Przewodnik po skręcaniu i sterowaniu kajakami

Wypłynięcie prosto w kajaku było łatwe, ale teraz musisz skręcić i nie masz pojęcia, jak to zrobić. Chciałbyś również nauczyć się kilku technik kierowania. Jak w ten sposób manewrujesz kajakiem?

Aby skręcić kajakiem, zacznij od skoku inicjującego, a następnie krótszego, mocniejszego skoku. Sterowanie kajakiem polega na podążaniu za techniką wiosłowania po przeciwnej stronie, co wymaga prostych ruchów, zamaszystych ruchów do przodu, a następnie rufy steru.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat skręcania i sterowania kajakiem, to dobrze trafiłeś. W tym przewodniku przedstawimy szczegółowe kroki, wskazówki i techniki, dzięki którym manewrowanie kajakiem będzie mniejszym wyzwaniem!

Skręcanie w kajaku 101: oto jak to zrobić

Jeśli bierzesz lekcje kajakarstwa z zawodowcem, to skręcanie jest jedną z pierwszych technik, których się nauczysz. Dla tych, którzy są samoukami, dowiemy się, jak skręcić kajakiem z najlepszymi z nich.

Powolne skręty

Ta pierwsza technika nie jest dla tych, którzy chcą się spieszyć, ale działa. Umieszczasz wiosło w wodzie, a kajak wykorzystuje wiosło jako rodzaj kotwicy i skręca w zależności od ustawienia wiosła.

Najpierw mocno trzymaj wiosło, a następnie włóż je do wody. Nie chcesz upuścić wiosła, ale zanurzyć ostrze w wodzie. Ustaw wiosło pod kątem z kokpitu kajaka. Ostrzejsze kąty skutkują szerszymi skrętami, podczas gdy mniejsze kąty tylko trochę cię kręcą.

Niezależnie od tego, po której stronie łodzi umieścisz wiosło, skręcisz w kierunku, w którym skręcisz. Innymi słowy, jeśli wiosło znajduje się po lewej stronie kajaka, skręcisz w lewo i odwrotnie.

Po skręceniu kajaka spodziewaj się, że stracisz trochę pędu, co spowoduje, że będziesz musiał odzyskać prędkość.

Szybkie zakręty

Jeśli wolisz skręcać kajakiem szybciej, jest to łatwe. Powinieneś zacząć od uderzenia inicjującego, w którym jesteś skierowany w kierunku, w którym chcesz się skręcić. Po ustawieniu pod kątem wykonaj kolejny mały, ale mocny ruch. To uderzenie jest ważne, ponieważ to właśnie on obraca twoją łodzią.

Ta technika pozwala na obrót o 90 stopni. W jaki sposób? Przechylasz kajak podczas skręcania, co oznacza, że ​​przechylasz kajak, ale celowo. Podczas obrzeża kajaka jest po tej samej stronie, po której wykonałeś ruch.

Przesuwając kajak, zobowiązujesz się do ostrożnego balansowania. Musisz ustawić swoje ciało w taki sposób, aby nie przechylić się zbytnio na bok, bo nie wylądujesz w wodzie, wywracając łódź.

Przenieś ciężar ciała w stronę krawędzi kajaka. Możesz delikatnie podnieść się z fotela w kokpicie, jeśli to pomoże, ale nie jest to konieczne. Usiądź prosto, ponieważ właściwa postawa zapewnia stabilność i przeciwwagę.

Zacznij od palców stóp, a następnie wykonaj ruch na zewnątrz w kierunku dziobu kajaka. Zwrot nastąpi szybko, a nie kosztem twojego rozpędu, jak wspomnieliśmy wcześniej. Jeśli ścigasz się lub w inny sposób rywalizujesz w zawodach kajakowych, ta technika szybkiego skrętu jest świetna do nauczenia.

Jak sterować kajakiem

Niezależnie od tego, czy jedziesz prosto, skręcasz, czy manewrujesz w inny sposób, musisz mieć kontrolę nad swoim kajakiem. Sterowanie pomoże Ci wykorzystać to poczucie kontroli, dzięki czemu możesz spokojnie pływać kajakiem.

Jedną z najbardziej zalecanych metod sterowania kajakiem jest wiosłowanie po przeciwnej stronie. Omówmy teraz tajniki.

Wiosłowanie po przeciwnej stronie

Wiosłując po przeciwnej stronie, sterujesz lub nawet obracasz kajakiem, korzystając z wody, którą kierujesz za pomocą wiosła.

Najpierw włóż wiosło do wody i dwukrotnie przesuń do przodu. To nie są mocne, mocne uderzenia, tylko zwykłe. Po tych dwóch ruchach, chcesz następnie wykonać ruch zamaszysty do przodu.

Będzie to wymagało wyciągnięcia ręki przed kajak i umieszczenia wiosła w wodzie obok kadłuba. Następnie przesuń wiosło na zewnątrz i za sobą jednym łukiem. Podczas zamiatania pchaj łuk w kierunku przeciwnym do zamiatania. Zawiń rufowym ruchem steru.

Potwierdzając nazwę wiosłowania po przeciwnej stronie, jeśli wykonasz ruchy po prawej stronie łodzi, będziesz skręcał w lewo. Podobnie ruchy lewostronne doprowadzą do dostosowania sterowania po prawej stronie kajaka.

Być może będziesz musiał zwiększyć liczbę ruchów zamiatania, które wykonujesz, od jednego, dwóch do trzech, czterech lub więcej, w zależności od tego, jak bardzo chcesz sterować kajakiem.

Kiedy używasz techniki wiosłowania po przeciwnej stronie, możesz skierować łuk w lewo lub w prawo. Wiosłowanie powinno odbywać się zawsze przy kadłubie, ale z dala od niego. Pomaga to wiosłować w kierunku rufy.

Kiedy ćwiczysz wiosłowanie po przeciwnej stronie, możesz zauważyć, że Twój kajak zaczyna przyspieszać, ale nie skręca lub skręca, ale nie w kierunku, w którym chcesz płynąć. Może się to zdarzyć na początku.

Jeśli przepłacasz, aby rozwiązać problem, często możesz go pogorszyć. Sugerujemy zrobienie sobie przerwy, złapanie oddechu i skupienie się na kierunku, w którym chcesz iść.

Jak ze wszystkimi rzeczami, im więcej ćwiczysz technikę wiosłowania na boku, tym lepiej się w tym staniesz. Jeśli na początku masz z tym trudności, spróbuj przeforsować. W końcu tak dobrze poznasz tę technikę, że prawie nie będziesz musiał myśleć o tym, co robisz.

Więcej wskazówek dotyczących manewrowania kajakiem

Manewrowanie kajakiem to oczywiście coś więcej niż kierowanie i skręcanie. Dlatego w tej sekcji przedstawiamy wiele innych wskazówek dotyczących poruszania się kajakiem.

Poruszaj się na boki za pomocą ruchu rysowania

Czy musisz ustawić łódź na boki? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, jak wykonać cios rysunkowy. Technika ta wymaga umieszczenia wiosła w wodzie tak, aby było skierowane w kierunku, w którym zamierzasz poruszać kajakiem.

Trzymaj wiosło nisko w wodzie. Twoje ręce powinny znajdować się nad powierzchnią wody, ale tylko o kilka cali.

Następnie powinieneś przesunąć tułów tak, aby był w tym samym kierunku, co wiosło. Następnie pociągnij, aby kajak był bliżej wiosła i gratulacje, wykonałeś cios remisowy. Twój kajak powinien być teraz ustawiony bokiem.

Naucz się odwrotnego skoku

W tym przewodniku mówiliśmy o ruchach do przodu, ale co z ruchami wstecznymi? Ten rodzaj skoku przesunie kajak do tyłu, jak prawdopodobnie odgadłeś po nazwie.

Aby wykonać ruch odwrotny, umieść wiosło w wodzie, aby było zanurzone. Wiosło powinno znajdować się między rufą kajaka a twoim ciałem. Odwróć głowę do tyłu, aby móc patrzeć przez ramię, a następnie wiosłuj kajakiem do przodu.

Zaczniesz obracać się z powrotem w naturalny sposób, więc pozwól, aby to się stało. Następnie wykonaj powyższe kroki ponownie, ale po stronie przeciwnej do tej, którą właśnie zrobiłeś.

Użyj wiosła, aby się zatrzymać

Kiedy dotrzesz do celu na wodzie, będziesz chciał się zatrzymać. Nie musisz przestawać stosować pędu do przodu, aby się zatrzymać; możesz zrobić to bardziej gwałtownie, jeśli użyjesz wiosła.

Zacznij tak, jak podczas pływania wstecznego na łodzi, ale nie podnoś wiosła z wody. Możesz czuć, że Twój kajak działa przeciwko tobie, ale to w porządku. Twoje wiosło działa teraz jak ster, ciągnąc cię do zatrzymania.

Zastosuj pionowy transfer podczas pływania kajakiem po oceanie

Wielu kajakarzy trzyma się kajakarstwa słodkowodnego, ale dla tych, którzy chcą odkrywać ocean w swoich kajakach, twoja technika zostanie całkowicie postawiona na głowie. Musisz walczyć z silniejszymi wiatrami, a także z podniesionymi falami oceanu.

Dlatego tak ważny jest dobry transfer pionowy. Przenoszenie pionowe odnosi się do tego, jak angażujesz swój rdzeń podczas głaskania.

Chociaż to twój rdzeń stabilizujesz podczas przenoszenia w pionie, prawidłowe ułożenie zależy od tego, gdzie są twoje stopy. Chcesz użyć podnóżków, z którymi był twój kajak oceaniczny. Jeśli przypadkiem w Twoim kajaku oceanicznym brakuje podnóżków, kup to akcesorium osobno.

Kołki mają cię usztywniać, dzięki czemu możesz pozostać w pozycji pionowej podczas wiosłowania. Co więcej, twoje nogi mogą pomóc Ci w poruszaniu się do przodu ze względu na ich pozycję z podnóżków.

Energia, która napędza transfer pionowy, zacznie się w jednej stopie, popłynie w górę nogi, a następnie dotrze do tułowia i ramion. W górnej części ciała energia dociera do rdzenia. Tak więc transfer pionowy obejmuje każdą główną grupę mięśni, w tym ramiona, ramiona, plecy, klatkę piersiową, mięśnie brzucha, nogi i stopy.

Utrzymanie prawidłowej postawy podczas pływania kajakiem oceanicznym jest bardziej integralne niż kiedykolwiek. Wiatr i fale mogą zmusić cię do pochylenia się do przodu, jeśli nie jesteś świadomy tego, jak się trzymasz. Kiedy zaczniesz spadać, tracisz zaangażowanie rdzenia i pionowe przesunięcie już nie działa.

W porządku, jeśli czujesz, że angażowanie rdzenia nie jest twoim pierwszym ani nawet drugim instynktem podczas wiosłowania. Z pozoru kajakarstwo wygląda tak, jakby chodziło o poruszanie rękami i ramionami, a może trochę angażowanie mięśnia rdzenia. Twoje nogi wyglądają, jakby pozostały nieruchome.

Gdy wybierzesz się na kajak, zdasz sobie sprawę, że nic z tego nie jest prawdą, zwłaszcza podczas pływania kajakiem oceanicznym. Mięśnie całego twojego ciała muszą pracować w tandemie, abyś mógł osiągnąć i utrzymać pionowy transfer.

Końcowe przemyślenia

Pływając kajakiem, musisz znać podstawowe techniki, takie jak skręcanie, kierowanie i hamowanie. W porządku, jeśli w tej chwili te techniki są dla ciebie trudne, chociaż wydaje się, że każdy inny kajakarz, którego widzisz, może je wykonywać bez wysiłku.

Praktyka czyni mistrza, więc zobowiązuj się do stopniowego doskonalenia, a to zrobisz!