Skąd mam wiedzieć, że mój skuter śnieżny potrzebuje nowych wstrząsów?

Wygląda na to, że zrobiłeś wszystko dobrze: dobrze się przespałeś, zjedz syte i pożywne śniadanie i oszczędzaj energię, dopóki nie wskoczysz na skuter śnieżny. Jednak czujesz się naprawdę wyczerpany teraz, gdy dzień się skończył i nie wiesz dlaczego. Może to nie mieć nic wspólnego z twoją rutyną, ale raczej chodzi o to, że potrzebujesz nowych amortyzatorów do skuterów śnieżnych. Skąd jeszcze wiesz, że amortyzatory wymagają wymiany?

Możesz stwierdzić, że Twój skuter śnieżny ma nowe amortyzatory w następujący sposób:

  • Słaba obsługa
  • Brak azotu lub innego płynu powoduje, że wstrząsy łatwo się kompresują (wstrząsy gazowe)
  • Tłok porusza się dużo swobodniej niż kiedyś (zwykłe wstrząsy)
  • Wyciek płynu

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zawieszeniu lub amortyzatorach skutera śnieżnego. Od rodzajów wstrząsów, jak długo możesz mieć wstrząsy i wskazówek, jak przedłużyć trwałość wstrząsów, na pewno nie będziesz chciał tego przegapić!

Czym są wstrząsy skuterów śnieżnych?

Wszystkie skutery śnieżne są wyposażone w system zawieszenia z co najmniej czterema amortyzatorami. Dwa z nich znajdują się na torze skutera śnieżnego, a po jednym dla każdego wrzeciona narciarskiego.

Twoje sanki będą miały określony ładunek, który może unieść, określany również jako wysokość jazdy. Zarządzają tym wstrząsy.

Wysokość jazdy można zmienić w wielu okolicznościach. Na przykład mogą mieć na to wpływ problemy z niestabilnością, jak również przenoszenie nadmiernej wagi lub nieprawidłowe ustawienie wysokości jazdy.

Twój skuter śnieżny będzie wyposażony w jeden z trzech rodzajów amortyzatorów: amortyzatory powietrzne, amortyzatory wypełnione azotem i amortyzatory cewki. Porozmawiajmy teraz o wszystkich trzech bardziej szczegółowo.

Wstrząsy powietrzne

Zawieszenie pneumatyczne lub amortyzatory pneumatyczne wykorzystują sprężarkę powietrza lub pompę, która przesyła powietrze do gumowych mieszków wewnątrz. Powietrze to jest pod wysokim ciśnieniem, wypełniając miechy, dzięki czemu podwozie unosi się z osi pojazdu. Pływaki Fox Float są dobrym przykładem amortyzatorów pneumatycznych do skuterów śnieżnych.

Wstrząsy wypełnione azotem

Niektóre układy zawieszenia wykorzystują płyny, takie jak amortyzatory wypełnione azotem. Ciekły azot jest odpowiednim wyborem dla układu zawieszenia Twojego skutera śnieżnego, ponieważ zmniejsza kawitację i napowietrzanie, które mogą wpływać na siłę tłumienia. Najpopularniejsze amortyzatory wypełnione azotem pochodzą od Walkera Evansa.

Wstrząsy cewki

Jeśli posiadasz Arctic Cat M8, Twój skuter śnieżny może być wyposażony w amortyzatory sprężynowe. Sprężyny śrubowe w pojeździe zapobiegają przechylaniu się nadwozia podczas jazdy saniami z dużą prędkością oraz pokonywania zakrętów i zakrętów. Cewki zapewniają również podparcie kół i ograniczają ruch podwozia.

Jak długo trwają wstrząsy na skuterach śnieżnych?

Jeśli pamiętasz nasz artykuł o tym, jak długa jest żywotność skutera śnieżnego, powiedzieliśmy, że zależy to od tego, jak często używasz sanek i jak często je serwisujesz. Ta sama zasada dotyczy amortyzatorów Twojego skutera śnieżnego.

Jeśli jeździsz szczególnie agresywnie, możesz uzyskać od 1200 do 1500 mil ze swoich amortyzatorów jako bardziej węższa prognoza i od 2000 do 2500 mil jako bardziej hojna prognoza. Ci, którzy jeżdżą nieco swobodniej lub przynajmniej lżej, mogą przejechać nawet 4000 mil, zanim ich amortyzatory będą wymagały przebudowy lub całkowitej wymiany.

Jak powiedzieć, że potrzebujesz nowych amortyzatorów do skuterów śnieżnych?

Czy kiedykolwiek wsiadłeś do samochodu lub ciężarówki i już po kilku minutach jazdy możesz stwierdzić, że coś jest nie tak? Twój skuter śnieżny zdradzi to w oczywisty sposób, ale musisz wiedzieć, jakich znaków szukać.

Poniższe oznaki, że amortyzatory do skuterów śnieżnych są w drodze, są tymi, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli twoje sanki wykazują tylko jeden z tych objawów, może to nie być problemem z wstrząsami, ale jeśli zauważysz wiele objawów, nadszedł czas, aby przyjrzeć się odbudowie lub wymianie wstrząsów.

Zła obsługa

Problemy z wysokością jazdy skutera śnieżnego z pewnością wpłyną na twoje prowadzenie. Możesz zauważyć, że sanie sprawiają wrażenie, jakby działały przeciwko tobie, a kiedy się poruszasz, napotykasz pewien opór.

Słabe prowadzenie, czy to z powodu wstrząsów, czy innego problemu, może narazić Cię na wypadek za każdym razem, gdy jeździsz na skuterze śnieżnym. Nie jest to kwestia, którą chcesz ignorować, zarówno ze względu na swoje zdrowie i bezpieczeństwo, jak i wszystkich, z którymi jeździsz.

Wyczerpanie i ból po dniu jazdy

O tym rozmawialiśmy we wstępie. Uczucie szczególnie obolałego, obolałego i wyczerpanego po dniu spędzonym na skuterze śnieżnym jest znakiem ostrzegawczym, że coś poszło nie tak z amortyzatorami sanek. Jeśli nie zmieniłeś nic w swojej rutynie, miejscu, w którym jeździsz i jak długo jesteś na skuterze śnieżnym, nie ma powodu, abyś czuł się wymazany do końca dnia.

Prawdopodobnie dlatego, że ustawienia zawieszenia źle się sprawują, więc musisz włożyć dodatkowy wysiłek w utrzymanie kontroli nad saniami. To by zmęczyło każdego!

Brak azotu powoduje kompresję wstrząsów

Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy masz wstrząsy wypełnione azotem lub gazem, ale gdy zabraknie im płynu, dzieją się złe rzeczy. Twoje amortyzatory mogą się bardzo łatwo kompresować teraz, gdy są pozbawione płynów, jednak powrót do normalnej długości zajmuje im znacznie więcej czasu, ponieważ sprężyny nie wypychają amortyzatorów.

Tłok porusza się zbyt łatwo

Jeśli masz wstrząs bez płynów, sprawdź tłoki. Nie powinny się one poruszać, chcąc nie chcąc, więc jeśli potrafisz, to dość wyraźny sygnał, że amortyzatory są stare i zużyte. Musisz je wymienić lub przebudować.

Wyciek płynu

Niektóre skutery śnieżne zgłosiły wyciek płynu, zwykle z azotu lub innego gazu, gdy ich wstrząsy zaczęły ustępować. To może się zdarzyć i może nie, ale tak czy inaczej, wyciek płynu jest problemem, który chcesz natychmiast złagodzić.

Czy powinieneś sam wymienić amortyzatory do skutera śnieżnego, czy pozwolić zrobić to profesjonalistom?

Kiedy odkryjesz, że coś zawiodło z amortyzatorami do skuterów śnieżnych, masz dwie możliwości. Możesz całkowicie wymienić amortyzatory lub je odbudować.

Jeśli amortyzatory są w przyzwoitym stanie i są tylko źle ustawione lub przeciekają, wyrzucenie amortyzatorów na nowe byłoby dużą stratą pieniędzy. Odbudowa to twój najlepszy zakład. Przebudowa amortyzatorów do skuterów śnieżnych może sprawić, że znów będą się zachowywać jak nowe.

Teraz pojawia się pytanie, czy możesz wymienić lub przebudować amortyzatory do skuterów śnieżnych jako zabawny projekt DIY, czy też lepiej udać się do profesjonalistów w serwisie do skuterów śnieżnych?

Lepiej zostawić szoki profesjonalistom, ale to, ile zapłacisz, będzie się różnić. Na Amerykańskie forum o skuterach śnieżnychniektórzy użytkownicy wspomnieli, że za każdy wstrząs można zapłacić 30 USD, aby je odbudować. Hardcorowe plakaty Sledder powiedzieli, że ich praca przy odbudowie szoku kosztowała w sumie 550 dolarów. Inny plakat mówił, że same części do odbudowy amortyzatorów mogą kosztować 100 dolarów.

Oprócz tego, gdzie mieszkasz i komu powierzasz amortyzatory do skuterów śnieżnych, marka i jakość amortyzatorów mogą również podnieść cenę. Mimo to zawsze lepiej jest zapłacić trochę więcej z góry i mieć wysokiej jakości amortyzatory przez lata, niż oszczędzać, kupować tanie amortyzatory i wymieniać je w ciągu roku lub dwóch.

Jak sprawić, by wstrząsy skutera śnieżnego trwały dłużej?

Mówiąc o tym, jak długo będziesz mieć nowy lub przebudowany układ zawieszenia, innym sposobem na promowanie dłuższej żywotności, oprócz inwestowania w wysokiej jakości części, jest zobowiązanie się do rutynowej konserwacji.

Kiedy większość ludzi myśli o najbardziej integralnych częściach ich skutera śnieżnego, powiedzieliby, że to silnik, ale amortyzatory też są bardzo ciężkie. Przynajmniej raz w roku powinieneś serwisować amortyzatory, aby działały jak najlepiej.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić.

Wyczyść wszelkie zanieczyszczenia

Z pewnością chcesz nabrać tego nawyku częściej niż raz lub dwa razy w roku. Po wyjątkowo wyczerpującej jeździe sprawdź, czy w amortyzatorach nie ma gruzu, który mogłeś wyrzucić na skuterze śnieżnym. Śnieg stopi się, ale patyki, kamyki i grudki brudu nie.

Sprawdź pod kątem uszkodzeń

Nawet drobne rysy i wyszczerbienia na zewnętrznej osłonie amortyzatora mogą być problematyczne. Nie musisz koniecznie dzwonić do swojego ulubionego serwisanta skuterów śnieżnych, aby odbudować cały amortyzator, ale z czasem to małe nacięcie może pozwolić na przeciekanie wody do amortyzatora, zmniejszając jego wydajność.

To samo może się zdarzyć, gdy uszczelki i pierścienie w końcu się zepsują, często w wyniku użytkowania. Miej oko na widoczne problemy i napraw je, gdy je zauważysz.

Uzupełnij płyn wstrząsowy

Co roku amortyzator potrzebuje świeżego zapasu oleju lub azotu, w zależności od tego, z jakiego układu zawieszenia korzysta. Jeśli jeździsz szczególnie intensywnie na skuterze śnieżnym, być może będziesz musiał uzupełniać płyny co sześć miesięcy zamiast co roku.

Końcowe przemyślenia

Amortyzatory lub system zawieszenia Twojego skutera śnieżnego zapewniają płynną, łatwą i bezbolesną jazdę, ale to nie będzie trwać wiecznie. Czas może powodować przekleństwa na wstrząsach, które wymagają przebudowy lub wymiany. Teraz, gdy znasz już oznaki, na które należy zwrócić uwagę, możesz upewnić się, że wstrząsy przyciągną uwagę, jakiej potrzebują przy pierwszych oznakach kłopotów. Gdy amortyzatory będą regularnie serwisowane, Twoje mogą wytrzymać jeszcze dłużej.