Rozmiar otworu do łowienia pod lodem: jak wybrać odpowiedni rozmiar

Powiedzmy, że zamierzasz łowić ryby pod lodem. Jest to dla Ciebie stosunkowo nowa rzecz i dlatego trafiłeś do tego artykułu. Skąd wiesz, jaki rozmiar jest odpowiedni?

Utwórz otwór o średnicy około 6-8 cali. Znalezienie odpowiedniego rozmiaru zależy od rodzaju ryby, czasu spędzonego na lodzie i posiadanego sprzętu. Decyzje należy podejmować z dużym wyprzedzeniem, aby uniknąć niepotrzebnego zużywania energii na lodzie.

Zanim wsiądziesz do samochodu rano, kiedy wyruszysz na ryby podlodowe, powinieneś mieć plan. Aby utrzymać dobry poziom energii i być bezpiecznym, musisz wiedzieć, na co planujesz łowić. Ważne jest, aby znać wielkość ryby, liczbę dołków, które planujesz zrobić i jak długo planujesz przebywać na lodzie.

Twój styl łowienia pod lodem określa rozmiar i liczbę otworów, które wykonasz

Określanie rozmiaru otworu do łowienia pod lodem to nie żart. Jeśli chcesz mieć ogólny rozmiar, powiedziałbym, że od 6 do 8 cali. Proponuję zaplanować podróż z wyprzedzeniem, aby wiedzieć, jaki rozmiar i ile otworów chcesz. Rodzaj ryby, ile ryb i ile godzin spędzisz na lodzie, w dużej mierze wpłynie na rozmiar pożądanej dziury.

A olbrzymi czynnikiem wielkości otworu jest rodzaj używanego świdra do lodu.

Jakiego rodzaju ślimaka chcesz użyć?

Istnieją 3 różne rodzaje świder do lodu: ręczne, gazowe i elektryczne.

Od lat ludzie używali ręcznych świder do lodu. Wycinanie dziur w lodzie opierało się wyłącznie na twojej sile. Wiele osób nadal z nich korzysta, a w niektórych miejscach można używać tylko ręcznych świder do lodu. To są twoje najbardziej podstawowe i proste wersje. Są też najtańsze.

Wraz z postępem ery nowożytnej byliśmy niezwykle na szczęście mam gazowe i elektryczne ślimaki do lodu. Dzięki nim przebijanie się przez lód jest dużo łatwiejsze i mniej wymagające fizycznie.

Więc co to oznacza? ty jeśli chodzi o rozmiar otworu?

Jak duża będzie Twoja przygoda? Zamierzasz łowić wiele ryb z wieloma dziurami, czy będziesz miał super chłodny dzień na lodzie ze swoją szantą, jedną żyłką i jedną dziurą?

Wierz lub nie, ale w takim rodzaju świdra, jaki chcesz, wszystko ma swoją rolę do odegrania. Jeśli planujesz tylko bardzo małą liczbę otworów i nie wkładasz zbyt wiele wysiłku ze swojej strony, wybrałbym świder ręczny. Ręczne świdry są tańsze w przypadku łowienia pod lodem, które zamierzasz robić. Dodatkowo, mając tylko jeden otwór, nie zmarnujesz tyle energii.

Innym powodem użycia ręcznego świdra jest to, że jest lżejszy, a każdy wędkarz podlodowy wie, że chce spakować się z lekkim bagażem, zwłaszcza jeśli nie jedzie ciężarówką po lodzie.

Ślimaki gazowe i elektryczne to naprawdę niesamowite wynalazki. Ułatwią Ci wyprawy, jeśli planujesz złowić dużo ryb. Większość wędkarzy podlodowych może samodzielnie wykonać kilka dziur w lodzie. Ale w końcu to je osłabia i to sprawia, że ​​łowienie pod lodem nie jest przyjemne. Jeśli zamierzasz zrobić dużo dziur, użyj świdra gazowego lub elektrycznego. To moja rada dla ciebie.

Jedyną dodatkową rzeczą, którą powiem, jest to, że ślimaki gazowe i elektryczne nie są lekkie i nie pasują do świata pakowania lekkich. Powiedziałbym, że są bardziej dla tych, którzy jeżdżą w grupach lub mają duże doświadczenie na lodzie. Tak czy inaczej, to tylko moje dwa centy.

Jak długo będziesz łowić ryby?

Dla własnego bezpieczeństwa i wygody ważne jest, aby zaplanować wyprawy wędkarskie pod lodem.

Ważne jest, aby pomyśleć o tym, jak długo będziesz łowić. Jeśli masz dużo dziur i wywrotek, po których biegasz przez cały dzień, zmęczysz się. Zimno również bardzo cię wyczerpuje, ponieważ twoje ciało musi wytwarzać więcej ciepła, aby cię ogrzać, co oznacza, że ​​zużywasz więcej energii.

Oczywiście proponuję przynieść jedzenie, ale nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to, że będziesz musiał zaplanować, jaki to będzie rodzaj wędkowania pod lodem, ponieważ masz tylko tyle energii do wykorzystania.

Jeśli używasz ręcznego świdra do lodu, jaką wielkość otworu zamierzasz wyciąć? Ile? Im większa dziura, tym więcej energii musisz wydać. Pomnóż to przez liczbę otworów, a będziesz potrzebować kilku batonów proteinowych. To właśnie jem, kiedy łowię pod lodem.

Dzięki ślimakom gazowym i elektrycznym będziesz musiał przynieść dodatkowy sok, gdy się skończy. Kwota będzie zależeć od tego, ile czasu spędzisz na tworzeniu dziur. Rozmiar i liczba otworów to coś, o czym należy pomyśleć, gdy otrzymujesz dodatkowy sok do świdra. Mam nadzieję, że widzisz powód, dla którego mówię o planowaniu podróży.

Ile czasu i energii chcesz poświęcić na wycinanie otworów w lodzie? Robienie dziur określa, gdzie rozbijesz obóz. Co zrobić, jeśli obszar jeziora, na którym łowisz, nie jest dobry i nie łowi się żadna ryba? Będziesz musiał rozbić obóz w innym miejscu. Dla mnie to tylko irytujące.

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca musisz wywiercić więcej otworów. Jest to proces, który może cię zużyć lub wyczerpać gaz i energię elektryczną, które przyniosłeś ze sobą.

Otwór będzie się stopniowo zmniejszał

Czymś, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wielkości dziury, jest to, że z biegiem czasu dziura zacznie ponownie zamarzać w ciągu dnia. Im większy otwór, tym dłuższy będzie zanim będziesz musiał go ponownie wyciąć. Jest to ważne, jeśli planujesz spędzać większość dnia na lodzie. Jeśli nie podoba Ci się pomysł wycinania raz lub dwa razy w ciągu dnia, sugeruję zrobienie większego otworu.

Rozmiar dziury zależy od ryby, którą chcesz

Określ obwód i średnicę otworu według rodzaju ryby, którą chcesz złowić.

Jakie ryby chcesz złapać? Nie sugerowałbym kapryśnego wyboru łowienia na wszystko, co stanie na twojej drodze. Niektóre ryby są wyższe lub szersze niż inne. Myślę, że większość ryb, które złapiesz, będzie miała od 6 do 8 cali.

Wiele osób może bez problemu łowić panfishe i wyciągać je z 6-calowego otworu. Z drugiej strony bzdury byłyby trudne, ponieważ bzdury są wyższe niż szerokie. Ich szerokość by pasowała, ale ich wysokość nie. 8 cali jest lepsze do crappie. Decydując się na rybę, którą chcesz złowić, weź pod uwagę obwód i średnicę dołka.

Jeśli otwór nie jest wystarczająco duży, możesz utknąć jakaś ryba i stracisz na trofeum. Nic nie boli bardziej niż konieczność odejścia, uwierz mi. Jeśli planujesz łowić ryby na mniejszym końcu spektrum, wybierz 6 cali. Na większym końcu przejdź do 8 cali. Jeśli naprawdę czujesz się na siłach, wybierz 10, aby złapać naprawdę Duża ryba.

Dlaczego nie zrobić dziury tak dużej, jak to możliwe? Cóż, mógłbyś, ale rozważmy kilka rzeczy. Po pierwsze, większe dziury będą wymagały więcej energii. Po drugie, możesz gubić ryby przez większe dziury.

Co? Właśnie ci powiedziałem, że ryby mogą utknąć, a teraz mówię, że możesz je zgubić? Tak, zdarza się. Ryba wyślizgnie się z twojej ręki, a następnie wskoczy do 10-calowej dziury i nigdy więcej jej nie zobaczysz. Jeśli to nie jest bzdura, to nie wiem, co nią jest.

Jak głębokość lodu wpływa na rozmiar otworu?

Przecinanie centymetrów lodu pochłania dużo energii. Upewnij się, że dobrze zaplanujesz.

Lód ma duży wpływ na sposób łowienia ryb. Powiedzmy, że chcesz wyciąć otwór o średnicy około 8 cali na naprawdę dużą rybę. Cóż, tak duża dziura ma około 25 cali w obwodzie. To dużo lodu do przejścia. Następnie dodajmy głębokość lodu. Powiedzmy, że ma około 6 cali głębokości. To niewiele ponad 300 cali sześciennych lodu. To dużo lodu.

Czy teraz ma sens, dlaczego mówię, że głębokość lodu ma wpływ? Gdybyś miał wyciąć 10 dziur w lodzie, to byłoby 3000 cali sześciennych lodu, przez który przecinasz. Zabiera dużo energii/soku. To cała matematyka, którą będę dzisiaj robił.

Dlatego proponuję zabrać ze sobą świder gazowy lub elektryczny na duże wycieczki. Szczerze mówiąc, byłoby to za dużo ręcznie, chyba że masz ze sobą wielu przyjaciół i możesz na zmianę ciąć lód. Nie życzysz sobie, abyśmy mieli wycinaki laserowe do lodu? To byłoby super.

Moją wielką lekcją i mam nadzieję, że z tego wyjdziesz, jest rozważenie rodzaju energii, którą będziesz musiał użyć, aby ciąć lód. Zaplanuj z wyprzedzeniem i przyprowadź znajomych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zbyt dużo światła z dziury może odstraszyć ryby

Niektóre ryby po prostu nie lubią światła. Ryby czasami się od tego unikają. Jest to głównie problem z bzdurami. To właśnie zauważyłem. Wspomniałem wcześniej, aby wrzucać kawałki lodu lub odłamki do dziury, aby zablokować trochę światła, ale nie zawsze może to być najlepsza opcja. Dobrym pomysłem jest ustawienie pewnej odległości między otworami.

Im większa dziura, tym więcej światła wpuszczasz. W nocy na szczęście nie będzie to tak duży problem. O ile nie masz światła powodziowego lub czegoś głupio jasnego, nie powinieneś się tym zbytnio martwić. Proponuję również rozstawić swoje dziury. Myślę, że pięć stóp od siebie to dobra ilość. Jeśli konfigurujesz napiwki, proponuję wykonać następujące czynności:

Po znalezieniu miejsca na rozbicie bazy, wytnij otwory w linii w odległości kilku stóp, które są w zasięgu wzroku. W ten sposób możesz szybko przyjrzeć się swoim napiwkom bez konieczności ruszania się. Jeśli jedna z twoich flag spadnie, natychmiast się o tym dowiesz. Uważam, że jest to niezwykle wydajne.

Zagrożenia związane z większymi dziurami w lodzie

Im większa jest dziura w lodzie, tym większe szanse na utratę ryby i/lub wystąpienie czegoś złego. 10-calowy otwór jest bardziej niebezpieczny niż 6-calowy otwór. Słyszałem o dziwnych rzeczach, które wydarzyły się od starszych wędkarzy, którzy podzielili się swoimi historiami.

Słyszałem wiele historii z ust innych wędkarzy o tripowaniu. Potknięcie się może być niebezpieczne. Mocne uderzenie w lód nigdy nie jest czymś, czego nikt nie chce doświadczyć. Możesz całkiem nieźle złamać kość lub rozciąć głowę. Kiedyś ktoś mi powiedział, jak skręcili kostkę całkiem nieźle od potknięcia się o wielką dziurę w lodzie. Czasami nie widać ich tak dobrze.

Czasami jest dużo śniegu lub odłamków lodu, że nie wygląda na to, że jest tam dziura. Innym razem dziura może być częściowo zamrożona i nadepniesz na nią i ustąpi. To jest mój największy strach, kiedy łowię pod lodem. Zaskoczenie to jedna z moich najmniej ulubionych rzeczy.

Robiłem to już wcześniej i słyszałem, że inni gubią rzeczy w głębinach wody. Czasami tracisz sprzęt w najbardziej przypadkowy i irytujący sposób. Szanse te zwiększają się, gdy stworzysz większą dziurę. Jeśli masz kilka, są jeszcze większe szanse.

Wiele razy straciłem drobiazgi, takie jak jigi. Oczywiście można znaleźć mnóstwo przynęt tanio. To wciąż frustrujące. Widziałem czasem, jak ludzie gubili przynętę. Czasami uderzasz w stół i tam idą twoje rzeczy. Masz tylko nadzieję, że nie wpadnie do stworzonej przez Ciebie dziury.

Jeśli obecnie nie łowisz, proponuję zakryć dziurę. Głównie dlatego, że nie stracisz niepotrzebnie rzeczy do wody i zablokuje dostęp światła do wody. Może dołączasz nową linię lub po prostu robisz sobie przerwę. Tak czy inaczej, ułatwi Ci życie zakrycie dziury, gdy jej nie używasz.

Najstraszniejszą rzeczą, o jakiej słyszałem, są dzieciaki wpadające do dziury. Nigdy nie słyszałem, żeby dziecko przewróciło się na wylot, ale nawet do pasa jest przerażające. Nie mam dzieci, ale gdyby to się przydarzyło mojemu hipotetycznemu dziecku, nie sądzę, żebym przyprowadził je z powrotem na jakiś czas. Im większa dziura, tym większe szanse.

Jest to również niebezpieczne, ponieważ wtedy trzeba szybko zmienić ubranie. Hipotermia zadziałałaby bardzo szybko, gdyby się nie ogrzały. Kiedy jesteś dość daleko na jeziorze, sytuacja szybko staje się przerażająca. Osobiście, gdybym miał zabrać dzieci, ograniczyłbym dziury do minimum i zmniejszyłby rozmiar dziur. 6 cali na otwór byłby wystarczająco duży, ale nie za duży, aby Twoje dziecko całkowicie wpadło do wody.