To jest różnica między kajakiem a kajakiem (ze zdjęciami!)

Większość ludzi zazwyczaj potrafi odróżnić czółno od kajaka po prostu patrząc na nie, ale poza stylem wiele osób zastanawia się, czy istnieje rzeczywista różnica między możliwościami czółna i kajaka.

Główne różnice między kajakami a kajakami to pozycja siedząca i wiosła. Wiosło w kajaku siedzi na podwyższonym siedzeniu i ma tylko jedno pióro wiosła. Kajak wioślarz siedzi na podłodze kajaka i ma wiosło z podwójnym piórem.

Istnieje wiele pozornie małych różnic w kajakach i canoe, które różnią je od siebie. Kajaki i kanadyjki różnią się nie tylko stylem, ale także tym, że oferują różne przeznaczenie dla żeglarzy.

Różnice między kajakami a kajakami

Canoe to wąska lekka łódź, która jest zwykle zaostrzona na obu końcach. Kajaki mają otwarte szczyty i są napędzane przez jednołopatkowe wiosła. Zazwyczaj kajaki mogą pomieścić 3 osoby.

Kajak to mała i wąska łódź z zadaszonym pokładem i kokpitem. Kajak napędzany jest dwupiórowym wiosłem. Również tradycyjne kajaki mieszczą tylko jednego kajakarza.

Są też dodatkowe różnice. To są:

 • Cel i technika
 • Rozmiar i projekt
 • Wyposażenie i funkcje

Zajmijmy się nimi indywidualnie.

Cel i techniki

Różnice w stylu canoe i kajaka mają wpływ na przeznaczenie każdej łodzi. W zależności od planowanej lub pożądanej aktywności wodnej, kluczową różnicą przy wyborze kajaka lub kajaka jest kanu.

Kajaki i kajaki są na tyle różne, że podczas pływania na którymkolwiek z nich można zastosować różne techniki. Zwykle różnica w technikach wynika z różnic w wiosłach łodzi.

Kajaki:

Kajaki są często używane do pływania rekreacyjnego i spokojnych wód. Zazwyczaj kajaki są budowane bardziej z myślą o rodzinach i wycieczkach na spokojną wodę. Dzieje się tak, ponieważ kajaki są zbudowane tak, aby były praktyczne, łatwe w zarządzaniu i wszechstronne.

Kajaki są większe i mają większą wagę i sprzęt niż kajaki. Kajaki rzadko są budowane dla jednej osoby i są bardziej na wyprawy niż kajaki. Ponieważ kajaki są dłuższe i większe, częściej poruszają się po liniach prostych i są łatwiejsze do kontrolowania.

Kajaki oferują też większą stabilność, mniejszą możliwość przewrócenia się, a różnorodność pozycji siedzących sprawia, że ​​są zwykle wygodniejsze.

Techniki kajakowe są zwykle proste i skuteczne, podobnie jak samo kajaki. Jednołopatkowe wiosło do kajaka pomaga kajakarzowi oszczędzać energię, pomaga kajakowi ślizgać się po wodzie i minimalizuje zygzaki.

Kajaki:

Kajaki są częściej wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych, ponieważ mają być szybsze niż kajaki. Kajaki są często używane do treningu i rywalizacji w sportach wodnych lub trudnych i trudnych wodach. Dzieje się tak, ponieważ są zaprojektowane tak, aby pomieścić mniej osób i rzeczy, co pomaga je przyspieszyć.

Kajaki są zazwyczaj łatwiejsze w manewrowaniu, ponieważ ważą znacznie mniej i są krótsze niż kajaki. Kajaki są używane częściej na wodach przybrzeżnych i raftingu, ponieważ są zaprojektowane na wzburzoną wodę.

Podwójne wiosło kajaka sprawia, że ​​wiosłowanie jest wydajniejsze, a ponieważ kajak jest mniejszy i krótszy, stawia Cię bardzo blisko wody. Kajaki są również świetnymi łodziami, jeśli chcesz się zamoczyć.

Podwójne wiosło pozwala również kajakarzowi wykonać technikę skręcania, która pomaga wioślarzowi obracać się i poruszać wraz z wiosłem i wodą. Również rolkę Eskimo można zrobić kajakiem, ponieważ ma on zamknięty dach.

Rozmiar i projekt

Najistotniejsze różnice między nimi to różne rozmiary i konstrukcje kanoe i kajaków. Kajaki i kajaki mają pewne podobieństwa, ale rozpoznanie ich różnic może pomóc w podjęciu decyzji, który z nich jest najlepszy dla twoich celów.

Zarówno kajaki, jak i kajaki są smukłe i stosunkowo lekkie. Zarówno czółna, jak i kajaki kończą się punktami, aby pomóc im przebić się przez wodę i są zwykle wykonane z tych samych materiałów.

Kajaki:

Średnio kajaki mają około 15-17 stóp długości i ważą od około 50 funtów do 90 funtów. Kajaki są zazwyczaj wykonane z drewna, włókna szklanego, plastiku, aluminium i kevlaru.

Kajaki są zaprojektowane z otwartymi blatami i pokładami, co pozwala kajakarzowi na swobodne poruszanie się i pakowanie dużej ilości sprzętu do środka. Boki czółna są krótkie, ale wynurzają się z wody, dzięki czemu przypominają bardziej tradycyjną łódź.

Kajaki są również zaprojektowane tak, aby pomieścić dwie lub więcej osób. Zazwyczaj kajaki mają dwa zainstalowane siedzenia i miejsce na środku dla większej liczby osób. Oznacza to, że dzieci, inni dorośli lub psy mogą również przyjść na przejażdżkę.

Ponieważ kajak zapewnia większą stabilność, kajaki są lepiej wykorzystywane do łowienia ryb, ponieważ kajakarze mogą ostrożnie stanąć wewnątrz kajaka, bez jego wywracania.

Również pozycja siedząca w kajaku powoduje, że wioślarz albo klęczy na podłodze kajaka, albo siedzi na podwyższonym siedzeniu z ugiętymi kolanami. Zapewnia to lepszą stabilność kajakarza w kajaku.

Wiosła kajakowe również znacznie różnią się od wioseł kajakowych. Wiosła kajakowe mają zwykle 4-5 stóp długości i składają się z jednego ostrza, długiego trzonu i uchwytu w kształcie litery T.

Dominująca ręka wioślarza pozostaje mocno zaciśnięta na uchwycie w kształcie litery T, podczas gdy druga ręka trzyma trzonek tuż nad ostrzem. Wiosło musi wtedy ciągle zmieniać kierunek z jednej strony na drugą, aby utrzymać kajak w linii prostej. Ponadto wiosła kajakowe mają kształt kwadratowy, co ułatwia wykonywanie ostrych skrętów.

Kajaki:

Przeciętnie kajaki mają zwykle 5-6 stóp długości i ważą od 20 do 75 funtów. Kajaki są zwykle wykonane z różnych rodzajów tworzyw sztucznych, a także z kompozytów z włókna szklanego i kevlaru.

Kajaki są zaprojektowane z zamkniętym pokładem, który otacza wioślarza, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i ochronę, co jest dobre, ponieważ kajaki są zwykle używane na bardziej wzburzonych wodach. Oznacza to jednak, że zazwyczaj tylko jedna osoba może siedzieć w kajaku i nie ma dużo miejsca na sprzęt lub sprzęt.

Kajaki z zamkniętym dachem mają tylko kokpit, w którym może usiąść wioślarz. Kajakarze zwykle mogą siedzieć tylko w jedną stronę – to znaczy siadają na podłodze kajaka i mają wyciągnięte do przodu nogi wewnątrz kajaka. Ich kolana są w stanie oprzeć się na podtrzymujących szelkach wewnątrz kokpitu.

Dlatego też kajaki mogą wykonywać ruchy takie jak rolka Eskimo. Pokryty górny pokład i wioślarz w bezpiecznej pozycji, są w stanie przewrócić się po wywróceniu, a kajak nie napełni się dużą ilością wody ani nie zleje.

Wiosła kajaków są również bardzo różne. Wiosło kajakowe ma ostrza na obu końcach i długi trzonek pośrodku. Zwykle mają około 5-7 stóp długości. Podwójne pióro jest wydajne jak na kajak, ponieważ jest idealne do łodzi jednoosobowej.

Wiosło z podwójnym ostrzem pozwala również wioślarzowi skręcić górną część tułowia podczas wiosłowania, aby szybko poruszać się po wodzie, zamiast zmieniać ręce podczas wiosłowania.

Wyposażenie i funkcje

Kajaki i kajaki również wymagają różnych materiałów i mają różne cechy do określonych celów. Istnieje wiele rzeczy, które może zaoferować konkretny projekt kajaka lub kajaka, które sprawiają, że ta łódź jest lepsza do określonego celu.

Zarówno kajaki, jak i kajaki mogą być wyposażone w poduszki do siedzenia, dla większego komfortu, torby na wiosła, wózki lub wózki, które ułatwiają załadunek, oraz paski użytkowe, które mogą pomóc w załadowaniu łodzi na samochód.

Kajak:

Kajaki zazwyczaj są wyposażone w 2 wiosła, ponieważ są uważane za bardziej łodzie tandemowe. Wiosłujący na dziobie i wioślarz na rufie będą mieli po jednym wioślarzu.

Kajaki można wyposażyć w silniki do trollingu, ponieważ jest na nie miejsce. Silnik do trollingu to silnik, który można przymocować do kajaka na 3 różne sposoby i sprawia, że ​​kajak jest szybszy i cichy, zwłaszcza podczas wędkowania.

Kajaki są również wyposażone w różne rodzaje siedzisk, takie jak twarde oparcie lub siatkowe, co zapewnia wioślarzom najwyższy komfort. Kajaki mogą być również wyposażone w uchwyty na kubki i wbudowane chłodnice, które świetnie sprawdzają się podczas długich wypraw i wypraw na kemping.

Kajaki:

Kajak zwykle jest wyposażony w siatkę na pokładzie, której można użyć do przechowywania przedmiotów, które nie mieszczą się w kokpicie. Ponadto kajaki są zwykle wyposażone w uchwyty ułatwiające przenoszenie, szelki i usztywniacze ud i kolan, uchwyty na wiosła, a niektóre mogą być wyposażone w schowek z tyłu.

Wiosła kajakowe mogą być wyposażone w uchwyty, które zapobiegają ślizganiu się kajakarza lub tworzeniu się pęcherzy na dłoniach kajakarza. Kajaki mogą również mieć przymocowaną flagę bezpieczeństwa, która jest dobra na wzburzonych wodach.

Kajaki mogą być również wyposażone w spódnice w sprayu. Fartuchy przeciwdeszczowe to wodoodporne pokrowce, których można używać do utrzymywania wioślarzy suchych lub zapobiegania przedostawaniu się wody do kajaka.

Historia kajaka

Do połowy XIX wieku czółno było kluczowym środkiem transportu na całym świecie i było używane głównie przez aborygenów. Kajaki były wykorzystywane do handlu i poszukiwań, a także do transportu i nadal są używane w wielu krajach trzeciego świata.

Pesse Canoe jest najstarszym kajakiem i łodzią, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Najstarszym kajakiem, jaki kiedykolwiek znaleziono, był kajak Pesse znaleziony w Holandii w 1955 roku. Kajak Pesse pochodzi z około 8000 pne i jest najstarszym kajakiem i łodzią, jakie kiedykolwiek znaleziono. W Afryce i Chinach znaleziono nawet czółna, które są prawie tak stare jak czółno Pesse.

Oczywiście wszystkie te starsze czółna to czółna wykopane. Oznacza to, że są to w zasadzie tylko wydrążone pnie drzew. Z biegiem czasu czółno straciło swoją popularność, ale nigdy tak naprawdę nie zostało utracone.

Dziś kajaki i spływy kajakowe są nadal bardzo popularne i mają nowe osiągnięcia technologiczne. Obecne kajaki są znacznie bardziej zaawansowane niż te używane ponad 10 000 lat temu.

Kajaki są teraz nie tylko wykonane z różnych, zaawansowanych technologicznie materiałów, ale także wyposażone są w szereg nowych funkcji, które sprawiają, że są bezpieczniejsze, lepiej wyglądają i dają więcej radości z użytkowania!

Historia kajaka

Kajaki zostały pierwotnie zaprojektowane jako łodzie myśliwskie i pochodziły z jednego regionu i jednego plemienia. Plemię Eskimosów zamieszkiwało Kanadę, Grenlandię i Alaskę i tworzyło kajaki ze skór fok i drewna lub kości wielorybów, jeśli nie można było znaleźć drewna.

Kajaki były zamknięte na górze, aby wioślarzy nie zmokli i nie zmarzli w lodowatej wodzie, i miały głęboki kokpit, w którym można było trzymać włócznie i broń do polowania.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku kajaki zostały pokazane jako łódź pokazowa. Dopiero na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku kajaki stały się uznaną łodzią. Od tego czasu popularność kajaków rosła.

Pomimo wielu różnic między kajakami i kajakami, wiele regionów świata, takich jak Kanada i Anglia, określa kajaki jako kajaki i zwykłe kajaki. W niektórych z tych miejsc nazywa się je kanadyjkami, aby odróżnić oba typy łodzi.

Co jest dla Ciebie najlepsze?

Rozważając, która łódź najlepiej nadaje się do Twoich celów, najlepiej jest poznać specyficzne różnice między kajakami i kajakami oraz pamiętać o zaletach i wadach każdej łodzi.

Plusy:

Kajaki:

 • Mieści dużo sprzętu
 • Lepiej na długie wyprawy lub biwaki
 • Lepsza stabilność
 • Różne pozycje siedzące
 • Zdolność do stania
 • Mniejsze prawdopodobieństwo zmoczenia
 • Przyjazny rodzinie i psom?

Kajaki:

 • Szybsze łodzie
 • Można zastosować znacznie więcej technik
 • Lekki
 • Bardziej zwrotny
 • Bliżej wody
 • Wydajniejsze wiosłowanie
 • Lepiej na wzburzoną wodę

Cons:

Kajaki:

 • Ciężkie i duże
 • Trudne w manewrowaniu i transporcie
 • Weź dużo wody
 • Trudne do wiosłowania solo
 • Więcej wysiłku na wiosłowanie
 • Wolniej niż kajaki

Kajaki:

 • Zmokniesz
 • Trudniejsze do opanowania
 • Podwójne wiosła są cięższe
 • Niewiele miejsca?
 • Wyższe ryzyko wywrócenia

Rozważ więc niektóre z tych zalet i wad i zadaj sobie kilka pytań, zanim zdecydujesz, którą łódź kupić. Szukasz bardziej relaksującej, rodzinnej łodzi ekspedycyjnej? Masz ochotę na zwiedzanie rzek? Jeśli tak, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie kajak.

Jeśli jednak chcesz wybrać się na rafting, wziąć udział w zawodach, ścigać się z kumplami i mieć więcej przygód w wodzie niż kajaki.

Niezależnie od tego, która łódź, którą wybierzesz, lepiej pasuje do Twojego celu, po prostu upewnij się, że masz cały potrzebny sprzęt i jesteś zaznajomiony ze wszystkimi przepisami i procedurami bezpieczeństwa.

Upewnij się, że znajdziesz odpowiednią kamizelkę ratunkową, która zapewni Ci bezpieczeństwo, ale także taką, która będzie dobrze pasować do sposobu wiosłowania i typu ciała, a także komfortu.

Niezależnie od tego, którą łódź wybierzesz, zapewnisz sobie wspaniały czas na wodzie i wspomnienia na całe życie.