W co się ubrać na sankach, aby być idealnie wygodnym

Nie ma nic gorszego niż bycie super zimnym podczas spędzenia zimowego dnia na sankach. Jazda na sankach może być niezwykle przyjemna, jeśli wybierzesz odpowiednie opcje ubioru.

Generalnie na sankach należy nosić podkład termiczny z nieprzemakalnym płaszczem. Można dodać dodatkowe warstwy. Te warstwy pośrednie są najcieplejsze, jeśli są wykonane z polaru lub wełny. Należy również nosić szaliki, rękawiczki, czapki i grube skarpety.

To, co powinieneś ubrać i ile powinieneś spakować, zależy od tego, jaka jest zimna pogoda i jak długo planujesz przebywać na zewnątrz. Biorąc to pod uwagę, istnieje kilka ogólnych wskazówek, których możesz przestrzegać, aby zapewnić sobie ciepło i wygodę podczas jazdy na sankach.

Podział tego, w co się ubrać na sankach

Komfort podczas jazdy na sankach zależy nie tylko od tego, jak bardzo jest Ci ciepło, ale także od tego, jakiego rodzaju warstw używasz, aby się ogrzać.

Na przykład nie byłoby mądre ani wygodne noszenie dwóch warstw dżinsów, aby utrzymać ciepło. Kluczem do warstwowania jest wybór odpowiednich elementów wykonanych z odpowiedniego materiału.

Dotyczy to zwłaszcza zimowych aktywności, takich jak jazda na sankach i tubingu. Te czynności wymagają swobodnego poruszania się oraz zginania rąk i nóg. Noszenie zbyt wielu warstw lub zbyt sztywnych warstw może powodować klaustrofobię i ograniczenie.

Rodzaj odzieży zimowej, którą zdecydujesz się nosić, może nie tylko zapewnić Ci komfort w niskich temperaturach, ale w rzeczywistości może uratować Ci życie. Jazda na sankach jest zwykle bezpieczną czynnością, ale gdyby pojawiła się sytuacja awaryjna, chciałbyś być w pełni przygotowany.

Warstwa podstawowa

Warstwa podstawowa to warstwa najbliżej Twojej skóry. Ta warstwa jest jedną z najważniejszych warstw. W zależności od rodzaju odzieży lub tkaniny, którą wybierzesz, może to sprawić, że Twoje wrażenia z jazdy na sankach będą wygodne lub nieprzyjemne.

Bardzo ważne jest, aby warstwa odzieży, która znajduje się najbliżej skóry, odprowadzała wilgoć z ciała, zamiast ją przyciągać lub wchłaniać.

Jest prawie pewne, że aktywność fizyczna związana z jazdą na sankach i rurami spowoduje wzrost temperatury ciała, powodując, że będziesz się pocić.

Mogę to w 100% potwierdzić z własnego doświadczenia. Jeździłem na sankach w ujemnych temperaturach i nadal pociłem się od wysiłku fizycznego wnoszenia sań z powrotem na wzgórze.

Kluczowe jest, aby ta warstwa odzieży, która znajduje się najbliżej skóry, odprowadzała wilgoć z ciała, zamiast ją przyciągać lub wchłaniać.

Zawsze powinieneś wybierać odzież z warstwy podstawowej, która zapewni suchość Twojemu ciału. Pocenie się w chłodne dni może być niebezpieczne, ponieważ temperatura ciała spada po zakończeniu jazdy na sankach.

W co się ubrać

Warstwa bazowa powinna odciągać nawilżacz od ciała, pomagając utrzymać ciepło i suchość.

Proponuję zakup bielizny termicznej wykonanej z polipropylenu lub wełny. Za wszelką cenę unikaj bawełny. Bawełna wchłonie każdą uncję potu lub roztopionego śniegu, która do niej dotrze.

Warstwa ocieplająca (warstwa środkowa)

Warstwa ocieplająca to ta, która przechodzi przez warstwę podstawową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to warstwa, która ostatecznie utrzymuje ciepło. Ta warstwa będzie się różnić w zależności od tego, jak zimno jest na zewnątrz.

Podczas jazdy na sankach często podwajam się w środkowej warstwie. Może być dość zimno i zawsze dobrze jest wiedzieć, że masz kolejną warstwę ocieplającą, na wszelki wypadek.

W co się ubrać

Jako warstwę ocieplającą wybierz materiał taki jak wełna lub polar, który jest znany z tego, że jest obraźliwy.

Twoje opcje obejmują takie rzeczy, jak wełniany sweter, kamizelka puchowa lub polarowa bluzka i spodnie. Polar syntetyczny jest zawsze dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest lekki i zwykle ma przystępną cenę.

Biorąc to pod uwagę, wybierz warstwę ocieplającą, która nie jest zbyt ciężka i ograniczająca.

Warstwa wodoodporna (Warstwa zewnętrzna)

Nie ma nic gorszego niż namoczenie mokrej warstwy środkowej podczas jazdy na sankach. Zimna i mokra warstwa środkowa może sprawić, że Twoje wrażenia z jazdy na sankach będą nieprzyjemne. Z tego powodu, wodoodporna warstwa jest koniecznością!

Twoja wodoodporna warstwa działa jak bariera między Tobą a śniegiem. Ponadto może chronić Cię przed brutalnymi zimowymi elementami, takimi jak zamieć śnieżna i brutalnie zimny wiatr.

Twoja warstwa wodoodporna jest zwykle najdroższa, ale warto na nią wydać.

W co się ubrać

Warstwa wodoodporna składa się ze spodni śniegowych i nieprzemakalnej kurtki. Jeśli zdecydujesz się jeździć na sankach w miejscu, o którym wiadomo, że jest szczególnie zimno, sugerowałbym znalezienie kurtki z podszewką puchową.

Większość odzieży wierzchniej jest wykonana z nylonu lub poliestru. Te dwa materiały zapewniają suchość i zazwyczaj są bardzo trwałe.

Często kurtki narciarskie mają wewnętrzną podszewkę z polaru zapinaną na zamek. To świetna opcja! Ta kurtka jest nie tylko idealna na warstwę wodoodporną, ale zawiera również warstwę ocieplającą.

Głowa, ręce i stopy

Często zdarza się, że tylko palce u nóg, palców lub uszu są zimne, podczas gdy reszta ciała jest idealnie ciepła. Nasze zewnętrzne kończyny są bardziej podatne na zimno niż nasz rdzeń.

Jazda na sankach wymaga od nas używania rąk i nóg podczas wchodzenia i schodzenia ze wzgórza. Absolutnie ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki, aby nasza głowa, dłonie i stopy pozostały przyjemne i ciepłe.

W co się ubrać

Jeśli chodzi o czapki, upewnij się, że masz czapkę, która zakrywa uszy i izoluje głowę. Sugerowałbym zakup czapki wykonanej z wełny merynosów, polaru lub poliestru.

Chcesz mieć pewność, że otrzymasz rękawice, które są wodoodporne i wyłożone ciepłym materiałem od wewnątrz.

Aby Twoje palce były ładne i przytulne, polecam zaopatrzenie się w grube wełniane skarpety. Wełna pomaga odprowadzać wodę ze skóry i zapewnia ciepło. Ważne są również buty, które wybierzesz. Pamiętaj, aby kupować buty, które są wodoodporne. Warte uwagi są buty z wełnianą podszewką.

Wreszcie, nigdy nie lekceważ mocy szalików i masek na twarz. Szaliki chronią szyję i twarz przed żywiołami. Jest to szczególnie ważne podczas jazdy na sankach.

Dlaczego nakładanie warstw jest niezbędne

Natura saneczkarstwa wymaga, aby było zimno, aby utrzymać śnieg. Uwielbiam jeździć na sankach, ale niestety bardzo łatwo mi zimno. Może to stać się problematyczne, gdy jesteś w środku gór podczas mroźnego zimowego dnia na sankach.

Nie potrafię powiedzieć, ile razy zupełnie nie doceniałam mocy matki natury, kiedy jeździłam na sankach. Wzgórza saneczkowe mogą przynieść bardzo temperamentną pogodę, która może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo lub, co gorsza, nieprzygotowanym.

Dlatego tak ważne jest nakładanie warstw. Warstwy mogą działać na naszą korzyść i mogą pomóc nam dostosować się do zmian temperatury, jakie niesie ze sobą pogoda.

Poza tym, ciągła aktywność fizyczna wymagana podczas jazdy na sankach może podgrzać nasze ciało, powodując nieprzyjemne upały. W tym przypadku warstwy są idealne, ponieważ możesz je zdjąć.

Może się też zdarzyć odwrotnie. Gdy zatrzymujemy aktywność fizyczną, aby odpocząć, temperatura naszego ciała obniża się, co powoduje, że jest nam zbyt zimno. Podczas jazdy na sankach zawsze istnieje ryzyko spadku temperatury.

Noszenie warstw może pomóc nam zwalczyć te zmiany temperatury i zapewnić najbardziej komfortowe wrażenia z jazdy na sankach.

Dodatkowa odzież

Zawsze upewnij się, że masz ubranie na zmianę, kiedy idziesz na sanki. Nie potrafię powiedzieć, ile razy moje ubrania przemoczyły się po długim dniu spędzonym na sankach.

To bardzo orzeźwiające mieć ze sobą suche ubranie na zmianę. Dzięki temu jazda z powrotem będzie wygodniejsza, a jeśli zmokniesz lub będzie zimniej, niż myślałeś, będziesz mieć coś do zrobienia.

Dodatkowa odzież może zmaksymalizować komfort podróży na sankach, a w niektórych przypadkach nawet zapewnić więcej czasu na zimowe aktywności.