Średnia waga kamperów klasy C

Samochody kempingowe lub kampery dzielą się na trzy klasy, a klasa C jest drugą co do wielkości po klasie A. Lubisz rozmiar i zwrotność kampera klasy C, ale zanim go kupisz, musisz wiedzieć, ile kosztuje kamper klasy C kamper waży średnio?

Średnia waga kampera klasy C to od 10 000 do 20 000 funtów. Dla porównania kamper klasy A waży do 30 000 funtów, a kamper klasy B waży najwyżej około 11 000 funtów.

W tym poradniku informacyjnym najpierw odróżnimy kampery klasy C od klasy As i B, a następnie zagłębimy się w wagę tej klasy kampera. Podamy nawet przykłady, ile ważą prawdziwe kampery klasy C, więc czytaj dalej!

Co to jest kamper klasy C?

Samochody kempingowe są również znane jako RV, co jest skrótem od pojazdu rekreacyjnego. W przeciwieństwie do przyczepy podróżnej lub innych typów przyczep, w których przyczepiasz przyczepę do pojazdu ciągnącego, możesz prowadzić kampera.

Najwcześniejszy kamper pochodzi z 1915 roku. Jego podwoziem była zmodyfikowana ciężarówka Packard. Pojazd ważył co najmniej trzy tony i mierzył 28 stóp długości. Mieściło w nim 11 osób, więc pierwszy model był dość przestronny!

Przyjęły się samochody kempingowe, a od lat dwudziestych przemysł RV kwitł w Stanach Zjednoczonych. Ludzie tak entuzjastycznie podchodzili do kamperów, że założyli własne ekskluzywne kluby kempingowe, praktyka, która przetrwała do dziś.

W następnych dziesięcioleciach samochody kempingowe przeszły od wyglądu gołego do bardziej luksusowych funkcji. To utorowało drogę dzisiejszym kamperom, które są niezwykle luksusowe.

RV są podzielone na trzy klasy, o czym wspomnieliśmy we wstępie. Są to klasa A, klasa B i klasa C.

Pierwszy kamper z lat 20-tych był prawdopodobnie klasą A (choć takie klasy jeszcze nie istniały), ponieważ są to największe z trzech typów kamperów. Średni rozmiar kampera klasy A ma długość od 20 do 45 stóp, więc nie jest niespodzianką, że te potężne pojazdy mogą ważyć do 30 000 funtów.

Jeśli klasa A jest największa, można by pomyśleć, że kamper klasy B byłby następnym co do wielkości, ale tak to nie działa. Zamiast tego RV klasy B są najmniejsze. Przydomek kamperów ze względu na ich rozmiar, kamper klasy B waży najwyżej nieco ponad 10 000 funtów.

To prowadzi nas do kamperów klasy C, o których będziemy mówić w dalszej części tego przewodnika. RV klasy C są drugim co do wielkości po klasie A. Nie są to największe kampery na drogach, ale nikt nie pomyli ich też z kamperem.

Na krótszym boku kamper klasy C może mierzyć 21 cali. Wymagałoby to mniejszego układu wnętrza, ale nadal będziesz mieć do dyspozycji wiele udogodnień. Mogą to być obrotowe krzesła, pół-kuchnia, a nawet pełna kuchnia, łóżko typu queen-size, jadalnia (która prawdopodobnie zamieni się w kanapę, aby zaoszczędzić miejsce) i może małą łazienkę.

Największe kampery klasy C mają 41 stóp długości. Większe modele przeznaczone są dla rodzin, z miejscem dla czterech do ośmiu osób w zależności od konfiguracji.

Będzie wystarczająco dużo miejsca na łóżka typu king-size (lub queen-size), łóżka rozkładane, łóżka piętrowe lub łóżka pojedyncze. Kuchnia powinna być w pełni wyposażona w obszerny blat, kuchenkę mikrofalową, schowek nad głową, płytę kuchenną, a może nawet lodówkę o pojemności ośmiu stóp sześciennych.

Możesz cieszyć się pełną łazienką w większym kamperze klasy C z prysznicem, toaletą i umywalką. Twój samochód kempingowy może mieć nawet pralkę i suche przygotowanie, co jest wygodne!

Rozkładane układy zapewniające prywatność z pokoju do pokoju pozwolą całej rodzinie mieszkać w kamperze klasy C przez tygodnie, a nawet miesiące, zamiast dni.

Tyle waży średnia przyczepa kempingowa klasy C

Przy tak wielu wspaniałych funkcjach i udogodnieniach kamper klasy C nie jest lekki.

W dolnej części spektrum mały RV klasy C waży od 10 000 do 12 000 funtów. Jak być może pamiętasz z wprowadzenia, kamper klasy B ma dno około 12 000 funtów.

Największe kampery klasy B mają 23 stopy długości, co odpowiada mniej więcej najmniejszym kamperom klasy C, więc sensowne jest, aby oba kampery zajmowały tę samą klasę wagową.

Średniej wagi kampery klasy C, które są dłuższe niż 23 stopy, ale nie mają aż 40 stóp (więc może około 30 stóp lub więcej), ważą około 15 000 funtów. Przy tej wielkości powierzchnia podłogi jest większa, pojemność pasażerska większa, a udogodnienia są bogatsze, stąd wzrost masy.

RV klasy C, które mają 41 stóp lub mniej więcej, mogą ważyć prawie 20 000 funtów. Limit wagi dla kampera klasy A wynosi od 13 000 do 30 000 funtów, więc 2000 funtów klasy C jest dokładnie pośrodku.

11 prawdziwych przykładów ciężarów samochodów kempingowych klasy C

Interesuje Cię posiadanie własnego kampera klasy C. Ponieważ rozmiar i waga pojazdów są odpowiednie dla całej gamy, chciałbyś zobaczyć kilka przykładów wagi prawdziwych kamperów klasy C. Mamy dla Ciebie te informacje właśnie tutaj.

Bez zbędnych ceregieli, oto lista aktualnych modeli kamperów klasy C i towarzyszących im wag.

 • 2022 Jayco Redhawk SE – 14 200 funtów
 • 2022 Jayco Greyhawk – 14 500 funtów
 • 2022 Jayco Melbourne Prestige – 11 030 funtów
 • 2022 Jayco Seneca Prestige – 31 000 funtów
 • 2021 Coachmen RV Leprechaun – od 12 500 funtów do 14 500 funtów
 • 2021 Coachmen RV Freelander – od 12 500 funtów do 14 500 funtów
 • 2021 Coachmen RV Cross Trail – 11 000 funtów do 14 500 funtów
 • 2021 Pryzmat wagonu RV – 11 030 funtów
 • 2022 Thor Motorcoach Chateau – od 12 500 funtów do 14 500 funtów
 • 2022 Thor Motorcoach Four Winds – od 12500 funtów do 14500 funtów
 • 2022 Thor Motorcoach Quantum – od 12 500 funtów do 14 500 funtów

Co wpływa na wagę kampera klasy C?

Większość wymienionych powyżej kamperów mieści się w tej samej klasie wagowej, która wynosi nieco ponad 11 000 funtów i nie więcej niż 14 500 funtów. Wyjątkiem jest oczywiście 2022 Jayco Seneca Prestige. Chociaż technicznie jest to klasa C, ten potężny kamper może pomylić Cię z klasą A, ponieważ jest tak ciężki.

Oto czynniki, które wpływają na wagę klasy C, aby mogła pozostać w tej klasie wagowej, zamiast skręcać w kierunku terytorium klasy A (lub nawet klasy B!).

Długość

To wraca do tego, co omówiliśmy wcześniej w tym przewodniku. Im dłuższy samochód kempingowy, tym ogólnie więcej powierzchni. Każdy centymetr kwadratowy kampera składa się na jego ogólną wagę, więc większy samochód kempingowy klasy C zawsze będzie przeważał nad mniejszym modelem.

Pasażerowie

Wspomnieliśmy o tym w naszym artykule o średniej wadze przyczep turystycznych, ale standardowa waga osoby dorosłej to 130 funtów. Dziecko waży średnio siedem funtów. Jeśli twój kamper klasy C mógłby pomieścić cztery osoby, a ty miałeś troje dorosłych i jedno dziecko, to jest to 397 funtów między waszą czwórką.

Ok, więc to nie jest dużo wagi, ale musisz wziąć pod uwagę, że na kamperze jest więcej niż tylko ty i twoja rodzina. Jak omówimy pokrótce, w pojeździe znajdują się również udogodnienia, zbiorniki i ładunek, które zwiększają całkowitą masę.

Ponadto szacunek 397 funtów jest ogólny. Może Twój kamper klasy C jest większy, więc zmieścisz w nim osiem osób. Jeśli wszyscy na pokładzie są osobami dorosłymi, to waga wszystkich ośmiu z was przy 130 funtach każdy to dodatkowe 1040 funtów.

Teraz możesz zobaczyć, gdzie waga pasażera staje się znacząca.

Udogodnienia

Piękno kamperów klasy C polega na ich bogactwie udogodnień, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile waży każdy z nich?

Jeśli nie, powiemy ci!

Zaczynając od kuchni, lodówka do kampera (która nie jest taka sama jak lodówka kuchenna w domu) waży średnio około 120 funtów. Płyta kuchenna waży od 100 do 250 funtów, a zlew kuchenny waży od 22 do 55 funtów.

Twoja kuchenka mikrofalowa RV może dodać kolejne 55 funtów do mieszanki. Szafki kuchenne mogą ważyć 600 funtów, podczas gdy blat kuchenny waży 570 funtów.

Zsumowanie wszystkiego to 1650 funtów, a to tylko waga przedmiotów w kuchni.

Jeśli twój kamper ma jadalnię w kształcie litery U, może ważyć około 350 funtów, zwłaszcza jeśli jadalnia jest zbudowana z litej sosny.

Przechodząc do sypialni, łóżka typu king-size ważą od 130 do 180 funtów każde, łóżka typu queen-size mają od 120 do 160 funtów, a koje mogą ważyć od 150 do 200 funtów i więcej. Musisz wtedy pomnożyć tę liczbę przez liczbę łóżek.

Jeśli twoja sypialnia w kamperze zawiera szafę, komody lub inną formę przechowywania odzieży, jej waga może wynosić od 280 do 450 funtów.

A co z łazienką? Toaleta do kampera waży około 10 funtów, więc nie jest zbyt ciężka. Zlew może mieć około 10 funtów, ale prysznice ważą stopy kwadratowe, więc twój może być cięższy, jeśli jest większy lub lżejszy, jeśli jest mniejszy.

Jeśli przeliczysz wszystkie te liczby, zobaczysz, jak udogodnienia w Twoim kamperze klasy C sumują się bardzo szybko. Ponieważ większości z tych udogodnień nie można zdemontować, ich waga jest wbudowana w całkowitą wagę kampera.

Inne narzędzia

Do tego dochodzi waga wszystkiego innego w twoim kamperze, takich jak płyny, zbiorniki, a nawet silnik.

Płyny są integralną częścią utrzymania działania Twojego samochodu kempingowego, od płynu hamulcowego po płyn chłodzący i wodę. Płyn waży około 8 funtów na galon, więc po uzupełnieniu wszystkich poziomów płynu w pojeździe można dodać od 16 funtów do prawie 100 funtów, jeśli nie więcej.

Pełnowymiarowy samochód kempingowy klasy C zwykle zawiera wszystkie trzy zbiorniki RV: zbiornik na czarną wodę, zbiornik na szarą wodę i zbiornik na wodę słodką. Zbiornik na wodę czarną jest przeznaczony na odpady łazienkowe, zbiornik na wodę szarą zawiera odpady ze zlewu, a zbiornik na wodę słodką zapewnia niezawodne zaopatrzenie w wodę pitną.

W przypadku większości kamperów średnia pojemność zbiornika wynosi od 20 do 100 galonów. Gdyby zbiorniki były mniejsze i miały tylko 20 galonów, każdy ważyłby 160 funtów. Pomnożenie tego przez 3 (jeden na każdy zbiornik) daje nam 480 funtów na całkowitą wagę zbiorników.

Jednak jeśli twoje zbiorniki na czarną wodę, szarą wodę i słodką wodę mogłyby pomieścić 100 galonów, teraz każdy zbiornik, gdy jest pełny, ważyłby 800 funtów. To byłoby dodatkowe 2400 funtów dodatkowej wagi na twoim kamperze.

Oczywiście nie chcesz, aby niektóre zbiorniki były pełne, zwłaszcza zbiornik z czarną wodą, ponieważ może to prowadzić do przepełnienia. To tylko przykład tego, jak wszystko waży w Twoim kamperze klasy C.

Nie zapomnij również o zbiorniku paliwa, który może pomieścić średnio 100 galonów paliwa. Paliwo waży mniej niż woda, bo waży 6 funtów, więc to dodatkowe 600 funtów.

Materiały

Ostatnim czynnikiem, który może wpłynąć na wagę Twojego kampera klasy C, są materiały użyte do jego budowy. Wiele kamperów ma konstrukcję aluminiową, ponieważ jest lekka, ale inne opcje to stal, włókno szklane i drewniane kije. W zależności od materiału, powłoka Twojego pojazdu może dodać kilkaset funtów do blisko 1000 funtów więcej!

Końcowe przemyślenia

Kampery klasy C są większe i ważą więcej niż kampery klasy B, ale nie są tak duże jak kampery klasy A. Standardowa waga kampera klasy C wynosi od 10 000 do 20 000 funtów.

Nawet jeśli nie musisz holować swojego kampera, waga powinna być nadal ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji, który samochód kempingowy kupisz. Waga twojego kampera będzie miała wpływ na jego zwrotność, miejsce zaparkowania pojazdu podczas biwakowania i miejsce, w którym będziesz go trzymać poza sezonem. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym przewodniku pomogą Ci kupić kolejny kamper klasy C!