Skręć w wiosło kajakowe? Dlatego

Nadal jesteś nowy w pływaniu kajakiem, więc trzeba przyznać, że wiele się nauczysz. Zawsze zakładałeś, że twoje wiosła powinny być proste, kiedy ich używasz. Potem widziałeś innych kajakarzy ze skręconymi wiosłami. Czemu to robić?

Skręcanie lub wtapianie wioseł kajakowych oznacza ustawianie ich pod kątem i może być świetnym sposobem na zmniejszenie oporu wiatru. Zobaczysz również, jak kajakarze skręcają wiosła podczas łowienia ryb lub udziału w wyścigach lub innych zawodach, ponieważ pióro może zmniejszyć obciążenie nadgarstka.

Jeśli nadal masz pytania dotyczące upierzenia wiosła kajakowego, to dobrze trafiłeś. W tym przewodniku najpierw bardziej szczegółowo zdefiniujemy wtapianie. Następnie zalecimy odpowiedni kąt wiosła i powiemy, jak wyregulować wiosła. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Co to jest pióro wiosła kajakowego?

Nawet jeśli twoje wiosło jest niedrogim plastikowym kajakiem, najprawdopodobniej nadal można je w jakiś sposób regulować. Mianowicie możesz przekręcić ostrza według własnych upodobań. Jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to również znane jako wtapianie.

Opierzone pióro kajaka jest ustawione pod kątem. Kąt może być mniejszy lub wyraźnie skręcony. Jeśli przyzwyczaiłeś się do tego, że twoje łopatki wiosła są proste, ale próbowałeś je ustawić pod kątem, pierwsze kilka razy wiosłowanie może być trochę niezręczne, ale przyzwyczaisz się do tego, prawdopodobnie wcześniej, niż myślisz.

Jeśli nadal masz problemy, na szczęście mamy kilka wskazówek, które możesz zastosować później, aby wiosłować z pierzastym wiosłem kajakowym, więc czytaj dalej!

Więc po co w ogóle pierzać wiosła kajakowe? Istnieje kilka scenariuszy, w których może ci to przynieść korzyści, więc porozmawiajmy o nich teraz.

Wiatr jest przed tobą

Wybrałeś dzisiaj na spływ kajakowy, bo było słonecznie i pięknie, ale nie spodziewałeś się tak silnego wiatru. Czujesz, jak podmuchy uderzają cię w twarz i szeleszczą włosami.

Trzeba przyznać, że wiatr zaburza koncentrację i utrudnia wiosłowanie w kajaku. Nie chcesz walczyć z wiatrem przez resztę popołudnia, ale też nie chcesz rezygnować z kajakarstwa w tak piękny dzień.

Istnieje obejście i skręca wiosło kajaka. Kąt łopatki powinien być taki, aby łopatka, która nie znajduje się w wodzie, była płaska. Zmniejsza to opór wiatru, dzięki czemu nie czujesz, że Twoja łódź jest poobijana.

Zawody i wyścigi

Niektórzy kajakarze przysięgają, że skręcając kajak, ich wydajność i prędkość są lepsze w porównaniu do pływania kajakiem prostym wiosłem. Jeśli wkrótce weźmiesz udział w wyścigu, możesz sam przetestować tę teorię, aby sprawdzić, czy pomoże ci ona jako pierwszy przekroczyć linię mety!

Wędkarstwo

Planujesz spędzić długi dzień na swojej łodzi? Pióra może być łatwiejsze na nadgarstkach, dzięki czemu ręce mogą być stabilne i pewne podczas łowienia. W końcu nie chcesz się poślizgnąć, gdy masz zamiar złapać dużego!

Turystyka

Doświadczeni kajakarze, którzy lubią stawiać sobie wyzwania, będą próbować godzinnego spływu pod wysokim kątem. Po raz kolejny przekręcenie wiosła kajakowego pomoże oszczędzić nadgarstki, aby nie odczuwać bólu przez trzy godziny po spływie.

Chcemy jasno powiedzieć, że skręcanie wiosła kajakowego nie jest czymś, co musisz robić. Poza powyższymi scenariuszami nie jest to konieczne. W niektórych przypadkach może to być nawet szkodliwe.

Na przykład, jeśli wiatr wieje za plecami, a nie z przodu, pióro wiosła kajaka może pogorszyć odczuwany brak kontroli. Lepiej byłoby zostawić wiosło ustawione pod pierwotnym kątem.

Pod jakim kątem należy ustawić wiosło kajakowe?

Po zapoznaniu się z skuwką wiosła (elementem, który pozwala wiosłować wiosło), zrozumiesz, że możesz ustawić wiosło pod różnymi kątami. Najniższy dostępny kąt to zero stopni, a najwyższy 90 stopni, przynajmniej w niektórych modelach.

Mając tak dużą wszechstronność w Twoich rękach, jak wybrać odpowiedni kąt wiosła kajaka?

Polecamy majstrować i odkrywać. W następnym rozdziale dowiesz się, jak wyregulować kąt wiosła kajaka. Dzięki próbom i błędom znajdziesz kąt, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Jeśli chcesz rozpocząć od linii bazowej, ustaw kąt na co najmniej 60 stopni i nie więcej niż 85 stopni.

W tym zakresie nadal powinieneś cieszyć się większą prędkością, mniejszym bólem ramion i mniejszym oporem wiatru, ale bez zmiany kąta wiosłowania kajaka do absurdalnego stopnia. Twoje wiosło nie będzie zbyt nieporęczne w użyciu, chociaż powtarzając, powinieneś spodziewać się krótkiego okresu dostosowania.

Jak dostosować kąt wiosła kajakowego?

OK, jesteś gotowy, aby skręcić wiosłem kajakowym. Oto jak to się robi.

Okucie to złącze, w którym łączą się dwie połówki wiosła. Jest to również obszar, w którym skręcisz wiosło, jak wspomniano.

Wiele okuć ma szereg cyfr, które rosną stopniowo. Liczby te reprezentują stopnie kąta wiosła kajaka. W zależności od tego, czy Twoje wiosło jest dla początkujących, czy droższe, możesz mieć możliwość ustawienia dwóch lub trzech pozycji kątowych.

Końcówka zazwyczaj ma kilka gniazd (przynajmniej trzy), które służą do wpięcia przycisku. W ten sposób ustawiasz kąt. W przypadku niektórych wioseł kajakowych pociągasz okucie prosto, aby zablokować je na swoim miejscu. Możesz być w stanie ustawić kąt zarówno dla lewej, jak i prawej wiosła.

Jak używać skręconego wiosła kajakowego

Wspomnieliśmy już dwukrotnie, że używanie wiosła kajakowego z piórami może być niewygodne i trochę trudne. Szybko przypomnisz sobie o swoich wczesnych dniach pływania kajakiem, kiedy zbyt mocno wbijałeś ostrze w wodę bez jakiejkolwiek techniki lub udoskonalenia.

Aby pomóc Ci pokonać przeszkodę, która wymaga dostosowania się do skręconego wiosła kajakowego, oto kilka kroków do doskonalenia swoich umiejętności.

Wybierz swoją rękę kontrolującą

Wiosło kajakowe z piórami wymaga ręki kontrolującej. Niekoniecznie jest to twoja najbardziej dominująca ręka, ale raczej ta, która znajduje się najbliżej ostrza, gdy wiosło zanurza się w wodzie. Oznacza to, że nawet praworęczni mogą mieć lewą rękę kontrolną i odwrotnie. To powiedziawszy, aby ułatwić wiosłowanie, chcesz, aby twoja ręka kontrolna była taka, której możesz swobodnie i wygodnie używać.

Prawidłowo ułóż rękę kontrolną

Po ustaleniu, która ręka jest twoją kontrolną, nadszedł czas, aby ustawić tę rękę na pozycji. Twoja ręka powinna znajdować się co najmniej sześć cali od wierzchołka ostrza. Niektórzy kajakarze podwajają to i przesuwają rękę o 12 cali wzdłuż trzonu. Powinnaś zrobić to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze.

Śledź krawędź ostrza oczami, a następnie dopasuj duże kostki do krawędzi.

Następnie ustaw rękę niedominującą

Twoja niedominująca ręka jest przeciwieństwem ręki kontrolnej. Chociaż nie jest to twoja główna ręka podczas używania skręconego wiosła kajakowego, nadal odgrywa rolę w poruszaniu wiosłem. Chcesz, żeby ta ręka była na trzonku wiosła. Odległość od ostrzy do dłoni powinna być równa.

Jeśli masz trudności z prawidłowym ułożeniem ręki, niektórzy kajakarze podniosą wiosło, aż skuwka znajdzie się na ich głowie. Następnie ustawiają łokieć na 90 stopni i sprawdzają ułożenie dłoni. To tutaj twoje ręce powinny iść na wale wiosła.

Obróć wiosło

Następnie chcesz zanurzyć wiosło w wodzie, tak jak zwykle robisz to podczas spływu kajakowego. Podczas każdego ruchu dłonią kontrolną druga ręka powinna obracać wiosłem. Pozwala to na łatwe wejście ostrza do wody następnym razem.

Prawdopodobnie będziesz musiał rozluźnić swoją niedominującą rękę, aby umożliwić łatwą rotację.

Chociaż na początku będziesz bardzo świadomy tego dodatkowego kroku dodanego do rutyny wiosłowania, im częściej to robisz, tym bardziej staje się to naturalne.

Końcowe przemyślenia

Skręcanie lub wtapianie wiosła kajakowego przydaje się, gdy chcesz szybciej poruszać się po wodzie, spędzać długie godziny w kajaku bez bólu nadgarstka lub gdy wiatr wieje w twarz i utrudnia wiosłowanie.

Chociaż niektórzy kajakarze nigdy nie skręcają wioseł, jest to przydatna sztuczka, aby wypłynąć, gdy sytuacja tego wymaga. Teraz możesz to zrobić w powyższych scenariuszach i pokazać swoim kolegom kajakarzom, jak to się robi!