Wave Runner vs Jet Ski: Jaka jest różnica?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego jest tak wiele słów na to samo? Czy kiedykolwiek w rozmowie określiłeś skuter wodny jako Wave Runner lub Wave Runner jako skuter wodny? Chociaż są podobne, w rzeczywistości są to dwie różne rzeczy. W tym artykule omówię niektóre z głównych różnic.

Chociaż terminy są często używane zamiennie, w rzeczywistości są to nazwy dwóch różnych modeli skuterów wodnych. Jet Ski jest produkowany przez Kawasaki, a Wave Runner jest produkowany przez Yamaha.

Zarówno Kawasaki, jak i Yamaha to zaufane marki, które produkują wysokiej jakości maszyny, więc jeśli chcesz po prostu wejść na wodę i płynąć szybko, naprawdę nie możesz się pomylić z żadnym z nich. Istnieją jednak pewne różnice, które mogą pomóc w ostatecznym podjęciu decyzji o zakupie.

Krótka historia skutera wodnego

Jet Ski jest produkowany przez Kawasaki Heavy Industries. Kawasaki to japońska firma z siedzibą w Tokio, która produkuje wszystko, od motocykli i ciężkiego sprzętu po sprzęt lotniczy i obronny. Jedną z najpopularniejszych maszyn rekreacyjnych jest Jet Ski.

Przed podjęciem decyzji o ostatecznej nazwie Kawasaki nazwał pojazdy „Water Jet” i „Power Skis”. Pierwszy skuter wodny, model WSAA, pojawił się w 1972 roku. Był to pierwszy komercyjny skuter wodny w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Problem z tak wielkim sukcesem polega na tym, że może to prowadzić do zamieszania. „Jet Ski” stał się terminem, którego wiele osób używa w odniesieniu do każdego skutera wodnego. „Narty wodne” stały się nawet czasownikiem utożsamianym z obsługą skutera wodnego w ogóle. Mimo zamieszania marka Jet Ski jest nadal silna.

Przez pewien czas wszystkie pierwsze modele Jet Ski były stand-up. Następnie pod koniec lat 80. Kawasaki zaczęło wprowadzać opcje zasiadania. Obecnie bardziej popularne są opcje siadania. Modele stojące wykorzystywane są głównie do wykonywania trików i startów w wyścigach.

Czytać  7 super tanich strzał, które strzelają prosto

Krótka historia biegacza na fali

Wave Runner jest produkowany przez Yamaha Motor Company, inną japońską firmę produkującą motocykle i produkty morskie, takie jak łodzie. Chociaż Yamaha Motor Company zaczynała jako oddział firmy Yamaha Corporation (najbardziej znanej jako największy producent pianin na świecie), jest ona własną firmą od 1955 roku, kiedy to się oddzieliła.

Pierwszy Wave Runner został wydany w 1986 roku. Był znany jako Marine Jet 500T. Był to pierwszy wyprodukowany skuter osobisty w stylu siedzącym. To może być powód, dla którego Kawasaki zaczęło produkować również modele do siedzenia.

Od lat 80. Yamaha i Wave Runner są znanymi markami w branży skuterów wodnych.

Co to jest skuter wodny?

Teraz, gdy znasz już nieco historię każdego modelu, warto dokładnie zrozumieć, czym jest skuter wodny. Osobista jednostka pływająca lub pwc to rekreacyjna jednostka wodna, na której kierowca siedzi lub stoi. Inne ogólne terminy używane to skuter wodny i rower wodny.

Teraz, jeśli nie masz pewności, jaką markę widzisz, możesz po prostu nazwać to skuterem wodnym lub skuterem wodnym i wiedzieć, że masz rację.

Ale jakie dokładnie są specyfikacje pwc? Jak wspomniano powyżej, pwc stoi lub siedzi. To właśnie odróżnia je najbardziej od małych łodzi odrzutowych, w których znajduje się operator.

Jeśli chodzi o rozmiar, PWC musi mieć mniej niż 13 stóp długości, zgodnie z definicją Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych.

W rzeczywistości skutery wodne zostały po raz pierwszy opracowane w połowie lat pięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii i Europie. Powszechnie dostępne i popularne stały się jednak dopiero w latach 70-tych.

Istnieje wielu innych producentów skuterów wodnych. Honda i Sea-Doo są dużymi producentami pwc. Można jednak argumentować, że najpopularniejsze i najlepiej kupowane modele to Kawasaki Jet Ski i Yamaha Wave Runner.

Czytać  Czy powinienem biegać na palcach?

Który jest odpowiedni dla Ciebie?

Skoro już wiesz, że to dwie różne rzeczy, dlaczego miałoby to mieć znaczenie? Chociaż oba produkty są bardzo podobne, wielu nabywców ma preferencje.

Kupując pwc, musisz wiedzieć kilka rzeczy, zanim zaczniesz szukać modelu. Jakie masz zamiary z pwc? Chcesz wciągnąć się w sztuczki lub wyścigi? W takim przypadku chciałbyś mieć model stojący. Jeśli chcesz po prostu jeździć, a nawet zabrać ze sobą pasażerów, model do siedzenia jest tym, czego potrzebujesz.

Kiedy już to zdecydujesz, możesz wybrać dwa modele do porównania i kontrastu. Dwa porównywalne modele to Jet Ski STX-15F i Wave Runner VX. Możemy je porównać według ich specyfikacji:

Skuter wodny STX-15F

Sugerowana cena producenta 9699$
Silnik 4-suwowy, 4-cylindrowy rzędowy
Przemieszczenie 1498 ml
Pojemność paliwa 16,4 galonów
Pojemność przechowywania 23,5 galona
Długość 122,8 cala
Szerokość 46,5 cala
Wzrost 41,3 cala
Waga 844,5 funta
Liczba miejsc 3

Wave Runner VX

Sugerowana cena producenta 9699$
Silnik 3-cylindrowy, 4-suwowy
Przemieszczenie 1049 cm³
Pojemność paliwa 18,5 galonów
Pojemność przechowywania 24,6 galonów
Długość 131,9 cala
Szerokość 48 cali
Wzrost 46,9 cala
Waga 708 funtów
Liczba miejsc 3

Według powyższych specyfikacji widzimy, że Wave Runner VX jest ogólnie większy niż Jet Ski STX-15F. Większa pojemność paliwa oznacza również, że będziesz mógł jeździć przez dłuższy czas. Yamaha generalnie ma też lepszy przebieg na gazie.

Kolejnym plusem Yamaha jest to, że marka znana jest z zaangażowania w bezpieczeństwo. Większość PWC nie ma sterów, które wspomagałyby kierowanie, ale modele Yamaha mają. Oznacza to, że możesz sterować, nawet jeśli nie poruszasz się do przodu. Dodatkowa funkcja bezpieczeństwa sprawia, że ​​są dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Czytać  Czy musisz zarejestrować kajak?

Kawasaki są znani z szybkości, więc jeśli Twoim celem jest jak najszybsza jazda w największym pośpiechu, Jet Ski może być lepszym wyborem.

Ponieważ ceny i specyfikacje są tak podobne, możesz rozważyć przetestowanie kilku modeli obu marek, aby zobaczyć, który najlepiej pasuje do twoich preferencji.

Ostatecznie nie ma dobra ani zła przy wyborze między Kawasaki Jet Ski a Yamaha Wave Runner. Obie marki od dziesięcioleci dostarczają wysokiej jakości produkty, które gwarantują ekscytującą zabawę na plaży lub nad jeziorem.