Rodzaje kusz – Twój kompletny przewodnik po kuszach

Myślisz o rzuceniu się na łucznictwo i na pewno chcesz mieć kuszę, ale to jest tak daleko w podejmowaniu decyzji, jak to tylko możliwe. Ważne jest, aby wiedzieć o rodzajach kusz, aby móc wybrać tę, która najlepiej pasuje do twojego poziomu doświadczenia w łucznictwie. Jakie masz opcje kuszy?

Oto rodzaje kusz:

  • Kusza karabinowa
  • Kusza powtarzalna
  • Kusza z naciągiem do przodu
  • Kusza odwrócona
  • Kusza pistoletowa
  • Kusza bloczkowa
  • Kusza refleksyjna

Ten artykuł będzie Twoim kompletnym przewodnikiem po kuszach. Dowiesz się więcej o każdym typie kuszy, a także uzyskasz wskazówki, jak wybrać odpowiednią dla siebie kuszę. Czytaj dalej!

7 rodzajów kuszy: co musisz wiedzieć

Kusza karabinowa

Na początku naszej listy jest kusza karabinowa, która została tak nazwana, ponieważ ma celność zbliżoną do karabinu. Idealne do polowania, łuki karabinowe są wyposażone w ściągacz, korpus z włókna i celownik, który ułatwia celowanie w zwierzynę. Wiele kusz karabinowych jest zaprojektowanych do strzelania z dużej odległości gdzieś na boisku o długości 250 stóp. Daje ci to przewagę, ponieważ możesz ukryć się w krzakach lub w inny sposób przeszkodzić sobie i uderzyć w swój cel polowania, zanim się zorientuje, co nadchodzi.

Prędkość szyny to kolejna zwycięska cecha kuszy karabinowej. Szyna wykonana jest w taki sposób, że możesz wbijać więcej śrub bez obawy, że tarcie spowalnia Cię. Kiedy już wygenerujesz dobrą prędkość za pomocą kuszy karabinowej, powinieneś być w stanie ją konsekwentnie utrzymać. Między celnością a szybkością widać, dlaczego tak wielu łuczników wybiera łuk karabinowy.

Jakby to wszystko nie było wspaniałe, tak samo opływowy kształt kuszy karabinowej. Przy średniej szerokości sześciu cali łuki karabinowe są bardzo wąskie, szczególnie w porównaniu z innymi kuszami z tej listy. Ich smuklejszy kształt pozwala łatwiej manewrować kuszą karabinową niż innymi typami. Pamiętaj, że te łuki wymagają od użytkownika większej mocy. Jeśli brakuje ci siły górnej części ciała lub jeśli dopiero zaczynasz łucznictwo, możesz nie chcieć zaczynać od kuszy karabinowej.

Powtarzalna Kusza

Drugi styl kuszy to powtarzający się łuk, który wywodzi się z Chin. Ta starożytna kusza była popularna jako broń w okresie Walczących Królestw i była kiedyś znana jako kusza Zhuge. Jego konstrukcja została ulepszona i zmodernizowana dla dzisiejszego łucznika. To powiedziawszy, musisz przewidzieć, że wygląd powtarzającej się kuszy nie będzie taki, do jakiego jesteś przyzwyczajony.

Kusze powtarzalne mają u góry magazynek na bełty. Bełty przechodzą przez kuszę w pobliżu dźwigni między magazynkiem a rumplem. Przysuwasz rumpel bliżej bioder, pociągasz za dźwignię dziobu i ładujesz bełt.

Zamiast napinania łuku, umieszczania go, a następnie strzelania obiema rękami, powtarzająca się kusza pozwala wykonać te zadania samodzielnie. W porównaniu z innymi kuszami twoja szybkostrzelność może ulec poprawie, czasami nawet trzykrotnie. Jeśli zależy Ci na szybkich, spójnych strzałach, dobrym wyborem będzie powtarzająca się kusza. Kiedy już przyzwyczaisz się do ciekawego projektu i działania, powiedzielibyśmy, że powtarzająca się kusza może być nawet łatwiejsza w użyciu dla początkujących niż kusza karabinowa.

Obsługa łuku powtarzalnego jest zwykle bardzo mechaniczna. Po pewnym czasie używania tego łuku możesz się nim znudzić. To sprawiedliwe, biorąc pod uwagę, że kusza powtarzalna to mniej technika niż inne rodzaje kuszy.

Kusza z naciągiem do przodu

Kolejne dwa rodzaje kusz, które omówimy, są w tym samym duchu, ale mają kilka podobieństw. Są to łuki z naciągiem do przodu i do tyłu. Zaczniemy od kuszy z naciągiem konwencjonalnym lub do przodu, która jest wprawdzie uważana za słabszą z dwóch łuków, ale nadal może się przydać w niektórych zastosowaniach.

Skok mocy kuszy z naciągiem do przodu wynosi około 13,5 cala, co prowadzi do prędkości strzału 350 stóp na sekundę. Dla nowicjuszy w łucznictwie nie jest to zły łuk na początek, chociaż nie będziesz się go trzymać na zawsze. Jego lekkość sprawia, że ​​ten łuk jest łatwy w manewrowaniu, co również zdobywa punkty wśród początkujących. To powiedziawszy, łuk wydaje się cięższy z przodu i nie, to nie tylko twoja wyobraźnia. Taśma znajduje się blisko przodu lufy, więc środek ciężkości kuszy również jest skierowany do przodu.

W sumie kusze naciągane do przodu są stabilne, mają dobrą celność i przyzwoitą prędkość. W porównaniu z kuszami z naciągiem wstecznym wydasz mniej pieniędzy na łuk z naciągiem w przód. To również spodoba się początkującym, którzy nie są pewni, czy zostaną przy łucznictwie i nie będą chcieli jeszcze wydawać zbyt dużo pieniędzy na łuk lub inny sprzęt.

Kusza odwrócona

Teraz, gdy lepiej rozumiesz, jak działają kusze z naciągiem do przodu, możemy omówić łuki z naciągiem wstecznym. Powtórzmy, te kusze są uważane za lepsze z tych dwóch. Dlaczego? Tak naprawdę z wielu powodów.

Wspomnieliśmy w ostatniej sekcji, że problem z kuszami z naciągiem do przodu polega na ich wychyleniu do przodu, co może sprawić, że korzystanie z tych łuków będzie nieco trudne dla początkujących. Łuki z odwróconym naciągiem nie mają takiego problemu, ponieważ taśma znajduje się bliżej środka korpusu łuku. Przekonasz się, że łatwiej będzie manewrować i balansować tą kuszą, kiedy jej potrzebujesz.

Łuki z naciągiem wstecznym mają lepszy skok mocy, ponieważ mają średnio 15,5 cala w porównaniu do łuku o naciągu przednim 13,5 cala. Masz większą siłę ognia, a także szybkość co najmniej 400 stóp na sekundę.

Płynność strzelania to jedna z takich cech, z których słyną kusze z odwróconym naciągiem. Możesz zamontować łuk bez tak dużego naciągu, aby zredukować wibracje. Im mniej wibracji, tym łatwiej uniknąć wyskoku, aby celowniki ustawione na celowniku nie przesuwały się od strzału do strzału.

Wiadomo, że łuki z odwróconym naciągiem są niezwykle ciche, co jest cechą, bez której szczególnie myśliwi nie chcą się obejść. Celność tych kusz jest również zazwyczaj świetna, co jest częściowo przypisywane lepszemu wyważeniu łuku z odwróconym naciągiem, a także niższemu wskaźnikowi wibracji.

Kusza pistoletowa

Nie, kusze pistoletowe nie zawierają pistoletu i łuku w jednym, chociaż byłoby to fajne. Zamiast tego te mniejsze kusze zostały nazwane tak, ponieważ polują na łuki. Nie osiągniesz dobrych wyników z kuszą pistoletową, jeśli próbujesz polować na większe zwierzęta, ale w przypadku małej zwierzyny jest to świetny łuk, po który można sięgnąć. Kusze pistoletowe przydają się również podczas treningu strzeleckiego.

Przy sile naciągu około 80 funtów i sile strzału 165 stóp na sekundę, kusze pistoletowe zdecydowanie nie są najpotężniejszym łukiem na tej liście. Są jednak przyjazne dla początkujących, ponieważ ich funkcje są łatwe do zrozumienia. Większość pistoletów posiada samonapięcie i wytrzymałą rękojeść, dzięki czemu ręce nie ześlizgną się podczas oddawania strzału.

Nie wszystkie kusze pistoletowe zawierają lunety, ale w przypadku tych, które mają, zauważysz poprawę od strzału do strzału, niezależnie od tego, czy lubisz ćwiczyć celowanie bez potu, czy próbujesz polować. Niektóre łuki pistoletowe są dostępne w stanie wstępnie zmontowanym, dzięki czemu można ich używać od razu po wyjęciu z pudełka.

Kusza bloczkowa

Prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem kuszy jest łuk bloczkowy, więc prędzej czy później trzeba było się spodziewać, że pojawi się na tej liście. Łuki te zawierają system dźwigni z bloczkami i linkami, które wyginają kończyny po pociągnięciu. Ten system dźwigni jest również nazywany systemem krzywkowym.

Ponieważ łuki bloczkowe mają tak sztywne kończyny, nie zużywają one tak dużo energii na poruszanie się. Dzieje się tak nawet przy zmianach wilgotności i temperatury. Ogólnie rzecz biorąc, uzyskujesz lepszą dokładność sztywnych kończyn, a także większą wydajność energetyczną.

Kiedy naciągasz cięciwę, system krzywek kuszy bloczkowej obraca się, ale niekoniecznie za każdym razem w tym samym promieniu. Wynika to z włączenia zewnętrznej i wewnętrznej gąsienicy dla każdej z krzywek. Rysując łuk bloczkowy, możesz zmienić kształt toru krzywkowego, a tym samym zmienić profil pociągnięcia naciągu. Nazywa się to zwolnieniem.

Łuki bloczkowe są korzystne pod wieloma względami, ale kilka problemów może sprawić, że łuki te będą mniej skuteczne. W porównaniu z innymi typami kuszy, strzelając na sucho, możesz znacznie łatwiej zniszczyć swój bloczkowy łuk. Przy pomocy kuszy bloczkowej trzeba też bardzo dobrze dbać o struny. Jeśli pękną, potrzebujesz prasy łukowej, aby naprawić złożone części tego łuku.

Wygięta Kusza

Ostatnim rodzajem kuszy jest kusza refleksyjna. Jego historia może sięgać nawet dalej niż kusza powtarzalna, więc strzelasz kawałkiem historii, jeśli używasz tej kuszy. Lekki korpus łuku wykonany jest z węgla, stopu magnezu lub aluminium. Końcówki łuku wyginają się i oddalają, ale to coś więcej niż tylko atrakcyjny design. Styl kuszy refleksyjnej również utrzymuje cięciwę w miejscu, w którym powinna być.

Pomiędzy kuszą bloczkową i refleksyjną, ta ostatnia waży mniej i ma większą zwrotność. Często można kupić kusze refleksyjne z funkcjami, takimi jak celowniki, lunety i stabilizacja, aby uzyskać większą celność. Zanim jednak będziesz mógł oddać strzał, musisz napiąć cięciwę, co nie zawsze jest łatwe w przypadku łuku refleksyjnego. Będziesz musiał być dość silny, aby wyciągnąć jeden z tych łuków, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do łuków bloczkowych.

Niżsi łucznicy również mogą zmagać się z łukami refleksyjnymi, ponieważ prawidłowe napinanie łuku jest większym wyzwaniem. Jednak bez krzywek, gdy łuk refleksyjny zacznie strzelać, wydaje o wiele mniej hałasu niż łuk bloczkowy. Nie sprawia to jednak, że te łuki są ciche. Nadal są uważane za głośne, ale nie tak głośne jak kusze bloczkowe. Z łuku refleksyjnego można strzelać z dużej odległości, więc może to zrekompensować hałas!

Jak wybrać odpowiednią kuszę?

Właśnie dowiedziałeś się o niesamowitych kuszach, ale który wybór jest dla Ciebie najlepszy? Oto kilka uwag, o których należy pamiętać.

Waga

To, jaka waga czujesz się komfortowo, dźwigając się i podpierając górną częścią ciała przez wiele godzin, zależy od Ciebie, ale waga jest z pewnością ważnym czynnikiem przy zakupie kuszy. Początkujący nie chcą czuć się przytłoczeni zbyt ciężkim dla nich łukiem. Nawet średniozaawansowani gracze nie powinni chcieć zmagać się z dodatkowym obciążeniem, jeśli dostępna jest kusza o bardziej rozsądnej wadze.

Zalecamy wypróbowanie kilku rodzajów kusz, dopóki nie znajdziesz ciężaru, który będzie dobrze współgrał z twoim ciałem.

Łatwość użycia

Wspomnieliśmy, że kusze powtarzalne są dość przyjazne dla początkujących, podobnie jak kusze z odwróconym naciągiem, a nawet kusze pistoletowe do pewnego stopnia. Nie chcesz być ponad głową z skomplikowaną kuszą, jak łuk bloczkowy, jeśli dopiero zaczynasz łucznictwo. Poznanie wszystkich krzywek i kół pasowych może Cię frustrować i sprawić, że zrezygnujesz, zanim zaczniesz.

Dokładność

Żaden z omawianych przez nas typów kuszy nie jest niedokładny, ale niektóre są celniejsze od innych. Pamiętaj, że jeśli nie jesteś zadowolony z celności swojej kuszy, zwykle możesz wyposażyć ją w lunetę, pod warunkiem, że nie jest ona już z nią dostarczona.

Siła ognia

Każdy chce mieć potężną kuszę, ale nie zawsze jej potrzebujesz. Jeśli tylko ćwiczysz celowanie lub polujesz na małą zwierzynę, możesz pominąć potężne kusze i zamiast tego kupić taką z przyzwoitą mocą. Dla tych łuczników, którzy używają kuszy do polowania na grubą zwierzynę, siła strzału łuku powinna być szczególnie priorytetem.

Utrzymanie

Wybierając kuszę, myśl długofalowo. Niektóre łuki wymagają bardziej zaawansowanej konserwacji niż inne. Na przykład łuki bloczkowe mają wiele ruchomych części, a każda z tych części będzie wymagała pielęgnacji w tym czy innym miejscu. W porównaniu z tym kusze refleksyjne są uważane za znacznie mniej wymagające w utrzymaniu.

Końcowe przemyślenia

Zakup kuszy jako początkujący może być zniechęcający, ale już nie. Teraz, gdy znasz już różne rodzaje kuszy, możesz skupić się na ważnych cechach, takich jak szybkość strzelania, celność i łatwość użycia.

Aby uzyskać dalszą pomoc w wyborze wysoko ocenianej kuszy, sprawdź nasze 5 najlepszych kusz poniżej 400 USD!