Sterowanie kajakiem tandemowym i inne manewry

Już wcześniej pływałeś kajakiem z przyjaciółmi lub rodziną, ale zawsze na własnych łodziach. Tym razem zostałeś zaproszony na spływ kajakowy w tandemie. Choć być może opanowałeś już samodzielne manewrowanie kajakiem, spływanie kajakiem w tandemie będzie jak zaczynanie od samego początku. Jak sterujesz?

Aby sterować kajakiem, trzeba przyzwyczaić się do harmonijnego wiosłowania. Silniejszy kajakarz powinien siedzieć z tyłu. Jeśli masz ster, który jest powszechny w kajakach tandemowych, przyda się podczas skręcania i zmiany kierunku.

W tym przewodniku podzielimy się naszymi ulubionymi wskazówkami dotyczącymi manewrowania w kajaku tandemowym. Chociaż na początku nie będzie to łatwe, pracując ze swoim partnerem, wy dwoje odblokujecie klucz do sukcesu wiosłowania w tandemie!

Podstawy kajakarstwa tandemowego – sterowanie i manewrowanie

Określanie pozycji kajaka

Jak wspomnieliśmy we wstępie, sposób, w jaki siedzisz w kajaku tandemowym, jest ważny dla zapewnienia jedności w twoich manewrach. Tak więc pierwsza część jest prawdopodobnie najtrudniejsza, ponieważ ty i twój przyjaciel lub członek rodziny będziecie musieli zdecydować, kto z was jest silniejszy.

Nie, to nie czas na zawody w siłowaniu się na rękę ani na walkę na kciuki. Po prostu bądź szczery.

Jeśli nie jesteś silniejszy, zaufaj nam, gdy mówimy, że nie robisz sobie przysługi, udając, że jesteś. Nie tylko będziesz miał trudności z utrzymaniem swojego kajaka tandemowego przez cały dzień, ale Ty i Twój partner nie będziecie w stanie łatwo sterować, skręcać ani manewrować w jakikolwiek inny sposób.

A co, jeśli Ty i Twój partner w kajakarstwie macie mniej więcej taką samą siłę? To znacznie ułatwi tę pierwszą część procesu.

Wsiadanie do kajaka

Silniejszy z dwóch kajakarzy ma iść tyłem, a słabszy powinien siedzieć z przodu. Jeśli dzięki temu poczujesz się lepiej, osobę z tyłu nazwiemy wioślarzem rufowym, a osobę z przodu wioślarzem dziobowym.

Kiedy po raz pierwszy kupiłeś swój solowy kajak, prawdopodobnie kilka razy wrzuciłeś go do wody, gdy uczyłeś się do niego wchodzić. Jak, u licha, ty i inna osoba macie wejść do łodzi bez wywracania jej?

Po pierwsze, nie powinniście wchodzić w tym samym czasie. Do łodzi jako pierwszy wchodzi wioślarz dziobowy lub kajakarz siedzący z przodu. Podczas gdy ta osoba wsiada, wioślarz rufowy powinien trzymać kajak stabilnie.

Gdy wioślarz dziobowy siedzi i znajduje się, wioślarz rufowy może delikatnie puścić kajak i wspiąć się sam. Gdy to robią, powinni odepchnąć się rękami, aby popchnąć kajak do przodu, na przykład z doku lub skalistego brzegu.

Sterowanie w Unison

Teraz nadszedł czas, aby wspólnie sterować. Cóż, to najlepszy scenariusz, ale nie jest to coś, czego należy się spodziewać natychmiast podczas pierwszej przejażdżki kajakiem w tandemie.

Zanim zaplanujesz spływ kajakowy, możesz chcieć poćwiczyć spływy kajakowe z przyjacielem lub członkiem rodziny, aż poczujesz, że już to opanowałeś.

Więc jak wiosłujesz zgodnie? Wiosłujący na dziobie zacznie wiosłować jako pierwszy, ponieważ znajduje się z przodu. Wiosłujący na rufie powinien podążać za rytmem lub rytmem wioślarza dziobowego. Nawet jeśli wioślarz dziobowy nie pcha wiosła z pełną siłą lub może płynąć szybciej, ale tak nie jest, wioślarz rufowy nie powinien ich obezwładniać.

To, co próbujesz tutaj osiągnąć, to synergia lub wspólne działanie jako jedność. Oznacza to, że nawet jeśli wioślarz dziobowy nie jest tak dobry w pływaniu kajakiem, to wioślarz rufowy musi mu towarzyszyć.

Mają zadanie, które jest unikalne dla ich miejsca w kajaku tandemowym, a jest nim kierowanie. Chociaż wioślarz dziobowy ostatecznie poprowadzi kajak w określonym kierunku, to wioślarz rufowy potwierdza ten kierunek.

Jak oni to robią? Poprzez ruchy korekcyjne, które nie odbiegają od synchronizacji wiosłowania, ale zaczynają zmieniać kierunek kajaka.

W niektórych przypadkach może to wymagać od wiosła rufowego zaprzestania wiosłowania i umieszczenia wiosła w wodzie jak steru. Jeśli kajak tandemowy ma już ster – co wielu robi – to mogą pominąć ten krok i użyć steru.

Kajak nie zatrzyma się od razu, ale wiosłującemu dziobowi będzie znacznie trudniej, gdy kajakarz rufowy będzie je aktywnie zatrzymywał. To jest to, czego czasami potrzebuje wioślarz rufowy, aby osiągnąć ruchy korekcyjne. To powiedziawszy, powinni używać wiosła jako steru tylko wtedy, gdy tego wymaga i tylko tak długo, jak jest to wymagane do przekierowania kajaka.

Utrzymanie rytmu

Na początku swojej przygody z kajakiem w tandemie wioślarz rufowy i dziobowy mogą równie dobrze znajdować się na dwóch różnych planetach. Ich techniki są inne, ich tempo jest inne; nic się nie zgadza.

Jednak im więcej Ty i Twój partner w kajakarstwie będziecie się tego trzymać, tym łatwiej będzie się zsynchronizować. Następnie chodzi o utrzymanie go. Poza przekierowaniem kajaka wioślarz rufowy powinien robić to samo, co wioślarz dziobowy, jak powiedzieliśmy wcześniej.

Pomyśl o sobie i swoim partnerze jako o zespole. Zespół musi trzymać się czasu i podążać za rytmem. Nikt nie powinien improwizować ani grać poza kolejnością. Ty i Twój partner kajakowy musicie znaleźć ten rytm i trzymać się go.

Stanie się to tym łatwiejsze, im dłużej będziecie razem pracować.

Czy silniejszy kajakarz powinien kiedykolwiek siedzieć z przodu?

W niektórych przypadkach wioślarz rufowy powinien stać się wioślarzem dziobowym i odwrotnie.

Ponieważ kajakarz dziobowy siedzi z przodu, jako pierwsi widzą, co się dzieje. Przewidując, co przed nimi, muszą być w stanie rozpocząć manewr, który następnie wykonuje wioślarz rufowy, na przykład skręt.

Jeśli jednak wioślarz dziobowy jest nowicjuszem w pływaniu kajakiem, może nie wiedzieć o skręcaniu. Dotyczy to obu kajakarzy.

Dlatego w niektórych sytuacjach mniej chodzi o to, kto jest silniejszy, a bardziej o to, kto ma doświadczenie. W takim przypadku doświadczony kajakarz powinien być kajakarzem dziobowym, a mniej doświadczonym kajakarzem rufowym.

Doświadczony wioślarz dziobowy będzie mógł skręcić, zatrzymać się lub w inny sposób manewrować, kiedy będzie musiał. Dzięki temu spływy kajakowe będą płynniejsze.

Niedoświadczony wioślarz rufowy może nauczyć się kilku rzeczy, obserwując wioślarza dziobowego. Gdy przyspieszą tempo, aby dopasować się do tego, co robi wioślarz dziobowy (co już wiesz, jest właściwym sposobem poruszania się w kajaku tandem), zdobędą cenne doświadczenie.

Wszystko to powiedziawszy, zamiana silniejszego kajakarza na słabszego jest realną opcją tylko wtedy, gdy różnica wagi między dwoma kajakarzami jest mniejsza niż 100 funtów. Jeśli wioślarz dziobowy jest dużo cięższy niż wioślarz rufowy, kajak nie będzie stabilny.

Wtedy będziesz miał więcej problemów niż trudności z skręcaniem.

Więcej wskazówek dotyczących manewrowania w kajaku tandem

Komunikacja jest kluczowa

Spływy kajakowe w pojedynkę mogą być dość spokojnym doświadczeniem ze względu na swoją samotność, ale tak nie jest w przypadku kajakarstwa tandemowego. Ty i twój partner nie musicie rozmawiać przez cały czas, ale powinniście być w stanie swobodnie komunikować się o tym, co robicie.

Wiosłujący na rufie może być zmuszony do delikatnej, ale konstruktywnej krytyki pod adresem wioślarza dziobowego, zwłaszcza jeśli jego technika jest tak słaba, że ​​dzieje się to ze szkodą dla obu kajakarzy. Jeśli jesteś wioślarzem rufowym, musisz być uprzejmy w swoim podejściu.

Jeśli obrazisz wioślarza dziobowego, czy wiesz, co się stanie? Zgadza się, wioślarz dziobowy przestanie wiosłować, ponieważ jest zdenerwowany. Nie możesz samodzielnie pływać kajakiem tandemowym, więc oboje utkniecie na środku wody, dopóki nie rozwiążesz swoich problemów.

Może się okazać, że bardziej produktywne będzie zaczekanie, aż zakończy się dzień pływania kajakiem, a następnie przekazanie swoich myśli wioślarzowi dziobowemu. Przynajmniej wtedy, jeśli ich rozwścieczysz, nie utkniesz na jeziorze.

Wioślarze z łukiem muszą uważać na to, co nas czeka

Wiosłujący na rufie dużo robi w spływie kajakowym w tandemie, ale jednym z obowiązków, za który nie mogą być odpowiedzialni, jest działanie jak oczy. W końcu patrzą na tył głowy wioślarza dziobowego. Zadaniem wioślarza dziobowego jest ustalenie, czy na horyzoncie znajdują się przeszkody.

Powinni powiadomić wioślarza rufowego z odpowiednim wyprzedzeniem, aby wioślarz rufowy mógł zacząć zmieniać kierunek kajaka. Pomoże to Tobie i Twojemu partnerowi w kajaku uniknąć zbliżania się do doku lub nawet innego kajaka.

Krótsze uderzenia dla zwycięstwa

Jest to szczególnie przydatna wskazówka, gdy Ty i Twój partner po raz pierwszy wyruszacie w kajaku tandemowym. Zanim zaczniecie czytać ze sobą, że tak powiem, oboje wypróbujecie własne techniki pływania kajakiem i to nie zadziała.

Szerokie pociągnięcia zapewnią Twojemu kajakowi rybie ogony, a nawet wywrócenie się. Przynajmniej przy krótszych uderzeniach obrażenia są mniejsze.

Wiosło po tej samej stronie

Niektórzy nowi kajakarze tandemowi zakładają, że wioślarz dziobowy powinien położyć wiosło po jednej stronie kajaka, a wioślarz rufowy po drugiej stronie. To świetny sposób na zrezygnowanie z wysiłków obu kajakarzy i rozpoczęcie uderzania w wiosła, jak walka z mieczami świetlnymi.

Zamiast tego wybierz jedną stronę kajaka – lewą lub prawą – i pozostań po tej stronie razem. Unikniesz uderzania w wiosła i zauważysz również wzrost prędkości.

Korzyści płynące z kajakarstwa tandemowego

Na zakończenie omówimy kilka powodów, dla których warto wskoczyć do kajaka w tandemie ze swoją ulubioną osobą na zabawny dzień na wodzie.

Sprawia, że ​​pływanie kajakiem jest mniej samotne

Kajakarstwo to świetny sposób na spalanie kalorii, pozyskiwanie witaminy D ze światła słonecznego i spędzanie czasu na łonie natury dla lepszego samopoczucia. W sumie jest to czynność, którą wykonujesz sam.

Jak powiedzieliśmy we wstępie, możesz pływać kajakiem z innymi ludźmi, ale oni są w swoich łodziach, a ty w swojej. Jeśli Twoi towarzysze kajakarstwa Cię wyprzedzą, to tylko Ty odszedłeś.

Jeśli czujesz się trochę samotny, gdy spędzasz dużo czasu na pływaniu kajakiem (co, kto nie?), kajakarstwo w tandemie jest świetne. Zawsze będziesz miał z kim porozmawiać, a co więcej, kogoś, z kim możesz podzielić się swoimi doświadczeniami.

Umacnia wartość pracy zespołowej

Uczysz się o pracy zespołowej w szkole, a może podczas orientacji w pracy, ale nie jest to coś, z czego często korzystasz. Kiedy polegasz na kimś innym, zdajesz sobie sprawę, że nie musisz sam dźwigać wszystkich ciężarów. W końcu praca zespołowa jest cenną umiejętnością życiową!

Kajakarstwo tandemowe udowadnia wartość pracy zespołowej za każdym razem, gdy Ty i Twój partner chwytacie wiosła.

Buduje obligacje (zazwyczaj)

Jesteś tylko ty, twój przyjaciel lub członek rodziny, kajak i ogromne jezioro. No dobrze, a może trochę przekąsek. Ty i oni możecie rozmawiać o rzeczach, które być może zwykle nie pojawiają się w waszym codziennym życiu, kiedy oboje jesteście tak zajęci.

Nawet jeśli nie prowadzisz głębokich rozmów w zaciszu natury, doświadczenie spływu kajakowego w tandemie z pewnością zbliży Was do siebie. Będziesz musiał polegać na swoich tropach i podążać za nimi, aby skutecznie poruszać kajakiem.

W niektórych przypadkach dwie osoby pływają razem kajakiem i mają okropny czas. Kłócą się o to, kto jest silniejszym kajakarzem, nie mogą zsynchronizować swojego wiosłowania, a kiedy jeden próbuje konstruktywnie krytykować, drugi go zestrzeliwuje. Dzień na zewnątrz zamienia się w krzykliwy mecz.

Dlatego dobrym pomysłem jest wypożyczenie kajaka tandemowego, zanim zdecydujesz się go kupić. Jeśli to doświadczenie nie jest dla ciebie, to przynajmniej nie jesteś osiodłany z kajakiem dla dwojga, kiedy wolisz iść sam!

Końcowe przemyślenia

Kierowanie kajakiem tandemowym wymaga od Ciebie i Twojego partnera nauki wiosłowania zgodnie. Musicie pracować razem, komunikować się o przeszkodach lub problemach i zaakceptować fakt, że oboje nie mogą pełnić roli silniejszego wioślarza.

Chociaż nie jest to łatwe, wiosłowanie w tandemie jest bardzo satysfakcjonujące, gdy nauczysz się, jak to się robi!