W co się ubrać Wędkarstwo podlodowe, aby zachować suchość i ciepło

Nic tak nie zrujnowałoby wyprawy wędkarskiej pod lodem, jak odmrożenie palców, więc musisz odpowiednio się przygotować. Świetnie się bawiłam na dworze w mroźne zimowe dni, a kluczem do tego było ubieranie się, żeby się ogrzać. Aby pomóc Ci wiedzieć, jak to zrobić, napisałem ten przewodnik o tym, w co się ubrać.

Aby łowić pod lodem w cieple i suchym lodzie, należy nosić wiele warstw odzieży (bielizna, koszule, kurtki), aby zarówno izolować ciało, jak i dostosowywać się do zmieniających się temperatur. Powinieneś także nosić czapki, rękawiczki i buty.

Teraz pozwól, że dam ci bardziej szczegółowe porady dotyczące wyboru ubrań do noszenia (i nie mówię o modzie) i czego szukać w każdym przedmiocie.

Noś warstwy

Z pewnością najważniejszą częścią ubierania się, aby zapewnić sobie ciepło i suchość, jest wybór sposobu, w jaki okryjesz osiemdziesiąt procent swojego ciała. Musisz utrzymać ciepło w swoim wnętrzu.

Jak wiecie, ludzkie ciało stara się utrzymać w miarę stałą temperaturę. Zbyt długie przebywanie w zimnym powietrzu może je obniżyć. Nazywa się to hipotermią i ubierając się w warstwy, możesz temu zapobiec.

Istnieje kilka różnych opcji koszul i kurtek, ale noszenie warstw nie jest opcjonalne. Prawdopodobnie pożałujesz, jeśli wybierzesz się na wyprawę wędkarską pod lodem, nie robiąc tego.

Noszenie warstw, które można zdjąć lub dodać w ciągu dnia, jest niezbędne, ponieważ warunki pogodowe często szybko się zmieniają. Zimowy dzień zwykle zaczyna się od bardzo niskich temperatur, ale jeśli słońce świeci przez cały poranek, szybko się nagrzewa.

Nie chcesz się zbytnio pocić, co może się zdarzyć, gdy biegasz po lodzie, idąc do różnych otworów wędkarskich, lub gdy temperatura po prostu robi się dość wysoka. Dlatego tak ważne jest, aby móc dostosować, ile masz na sobie.

Strategią utrzymywania ciepła w rdzeniu będzie noszenie na dolną warstwę materiałów, które utrzymują ciepło w ciele, a następnie posiadanie wodoodpornej odzieży na warstwę zewnętrzną.

W przypadku tej dolnej warstwy należy całkowicie unikać bawełny. Bawełna jest okropna, jeśli chodzi o utrzymywanie suchości. W normalnych temperaturach jest dobrze, ale na zimno staje się to dużym problemem. Jeśli jesteś mokry, marzniesz. Bawełna nasiąknie Twoim potem i wcale nie wyschnie szybko. Unikaj tego, szczególnie w przypadku dolnych warstw.

Porozmawiajmy najpierw o ubieraniu nóg. Doskonałym pomysłem jest założenie jakiejś długiej bielizny termicznej (o ile nie jest to bawełna). Zawsze uważam, że to robi dużą różnicę w moim cieple. Ponadto możesz założyć parę legginsów z polaru lub wełny. Materiały te doskonale utrzymują ciepło w ciele.

Jeśli nie masz tych rzeczy, możesz po prostu nosić spodnie dresowe, ale mogą się one okazać niewygodne. Mimo to na pewno pomogą ci się rozgrzać.

Po tej ładnej warstwie izolacji będziesz potrzebować trochę osłony na wierzchu. Polecam parę nieprzemakalnych kombinezonów. Zapewnią ci suchość i ochronią przed wiatrem. Zapewniają również dodatkową ochronę górnej połowy.

Jeśli nie chcesz kombinezonu, upewnij się, że nosisz jakieś wodoodporne spodnie, takie jak spodnie śnieżne. Wodoodporny jest tutaj najważniejsza. Twoje kolana z pewnością w pewnym momencie znajdą się na lodzie, a wszelkie spodnie, które nie są wodoodporne, zmokną, gdy będą.

Szczerze mówiąc, nie jest złym pomysłem rezygnacja ze środkowej lub dolnej warstwy nóg w dni, w których nie jest bardzo zimno. Powodem tego jest to, że usuwanie warstw z nóg jest po prostu trudniejsze niż z tułowia. To Twój wybór. Tylko upewnij się, że sprawdziłeś prognozę, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Zawsze bezpieczniej jest mieć więcej dostępnych ubrań niż mniej.

Teraz dla tułowia. Teraz nadal będziemy mieć dolną warstwę, która pomoże Ci izolować, ale będziesz również nosić kurtkę, która świetnie wykona to na wierzchu, więc dolna warstwa nie musi być tak ciężka, jak w przypadku nóg .

Jak wspomniałem wcześniej, nigdy nie powinieneś nosić bawełnianej koszulki jako dolnej warstwy. Prawie na pewno się pocisz, a koszula będzie przemoczona, a potem w mrozie będziesz miał kłopoty.

Dobrą wiadomością jest to, że obecnie istnieje wiele rodzajów tkanin, które znacznie lepiej radzą sobie z wilgocią. Na przykład jest polipropylen. Ten rodzaj tkaniny odprowadza wilgoć, dzięki czemu będziesz miła i sucha.

Z pewnością może wydawać się nieco sprzeczne z intuicją, że chciałbyś, aby dolna warstwa była wykonana z tak cienkiej tkaniny w porównaniu z ciężką bawełnianą koszulą, ale uwierz mi, musisz unikać gromadzenia się wilgoci. Na wierzchu tej warstwy będzie dużo grubszego materiału, więc nie myśl o tym.

Będziesz chciał, aby dolna warstwa dobrze przylegała do skóry, aby działała jak najlepiej.

Teraz, jako warstwę na wierzchu, będziesz mieć środkową warstwę polaru, wełny itp. Dokładny rodzaj materiału zależy od Ciebie; wszystkie pomogą Ci się ogrzać.

Ta warstwa będzie luźniejsza niż warstwa dolna.

Celem tej warstwy jest oczywiście przede wszystkim ciepło, ale możesz również wybrać coś z właściwościami wiatroszczelnymi. Powodem tego jest to, że jeśli temperatura się ociepli, zrzucisz górną warstwę, a warstwa środkowa będzie na wierzchu. Jeśli na zewnątrz jest wietrznie, dodatkowa ochrona przed wiatrem będzie bardzo przyjemna.

Wreszcie na górze będziesz miał kurtkę. To prawdopodobnie najdroższy element garderoby, jaki będziesz nosić podczas łowienia pod lodem, i prawdopodobnie jest to też najważniejszy element.

Istnieje mnóstwo opcji do wyboru, oferujących różne funkcje. Ustalenie, które kurtki są najlepsze, to duży temat sam w sobie.

Główne cechy, które chcesz mieć w kurtce, którą wybierzesz do łowienia pod lodem, to wodoodporność i wiatroszczelność. Rozsądnie jest upewnić się, że jest również „odporny na rozerwanie”, co oznacza dokładnie to, co brzmi: tkanina nie będzie się łatwo rozdzierać.

Będziesz chciał, aby był wodoodporny, głównie na wypadek, gdy leje na ciebie śnieg. Może trochę wody może chlapnąć na ciebie, gdy przyniesiesz rybę, ale głównym problemem jest śnieg. Będziesz suchy w wodoodpornej kurtce, pod warunkiem, że słuchałeś wcześniej i masz też wodoodporne spodnie.

Jeszcze ważniejsza jest wiatroszczelność. Wiatr jest po prostu trudny do uniknięcia, a jeśli nie jesteś przed nim chroniony, będzie to miało ogromny wpływ na to, jak się czujesz. Uważam, że niskie temperatury same w sobie nie są aż tak nieprzyjemne, ale kiedy wieje wiatr, boli. Zaopatrz się więc w kurtkę, która zapewni ochronę przed wiatrem.

Teraz inne cechy kurtek są po prostu kwestią preferencji. Ochrona przed żywiołami jest Twoim największym zmartwieniem, ale jeśli chcesz mieć świetną kurtkę, która przetrwa lata, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości.

Dzięki tym warstwom zarówno tors, jak i nogi będą bardzo ciepłe. To zdecydowana większość twojego ciała, więc ciepło będzie miało niewiele miejsc do ucieczki.

Kiedy robi się ciepło w te zimowe popołudnia (a często tak się dzieje), możesz łatwo porzucić górną warstwę i poczuć się całkowicie komfortowo. Zostajesz po zachodzie słońca? Znowu będzie zimno. Załóż z powrotem te górne warstwy.

Zakryj swoje ciało tak, jak opisałem, a będziesz w większości w procesie gwarantowania ciepła i komfortu podczas łowienia pod lodem.

Zakryj głowę

Trzymaj się, wciąż są miejsca narażone na zimno. Mianowicie cała twoja głowa.

Każda odsłonięta skóra to miejsce, w którym ciepło może uciec. Z zimnym powietrzem na zewnątrz, ciepło w twoim ciele zawsze chce uciec i stworzyć równowagę. Ubrania zapobiegają temu upałowi.

Zakryliśmy już większość ciała i będzie ci całkiem ciepło przy tym całym okryciu, ale z odkrytą głową będzie to główne źródło utraty ciepła. Chcę, żebyś był tak ciepły, jak to możliwe (to znaczy bez zbytniego rozgrzewania), więc zakryjmy też głowę.

Możesz mieć warstwy tutaj, tak jak w przypadku reszty ciała. Możesz założyć podszewkę, a następnie nałożyć na nią kapelusz. Jeśli zrobi się za ciepło, usuniesz jedną z tych warstw.

Istnieje wiele stylów, jeśli chodzi o kapelusze. Prawdopodobnie domyślasz się, że czapka z daszkiem nie będzie zbyt pomocna. Twoim celem nie jest ochrona przed słońcem (chociaż powinieneś to zrobić), ale ochrona głowy przed utratą ciepła. Więc w zasadzie potrzebujesz czegoś miękkiego i puszystego.

Najlepiej zaopatrzyć się w czapkę, która zakrywa uszy. Szczerze mówiąc, nienawidzę uczucia zimnego wiatru w uszach i zastanawiam się, dlaczego ktokolwiek miałby przez niego cierpieć. Trzymaj tych facetów w cieple!

Jeśli naprawdę chcesz wszystko skóra pokryta dla maksymalnego ciepła, dlaczego nie nosić maski narciarskiej? Możesz wyglądać jak włamywacz z kreskówek, ale będzie ci cieplej.

Ponadto, jeśli chodzi o ochronę przed wiatrem, być może kupiłeś kurtkę z kapturem, więc kaptur w tym pomoże. Jednak nie będzie tak dobrze zatrzymywać ciepła jak kapelusz. Może powinieneś założyć czapkę, a potem nałożyć kaptur. Brzmi niesamowicie ciepło.

To nie jest kwestia ciepła, ale powinieneś też nosić okulary przeciwsłoneczne. Słońce świeci mocno, nawet zimą.

Jeśli twoja głowa jest wystawiona na zimowe powietrze, po prostu nie będziesz tak ciepły, jak mógłbyś być. Więc weź kapelusz i noś go.

Trzymaj ręce w cieple

Do tej pory zrobiliśmy mnóstwo, by uchronić się przed zimnem. Gdybym miał teraz na sobie te wszystkie rzeczy, czułbym się niezwyciężony w każdą chłodną pogodę – gdyby nie jeden problem. Jeszcze nic nie położyliśmy na rękach.

Tak, ręce to kolejne miejsce, z którego ciepło może łatwo uciec, jeśli nie jest zakryte. Uczucie stopniowego zamarzania moich dłoni też nigdy nie jest przyjemne. Rozwiązaniem, jak zapewne zdajesz sobie sprawę, jest ich pokrycie.

Możesz się zastanawiać, czy noszenie rękawiczek wpłynie na twoją zdolność do łowienia ryb pod lodem. W końcu będziesz musiał czasami zawiązać węzły lub haczykować przynętę, a rękawiczki mogą osłabić twoją zręczność. Rzeczywiście, jeśli dostaniesz grube rękawiczki, czasami będziesz musiał je zdjąć, aby coś zrobić.

Jednak nie wszystkie rękawice są takie same. Niektóre rękawiczki są lepsze do trudnych zadań niż inne, dlatego najlepiej wybrać taką, z którą bez problemu poradzisz sobie.

I, na szczęście dla ciebie, napisałem jakiś czas temu wpis na blogu, w którym wymieniono jedne z najlepszych rękawic do łowienia pod lodem. Powinno to pomóc Ci znaleźć świetną parę, która zapewni Ci ciepło i ciepło.

Chyba że naprawdę czujesz potrzebę zdobycia grubych rękawiczek, mądrzej jest zaopatrzyć się w cieńsze rękawiczki, aby uniknąć konieczności ich zdejmowania. Oto problem, który może pojawić się w przypadku grubych rękawic: okazuje się, że nie możesz manewrować palcami wystarczająco dobrze, aby wykonać jakieś zadanie. Więc zdejmujesz rękawiczki. Jednak zajmuje ci to trochę czasu, a twoje palce teraz drętwieją. Musisz więc przejść na drugą rękę. To naprawdę bolesne.

Dlatego powinieneś wybrać cieńszą parę rękawiczek. Myślę, że twoje dłonie będą na ogół tak samo ciepłe i będziesz w stanie zarzucać haczyki i robić wszystko, co musisz zrobić.

To naprawdę najważniejsza rzecz do rozważenia w przypadku rękawiczek. Należy również wziąć pod uwagę jakość wykonania i wytrzymałość rękawic. Otrzymanie produktu, który nie będzie trwały, nigdy nie jest zabawne.

Noś buty

Teraz mamy zakryte ręce. Ale wydaje się, że o czymś zapominamy. O tak, musimy nosić buty.

Właściwie to tylko żartuję. Założyłem, że cały czas planujesz nosić buty. Jednak mogłeś nie pomyśleć o tym, jaki rodzaj.

Powinieneś nosić ocieplane, wodoodporne buty.

Trampki lub inne buty na co dzień nie zatrzymują zbyt dobrze ciepła, ponieważ nie są dobrze izolowane. Będziesz potrzebować butów, które zapewnią Ci ciepło w stopy. W końcu stopy nie różnią się aż tak bardzo od rąk.

Jeśli chodzi o łowienie pod lodem, najprawdopodobniej napotkasz śnieg i błoto pośniegowe, więc zdecydowanie musisz unikać butów, które łatwo przemoczą. Upewnij się, że te, które nosisz, są wodoodporne.

Wybrany rozmiar powinien być większy niż normalnie, ponieważ pomoże to utrzymać ciepło w środku, ale nie bierz butów tak dużych, że będą niewygodne i cię ranią.

Oczywiście, jakie są dobre buty, jeśli nie masz dobrych skarpet? To kolejny z tych momentów, w których należy unikać bawełny. Twoje skarpetki nie powinny się zamoczyć, ponieważ buty są wodoodporne, ale jeśli z jakiegoś powodu tak się stanie, bawełna doprowadzi do nieszczęścia. Nasączona bawełniana skarpeta latem nie wysycha łatwo, więc zimą nie chcę o tym myśleć.

Zamiast tego zdobądź wełniane skarpetki. Powinny być dość grube, aby zapewnić maksymalny komfort. Mądrze jest zabrać ze sobą dodatkową parę na wypadek, gdyby wydarzyło się coś dziwnego.

Z dobrymi butami (i dobrymi skarpetami pod spodem) jako ostatnim krokiem na tej liście, jesteś wreszcie gotowy na srogą zimę.

Ubierz się tak, jak opisałem, a prawie żadna zimna pogoda nie przeszkodzi Ci cieszyć się zimą i złowić tyle ryb, ile tylko zechcesz.

Dzięki temu źródło po informacje, których użyłem w tym artykule.