Wędrówka szlakiem Little Cataloochee

DOLINA CATALOOCHEE, PARK NARODOWY WIELKICH ZADYMIONYCH GÓR

Jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych parków narodowych, Great Smoky Mountains, ma 522 427 akrów i jest podzielony równo pomiędzy Tennessee i Karolinę Północną. Ogrom przyrody, rekreacja na świeżym powietrzu i zwiedzanie sprawią, że każdy odwiedzający będzie zaangażowany i zachwycony swoim cudem.

Dolina Cataloochee pozostaje najbardziej odległym obszarem i jednym z najbardziej malowniczych w tym parku. Jeśli szukasz dzikiej przyrody, niesamowitych krajobrazów, historycznych budowli, wyjątkowych wędrówek i czegoś niezwykłego, to jest to miejsce dla Ciebie.

Jak się tam dostać

Najbliższe miasto Cataloochee Valley to Maggie Valley w Karolinie Północnej. Wiele osób zna Maggie Valley ze względu na jej piękno, narciarstwo i możliwość podglądania liści jesienią. Musisz jednak zejść z utartych szlaków, aby znaleźć drogę do tej jedynej w swoim rodzaju doliny.

Twoja podróż zaczyna się od 13-milowej jazdy na Cove Creek Road z Maggie Valley. Cove Creek to stroma, wąska, kręta górska droga. W górę i nad Cove Creek Gap prowadzi 3 mile nieutwardzonej drogi. Następnie skręca po drugiej stronie góry. Gdy ponownie dotrzesz do chodnika, skręć w lewo i zejdź do doliny.

Upewnij się, że masz potrzebne jedzenie, wodę i artykuły pierwszej potrzeby oraz pełny bak benzyny. Nie ma tu usług komercyjnych. Nie zaleca się również jazdy kamperem po Cove Creek.

Fragment historii

Cherokee wykorzystywał Dolinę Cataloochee jako teren łowiecki, nawet w 19ten wieku, kiedy pierwsi osadnicy zaczęli przenosić się na ten obszar po podpisaniu traktatu w Holston z narodem plemiennym.

W 1834 r. rodziny zaczęły osiedlać się tutaj, gdzie potomkowie pozostali do końca lat 30. XX wieku, kiedy ziemia została włączona do systemu parków narodowych. W końcu las odzyskał pola uprawne i sady, ale dziś w dolinie zachowała się garstka struktur, które są chronione przez NPS. Jeszcze inne można zobaczyć wędrując szlakiem Little Cataloochee Trail.

Struktury historyczne

Big Cataloochee Valley oferuje odwiedzającym możliwość obejrzenia kilku historycznych domów i budynków po prostu pokonując 13-kilometrową przejażdżkę Cove Creek Road do doliny.

Pierwotnie domek z bali, Palmer House został zbudowany w 1869 roku. Syn Palmera dodał ramę i szalunek. Obecnie służy jako muzeum z własnym przewodnikiem.

Kaplica Palmera została zbudowana w 1898 roku.

Caldwell House i stodoła zostały zbudowane odpowiednio w 1903 i 1923 roku.

Messner Barn, zbudowana w 1905 roku, została przeniesiona w pobliże rezydencji Rangerów.

Dom Woody, wybudowany w 1880 roku, znajduje się jedną milę od doliny na Rough Fork Trail. Pierwotnie zbudowany z bali, dodano dodatkowe pomieszczenia i boazerię, ponieważ udostępniono tarcicę i tartaki.

Pierwotna szkoła Beech Grove, budynek z bali, została zastąpiona przez budynek szkolny z 1901 roku, który stoi do dziś.

Little Cataloochee, odgałęzienie Big Cataloochee, połączyła krew i małżeństwo. Do 1910 r. w obu gminach mieszkało prawie 1300 osób. Podróż, aby zobaczyć historyczne struktury pozostałe w Little Cataloochee, ogranicza się do konnych lub butów turystycznych na Little Cataloochee Trail – w końcu o tym jest ten artykuł. Czy jesteś gotowy na tę wędrówkę?

Mały Szlak Kataloczków

Po wędrówce po dolinie Big Cataloochee i podziwianiu zabytków, udaliśmy się w kierunku szlaku Little Cataloochee.

Z doliny dostęp do szlaku prowadzi szutrową drogą o nazwie Pretty Hollow Gap tuż za kaplicą Palmer. Twoja początkowa wędrówka o długości 0,8 mili na tej żwirowej drodze doprowadzi Cię do początku szlaku.

Trasa biegnie w tę iz powrotem, a jej długość różni się w zależności od tego, jak daleko turysta chce go pokonać. Naszym celem na dzisiejszy dzień był kościół baptystów Little Cataloochee, dzięki czemu nasza wędrówka wynosiła od 8 do 8,5 mil. Szlak prowadzi dalej o kolejne 1,3 mili za kościołem, prowadząc do Hannah Cabin, ostatniego zabytkowego budynku na tym szlaku.

Kiedy jechaliśmy do Pretty Hollow Gap, odkryliśmy, że Palmer Creek biegnie równolegle wzdłuż tej żwirowej drogi, wydając odgłosy szemrzącego strumyka, gdy zaczynaliśmy naszą podróż. Na skrzyżowaniu z Little Cataloochee Trail skierowaliśmy się w prawo.

Kolejne dwie mile są pod górę, gdy przemierzasz górę Noland. Niekoniecznie jest forsowna, jednak jest ciągła. W ciągu tych pierwszych dwóch mil znajdziesz serię przepraw przez potok nad Little Davidson Branch. Korzystanie ze stopni jest plusem, jednak jeśli ostatnio spadły ulewne deszcze, możesz przekonać się, jak wodoodporne są te buty trekkingowe.

W odległości 1,5 mili, wciąż przecinając górę Noland, zauważysz kamienny mur, najprawdopodobniej porośnięty zielenią, będący ruiną dawnego pola uprawnego Messnera. Messner próbował swoich sił w różnych rzemiosłach i rolnictwie, ale ostatecznie to sad jabłkowy przyniósł rodzinie Messnerów zrównoważony rozwój.

Gdy zaczniesz schodzić po drugiej stronie góry Noland, możesz poczuć ulgę, że twoja wspinaczka się skończyła. Chociaż wada wydaje się łatwiejsza, jest to stromy spadek i pamiętaj, że będziesz musiał wrócić do tego (teraz spadek) po drugiej stronie z powrotem do swojego pojazdu. W tym miejscu szlak ma kilka serpentyn.

Nadszedł czas, aby dodać, że podczas naszej podróży kamperem do Maggie Valley, mój mąż Dave i ja zaprosiliśmy przyjaciela, który mieszkał wówczas w Asheville, aby z nami wędrował. Postanowiliśmy we trójkę zabrać na wędrówkę dzwonek niedźwiedzia i mały trąbka pneumatyczna. Ja odpowiadałem za dzwonek niedźwiedzia, co było dość łatwą pracą, podczas gdy Janelle niosła trąbkę. Warto dodać, że wędrowaliśmy w okresie godowym łosi, który trwa od połowy września do końca października. Ja na przykład byłem bardziej zaniepokojony widokiem niedźwiedzia (czego nie widzieliśmy) po drodze niż łosia.

Wędrując przez jeden z serpentyn, szybko zauważyliśmy przed sobą samicę łosia. Z jakiegoś powodu poczuliśmy ulgę, że to kobieta, a nie mężczyzna. To był dobry czas, żeby się zatrzymać, zachować bezpieczny dystans, poobserwować i zobaczyć, co postanowiła zrobić. Wiedzieliśmy, co robimy, co nie posuwało się dalej. Zrobiliśmy sobie przerwę, napiliśmy się wody i czekaliśmy. Nie wydawała się szczególnie zaniepokojona, gdy 3 osoby się na nią gapiły.

Wiedziałem, że Janelle chciała wypróbować ten klakson w najgorszy sposób. Nie byłem fanem tego pomysłu, ale wszyscy byliśmy gotowi, aby pani Elk ruszyła dalej. Janelle na krótko nacisnęła klakson. Łoś nie drgnął. Czekaliśmy, zadźwięczaliśmy jeszcze raz, podczas gdy ja wściekle dzwoniłem niedźwiedzim dzwonkiem, aż w końcu zrozumiała aluzję i zeszła ze szlaku do lasu. Znowu byliśmy w drodze.

Poczuliśmy się jak oaza przed nami, gdy natknęliśmy się na nasz pierwszy zabytkowy budynek, Cook Cabin. Kabina ta, zbudowana w latach 50. XIX wieku, została przywrócona do oryginalności przez NPS w latach 90. XX wieku. Jedna z dziesięciu córek Daniela Cooka wyszła za Willa Messnera, którego ruiny pól uprawnych niedawno wędrowaliśmy. To miejsce wydawało się piękną scenerią dla domostwa. Usiadł na Coggins Branch, dając rodzinie Cook świeże zapasy wody.

Poza Cook Cabin leżał nasz cel Little Cataloochee Church. W tym momencie szlak stał się bardziej polną drogą i można sobie wyobrazić, że rodziny z minionych dni korzystały z niego, gdy jechały do ​​kościoła w niedzielne poranki. W tym momencie droga wydawała się płaska; znacznie łatwiejsza wędrówka przez następne 0,7 mili.

Kiedy wspinaliśmy się po trawiastym grzbiecie, kultowy kościół znajdował się z przodu i pośrodku. Osiągnęliśmy nasz cel. Miejscowe rodziny współpracowały przy budowie tego kościoła w 1889 roku. Dwadzieścia pięć lat później Will Messner zaprojektował i zbudował wieżę kościoła. Aby ukończyć dzwonnicę, rodzina Hannah przekazała swój 400-funtowy dzwon.

Na tym ireńskim cmentarzu przykościelnym znajdują się groby z lat 30. XIX wieku. Z zaskoczeniem odnotowaliśmy liczbę pochowanych tu młodych kobiet i niemowląt, ale zapominamy też, że poród w tamtych czasach nie był dla osób o słabym sercu. Istnieją trzy inne cmentarze znajdujące się w przejezdnej części Cataloochee Valley. Co roku w czerwcowy dzień potomkowie gromadzą się na tych cmentarzach, aby wspominać i czcić członków rodziny.

Około 1,2 mil od kościoła znajduje się Hannah Cabin. Pomiędzy kościołem a chatą znajduje się kilka pozostałości narzędzi, sprzętu rolniczego i starych konstrukcji. Evan Hannah przybył do Cataloochee Valley w latach 30. XIX wieku i jest znany jako jeden z pierwszych osadników. Brakowało nam czasu, wody i energii na naszą wędrówkę powrotną, więc postanowiliśmy zrezygnować z dodatkowego przebiegu w obie strony, aby zobaczyć kabinę Hannah. Z tego, co wyczytałem, zaplanuj go, bo jest godny trekkingu.

Nasza wędrówka powrotna do doliny wydawała się znacznie szybsza – czy nie zawsze tak jest? Oczywiście zrelacjonowaliśmy naszą podróż, mijając wszystko, co już widzieliśmy, z wyjątkiem łosia! Zrobiliśmy sobie przerwę w Cook Cabin, aby zjeść batonik z musli i wypić trochę wody. Stamtąd mieliśmy trudne zadanie po drugiej stronie bardziej stromego spaceru w górę i przez górę Noland. Wydawało się to bardziej męczące niż na początku naszego dnia, ale od tego momentu było już w dół do pozostałej wędrówki.

Po przekroczeniu Noland Mountain zauważyliśmy kilka kołków do zawiązywania koni, które wydawały się doskonałym miejscem na złapanie oddechu i wypicie większej ilości wody, która teraz była prawie wyczerpana.

Na skrzyżowaniu skręciliśmy w Pretty Hollow Gap i wiedzieliśmy, że wkrótce wrócimy do doliny. Nasza wędrówka zajęła nam 5 godzin, co wydawało się rozsądne, gdy zatrzymaliśmy się, aby zobaczyć i czekać na tę samicę łosia. To był dobrze spędzony dzień i zdecydowanie wart przeróbki.

Dzika przyroda w dolinie

Nasz dzień miał być o wiele lepszy. Późnym popołudniem, gdy szliśmy w kierunku naszego pojazdu, zostaliśmy nagrodzeni widząc kilka łosi pasących się w dolinie. Cóż za wspaniały widok! Chociaż nie widzieliśmy żadnych łosi byków walczących o uwagę samicy, widzieliśmy i słyszeliśmy, jak grają na trąbce w dolinie. Mieliśmy szczęście, że znaleźliśmy się we właściwym miejscu we właściwym czasie.

Inni wybrali się na przejażdżkę Cove Creek Road późnym popołudniem w nadziei, że zobaczą łosia. Pojawiły się znaki ostrzegające ludzi, aby trzymali się na dystans. W końcu to był sezon godowy łosi, znany również jako rutyna, a samce łosia są niebezpieczne z nieprzewidywalnym zachowaniem. Mogą ważyć nawet 1000 funtów. Każdego roku ktoś łamie zasady bezpieczeństwa i dochodzi do obrażeń. Podczas rykowiska nikomu nie wolno przebywać na polach doliny o każdej porze dnia i nocy. Trzymaj się drogi i trzymaj się blisko swojego pojazdu.

Łosie niegdyś wędrowały po południowych Appalachach i na wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych, ale zostały wyeliminowane w tym regionie przez nadmierne polowania i utratę siedlisk. Grupy konserwatorskie zaniepokoiły się, że łosie zmierzają w kierunku wyginięcia. National Park Service ponownie wprowadził 52 łosie do Cataloochee Valley w 2001 roku. Do 2016 roku ich liczba wzrosła do 200.

Większość łosi ma obrożę radiową i jest monitorowana, ponieważ tropiciele są w stanie to zrobić. Kilka łosi wyemigrowało do obszaru Cherokee w Północnej Karolinie. To plus dla środowiska Cataloochee Valley, że łoś ponownie wędruje po tych ziemiach, tak jak setki lat temu.

Często spotyka się tu różnorodne gatunki ptaków, dzikie indyki i jelenie wirginijskie. Czarny niedźwiedź również nazywa tę dolinę domem.

Wniosek

To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie jest na Twoje zawołanie. Great Smoky Mountains wydają się być na liście życzeń każdego. Sprawdź to i udaj się do Cataloochee Valley. Oprócz Little Cataloochee jest tu wiele szlaków czekających na odkrycie.

Spokojna sceneria jest inspirująca. Niezależnie od tego, czy oglądasz go z doliny, wędrujesz szlakami, malujesz obraz, czy po prostu oddychasz tym wszystkim, na pewno znajdziesz spokój i powód, dla którego pierwsi osadnicy nazwali domem Cataloochee wiele lat temu.

powiązana zawartość

Aby ulepszyć swoje doświadczenie z plecakiem, sprawdź nasz zalecany sprzęt do plecaków. To jest sprzęt, którego używam, gdy chcę spędzić noc na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że te przedmioty niekoniecznie są produktami z najwyższej półki. Moim celem na tej stronie jest polecanie sprzętu, który jest naprawdę dobrze wyceniony, a jednocześnie zachowuje wysoki standard jakości. To jest rzecz, której używam.