Rzucaj małe lekkie przynęty dalej

łowienie ryb z doków

Jednym z naszych ulubionych miejsc do wędkowania jest jezioro w pobliskim kanionie pełne pstrągów. W większości jezioro jest dość płytkie, z wyjątkiem kilku głębszych basenów na samym środku. Jest trochę wystający dok, co daje wędkarzowi trochę okazji, aby zbliżyć się do tych basenów, w których ryby lubią spędzać większość czasu, ale często jest tam tłoczno, a spóźnialski może wędrować po brzegach, szukając za dobre miejsce do rzucania.

Spotkaliśmy się kiedyś z przyjaciółmi na tym doku, aby spędzić popołudnie na wędkowaniu i spędzaniu czasu razem, a oni przywieźli ze sobą swojego syna Henry’ego, BARDZO energicznego, ale uroczego 4-latka, który spędzał dużo czasu biegając dookoła, rozmawiając ze wszystkimi, zaglądając ich pudełka na sprzęt, wpadając w psoty i tworząc niezłe zamieszanie!

Zbyt słodki i przyjazny, by karać, wkrótce łowiliśmy sami bez skrupułów, a jego zachowanie szybko oczyściło dok z naszych konkurentów. Lubiliśmy łowić z powodzeniem przez kilka godzin, ponieważ mogliśmy z łatwością rzucać do głębszych basenów, w których gryzły ryby – chociaż zauważyłem, gdy wróciłem do domu, że w moim pudełku z przynętami zniknęło kilka rzeczy i znalazłem kilka rzeczy, których nie pamiętałem, żebym je tam włożył przed wyprawą na ryby!

Ale co zrobić, jeśli nie masz małego Henry’ego, który pomoże ci zbliżyć się do sadzawek ryb, a zamiast tego lądujesz w miejscu, w którym musisz mieć możliwość rzucania ultralekkimi przynętami naprawdę daleko?

Właściwy sprzęt

Jednym punktem jest dopasowanie sprzętu do przynęt i ryb, które chcesz złowić. Przez długi czas łowiłem na zbyt duży sprzęt – starając się zaoszczędzić trochę pieniędzy na bardziej uniwersalne wędki i kołowrotki i nie wiedząc, czy będę łowił i łowił bluegill czy sum.

Ale jeśli łowisz na ultralekkie przynęty na coś takiego jak zarybione pstrągi tęczowe, lepiej zacząć od ultralekkiej wędki i kołowrotka – niektórzy wędkarze spierają się o zastosowanie większej szpuli do kołowrotka, aby uzyskać jeszcze mniejszy opór.

Czytać  Czy można łowić bez licencji?

Moja ulubiona kombinacja ultralekkiej wędki i kołowrotka to moja Wędka spinningowa Field & Stream TEC-LITE (dostępny w Field & Stream), który został zaprojektowany do rzucania lżejszych przynęt i żyłek, w połączeniu z Kołowrotek spinningowy President firmy Pflueger (patrz cena na Amazon) – stanowi dla mnie idealną kombinację ultralekką!

Dobrej jakości monofilament lub nanofilament będzie rzucał z mniejszym oporem i pomoże ci dalej zarzucać lekkimi przynętami i przynętami – pamiętając o wielkości zamierzonego złowu, im mniejsza średnica linki, tym lepiej. Moja obecna preferencja ultralekkich to warkocz o średnicy 2 funtów ten (dostępny na Amazon), który ma całkiem dobry stosunek rozmiaru do wytrzymałości.

Musisz również upewnić się, że szpula kołowrotka jest pełna, aby podczas odlatywania miała mniejszy opór do pokonania. Nie będziesz w stanie rzucić tak daleko, gdy masz tylko do połowy pełny kołowrotek. Łatwym sposobem na osiągnięcie tego przy użyciu żyłki o mniejszej średnicy byłoby załadowanie jej od jednej trzeciej do połowy za pomocą żyłki wypełniającej, takiej jak niedrogie mono.

Technika

Jako początkujący mamy tendencję do rzucania przynętą lub przynętą zwisającą około stopy z końca wędki, co ułatwia kontrolowanie sytuacji podczas nauki. Jedną wskazówką, która pomoże dalej rzucać, jest poeksperymentowanie z wypuszczaniem żyłki dalej przed rzuceniem.

Spróbuj zarzucić po opuszczeniu przynęty 2 lub 3 stopy od końca tyczki. Wypuszczenie linki jeszcze bardziej da większe obciążenie wędki i większy łuk, jak katapulta, pomagając wyrzucić przynętę z większą siłą, a tym samym na odległość.

Nie bądź zbyt agresywny w swoim udarze. Zamiast rzucać mocniej, chcesz użyć płynnego ruchu wykorzystującego akcję wędziska. Podczas rzutu płynnie pociągnij wędkę do przodu, gdy poczujesz, jak ciężar przynęty obciąża szczytówkę. Następnie chcesz użyć wygięcia w wędce, aby rzucić przynętę w kierunku celu.

Czytać  Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Dodaj trochę wagi

Dodanie kilku niewielkich strzałów o kilkadziesiąt centymetrów nad przynętą pomoże zwiększyć dystans rzutu. Pamiętaj tylko, że może to spowodować, że Twoja przynęta popłynie nieco głębiej, a także może wpłynąć na jej działanie.

Jeden z moich ulubionych sposobów na uzbrojenie wędki do lekkich przynęt, który jest również świetnym sposobem na rzucanie naprawdę lekkimi muchami i Pistolet Pete’a (link do Amazon) dalsze używanie sprzętu do spinningu polega na użyciu pływaka bąbelkowego, który można napełniać wodą nad moim przyponem.

  • Narzucam spławik na moją żyłkę
  • dodaj koralik lub mały ciężarek, aby działał jako ogranicznik
  • krawat na krętliku
  • przymocuj przypon – lubię wtedy używać około 18 cali 2 lub 4 funtowego fluorocarbonu
  • przywiąż swoją przynętę do lidera

Teraz wystarczy dodać trochę wody na wymaganą wagę. Bądź jednak ostrożny i nie przesadzaj. Nie chcesz dać się ponieść emocjom i zerwać żyłki, a co gorsza wędki!

Ten zestaw nie tylko dodaje trochę wagi, aby uzyskać lepszą odległość rzutu, ale automatycznie zwiększa długość obciążenia linki do rzutu – dzięki czemu jest to świetny sposób na dotarcie przynęty do tych ryb, które w innym przypadku byłyby poza zasięgiem!