Wskazówki dla początkującego biegacza

Bieganie to cenny sposób na kondycję w każdym sporcie, zwłaszcza w hokeju na trawie, który wymaga wybuchowej siły, szybkości i wytrzymałości. W porównaniu do sportu z wieloma zasadami, pozycjami i obowiązkowym wyposażeniem bieganie wydaje się całkiem proste. Każdy, kto próbował zanurzyć się w bieganie, powie ci, że jest to trudniejsze i bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Zdanie sobie z tego sprawy może sprawić, że bieganie będzie trochę onieśmielające, ale nie musi tak być! Te wskazówki pomogą Ci podejść do biegania z najlepszą nogą do przodu.

Najlepsze wskazówki dla początkującego biegacza to:

  1. Zanim zaczniesz martwić się PR-ami, wyrób sobie nawyk.
  2. Bądź świadomy, jak bezpiecznie biegać.
  3. Znajdź sprzęt, który zapewni Ci najwyższy komfort.
  4. Skoncentruj się na własnej wydajności.
  5. Wybierz, jak stawiasz sobie wyzwania.

Jeśli jesteś sportowcem, masz już przewagę, kiedy zaczynasz biegać. Zwłaszcza jeśli chodzi o hokej na trawie, będziesz miał większą wytrzymałość i siłę układu krążenia niż ktoś, kto zaczyna biegać bez innych regularnych ćwiczeń. Jednak nawet dla sportowca wprowadzenie regularnego biegania nie jest łatwym celem. Te wskazówki pomogą Ci uniknąć typowych pułapek i stać się lepszym biegaczem i ogólnie sportowcem.

5 wskazówek dla początkującego biegacza

Przyzwyczaj się do biegania, zanim martwisz się o PR

Jak każdy inny rodzaj warunkowania lub praktyki, konsekwencja jest niezbędna do zobaczenia rezultatów. Nie osiągniesz żadnych zauważalnych ulepszeń w swoim sporcie, jeżdżąc na jeden bieg. Z tego powodu wyrobienie sobie nawyku powinno być Twoim pierwszym celem. Skupienie się na szybkości lub dystansie może być kuszące, ale dla długoterminowych wyników kluczowe jest wyrobienie nawyku biegania, reszta przyjdzie sama.

Pomocne może być wybranie jednego regularnego czasu, ale jeśli nie jest to dla Ciebie możliwe, spójrz w przyszłość na swój tydzień i zdecyduj, kiedy będziesz biegać. Nawet jeśli zaczynasz od chodzenia w tym czasie na spacery, biegania i chodzenia lub biegania na krótkich dystansach, po prostu zacznij wyrabiać sobie nawyk wychodzenia z domu i poświęcania czasu na bieganie.

Wyrobienie sobie nawyku regularnego biegania wymaga kilku prób i błędów. Może się okazać, że zaplanowany czas nie działa tak dobrze, jak myślałeś, więc teraz możesz uniknąć tej blokady w przyszłości. Gdy bieganie stanie się regularną częścią twojego tygodnia, będziesz na dobrej drodze do poprawy jako biegacz.

Uświadom sobie, jak bezpiecznie biegać

Szczególnie, gdy trenujesz w innym sporcie, bezpieczeństwo powinno być najwyższym priorytetem. Jeśli zranisz się podczas biegania, możesz oczekiwać, że przesiedzisz część lub cały sezon hokeja na trawie, czego nikt nie chce.

Zawiłości idealnej formy biegowej, kadencji i innych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo, mogą być całkowicie przytłaczające dla początkującego. Jako hokeista na trawie możesz wiedzieć więcej, niż myślisz. Prawdopodobnie już rozumiesz znaczenie skutecznej rozgrzewki i ochłody. Będziesz mieć również dobrą świadomość swojego ciała i tego, kiedy coś jest nie tak. Oba pomogą Ci bezpiecznie biegać.

Jako początkujący biegacz będziesz chciał zacząć od nauczenia się podstaw formy biegowej, znalezienia dobrej rozgrzewki do biegania i znalezienia dobrego odpoczynku po bieganiu. Słuchaj swojego ciała jako przewodnika. Dostosuj swoją formę, jeśli odczuwasz nietypowy ból lub dyskomfort. Jeśli problem będzie się powtarzał, rozważ skonsultowanie się z trenerem.

Jeśli zranisz się podczas biegania, bardziej zaszkodzi to twojej grze niż pomoże, więc bądź ostrożny podczas nauki.

Znajdź sprzęt, który sprawi, że poczujesz się najbardziej komfortowo

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz biegać, może wydawać się to wyjątkowo trudne i trochę niezręczne. Dobry sprzęt może być małą zmianą, która robi różnicę.

Na pewno będziesz chciał mieć dobrą parę tenisówek, aby wchłonąć wpływ biegania i zapewnić Ci wygodę. Wielu biegaczy lubi słuchać muzyki lub podcastów, więc słuchawki douszne lub słuchawki, które pozostają na miejscu i osiągają odpowiednią głośność, sprawiają, że bieg jest znacznie przyjemniejszy. Możesz potrzebować opaski na ramię lub saszetki na biodra, aby uwolnić ręce, trzymając telefon i inne rzeczy.

Wszystko, co sprawia, że ​​bieganie jest nieco bardziej komfortowe, może pomóc Ci wyjść za drzwi i pozostać na drodze. Właściwy sprzęt polega na minimalizowaniu irytacji i rozproszenia, abyś mógł skoncentrować się na osiąganiu najlepszych wyników.

Skoncentruj się na własnej wydajności

Kiedy zaczynasz biegać, bardzo łatwo jest porównywać się z innymi, zwłaszcza z tymi, którzy biegają dłużej niż ty. Jako sportowiec możesz odczuwać jeszcze większą presję, aby już być ponadprzeciętnym biegaczem.

Nakładając na siebie zbyt dużą presję i zbyt szybko oczekując poprawy, możesz łatwo się zniechęcić. Skoncentruj się raczej na tym, do czego jesteś zdolny, jakie są Twoje cele i na całym postępie. To jedyne rzeczy, które są produktywne podczas biegania.

Nie zaszkodzi patrzeć w górę na lepszych biegaczy, ale kiedy inni biegacze sprawiają, że czujesz się słabo, zamiast inspirować, możesz wpaść w pułapkę porównawczą.

Wybierz sposób, w jaki rzucisz sobie wyzwanie

Częstym błędem popełnianym przez nowych biegaczy jest próba zajęcia się wszystkimi obszarami biegania jednocześnie. Wygląda na to, że każdy biegacz będzie dłuższy i szybszy. Nie tylko doprowadzi to do pochylenia się i złapania powietrza w ciągu kilku minut, ale może narazić Cię na ryzyko kontuzji.

Skupienie się na prędkości lub odległości może z czasem znacznie ułatwić poprawę. Oznacza to dążenie do dłuższych biegów w wygodnym tempie lub wybranie ustalonego dystansu i dążenie do krótszych czasów. Na początku wybór może być frustrujący, ale gdy staniesz się lepszy, zobaczysz, że poprawiasz się ogólnie. Od tego momentu możesz zacząć bawić się więcej, nie męcząc się zbyt szybko, aby uzyskać dobry trening.

Bez względu na to, gdzie zdecydujesz się rzucić sobie wyzwanie, rób to bezpiecznie. Nie wejdziesz na siłownię i nie obciążysz sztangi pierwszego dnia. Pomyśl o tym samym bieganiu. Stopniowo dodawaj dystans i prędkość pchania, aby uniknąć kontuzji.

Czy muszę iść, zanim będę mógł biegać?

Częstą sugestią dla nowych biegaczy jest rozpoczęcie od energicznego marszu przed pójściem na pełne biegi.

Zaczynanie od chodzenia jest świetne dla absolutnie początkujących, tak jak w przypadku tych, którzy dopiero zaczynają ćwiczyć, ale jako hokeista na trawie prawdopodobnie masz wytrzymałość i siłę, aby zacząć od łatwego joggingu. Jeśli brzmi to za dużo, możesz spróbować naprzemiennych okresów biegania i chodzenia. Zgodnie z tym podejściem ograniczenie nadgodzin chodzenia prowadzi do pełnych biegów.

Podczas gdy większość aktywnych hokeistów na trawie fizycznie jest w stanie ominąć spacery, może to być świetny sposób na wyrobienie nawyku biegania. Jeśli konsekwentne bieganie jest trudne, korzystne może być rozpoczęcie od znalezienia czasu na łatwe spacery i przejście do biegania w godzinach nadliczbowych. Kiedy masz zwyczaj wysiadania o określonej porze, przekonasz się, że bieganie po tym samym szlaku, torze lub drodze staje się nieco łatwiejsze.

Końcowe przemyślenia

Wdrożony w bezpieczny i konsekwentny sposób bieganie może sprawić, że każdy sportowiec będzie silniejszy, szybszy i będzie mógł grać z większą wytrzymałością. Dzięki tym wszystkim zaletom bieganie jest również jedną z najbardziej dostępnych form ćwiczeń. Sprawienie, by biegi stały się regularną częścią harmonogramu, a poczucie pewności w bieganiu może być trudne. Skorzystaj z tych wskazówek, aby wygodnie biegać i nadążać za zdrowym nawykiem. Twój występ na boisku z pewnością Ci podziękuje.