Przewodnik wyboru wiosła kajakowego

Przewodnik wyboru wiosła kajakowego

Wiosło to najlepszy przyjaciel kajakarza, ponieważ umożliwia zręczne poruszanie się po wodzie. Kupujesz swoje pierwsze wiosło i chcesz to zrobić dobrze. Jak wybrać idealne wiosło kajakowe?

Oto, jak wybrać odpowiednie wiosło kajakowe:

  • Wypróbuj wytrzymały, lekki materiał
  • Wybierz jedno lub wieloczęściowe wiosło
  • Wybierz projekt ostrza i wału
  • Weź pod uwagę kąt wiosła
  • Unikaj wioseł, które są dla Ciebie zbyt ciężkie lub zbyt długie

W tym przewodniku dotyczącym wyboru wiosła kajakowego omówimy każdy z powyższych punktów i przedstawimy znacznie więcej szczegółów. Kiedy skończysz czytać, z pewnością będziesz mógł kupić wiosło kajakowe!

Materiały na wiosła kajakowe – jak wybrać

Pierwszą kwestią jest to, z czego będzie wykonane Twoje wiosło kajakowe. Wiosła są dostępne z różnych materiałów i w zależności od tego, które wybierzesz, Twoje wiosło będzie cięższe i prawdopodobnie droższe.

Oto przegląd materiałów na wiosła kajakowe, a także zalety i wady każdego z nich, dzięki czemu możesz zawęzić opcje.

Włókno węglowe

Materiałem, który szybko zyskuje na popularności jest wiosło kajakowe z włókna węglowego. Powód? Wiosło z włókna węglowego jest łatwe w użyciu — nawet dla początkujących — i zapewnia niesamowitą zwinność. Ponadto, jeśli chodzi o lekkie wiosła, nie jest on lżejszy niż włókno węglowe.

Zaletą jest również sztywność włókna węglowego. Każde uderzenie wiosłem nigdy się nie zachwieje. To może zaszczepić w tobie większą pewność siebie.

Jeśli masz wiosło z czystego włókna węglowego, będzie to dość kosztowne. Na szczęście możesz cieszyć się zaletami włókna węglowego, ale bez wygórowanej ceny, kupując kompozytowe wiosło kajakowe.

Te wiosła są hybrydą włókna węglowego, zwykle z dodatkiem włókna szklanego. Wiosło hybrydowe waży nieco więcej niż wiosło z czystego włókna węglowego, ale trwałość jest jeszcze lepsza dzięki połączeniu materiałów.

Włókno szklane

Mówiąc o włóknie szklanym, to kolejny materiał, którego producenci używają do produkcji wioseł kajakowych. Samo włókno szklane jest lekkie i trwałe. To powiedziawszy, waży więcej niż włókno węglowe, chociaż nie jest to znaczny margines.

Promienie UV i podróżowanie tam i z powrotem nie powinny uszkodzić wiosła z włókna szklanego. Jednak te wiosła mogą się odpryskiwać lub pękać, jeśli jesteś na nich zbyt twardy, a kiedy tak się stanie, możesz być zmuszony do wymiany swoich.

Co więcej, wiosła z włókna szklanego nie są o wiele tańsze niż wiosło kajakowe z włókna węglowego, więc ci, którzy mają skromny budżet, będą musieli dalej szukać.

Plastikowy

Plastikowe wiosło kajakowe to takie, które jest wykonane z nylonu, polipropylenu, polimerów, mieszanek plastikowych lub kombinacji tych materiałów.

Jeśli możesz, przeczytaj etykietę, aby wiedzieć, co otrzymujesz, ponieważ istnieje różnica w cenie i wydajności w zależności od rodzaju plastiku, z którego wykonane jest twoje wiosło.

Jeśli Twój kajak zawiera wiosło jako część zakupu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiosła te są wykonane z plastiku. Jest to środek oszczędnościowy ze strony producenta, ponieważ plastikowe wiosła należą do najtańszych w produkcji.

To dobra wiadomość dla budżetowców, o których wspomnieliśmy powyżej. Możesz kupić zestaw plastikowych wioseł i nie przekroczyć swojego budżetu.

Plastikowe wiosła spodobają się kajakarzom krótkodystansowym i początkującym. Kiedy jednak zaczniesz doskonalić swoje umiejętności kajakowe, możesz szybko wyrosnąć z tego materiału.

Plastikowe wiosła mają najkrótszą żywotność ze wszystkich materiałów na wiosła kajakowe, ponieważ po prostu nie są zaprojektowane z myślą o trwałości.

Plastik ulegnie degradacji lub gnije, jeśli będzie zbyt długo wystawiony na działanie promieni słonecznych. Na twardych powierzchniach plastik może się zarysować, a czasem odłamać. Uchwyt plastikowego kajaka też mógłby być wygodniejszy.

Drewno

Aby uzyskać rustykalny charakter, drewniane wiosło kajakowe to opcja, której nie można się oprzeć. W porównaniu z wieloma innymi materiałami kajakowymi, drewno może wytrzymać uderzenia i nadal dobrze wyglądać (może tylko trochę poobijane i porysowane, ale poza tym nie jest gorsze pod względem zużycia).

Producenci stosują wszystkie rodzaje drewna do produkcji wioseł kajakowych. Popularne są drewno liściaste, takie jak klon, wiśnia, orzech i jesion. Drewno iglaste, takie jak lipa, sosna, jodła i cedr, to również niezawodny wybór. Każdy gatunek drewna wygląda inaczej, więc wiosło może być jaśniejsze lub zabarwione na różowo lub czerwono.

Cena drewnianego wiosła różni się w zależności od wybranego rodzaju drewna. Niektóre gatunki drewna są cięższe od innych, więc wiosło kajakowe może mieć odpowiednią wagę lub być trochę za ciężkie. Wybieraj ostrożnie!

Aluminium

Ostatnim materiałem wiosła kajaka jest aluminium. Stosunkowo tani i zbudowany tak, aby wytrzymać uszkodzenia bez pokazywania ich (przynajmniej za bardzo), zestaw aluminiowych wioseł z pewnością wystarczy na dość długo.

Aluminium może być jednak dość ciężkie, co może zniechęcić niektórych kajakarzy do wyboru tego materiału, mimo że jest on wytrzymały i niedrogi.

Jednoczęściowe vs. wieloczęściowe wiosła kajakowe

Kolejną kwestią do rozważenia w przypadku wiosła kajakowego jest to, czy będzie to jedno, czy więcej.

Jeśli twoje wiosło jest wieloczęściowe, będzie zawierało okucia. Na blogu omawialiśmy już okucia, ale jeśli potrzebujesz podsumowania, są one łącznikiem, który utrzymuje przymocowane kawałki twojego wiosła.

Zarówno jednoczęściowe, jak i wieloczęściowe wiosła kajakowe mają zalety i wady. Zacznijmy najpierw od omówienia jednoczęściowych wioseł.

Jednoczęściowe wiosło nie wymaga regulacji, co oznacza, że ​​możesz po prostu wyjść i iść. Nie musisz się też stresować, że Twoje wieloczęściowe wiosło może się rozłączyć, dzięki czemu możesz skupić się bardziej na poprawie techniki wiosłowania.

Ponieważ twoje wiosło się nie rozpada, będziesz musiał znaleźć zakątek w garażu lub piwnicy, który jest wystarczająco duży, aby przechowywać wiosło na całej jego długości. Jeśli masz mały dom, może to być dość trudne.

Co więcej, przy zakupie musisz mieć potrójną pewność, że twoje wiosło jest ustawione pod odpowiednim kątem (więcej o tym później), ponieważ nie ma powrotu i późniejszej zmiany.

Przechodząc do wioseł wieloczęściowych, możesz obracać lub w inny sposób regulować okucie, aby stopniowo zmieniać kąt wiosła.

Masz również tę zaletę, że możesz zdemontować wiosło pod koniec dnia lub sezonu i przechowywać je. Jeśli brakuje Ci miejsca do przechowywania lub masz mały dom, oddzielone wiosło zajmuje znacznie mniej miejsca.

Jeśli chodzi o wady wioseł wieloczęściowych, system okuć może być trudny do nauczenia. Włączenie skuwki zwiększa również wagę wiosła, co może utrudnić pływanie.

Jeśli zdecydujesz, że interesuje Cię wieloczęściowe wiosło kajakowe, musisz zdecydować, ile sztuk chcesz. Niektóre wiosła są dwuczęściowe, ale inne można podzielić na cztery części.

Projekty ostrzy i ich wpływ na wydajność

Ostrze wiosła kajakowego to część wiosła, która wcina się w wodę. Dlatego jego konstrukcja będzie jednym z największych czynników decydujących o tym, jakie wiosło ostatecznie kupisz.

Oto różne style ostrzy, które możesz kupić.

Dwuścienny

Dwuścienne ostrze kajaka jest żebrowane. Będziesz mógł zobaczyć dodatkowy kawałek materiału na środku. Włączenie żebra umożliwia równomierny przepływ wody przez każdą połowę ostrza. Masz również większą kontrolę nad ostrzem do prostego śledzenia.

Asymetryczny

Łopaty kajaka mogą być asymetryczne, co odnosi się do pióra, które jest krótkie i wąskie, ale tylko z jednej strony. Chociaż możesz się martwić, że spowoduje to przekrzywienie wiosła, asymetryczna konstrukcja tworzy kąt, który równoważy powierzchnię ostrza, zwłaszcza gdy wiosło jest używane.

Asymetryczny dwuścienny

Niektóre wiosła kajakowe są zarówno asymetryczne, jak i dwuścienne, więc łączą w sobie cechy omówione w powyższych akapitach, aby zapewnić optymalną wydajność.

Dopasowane

Dopasowane wiosło kajakowe to takie, w którym pióra są idealnie dopasowane.

Pierzasty

Przeciwieństwem dopasowanych ostrzy są ostrza pierzaste. Te ostrza zajmują różne płaszczyzny pod kątem przesuniętym. Ten wybór konstrukcji zmniejsza opór wiatru za każdym razem, gdy podnosisz wiosło z wody.

Kąty ostrza i dlaczego mają znaczenie

Poza stylem twojego wiosła kajakowego, będzie ono również ustawione pod niskim lub wysokim kątem. Niektórzy kajakarze kupują oba rodzaje wioseł, podczas gdy inni wybierają jedno lub drugie w zależności od stylu kajakarstwa, w który najbardziej się angażują.

Porozmawiajmy teraz o obu opcjach kąta kajaka.

Mały kąt

Wiosło kajakowe o małym kącie ma kąt od 20 do 30 stopni. Korzystanie z wiosła ustawionego pod tym kątem nie obciąża organizmu tak bardzo, dlatego wiosła o niskim kącie są polecane kajakarzom rekreacyjnym, turystycznym i tym, którzy spędzają wiele godzin na wodzie łowiąc kajakiem.

Wąskie, długie pióra wiosła kajakowego o niskim kącie z łatwością poruszają się po wodzie. Każdy ruch, który wykonujesz, jest łatwiejszy, dzięki czemu możesz oszczędzić energię i przedłużyć czas spędzany na łonie natury.

Wysoki kąt

Przeciwieństwem jest wiosło kajakowe pod wysokim kątem. Te wiosła są ustawione pod kątem pionowym, aby zwiększyć moc i prędkość na wodzie. Jeśli lubisz kajakarstwo górskie, kajakarstwo oceaniczne i inne style kajakarstwa, w których musisz wykonywać mocne uderzenia, wiosło pod wysokim kątem jest właśnie dla Ciebie.

Kąt nachylenia wiosła umożliwia wypieranie większej ilości wody przy każdym uderzeniu niż w przypadku wiosła o niskim kącie. Szersze, krótsze ostrza chwytają wodę i trzymają ją, dzięki czemu możesz poruszać się do przodu z większą prędkością.

Dużo szybciej zmęczysz się, korzystając z kajaka pod dużym kątem, ale możesz pokonać większy teren, więc może to być cena, którą zdecydujesz się zapłacić.

Konstrukcje wałów – proste czy wygięte?

Trzon twojego wiosła kajakowego również musi zwrócić uwagę, gdy zawęzisz opcje. Większość wioseł kajakowych ma prosty trzon, ale niektóre są załamane lub wygięte. Te łopatki będą miały zagięcia w kilku punktach na wale.

Jaki to ma sens? Kąty trzonu pozwalają na optymalne ułożenie dłoni, dając Twoim palcom wygodne miejsce do uchwycenia podczas głaskania. W rezultacie siła twoich uderzeń powinna wzrosnąć.

Jeśli spływasz kajakiem tylko przez kilka godzin z klipsem, wystarczy prosty trzon. Jest to również prawdą, jeśli jesteś kajakarzem rekreacyjnym, który nie przejmuje się mocą i nie wiosłuje zbyt mocno.

Dla tych kajakarzy, którzy chcą zwiększyć moc swoich uderzeń, wypróbuj wygięty trzon. Polecamy również tę konstrukcję trzonka, jeśli po krótkim czasie zauważysz, że Twoje dłonie i ramiona są bardzo zmęczone podczas pływania kajakiem. Wygięte wały są mniej uciążliwe dla stawów i mięśni.

Należy pamiętać, że przejście z prostego wału na wygięty lub odwrotnie nie będzie płynnym przejściem. Powinieneś spędzić kilka godzin ćwicząc na wodzie z nowym wiosłem, aby dostosować swoje uderzenia do prostoliniowości trzonka.

Określanie długości wiosła kajakowego

Ostatnią kwestią przy wyborze wiosła kajakowego jest jego długość. Nie będziemy wchodzić w szczegóły w tej sekcji, ponieważ napisaliśmy cały post na ten właśnie temat.

Podsumowując, najdokładniejszym sposobem określenia prawidłowej długości wiosła kajakowego jest zmierzenie kajaka w najszerszym miejscu kadłuba. Następnie chcesz, aby przyjaciel lub członek rodziny pomógł ci zmierzyć długość tułowia. Będzie to wymagało od wstania i przechylenia głowy, a następnie położenia jednej ręki na biodrze.

Z niezliczoną ilością wykresów, które przedstawiliśmy w tym artykule, skorelowanie twojego wzrostu z odpowiednią długością wiosła kajakowego powinno być łatwe!

Końcowe przemyślenia

Wybór odpowiedniego wiosła kajakowego to coś więcej niż tylko jego wygląd czy cena. Musisz wybrać materiał łopatki, długość, kąt i konstrukcję łopatki oraz kąt wału. Musisz również zdecydować, czy chcesz wiosło jednoczęściowe, czy wieloczęściowe. Powodzenia!