oliwy z oliwek, aby miał ładny, złotobrązowy kolor.

Żółty Okoń

Żółty okoń może nie być tak częstym znaleziskiem w nocy, ale gdy księżyc jest w pełni nad wodą i widoczność jest lepsza, ich liczba może wzrosnąć. Jeśli tak, to ryba, która jest również określana jako amerykański okoń rzeczny, może wylądować na twoim haczyku.

Pstrąg

Pstrąg to kolejny gatunek ryby, który potrzebuje jaśniejszego wieczoru, aby wyjść. Niższe temperatury wody, takie jak te od 50 do 60 stopni Fahrenheita, są również najbardziej atrakcyjne dla tego gatunku ryb.

Unikalną cechą jedzenia pstrąga jest to, że jego smak może być zupełnie inny. Jeśli dieta ryb składała się głównie ze skorupiaków, pstrągi są bardziej aromatyczne niż te, których dieta koncentrowała się na owadach.

Bas

Zaimponuj swoim kumplom wędkarskim, holując bas po zmroku. Jest to wykonalne, jeśli wieczór jest jasny, a nad głową świeci księżyc. Możesz złapać okonia cętkowanego lub basa małogębowego lub wielkogębowego, z których wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej.

Czy rodzaj przynęty, której używasz, ma znaczenie podczas łowienia w nocy?

Ponieważ można spodziewać się łowienia nieco innych gatunków ryb w nocy, należy również przewidzieć użycie innej przynęty. Przynęta musi bardziej przyciągać wzrok, czy to kolorem, czy ruchem.

Oto sześć najlepszych rodzajów przynęt, które polecamy do nocnego łowienia.

Wielkie Robaki

Duże robaki zasługują na swoją nazwę, ponieważ ten rodzaj przynęty ma od 10 do 15 cali długości. Często wykonana z plastycznego plastiku lub gumy, duża przynęta na robaki wygląda dokładnie tak, jak powinna, czyli robakiem.

Miękki materiał dużego robaka pozwala mu na niesamowity ruch, który jest bardzo realistyczny w stosunku do tego, jak robak poruszałby się w wodzie. W zależności od upodobań możesz podskoczyć dużego robaka lub przeciągnąć go po dnie dna morskiego.

Basy są najczęściej gryzione, gdy na drugim końcu haczyka znajduje się duży robak.

Jigi

Chociaż są uważane za bardziej podstawowy rodzaj przynęt, jigami wykonuje się w nocy. Zestaw jigowy, składający się z plastikowego korpusu, haczyka i główki jigowej, zwykle zawiera osłonę chwastów, która zapobiega zaczepianiu. Możesz również użyć przyczepy do raków, jeśli chcesz, ale jest to opcjonalne.

Jigi są dość wszechstronne. Możesz zarzucić swój głęboko, aby zatonął w wodzie, rzucić go w połowie głębokości lub odwrócić w płytszej wodzie. Podobnie jak duże przynęty robaczkowe, basy przyciągają jigi, ale nie tylko one. Również sandacze i inne panfishe mogą się ugryźć.

Pływackie dżinsy z ostrzami

Ulepszeniem podstawowego jigu jest jig z ostrzami. To już trzecia przynęta, która z pewnością przyciągnie okonia, ale może też przyciągnąć inne gatunki ryb. Łyżka do pływania z ostrzami ma główkę pochyloną niżej niż w przypadku innych jigów i zagłębioną wargę do pływania, która często jest wykonana z tworzywa sztucznego.

Powinieneś sięgnąć po jig z ostrzami, gdy inne przynęty nie dają wystarczająco dużo brania. Możesz również użyć tego przyrządu od samego początku.

Buzzbaity

W przypadku nocnego łowienia z górnej wody odpowiednim wyborem będzie buzzbait lub spinnerbait. Przynęta posiada kilka metalowych ostrzy, które obracają się jak śmigło. Gdy tak się dzieje, powstałe wibracje i błyski wydają się większej rybie jak zdobycz, więc przychodzą na twoją drogę.

Na buzzbaity lub spinnerbaity można łowić wszelkiego rodzaju ryby, w tym bassy, ​​szczupaki i okonie.

Poppers

Ostatnim rodzajem przynęty w pudełku jest popper. Nos przynęty poppera jest wydrążony lub wklęsły. Dzięki temu przynęta tworzy fale w wodzie, gdziekolwiek się pojawi. Dla ryby popper wygląda jak ofiara w niebezpieczeństwie, co jest łatwym złapaniem dla każdej ryby.

Kiedy gryzą, wciągasz je!

Kiedy najlepiej łowić w nocy?

Masz swoje zapasy, więc czas zacząć łowić. Kiedy powinieneś zacząć? Najlepiej zacząć łowić przed zachodem słońca. Większość nocnych ryb zacznie pojawiać się w tym czasie, ale wciąż jest dla ciebie pewna widoczność.

W okresie zimowym idealne godziny to od 16:00 do 19:00. Możesz zostać później, jeśli chcesz, ale o tej porze roku jest już tak zimno, że chcesz jak najlepiej skrócić czas przebywania na zewnątrz.

Sezon letni to idealny okres na nocne wędkowanie, ponieważ temperatury są bardziej komfortowe nawet po zachodzie słońca. Możesz łowić ryby do godziny 21:00, a nawet do północy lub później w okresie letnim, jeśli chcesz.

Czy wędkowanie w nocy jest niebezpieczne?

Oczywiście musimy omówić zagrożenia związane z nocnymi połowami. Nie musi to być niebezpieczne, ale istnieje pewne nieodłączne ryzyko, z którym możesz się zmierzyć. Pamiętaj o tej sekcji za każdym razem, gdy wyruszasz na nocną wyprawę wędkarską, aby Ty i Twoi współpasażerowie byli bezpieczni!

Brak widoczności

Największe ryzyko podczas łowienia w nocy polega na tym, że nie widzisz tego, co jest wokół ciebie. Nie chcesz oświetlać swojej łodzi jak choinki, ponieważ może to odstraszyć ryby. Więc rezygnujesz z dużej ilości światła i ryb w warunkach, które są tak ciemne, jak tylko możesz znieść.

To sprawia, że ​​jesteś nieświadomy zagrożeń, które Cię otaczają. Na przykład, jeśli na wodzie jest inna łódź, trudniej jest uniknąć kolizji. Jeśli zdarzy ci się dzielić rzekę lub jezioro z wielkim aligatorem, możesz nigdy nie wiedzieć, dopóki nie będzie za późno.

Jeśli wędkujesz nocą w oceanie (czego naprawdę nie polecamy), duża fala może zabrać Twoją łódź rybacką i przechylić ją, wywracając Cię. Ponadto w niektórych oceanach rekiny stanowią zagrożenie. W końcu jednym z najbardziej aktywnych okresów dla rekinów jest zmierzch.

Urazy

Kiedy nie widzisz tego, co jest wokół ciebie, o wiele łatwiej jest stać się niezdarnym i podatnym na kontuzje. Niezależnie od tego, czy kopniesz pudełko, bo go nie zauważyłeś, czy nie zdajesz sobie sprawy, że haczyk leci w twoją stronę, dopóki nie wbije się w skórę, tego typu urazy są mniej prawdopodobne w ciągu dnia.

Potencjalne utonięcie

Następnie istnieje najpoważniejsze ryzyko ze wszystkich, czyli utonięcie. Jeśli ledwo widzisz brzeg łodzi, nic nie powstrzyma cię przed wypadnięciem za burtę, jeśli przechylisz się zbyt daleko, gdy walczysz o złapanie dużej ryby.

Przynajmniej za dnia możesz spodziewać się, że inni wędkarze będą mogli spróbować cię uratować lub wezwać pomoc. W nocy zawodów wędkarskich jest znacznie mniej, więc możesz być jedyną łodzią na świecie. Nikt nie byłby w pobliżu, aby pomóc, co jest bolesne.

5 naszych najlepszych wskazówek dotyczących bezpiecznego i skutecznego łowienia w nocy

Bezpieczeństwo jest kluczowe podczas nocnego łowienia ryb. 5 wskazówek, które mamy w tej sekcji, poprawi warunki, dzięki czemu możesz skupić się na wędkowaniu.

Przyjedź tam wcześnie

Jak powiedzieliśmy, chcesz zacząć łowić o zmierzchu. Aby dokładnie określić, o której godzinie, zastanów się, ile czasu zajmuje Ci przygotowanie się do wędkowania. Jeśli to 30 minut, to chcesz być na wodzie pół godziny przed zmierzchem. Może to uniemożliwić pospieszne przygotowanie konfiguracji.

Nie tylko spartaczona konfiguracja może utrudnić Twój sukces wędkarski, ale może być również niebezpieczna, jeśli masz luźne haczyki lecące w tę i z powrotem w ciemności.

Użyj środka odstraszającego owady

Pod osłoną nocy pojawia się wiele przerażających, pełzających robaków, z którymi możesz nie poradzić sobie w ciągu dnia. Aby odstraszyć latające i pełzające owady, upewnij się, że używasz odstraszacza owadów. Możesz spryskać się, nosić bransoletkę z owadami, a nawet przynieść na łódź coś o zapachu cytronelli (choć nie świecę). Upewnij się, że Twoi kumple od wędkarstwa robią to samo.

Noś kamizelkę ratunkową

Najlepszym akcesorium, jakie możesz mieć podczas łowienia w nocy, jest kamizelka ratunkowa. Nawet jeśli jesteś dorosłym dorosłym, który potrafi całkiem sprawnie pływać, nadal radzimy założyć kamizelkę ratunkową. Zimna woda w nocy i jej ponure mrok mogą wywołać panikę nawet u doświadczonych pływaków.

Jeśli wypadniesz z łodzi, bo nie widzisz, będziesz wdzięczny, że masz kamizelkę ratunkową.

Nie śpiesz się

Co to za uderzenie w nocy? Mam nadzieję, że to nie twoja łódź rybacka. Musisz być bardzo powolny we wszystkim, co robisz podczas łowienia w nocy, od prędkości łodzi po zbieranie. Dopasuj spokój wieczoru, a ryb nie spłoszysz.

Użyj latarki czołowej

Nie chcesz wybiegać na wodę z błyskającymi światłami, ale to nie znaczy, że powinieneś też łowić na ślepo. Czołówka ze słabym ustawieniem światła zapewni odpowiednie oświetlenie, dzięki czemu możesz założyć przynętę na haczyk i określić, czy złowiona ryba to sum czy karp.

Końcowe przemyślenia

Nocne łowienie jest korzystne, ponieważ mniej wędkarzy dzieli z Tobą wodę. Jest to również wyjątkowe doświadczenie, z którego każdy wędkarz powinien przynajmniej raz skorzystać z pierwszej ręki. To powiedziawszy, ponieważ jest to bardziej niebezpieczne niż łowienie w ciągu dnia, pamiętaj, aby zachować ostrożność i iść powoli. Baw się tam!