Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa wędrówek: niezbędne dla bezpiecznej wędrówki

Piesze wędrówki są dla każdego, kto kocha wspaniałe plenery. Ale zanim przygotujesz się na swoją pierwszą przygodę, pamiętaj, że ważne jest, aby postępować zgodnie z zestawem wskazówek dotyczących bezpieczeństwa wędrówek. Naprawdę nie ma ograniczeń co do wielu sposobów uprawiania turystyki pieszej. Możesz zacząć w każdym wieku i możesz cieszyć się pięknymi szlakami w pojedynkę lub w grupie. Nie musisz przechodzić treningu ani być w doskonałej kondycji fizycznej, aby się nim cieszyć.

Dobra wędrówka ma dla ciebie ogromne korzyści zdrowotne i psychiczne, ale tylko wtedy, gdy przez cały czas priorytetowo traktujesz bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że nawet doświadczeni turyści mogą mieć problemy, jeśli stracą koncentrację. Dlatego jako początkujący w turystyce bardzo ważne jest, aby pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wędrówek.

10 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa wędrówek Przewodnik dla początkujących po wędrówkach

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa wędrówek, które są niezbędne dla początkujących

1 Unikaj samotnych wędrówek po nieznanych szlakach

Nie wędruj sam, chyba że jesteś doświadczonym turystą, który bardzo dobrze zna szlak.

Pierwszą zasadą zachowania bezpieczeństwa jest bycie zawsze w towarzystwie podczas wędrówek. Jeśli to możliwe, wybierz towarzystwo osób z większym doświadczeniem. Znajomość szlaku, na który zamierzasz się udać, uchroni twoją grupę z dala od kłopotów.

2 Pamiętaj, aby poinformować kogoś spoza grupy o swojej trasie i harmonogramie

Jeśli wędrujesz sam, upewnij się, że zawsze masz przy sobie telefon z naładowaną baterią. Od czasu do czasu melduj się z rodziną lub znajomymi. Ktoś powinien zawsze znać dokładne szczegóły planowanej trasy. W ten sposób mogą pomóc Ci szybko zlokalizować, jeśli coś pójdzie nie tak.

3 Zawsze planuj z wyprzedzeniem

Planowanie z wyprzedzeniem jest zawsze ważne.

Nie ma znaczenia, czy wybierasz się na długą wyprawę pod namiot, czy na jednodniową wędrówkę po swoim regionie. Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące bezpieczeństwa wędrówek, najważniejszą radą, o której musisz pamiętać, jest staranne planowanie.

Czytać  Nauka o kompasie: jak korzystać z kompasu

4 Zrób swoje badania

Oto kilka badań, które powinieneś przeprowadzić przygotowując się do pierwszej wędrówki po nowym szlaku:

– wytyczyć swój szlak;
– spróbuj obliczyć, ile czasu zajmie przejście szlaku w oparciu o Twój poziom sprawności;
– przeczytaj o lokalnej przyrodzie, aby zrozumieć niebezpieczeństwa;
– przeczytaj o punktach orientacyjnych, które mogą ci pomóc, jeśli się zgubisz;
– upewnij się, że wybierasz łatwy szlak;
– sprawdź, czy szlak otwiera się na sezon (część szlaków jest zamknięta zimą);
– postępuj zgodnie z prognozą pogody i bądź gotowy do odwołania, jeśli warunki mogą się pogorszyć.

5 Nigdy nie wychodź bez apteczki

Sprzęt do przetrwania w dziczy

Nie pakuj się lekko tylko dlatego, że wybierasz się na krótką wędrówkę. Pewnych przedmiotów nigdy nie powinno zabraknąć w twoim plecaku. Jednym z nich jest dziecko pierwszej pomocy.

Pamiętaj, że każda wycieczka piesza może się nie udać. Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo, ważne jest, aby zawsze być gotowym na najgorsze. Spakowanie apteczki pozwala na szybkie podjęcie działań w przypadku kontuzji. W ten sposób możesz kontrolować sytuację przed przybyciem ratowników

Świetnym pomysłem jest również obejrzenie kilku samouczków pierwszej pomocy online. Jeśli możesz, weź lekcję pierwszej pomocy przed wyruszeniem na wędrówkę po raz pierwszy.

6 Dobry sprzęt to podstawa

Możesz uniknąć kontuzji na szlaku, jeśli założysz odpowiedni sprzęt.

Pomyśl o skręconych kostkach lub upadkach. Są to kontuzje, które zdarzają się, gdy nosisz sprzęt niskiej jakości lub nieodpowiedni na szlak.

Sprawdź online listę sprzętu turystycznego dla początkujących, aby dowiedzieć się, jaki sprzęt kupić. Jeśli możesz, poproś o radę bardziej doświadczoną osobę.

7 Bądź dobrze nawodniony bez względu na porę roku

Nie daj się zwieść pogodzie. Odwodnienie to problem, który może dotknąć wędrowców nawet zimą. Zawsze upewnij się, że masz wystarczająco dużo wody. W chłodniejsze dni organizm czasami nie reaguje na odwodnienie pragnieniem. Dlatego tak ważne jest, aby pić płyny, gdy robisz sobie przerwę. Jeśli jest szczególnie zimno, wypij ciepłą, niesłodzoną herbatę.

Czytać  Lista kontrolna wędrówek: niezbędne elementy dla Twoich szczęśliwych szlaków

Na letnie wędrówki staraj się wybierać szlaki, na których możesz uzupełnić swoje butelki z wodą w połowie wędrówki. W ten sposób unikniesz niebezpieczeństwa odwodnienia.

8 Przestrzegaj przepisów przeciwpożarowych

Postępowanie zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa wędrówek jest ważne dla Ciebie i środowiska.

Zanim wyruszysz na szlak, zapoznaj się z obowiązującymi w okolicy przepisami przeciwpożarowymi. Niektóre parki narodowe wprowadzą zakaz ogniska w okresie letnim, aby uniknąć przypadkowych pożarów lasów.

Jeśli w okolicy można rozpalać ogniska, spróbuj użyć już zrobionych ognisk. W ten sposób minimalizujesz uszkodzenia ściółki leśnej. Zawsze pamiętaj o oczyszczeniu obszaru wokół ognia ze wszystkiego, co może się zapalić (w tym z suchych liści).

Nigdy nie rozpalaj ogniska większego niż to, które możesz bezpiecznie rozpalić i nigdy nie zostawiaj ogniska bez nadzoru.

9. Unikaj niebezpiecznych spotkań z dziką przyrodą

piesze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa niedźwiedzi

Większość szlaków turystycznych prowadzi przez tereny dzikiej przyrody. Dlatego zawsze musisz być świadomy niebezpieczeństw przebywania w sercu natury.

Kiedy jesteś na szlaku, Twoim priorytetem powinno być zachowanie bezpieczeństwa. Staraj się też jak najmniej zakłócać lokalną faunę.

Aby uniknąć niebezpiecznych spotkań z lokalnymi drapieżnikami:

– upewnij się, że robisz wystarczająco dużo hałasu, aby ogłosić swoje podejście;
– jeśli widzisz dzikie zwierzęta, nigdy nie próbuj się zbliżyć, ostrożnie cofnij się;
– jeśli widzisz młode dzikie zwierzęta, nie próbuj ich dotykać;
– nie zbliżaj się do martwych zwierząt lub innych znanych źródeł pożywienia dla lokalnych drapieżników;
– nie daj się złapać na szlaku w nocy, rozbij obóz i czekaj na świt.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że rośliny również mogą być niebezpieczne. Nigdy nie należy dotykać ani spożywać roślin lub jagód, których nie rozpoznajesz. Dzikie owoce i rośliny mogą być trujące.

10 Poznaj własne ograniczenia, ustal własne tempo

Co najważniejsze, jako ostatnią odprawę z tej listy niezbędnych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa podczas wędrówek, nie naciskaj zbyt mocno.

Czytać  7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wędrówką z psami

Nie próbuj imponować innym i nie stawiaj zbyt wysokich wymagań. Zacznij od krótkich tras o niskim lub średnim stopniu trudności i zaplanuj swoje wycieczki tak, aby mieć idealną pogodę.

Nie zapomnij, aby zawsze priorytetowo traktować bezpieczeństwo dla siebie i innych.