Przewodnik po sile kręgosłupa w strzałkach: co jest dla ciebie odpowiednie?

Dużo się mówi o odmianach i modyfikacjach łuków, ale co ze strzałami? Prawda jest taka, że ​​strzały mogą być tak samo wyspecjalizowane jak łuki, a niektórzy łucznicy nawet nie wiedzą wszystkiego, co można o ich strzałach. Jedną z mniej znanych specyfikacji jest wytrzymałość kręgosłupa.

Siła kręgosłupa odnosi się do sztywności strzały. Wytrzymałość kręgosłupa jest mierzona liczbą cali wygiętych przez strzałę po przyłożeniu pewnej siły, zwykle w zakresie od około 0,500 cala do 0,300 cala.

Jest wiele do zrozumienia na temat zawiłości siły kręgosłupa, a w szczególności łucznicy powinni być zaniepokojeni wyborem odpowiedniej siły kręgosłupa w swoich strzałach.

W tym artykule omówimy niektóre z najważniejszych czynników siły kręgosłupa oraz sposób, w jaki wybór odpowiedniego pomiaru może poprawić Twoje umiejętności łucznicze.

Dlaczego siła kręgosłupa jest ważna?

Jeśli jesteś nowy w łucznictwie, może być szokiem, że strzały, które strzelasz, nie są idealnie proste i wyuczone.

Oczywiście są, gdy ich nie strzelamy, ale gdyby pozostały takie, gdy do nich strzelaliśmy, znacznie trudniej byłoby oddać celny strzał.

Grzbiet strzały musi być nieco ugięty, aby skorygować jej tor w locie.

Przed wynalezieniem łuków bloczkowych i specjalnych taśm, strzały były zmuszane do umieszczania poza środkiem przez masywne taśmy tradycyjne, takie jak łuki długie i łuki refleksyjne.

Gdy łucznik puścił cięciwę, a strzała została uwolniona, musiałaby zgiąć się wokół taśmy i szybko skorygować swój schemat lotu po pokonaniu przeszkody.

Obecnie w większości taśm do łuków bloczkowych są wycięcia, które umożliwiają strzałce wyraźniejszą ścieżkę od cięciwy łuku, ale elastyczność jest nadal równie ważna z innego powodu.

Mechaniczna zaleta łuków bloczkowych wynika głównie z ich krzywek.

Tworzą większe napięcie w pionie i pozwalają na czystszy transfer energii, co daje dużo więcej mocy za strzałą, niż jest to możliwe w przypadku wielu tradycyjnych łuków.

Ten ogromny transfer energii, wraz z wszelkimi niespójnościami dodanymi przez niedoskonałości ludzkiego operatora, musi zostać szybko skorygowany, jeśli strzała ma dotrzeć do celu.

Aby właściwie zrównoważyć siły działające na strzałę, wymagana jest zarówno pewna elastyczność, jak i pewna sztywność.

Tuż po zwolnieniu ważne jest, aby strzała była wystarczająco elastyczna, aby wchłonąć i rozłożyć część siły dynamicznej przenoszonej na strzałę.

Jeśli strzała jest zbyt sztywna, energia dynamiczna prawdopodobnie zepchnie ją z kursu natychmiast po wypuszczeniu z cięciwy łuku.

Jednak w miarę pokonywania trasy poziom sztywności stanie się ważniejszy.

Bez pewnej sztywności, aby przywrócić strzałę z powrotem na tor, wygięcie spowoduje, że strzała straci kontrolę i bardzo trudno będzie odzyskać równowagę po chaotycznym momencie wypuszczenia.

Jak mierzona jest siła kręgosłupa strzały?

Siła kręgosłupa w strzałach nie jest tak łatwa do zmierzenia jak długość czy waga.

Aby jeszcze bardziej zagmatwać sytuację, istnieją dwa różne rodzaje siły kręgosłupa, które są mierzone na różne sposoby.

Statyczny kręgosłup strzałki

Grzbiet strzały statycznej ma najprostszą metodę pomiaru i jest to wartość, którą większość firm wyświetli jako siłę grzbietu swojej strzały, jeśli w ogóle ją wyświetli.

Pomiar statycznej wytrzymałości kręgosłupa strzały nie jest tak uregulowany, jak, powiedzmy, testy określające, jak szybko łuk bloczkowy może wystrzelić strzałę.

Oceny wystawiane przez producentów mogą czasami opierać się na różnych czynnikach, dlatego należy uważać na strzały o określonej wytrzymałości kręgosłupa.

Najczęściej jednak wygięcie strzały mierzy się podpierając oba końce strzały i zawieszając ciężarek na środku.

W przypadku strzał węglowych i aluminiowych (popularny wybór dla współczesnych myśliwych z potężnymi łukami bloczkowymi) ciężar zwisający ze środka strzały powinien wynosić dokładnie 1,94 funta.

Aby określić statyczną wytrzymałość kręgosłupa drewnianej strzały, należy zawiesić na jej środku ciężar równy dokładnie dwóch funtach.

Równie ważna jest odległość między podporami na obu końcach strzałki.

W przypadku strzał o nowoczesnym designie, które mają być wystrzeliwane z łuków bloczkowych, wsporniki powinny być oddalone od siebie o dokładnie 28 cali.

W przypadku strzał drewnianych wsporniki powinny znajdować się dokładnie 26 cali od siebie.

Oznacza to zazwyczaj, że mierzona strzałka ma odpowiednio 28 lub 26 cali.

Może to czasami zrzucić łuczników, gdy idą wystrzelić strzałę, oczekując pewnej siły kręgosłupa, ponieważ oczywiście nie wszyscy strzelają 28-calowymi strzałami węglowymi lub 26-calowymi drewnianymi strzałami.

Dynamiczny kręgosłup strzałki

Nauka pomiaru dynamicznej siły kręgosłupa strzały jest mniej dokładna.

Ta liczba wynika z elastyczności lub sztywności strzały podczas lotu.

Oczywiście oznacza to, że ma to sporo wspólnego z energią kinetyczną lub energią potencjalną zmagazynowaną w poruszającym się obiekcie.

Energia kinetyczna to cały temat sam w sobie i jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zajmę się tym tematem bardziej szczegółowo w moim artykule Jak daleko może strzelać łuk bloczkowy?

Sam proces pomiaru dynamicznej siły kręgosłupa jest czymś, co wiedzą tylko profesjonaliści i być może kilku bardzo oddanych łuczników.

Ale nawet jeśli nie możemy uzyskać dokładnej liczby, takiej jak przy statycznej sile kręgosłupa, jest wiele rzeczy, które mogą zrobić codzienni łucznicy, aby dostosować swoją dynamiczną siłę kręgosłupa i poprawić celność.

Jak dostosować dynamiczną siłę kręgosłupa?

Chociaż zwykle nie jesteśmy w stanie wykryć go ludzkim okiem, strzała wygina się i chwieje, gdy leci w powietrzu, a wielkość wygięcia, jakie wykonuje podczas lotu, niezmiennie wpływa na jej ostateczną celność.

Tak więc dla zwykłego łucznika lub łucznika celność jest pewnym sposobem na ustalenie, czy twoja strzała ma zbyt duży, czy niewystarczający flex.

To prawda, że ​​istnieje wiele innych czynników, które będą odgrywać rolę w twojej dokładności, takich jak długość naciągu, wysokość usztywnienia, waga naciągu i wiele innych rzeczy.

Ale jeśli od jakiegoś czasu strzelasz z łuków i strzał i masz pewność, że wszystkie inne pomiary są tam, gdzie chcesz, możesz zacząć bawić się siłą kręgosłupa.

Najpierw rozważ wagę końcówki twojej strzały.

Im cięższy jest twój grot, tym słabsza będzie siła kręgosłupa twojej strzały, co skutkuje zwiększonym ugięciem, które może zepchnąć twoją strzałę z kursu.

I odwrotnie, możesz dostosować wagę na drugim końcu strzały, zamieniając lotki lub nasadkę.

Im cięższy jest koniec twojej strzały, tym sztywniejszy stanie się dynamiczny kręgosłup twojej strzały, co może pomóc w poprawie zdolności twojej strzały.

Pamiętasz, jak rozmawialiśmy o ludziach strzelających różnymi długościami strzał? Długość strzały jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na dynamiczną siłę kręgosłupa.

Dłuższa strzała zawsze wygina się bardziej niż krótka strzała.

Jeśli strzała wydaje się schodzić z kursu od momentu jej wypuszczenia, może to oznaczać, że jest za krótka, a przez to zbyt sztywna. Spróbuj przełączyć się na dłuższą strzałkę.

Jeśli twoje strzały wydają się poruszać dobrze, dopóki nie trafią w cel w losowym miejscu, może się zdarzyć, że twoja zbyt długa strzała ma sporadyczny lot z powodu zbyt dużego ugięcia.

W takim przypadku spróbuj zmienić strzałkę na krótszą i sprawdź, czy poprawi się twoja celność.

Na koniec upewnij się, że strzelasz strzałą o sile kręgosłupa, która jest zgodna z siłą naciągu łuku.

Wielu producentów strzał oferuje różne siły naciągu, z którymi ich strzała jest przeznaczona do strzelania.

Jeśli nie jesteś pewien, co polecają, po prostu wiedz, że szybsze łuki bloczkowe zawsze będą wymagały sztywniejszego kręgosłupa (coś jak .300 cali ugięcia).

Wolniejsze łuki tradycyjne wymagają strzał o słabszych kolcach (coś o odchyleniu bliższym 500 cm).

Jak wybrać odpowiednią siłę kręgosłupa

Wybierając siłę kręgosłupa dla swoich strzał, zdecydowanie zacznij od rozważenia rodzaju łuku, z którym chcesz ich użyć.

Na szczęście wiele firm produkujących strzały włączy statyczny kręgosłup do nazwy swojego modelu. Na przykład Black Eagle Carnivore 300 został tak nazwany, ponieważ podczas testów okazało się, że ma statyczną wytrzymałość kręgosłupa wynoszącą 0,300 cala.

Jeśli nie masz pewności, z jaką siłą kręgosłupa wybrać, możesz zapytać profesjonalistów w lokalnym sklepie pro, co polecają dla Twojego łuku.

Najważniejszą rzeczą jest przetestowanie jak największej liczby różnych sił kręgosłupa, aby określić, co jest dla Ciebie najbardziej komfortowe.

Strzała z odpowiednią siłą grzbietu dla łuku, z którego jest wystrzeliwana, zawsze ma większą celność i moc.

Dobrym testem do wykonania podczas próbkowania strzał o różnej sile kręgosłupa jest wystrzelenie ich z różnych odległości.

Jeśli osiągasz szczególnie słabe wyniki ze strzały z odległości 40 jardów, spróbuj strzelać nią z odległości 20 jardów.

Lepsze wyniki po przesunięciu wskazują, że strzała prawdopodobnie ma zbyt duże wygięcie. Stamtąd przejdź do sztywniejszych i sztywniejszych strzałek, aż osiągniesz pożądaną dokładność.

Kluczem jest znalezienie równowagi między elastycznością a sztywnością. Podobnie jak w przypadku wielu innych aspektów łucznictwa, ta równowaga nadejdzie dopiero po wielu próbach i błędach.