Różne style hamowania na tyrolce

Kiedy jeździsz tyrolką, sposób, w jaki się zatrzymujesz, nie jest taki sam z jednego toru tyrolskiego na drugi. Jakie są różne style hamowania na linie, których możesz doświadczyć?

Podczas zipliningu zatrzymasz się albo poprzez hamowanie pasywne, albo hamowanie aktywne. Aktywne hamulce wymagają ręcznego zatrzymania, zwykle za pomocą skórzanej rękawicy na kablu lub klocka hamulcowego. Hamulce pasywne wykorzystują grawitację, sprężyny lub magnesy, aby zatrzymać.

W tym przewodniku szczegółowo wyjaśnimy oba rodzaje hamulców na tyrolce, a następnie zagłębimy się w zalety i wady każdego z nich. Porozmawiamy również o tym, skąd będziesz wiedzieć, jakiego stylu hamowania użyjesz, gdy wjedziesz na podpinkę, więc czytaj dalej!

Rodzaje stylów hamowania na tyrolce

Jak wspomnieliśmy we wstępie, tyrolka zatrzymuje się za pomocą pasywnych lub aktywnych hamulców. Przyjrzyjmy się teraz obu stylom hamowania i wyjaśnijmy je dokładniej.

Aktywne hamowanie

Pierwszy styl hamowania to aktywny hamulec. Jak sugeruje ta nazwa, jeździec na tyrolce aktywnie zatrzymuje się na linie za pomocą jednej z dwóch metod: rąk lub klocka hamulcowego.

Kiedy poznasz te dwa rodzaje aktywnych hamulców, zrozumiesz, dlaczego firmy produkujące tyrolki w większości nie stosują obecnie aktywnych hamulców.

Hamowanie ręczne

Kiedy trasa zjazdowa wymaga od jeźdźca zatrzymania się rękami, będą mieli do tego parę grubych, wyściełanych skórą rękawic. Jeździec nie musi sam dostarczać rękawic; zamiast tego są częścią wyposażenia jeźdźca na tyrolce, podobnie jak ich uprząż.

Zjeżdżając po linie, wyciągasz jedną z dłoni w rękawiczkach i chwytasz ją wokół kabla. Dociskając linkę, tworzysz tarcie i stopniowo zmniejszasz prędkość jazdy. Potem w końcu przestajesz.

Zostaniesz przeszkolony, jak hamować ręcznie, zanim zjedziesz zjazdem na tyrolkę, w tym kiedy powinieneś zaciągnąć hamulce. Jednak na kablu nie ma obszaru, który wskazuje, kiedy należy zahamować. Jeśli jeździec przegapi swoją wskazówkę, może zderzyć się z tym, co znajduje się na drugim końcu liny, czy to z drzewem, czy z drewnianą platformą.

Hamowanie klocków hamulcowych

Jeśli jeździec na tyrolce nie musi nosić rękawicy, aby się zatrzymać, firma produkująca tyrolkę dostarczy mu zamiast tego klocek hamulcowy. Klocek hamulcowy to urządzenie do trzymania, które zatrzymuje tyrolkę w momencie, gdy kierowca tego chce.

Po raz kolejny zostaniesz przeszkolony, jak i kiedy używać klocka hamulcowego. Przynajmniej twoje ręce są oszczędzone!

Hamowanie bierne

O wiele bardziej powszechne na trasach tyrolskich w całym kraju (i gdzie indziej) są hamulce pasywne. Firmy zipline będą stosować jeden z trzech rodzajów hamulców pasywnych: hamowanie sprężynowe, hamowanie magnetyczne lub hamowanie grawitacyjne. Oto przegląd każdego typu.

Hamowanie sprężynowe

Hamulce sprężynowe nazywane są tak ze względu na włączenie sprężyn do układu hamulcowego. To też nie są małe sprężyny, ale ogromne zwoje wykonane z wytrzymałego metalu. Po uderzeniu przez jeźdźca na tyrolce, cewki ulegną ściśnięciu.

Ten etap kompresji jest ważny, ponieważ sprężyna pochłania siłę pędu jeźdźca na tyrolce, a nie samego jeźdźca. To pozwala jeźdźcowi zwolnić, a następnie zatrzymać się.

Oczywiście sprężyna nie pozostaje ściśnięta w nieskończoność i wyskoczy z powrotem, prawda? Tak, dotyczy to również hamulców sprężynowych. W przypadku hamulców sprężynowych należy więc spodziewać się pewnego odbicia. To nie wystarczy, aby popchnąć cię na tyrolkę, ale może być trochę niespodzianką, jeśli się tego nie spodziewasz.

Twoja waga może mieć wpływ na to, jak duże odbicie odczujesz podczas hamowania. Jeśli jesteś cięższy, sprężyna zwolni się szybciej niż u lżejszego jeźdźca. Powodem jest to, że sprężyna jest w pierwszej kolejności bardziej ściśnięta, co powoduje większe odbicie podczas rozwijania.

Ponieważ odbicie amortyzuje cię przed nagłym, twardym zatrzymaniem, jeźdźcy, którzy ważą mniej, będą mieli bardziej szybki, a nawet bolesny wstrząs niż jeźdźcy ciężsi.

Nawet pogoda ma znaczenie podczas korzystania z hamulców sprężynowych na torze zjazdowym. W końcu, jeśli warunki są śliskie z powodu deszczu lub wilgoci, przyspieszysz kabel zipline szybciej niż w suchy dzień. Ponieważ na hamulec sprężynowy dochodzisz szybciej w porównaniu z normą, spowodujesz, że sprężyna będzie się bardziej ściskać.

Wiesz już, że to zwiększa stopień odbicia. Tym razem odbicie będzie bardziej prawdopodobne, niezależnie od wagi jeźdźca na tyrolce. To powiedziawszy, ciężsi jeźdźcy oczywiście będą mieli jeszcze więcej odbicia niż w suchy dzień.

Czy hamulce sprężynowe to najlepszy rodzaj hamowania pasywnego? Nie, nie są, a powyższe akapity ilustrują dlaczego. Nie oznacza to, że hamulce sprężynowe są niebezpieczne, ale z pewnością przydałoby im się więcej ulepszeń.

Hamowanie magnetyczne

Drugim rodzajem hamowania biernego są hamulce magnetyczne. Dzięki sile magnesów i prądów wirowych zatrzymujesz się bez odbicia, tak jak przy pasywnym hamowaniu, ani żadnego tarcia, jakie jest wymagane przy hamowaniu aktywnym.

Prądy hamulca magnetycznego wytwarzają siłę elektromagnetyczną z przewodzącego poruszającego się obiektu (tzw. zip line rider) i magnesu. Dzieje się tak dzięki indukcji elektromagnetycznej, która wytwarza siły elektromotoryczne wzdłuż pola magnetycznego.

Gdy tyrolka przechodzi obok magnesu, który pozostaje nieruchomy, krążą prądy wirowe. Prądy te mają własne pole magnetyczne, które opiera się polu magnesu. To jest to, co wywiera siłę oporu na linkę zjazdową z hamulca magnetycznego i pozwala się zatrzymać.

Jedną z największych zalet hamowania magnetycznego jest to, że wrażenia, które otrzymujesz, gdy zatrzymujesz się na tyrolce, są spójne niezależnie od wagi rowerzysty lub pogody na zewnątrz. Nie ma nagłego wstrząsu ani sprężystego, bolesnego odbicia.

Hamowanie grawitacyjne

Trzecim i ostatnim rodzajem hamowania biernego jest hamulec grawitacyjny. Ta forma hamowania jest czymś więcej niż hamulcem dołączonym do konfiguracji tyrolki, ale raczej hamowanie grawitacyjne wpływa na projekt całego przebiegu tyrolki.

Trasa tyrolska z hamulcami grawitacyjnymi zwykle ma pod koniec kabel pod górę. Kabel będzie miał luz, który pomoże wpłynąć na jego kształt.

Gdy jeździec na tyrolce zbliża się do kabla pod górę, zwalnia i jakby ping-pong na linii. Gdy dotrą do dolnej części kabla, naturalnie się zatrzymają. Grawitacja działa, dlatego ta forma hamowania pasywnego nazywana jest hamowaniem grawitacyjnym.

Trasy zipline z długimi linkami zwykle nie wdrażają hamowania grawitacyjnego, ani szybkich tras zipline, ponieważ hamowanie grawitacyjne również im nie sprzyja. W końcu na długiej tyrolce jeździec będzie przyspieszał w miarę pokonywania trasy.

Podobnie jak hamowanie sprężynowe, hamulec grawitacyjny powoduje, że jeździec na tyrolce trochę się podskakuje, chociaż w tym przypadku jest to bardziej jak rykoszet. Zwalnianie jest również bardziej stopniowym procesem, więc wszystko to może składać się na nudną, a nawet bolesną część doświadczenia z tyrolką.

Zalety i wady biernego hamowania

Teraz, gdy rozumiesz zarówno pasywne, jak i aktywne style hamowania, porozmawiajmy dalej o tym, co jest dobre i złe w obu typach, zaczynając od pasywnych hamulców.

Plusy

 • Hamulce pasywne, bez względu na rodzaj, są zawsze bezpieczniejsze niż hamulce aktywne. Nie ma potrzeby, aby użytkownik zipline wywierał tarcie na linkę w dowolnym miejscu, czy to za pomocą dłoni, czy klocka hamulcowego. Nie powinny w ogóle dotykać kabla.
 • Zjazdowcy tyrolscy mogą cieszyć się jazdą do samego końca bez odpowiedzialności za zatrzymanie się. To wywiera mniejszą presję na jeźdźca.
 • Niektóre rodzaje hamulców pasywnych, takie jak hamulce magnetyczne, mają takie funkcje, jak automatyczne resetowanie, aby skrócić czas przestoju.
 • Hamulce magnetyczne również zwykle wymagają mniej prac konserwacyjnych.
 • Jeźdźcy tyrolscy prawdopodobnie poczują się bezpieczniej podczas jazdy na torze tyrolskim z pasywnymi hamulcami.

Cons

 • Waga jeźdźca na tyrolce może drastycznie wpłynąć na prędkość hamowania i siłę hamulców sprężynowych.
 • Pogoda może również wpływać na łatwość hamowania hamulców sprężynowych. Ponieważ większość tras zjazdowych pozostaje otwarta w lekkim deszczu i śniegu, każdego roku istnieje wiele okazji, w których jeździec na tyrolce może się niekomfortowo zatrzymać.
 • Hamowanie grawitacyjne nie jest zalecane na długich lub stromych tyrolkach, a także na trasach tyrolskich, na których rowerzysta nabiera prędkości.

Zalety i wady aktywnego hamowania

Następnie przyjrzyjmy się zaletom i wadom aktywnego hamowania, bardziej ręcznego z dwóch rodzajów hamulców do tyrolki.

Plusy

 • Firmy zajmujące się tyrolką mogą wybrać, czy dać jeżdżącym tyrolką skórzaną rękawiczkę lub klocek hamulcowy.
 • Jeździec na tyrolce może zdecydować, kiedy chce się zatrzymać i może to zrobić, gdy będzie gotowy.

Cons

 • Mimo że jeźdźcy na tyrolce są szkoleni w używaniu aktywnego hamulca, takiego jak skórzana rękawica lub klocek hamulcowy, w podekscytowaniu i radości z jazdy na tyrolce mogą zapomnieć o swoim treningu. Może to spowodować, że jeździec na tyrolce zatrzyma się zbyt wcześnie, ale znacznie częściej i za późno.
  • Jeśli jeździec na zipline zatrzyma się wcześniej, wszyscy w firmie zajmującej się zipline muszą wstrzymać operacje, dopóki ten jeździec nie zdoła zjechać z pozostałej liny. Może to spowodować niezadowolenie klientów, nie wspominając o tym, że tego dnia możesz pomieścić mniej osób korzystających z zipline, co zmniejsza Twoje przychody.
  • Kiedy jeździec na tyrolce zatrzymuje się zbyt późno, może stracić przytomność lub doznać ran szarpanych, złamań, a nawet złamanych kości w wyniku uderzenia w drzewo lub platformę do lądowania.
 • Ze względu na prędkość, z jaką jeźdźcy na tyrolce poruszają się podczas zjazdu po linie (która może wynosić około 30 mil na godzinę, ale czasami jest szybsza), trzymanie kabla ręką – nawet w rękawiczkach – może być bardzo szkodliwe. Rękawica jeźdźca może zaplątać się w elementy liny, takie jak wózek. Oparzenia tarcia mogą wystąpić w każdym miejscu, w którym odsłonięta jest skóra. Złamane i okaleczone kończyny również są w sferze możliwości.
 • Tarcie wymagane do aktywnego hamowania spowoduje szybsze zużycie linki zip w porównaniu z używaniem hamulców pasywnych, które wymagają mniejszego tarcia, a czasami żadnego tarcia w zależności od typu.

Jak zahamujesz podczas jazdy na tyrolce?

Rodzaj hamulca, którego użyjesz podczas zipliningu, zależy od uznania firmy zipliningowej. Wiele firm zajmujących się zipline ma na swoich stronach internetowych szczegółowe sekcje z najczęściej zadawanymi pytaniami, które możesz przejrzeć przed podróżą, aby uzyskać dodatkowe informacje.

Jeśli na stronie internetowej firmy zipline nie jest jasne, czy używa ona hamulców aktywnych czy pasywnych, lub jaki rodzaj hamulców aktywnych czy pasywnych, zalecamy skontaktowanie się z nimi i zapytanie. Możesz odebrać telefon i zadzwonić lub skontaktować się z nimi przez media społecznościowe lub e-mail.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, chociaż aktywne hamulce są obecnie rzadkością, ponieważ ich ryzyko jest tak dobrze udokumentowane, nie oznacza to, że firmy produkujące tyrolki zrezygnowały z aktywnych hamulców hurtowo. Twoja firma zajmująca się zipline może ci powiedzieć, że tak, nadal używa aktywnych hamulców.

Jeśli nie jest to coś, z czym czujesz się komfortowo, możesz anulować korzystanie z tyrolki. Zakładając, że nadal znajdujesz się w okresie anulowania, nie powinieneś ponosić kar. Nawet jeśli nie otrzymasz pełnego zwrotu pieniędzy, wiesz, że będziesz bezpieczniej jeździć w innym miejscu, a Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Końcowe przemyślenia

Dwa rodzaje stylów zipline to aktywne i pasywne hamulce. Aktywne hamulce wymagają ręcznej siły jeźdźca na tyrolce, który musi użyć skrzyni hamulcowej lub dłoni w rękawiczce. Stosują tarcie na kablu, aby zatrzymać.

Hamulce pasywne wykorzystują magnesy i prądy wirowe lub sprężyny, a nawet grawitację, aby zatrzymać rowerzystów. Metody te wymagają mniejszego tarcia na linii, co wydłuża żywotność kabla. Jeźdźcy tyrolki nie muszą się zatrzymywać, co sprawia, że ​​ich doświadczenie jest przyjemniejsze, nie wspominając o tym, że zmniejszają ryzyko zatrzymania kontuzji.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym przewodniku sprawią, że następnym razem będziesz czuć się bardziej komfortowo i bezpieczniej!