Tak się dzieje, gdy ryba złamie żyłkę

Jeśli łowisz choć trochę, to zdarzyło Ci się to. Czujesz ciągnięcie na lince. Odskakujesz wędkę, aby zahaczyć. Czujesz walkę i widzisz błysk srebra w wodzie. Nagle nic. Linka luzuje się, a ryba znika – zabierając ze sobą przynętę. Linka pękła (lub węzeł się zsunął), a ryba, wciąż zahaczona, odpłynęła.

Co się dzieje, gdy ryba zerwie linkę i odpłynie z przynętą? Właściwie niewiele. Badania pokazują, że ryby zrzucają haczyki w krótkim czasie – często mniej niż jeden dzień. Gdy szczupak został zahaczony w różne części pyska przynętami radiofonicznymi, przynęty w krótkim czasie były wypuszczane z powrotem do wody. Ryby były następnie monitorowane i żadna z ryb nie doznała trwałego uszczerbku.

Pomyśl o tym – czy kiedykolwiek złowiłeś rybę, która nosiła stary haczyk? Czy widziałeś kiedyś zdjęcie ryby ze starym haczykiem w pysku, a nawet słyszałeś o tym historię? Szybkie wyszukiwanie grafiki w Google dla „ryba ze starym haczykiem w ustach” przywołuje więcej zdjęć rybaków z haczykami (jej!) niż ryb ze starymi haczykami.

Oczywiście najlepszym sposobem na zabezpieczenie ryby przed trzymaniem starej przynęty w pysku jest wyholowanie ryby i samodzielne zdjęcie haczyka. Nie zawsze możesz powstrzymać rybę przed zerwaniem linki, ale te wskazówki pomogą.

Zawiąż dobry węzeł

Najczęstszą przyczyną „zerwania” linii nie jest w rzeczywistości zerwanie, to zły węzeł. Istnieją dziesiątki różnych węzłów do łowienia. Każdy węzeł ma wachlarze i każdy działa w pewnych sytuacjach. Jeden węzeł, który jest łatwy do zawiązania i sprawdza się w wielu sytuacjach, to Węzeł Palomar. Jeśli chcesz zobaczyć zdjęcia, jak zawiązać ten węzeł, sprawdź to tutaj. Jest mocny, ale łatwy do zawiązania. Oto jak:

 • Przeprowadź od 8 do 12 cali linki przez ucho haczyka lub przynęty.
 • Podwój linię i przeprowadź ją z powrotem przez oko, pozostawiając około 4-calową pętlę.
 • Przynęta powinna teraz być na podwójnej żyłce. Po jednej stronie przynęty będzie pętla w kształcie litery U, a po drugiej kołowrotek i końcówka przywieszki.
 • Zacznij wiązać węzeł z przynętą pośrodku. Możesz zobaczyć zdjęcia, jak zawiązać węzeł overhand tutaj. Węzeł górny jest najłatwiejszym węzłem.
  • Przenieś koniec pętli z powrotem na koniec tagu/szpuli, aby utworzyć okrąg
  • Przeprowadź pętlę przez okrąg
  • To jest węzeł overhand
 • Przeprowadź przynętę przez koniec pętli z pętlą
 • Zaciągnij mocno węzeł wokół oka przynęty
 • Przytnij końcówkę tagu krótko
 • Idź złapać rybę!

Zadbaj o swoją linię

Inną częstą przyczyną zerwania linii jest uszkodzenie linii. Często sprawdzaj linię pod kątem nacięć i zadrapań. Jest to bardziej powszechne w szybkiej, kamienistej wodzie niż w wodzie stojącej lub głębokiej. Aby sprawdzić linkę, sprawdź ostatnie kilka stóp między rzutami. Nadaj mu dobry, twardy wygląd i przesuwaj palcami w górę iw dół linii, aby wyczuć nacięcia. Jeśli znajdziesz, przetnij linkę i ponownie zawiąż przynętę wyżej.

Czytać  Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Dobrą praktyką, która pomoże powstrzymać wyszczerbienia przed zerwaniem linki, jest usunięcie ostatnich sześciu stóp za każdym razem, gdy przynęta się zahaczy. Nawet jeśli jesteś w stanie ściągnąć przynętę, przetnij linkę i ponownie zawiąż przynętę wyżej. Dzięki temu zawsze będziesz mieć mocną linkę przyczepioną do przynęty.

Ustaw swój opór

Kołowrotki wędkarskie są wyposażone w funkcję hamulca. Hamulec chroni linkę przed zerwaniem. Pozwala na uwolnienie linki kołowrotka z mniejszą siłą ciągnącą niż siła zerwania linki. Opór powinien być ustawiony na 25% znamionowej wytrzymałości linki na zerwanie. To 2,5 funta za 10-funtową linię testową, 3,75 funta za piętnastofuntową linię i 5 funtów za dwudziestofuntową linię.

Do sprawdzenia oporu można użyć wagi sprężynowej lub przedmiotu o znanej wadze. Przymocuj linkę do przedmiotu i pociągnij pręt do góry pod kątem 45°. Opór powinien po prostu zacząć zwalniać linkę, gdy ciężar się podnosi. Aby dostosować opór, poszukaj urządzenia do ustawiania oporu na bębnie.

 • Kołowrotki spincastowe mają pokrętło na górze, tuż przed przyciskiem kciuka
 • Kołowrotki spinningowe mają pokrętło, które wkręca się lub wykręca z przodu szpuli żyłki
 • Kołowrotki Baitcast mają tarczę w kształcie gwiazdy na trzonku rękojeści

Odpowiednie ustawienie hamulca pozwoli rybie wyciągnąć się jak z kołowrotka, zanim linka się zerwie. Koniecznie sprawdź to w domu przed kolejną wyprawą wędkarską.

Kiedy opuszczać hak

Czasami lepiej zostawić haczyk, niż go odkopać. Ryby zahaczone w pysku lub szczęce łatwo odhaczyć, ale głęboko osadzone haczyki mogą stanowić problem. W rzeczywistości bardziej prawdopodobne jest, że ryba zostanie zraniona przez próby usunięcia głęboko osadzonych haczyków niż pozostawienie haczyka samego.

Rzadko łowimy ryby ze starymi haczykami w pysku. Znalezienie ryby, która zdechła, ponieważ jej skrzela lub jelita zostały uszkodzone przez kogoś, kto próbował usunąć haczyk, nie jest rzadkością. Dla ryb, które połykają haczyk lub wbijają go tak głęboko, że nie da się go usunąć, najlepszym rozwiązaniem jest przecięcie żyłki.

Kiedy zdecydujesz się opuścić haczyk, przetnij linkę jak najbliżej haczyka. Lekko napręż linkę, zsuń nożyczki lub nóż jak najbliżej przynęty i odetnij linkę. Jeśli to możliwe, możesz nawet przeciąć sam haczyk i po prostu zostawić końcówkę na miejscu. Ryba sama zdejmie haczyk w znacznie łagodniejszy sposób niż to możliwe.

Czytać  Czy wrzucanie rybich wnętrzności do wody jest nielegalne?

Bezpieczniejsze haki

Jeśli naprawdę martwisz się o usunięcie haczyka, możesz wprowadzić kilka zmian w konfiguracji haczyka, które ułatwią rybie usuwanie haczyków. Większość zmian w łatwiejszym usuwaniu haczyków koncentruje się na wędkarzach typu catch-and-release. Szybkie i łatwe zdejmowanie haczyka jest bezpieczniejsze dla ryb, które mają wrócić do wody na kolejny dzień walki.

Mimo że są przeznaczone do łapania i wypuszczania, zmiany te ułatwiają rybom wypluwanie haczyków również zrywających się z żyłki. Łatwe usuwanie haczyka działa niezależnie od tego, czy rybak, czy ryba wyciąga haczyk.

Użyj haków okrągłych zamiast haków J

Standardowe haczyki wędkarskie nazywane są haczykami J, ponieważ wyglądają jak litera J. Haczyki Circle nie są idealnym kołem, ale są znacznie bardziej okrągłe niż haczyki J. Ostry czubek okrągłego haka jest zawsze skierowany w stronę trzonka, a nie w górę w stronę linii.

Ponieważ czubek jest skierowany do środka, okrągłe haczyki nie zaczepiają się o jelita ani skrzela ryby. Łapią się na pysku ryby, zwykle w kącie. Nawet jeśli ryba połknie przynętę, przynęta zostanie wciągnięta z powrotem do pyska. Haczyk złapie pysk ryby zanim przynęta wyjdzie.

Kształt okrągłych haczyków ułatwia ich odczepianie, ponieważ wystarczy obrócić haczyk, aby go wyjąć. W przeciwieństwie do tego, haczyki J wymagają wbicia całego haczyka głębiej w rybę, aby wyciągnąć szczytówkę. Połączenie samych haczyków gębowych i łatwego wyjmowania sprawia, że ​​haczyki okrągłe są znacznie mniej stresujące dla ryb. W badaniu ryby zahaczone w usta uwalniały przynęty znacznie szybciej niż ryby zahaczone głębiej w ciele.

Pojedynczy, bez wysokich tonów

Wędkarze preferują kotwice, ponieważ są bardziej skłonni do zacięcia czegoś niż pojedynczego haczyka. Kiedy ryba mocno uderza i walczy mocno, kotwica ma większe szanse zaczepić rybę w wielu miejscach. Oczywiście rybie będzie trudniej wypluć przynętę, która zacięła ją w dwóch lub trzech miejscach niż tylko w jednym.

Pojedyncze haczyki mogą nie zacinać tak skutecznie jak kotwice, ale oferują inne korzyści. Ile czasu spędzasz na rozplątywaniu przynęt z kilkoma kotwiczkami w swoim pudełku? Wiem, że wolę łowić niż rozplątywać przynęty. Również w tych rzadkich chwilach, kiedy sam się zacinasz, znacznie łatwiej jest wyciągnąć pojedynczy haczyk niż kotwicę.

Czytać  Jak sprawdzić, czy mam rybę na żyłce?

Idź bezzadziorowy

Większość haczyków na ryby ma zadzior skierowany do tyłu od czubka, co utrudnia usunięcie haczyka. Haki bezzadziorowe mają po prostu gładką, ostrą końcówkę bez zadziorów. Bezzadziorowa końcówka wysuwa się z pyska ryby ze znacznie mniejszą siłą niż haczyk z zadziorami. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy wędkarz odhacza rybę, czy też sama odhacza.

Haczyki z zadziorami mogą być trudne do znalezienia, szczególnie w przypadku nietypowych rozmiarów lub przynęt specjalnych. Możesz zrobić własne haczyki bez zadziorów, używając szczypiec, aby ścisnąć zadzior płasko. Nie jest tak dobry jak prawdziwy bezzadziorowy haczyk, ale każdy kawałek pomaga.

Wielu wędkarzy obawia się, że haczyki bezzadziorowe doprowadzą do mniejszej liczby połowów. Jeśli jesteś ostrożny, tak nie jest. Trzymaj szczytówkę wędki w górze, a żyłkę napiętą. Dopóki linka jest napięta, ryba nie będzie w stanie wypluć haczyka. Podczas holu zwracaj uwagę na rybę, a bezzadziorowe haczyki nie będą stanowić problemu.

Unikaj stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest popularna jako haki, zwłaszcza wśród wędkarzy morskich. W przeciwieństwie do zwykłej stali, stal nierdzewna nie koroduje w kontakcie ze słoną wodą. W przypadku pozostawienia w rybie zwykłego stalowego haka, rdzewieje w dość krótkim czasie. Haczyki ze stali nierdzewnej wytrzymują wnętrze ryby, tak jak wytrzymują słoną wodę, więc unikaj stali, jeśli obawiasz się pozostawienia haczyków.

Napisałem ten przewodnik, który możesz przeczytać tutaj, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji na temat typów i rozmiarów haczyków oraz kiedy najlepiej użyć każdego z nich.

Zwiększ swój sprzęt

Jeśli często zrywasz żyłkę, powinieneś rozważyć większy kołowrotek z cięższą żyłką. Ultralekkie wędki z czterofuntową linką testową są świetne na panfish i małe pstrągi, ale nie ma mowy, żebyś użył ich do gigantycznych marlinów i rekinów. Nie powinieneś też używać ultralekkiej żyłki do dużych ryb jeziornych. Użyj linki, która ma nieco większą siłę zrywania niż ryby, które zwykle łowisz i nie będziesz miał problemu z pozostawieniem przynęty za sobą.

Dolna linia

Kiedy ryby pękają, nie musisz się martwić o ich przetrwanie. Po chwili wyplują przynętę i nie będą gorzej zużywać. Możesz zawiązać nową przynętę i wznowić łowienie bez martwienia się o zdrowie tej, która uciekła. I pamiętaj inny rzecz, która się dzieje, gdy ryby uciekają – zawsze stają się co najmniej o 50% większe.