Przewodnik po ekspedycji: 5 sprzętu do przetrwania w niskich temperaturach

Można śmiało powiedzieć, że większość ludzi rzadko odwiedza niektóre z naprawdę zimne zakątki planety Ziemia. Jasne, niektórzy z nas muszą zmagać się z prawdziwymi skrajnościami, ale nieczęsto można spotkać kogoś przygotowanego na wędrówkę w mroźne jałowe i zanurzenie się w najbardziej chłodnych temperaturach znanych człowiekowi. W tym przewodniku po pakowaniu ekspedycji omówimy 5 zestawów sprzętu do przetrwania w niskich temperaturach.

Ale jak zimno jest zimno? Mówimy o -30 C i poniżej. Mówimy o takich temperaturach, które przy kontakcie z nimi nawet przez krótki czas mogą powodować odrętwienie organizmu na wiele godzin później.

Sprzęt do przetrwania w niskich temperaturach
Jezioro Bajkał Rosja

zdjęcie zrobione przez Alyssa Li na Unsplash

Mając na uwadze te chłodne myśli, zagłębimy się w najważniejsze rzeczy, które spakujesz na wyprawę do jednych z najzimniejszych miejsc na Ziemi.

Po pierwsze, lepiej podzielę się moimi referencjami. Nazywam się James i ja, z moim kumplem z wędrówek, Jake, biegnę https://treksumo.com, strona z recenzjami sprzętu outdoorowego, która zawiera również listę tras i celów naszych licznych wędrówek i wędrówek. Jestem byłym żołnierzem armii brytyjskiej i spędziłem wiele sezonów w północnej Norwegii, ćwicząc arktyczną wojnę.

W ostatnich latach i od czasu opuszczenia usługi byłem w wielu bardzo zimnych miejscach, w tym:

  • Narciarstwo na Biegun Północny
  • Przeprawa przez Grenlandię
  • Bieganie/wędrówka na 400-kilometrowej długości Jezioro Bajkał, Rosja
  • Narty długodystansowe przez Norwegię
  • I więcej…

Dobrze rozumiem zimno i mam zdrowy szacunek dla szkód, jakie może wyrządzić:

Odmrożony kciuk
Odmrożony kciuk

Zdjęcie: Mój odmrożony palec, dzięki uprzejmości brutalnych wiatrów syberyjskich.

Tyle o mnie. Przyjrzyjmy się niektórym niezbędnym sprzętom, których będziesz potrzebować podczas wędrówek.

5 sprzętu do przetrwania w niskich temperaturach

Ciepła warstwa bazowa odzieży

Nie trzeba dodawać, że warstwa podstawowa jest jedną z najważniejszych, jakie będziesz nosić. Utrzymując powietrze przy ciele, zmniejszasz ryzyko urazów spowodowanych przeziębieniem, takich jak hipotermia, ale należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię: zmniejszyć liczbę noszonych warstw.

Standardową radą w zimnych regionach jest noszenie kilku cienkich warstw. Następnie możesz łatwo dodawać lub usuwać warstwę na raz, aby lepiej regulować temperaturę ciała. Ale kiedy termometr opada poniżej tego wielkiego 3-0, ostatnią rzeczą, którą chcesz robić, jest zatrzymanie się, zrzucenie kurtki i dodanie kolejnej warstwy, aby się rozgrzać.

Moim zdaniem lepszą opcją jest noszenie tylko grubej warstwy bazowej i powłoki. Zamiast dodawać i zdejmować ubrania, modyfikujesz tempo, a następnie rozpinasz i zapinasz suwak kurtki, aby się ochłodzić lub rozgrzać.

Takie podejście może nie odpowiadać wielu osobom. Podoba mi się to, ponieważ mogę nosić mniej ubrań, a jeśli pogoda jest nietypowo ciepła, mogę po prostu zrzucić z siebie warstwę muszli.

Czytać  Skoncentruj się na wycieczce (i sobie)

Wskazówka: kup kurtkę typu shell z dużymi zamkami błyskawicznymi, aby zapewnić maksymalną wentylację

Zapakuj dużo tłustych potraw do swojego rucka (lub Pulki)

Ponieważ jest to początkujący, Sugar ma zły rap i słusznie. Powoduje gnicie zębów, otyłość i nie jest szczególnie dobre dla środowiska. To powiedziawszy, na liście przewozowej jest miejsce na cukier, ale tylko w małych ilościach. Zamiast otrzymywać szybką dawkę energii z cukru, wolę ładować tłuszcze.

Zanim zwrócą się do mnie sportowcy super czystego jedzenia, pamiętaj, że ta rada jest dla przeciętnej osoby planującej wyprawę w bardzo zimne miejsce. Super dopasowany Ray Zahab a jego koledzy biegacze ultra to zupełnie inne stworzenia.

Po co więc pakować dużo tłustego jedzenia? Ponieważ jest to najbardziej skoncentrowana forma energii ludzkiego ciała. I jest to idealne paliwo do długotrwałych aktywności o niskiej lub średniej intensywności w zimnych miejscach, np. na nartach na Biegun Północny lub wędrówkach po Bajkale zimą.

Zanim wyruszysz i kupisz kilogramy sera do spakowania w plecaku, pamiętaj, że planowanie każdej wyprawy to balansowanie. Niezbędna jest duża ilość tłuszczów, podobnie jak odpowiednie białka.

Kapelusz o głupim wyglądzie

Tutaj, w Wielkiej Brytanii, istniał długo trwający serial komediowy pod tytułem Czarna Żmija. Osadzona w różnych epokach w historii Anglii, historia podążała za przezabawnymi próbami i błędami linii rodzinnych Blackadder i jego sługi, Baldricka.

Najwcześniejsze obrazy Baldricka przedstawiały mężczyznę w czapce pańszczyźnianej, która wygląda trochę jak moja…

łysy kapelusz
łysy kapelusz

Obraz: Mój kapelusz. Baldrick, zjedz swoje serce.

Wygląda głupio, prawda? Tak, oczywiście, że tak i nie odważyłbym się nosić go publicznie. Ale to było idealne dla mojej przygody na Biegunie Północnym. Wykonana z polaru, z dużymi nausznikami i dopasowanym dopasowaniem czapka trzymała najgorsze z zimna na dystans. A kiedy arktyczne wichury przedzierały się przez śnieg, ściągacz nie pozwolił wiatrowi skraść mojego głupiego kapelusza.

Czasami trzeba być przygotowanym, aby wyglądać trochę nietypowo, co może uratować ci życie lub przynajmniej zapobiec odmrożeniu czubków uszu.

Tak, nadal mam ten kapelusz!

Ogrzewacz do rąk na paliwo stałe

Po raz pierwszy miałem przyjemność korzystać z jednego z wygaszaczy palców na początku 2000 roku, podczas ćwiczeń w Norwegii. Z tymi starszymi modelami był tylko jeden problem – włóknisty materiał, który powstrzymywał urządzenie przed zapaleniem się, był najprawdopodobniej azbestem.

Czytać  W co się ubrać Wędrówki na wiosnę

Mój oryginalny ogrzewacz do rąk został mi odebrany wiele lat temu i przypuszczalnie zniszczony. Przynajmniej to już nie jest zagrożenie dla zdrowia.

Zdecydowanie polecam kupić podgrzewacz do rąk na paliwo stałe i spakować go do plecaka. Będą dni, kiedy będzie tak zimno, że twoje knykcie będą łamać się i łamać. Będą chwile, kiedy chłód będzie tak głęboki w twoich kościach, że poczujesz się, jakbyś nigdy więcej nie był ciepły.

Wtedy wyciągasz ogrzewacz do rąk, chwytasz go delikatnie i czujesz powracające ciepło i uczucie na opuszkach palców.

Tosty!

Krem na hemoroidy

To jeden z tych elementów, nad którymi przez jakiś czas się rozmyślałem – to niewygodny temat, ale nie tak nieprzyjemny, jak intensywne uczucie hemoroidy. Znane również jako stosy, są spowodowane intensywnym ciśnieniem w odbytnicy, które wynika z wysiłku w celu opróżnienia jelit.

Ale jak powstają stosy w zimnych miejscach? Cóż, kiedy musisz iść, musisz iść. Problem polega na tym: naprawdę nie chcesz spędzać zbyt długiego czasu w ekstremalnie zimnym środowisku, ponieważ inne „części” ciebie mogą zostać dotknięte przez mróz lub gorzej.

Tak więc, aby zapobiec przeziębieniom, musisz szybko się odciążyć, co powoduje nadwyrężenie i z czasem hemoroidy. To trudna sytuacja: cierpisz na stosy lub obserwuj, jak odsłonięta część ciała zmienia kolor na niebieski, gdy zaczyna zamarzać.

Spakuj krem!

Ciepła para butów

Jak utrzymać stopy dziecka w cieple i przytulności? Zakładasz na nie buciki, ponieważ dzieci są cenne i nie chcemy, aby stało się im jakaś krzywda, ani w tym przypadku ich stopom, ponieważ będą ich potrzebować na te duże, przyszłe wędrówki, które mają nadejść.

Ale co z twoimi stopami? Jak utrzymać ich stopy w cieple w ekstremalnie zimnym klimacie? Cóż, możesz wczołgać się do śpiwora i pozwolić, aby ten przytulnie wykonał swoją pracę i delikatnie wypędził przeziębienie ze stawów. Problem pojawia się, gdy trzeba odpowiedzieć na zew natury. Co wtedy?

botki namiotowe
Zdjęcie: Moje własne botki namiotowe, absurdalnie ciepłe.

Buty namiotowe! Tak, wyglądają jak buciki, które zakładasz u małego dziecka, ale są znacznie cieplejsze, a niektóre modele mają twardą podeszwę, która pozwala nosić je na zewnątrz przez krótki czas – koniec z wkładaniem zimnych, wilgotnych butów turystycznych tylko po to, by zapłacić krótka wizyta za najbliższym krzakiem (pamiętaj: nie naciskaj zbyt mocno).

Zawijanie, całkiem dosłownie

Łatwo jest ochłodzić i czuć się niekomfortowo, gdy twoje wędrówki zagłębiają się w nieznane, jałowe pustkowia bieli. Ale nie pozwól, aby ci się to przytrafiło. Jasne, możesz potrzebować niezbędnych rzeczy, takich jak Garmin InReach Explorer+ (sprawdź naszą recenzję – jest niesamowity), ale przestań myśleć o tych małych przedmiotach, które sprawią, że życie na szlaku będzie absolutną przyjemnością.

Czytać  Czy warto wybrać się na wycieczki integracyjne?

Zanim wyruszę w kolejną wędrówkę, chciałbym podziękować zespołowi Hiking Gear Lab za umożliwienie mi napisania dla nich tego posta. I proszę, wpadnij i sprawdź niektóre z naszych tras wędrówek i opisów wypraw.

Ostatnie słowo: cokolwiek zapakujesz do plecaka, bądź tam bezpieczny.

James Redden

James Redden ja Współpracownik

„Nazywam się James Redden i jestem zapalonym narciarzem przełajowym i narciarstwem przełajowym, który niczego nie kocha bardziej niż wstać od biurka w piątek i wyruszyć w dzicz. W ostatnich latach miałem to szczęście, że mogłem odwiedzać i odkrywać wiele niesamowitych miejsc na całym świecie (głównie w zimnych miejscach). Moje podróże obejmują narty na Biegun Północny, przeprawę przez Grenlandię, 3 miesiące na Saharze, a ostatnio samotny, samotny trawers jeziora Bajkał w Rosji. Obecnie planuję samotny dystans na pełnym dystansie do bieguna południowego, krótki przeskok około 700 mil”.

Zastrzeżenie

Wszystkie informacje wyświetlane na naszej stronie internetowej Hiking Gear Lab są publikowane w dobrej wierze i służą wyłącznie celom edukacyjnym. W żadnym wypadku obrazy, grafiki, teksty i inne materiały stworzone w tym artykule nie mogą być postrzegane jako leczenie, diagnoza lub instruktaż. Zwróć się o profesjonalną poradę medyczną do wykwalifikowanego lekarza w przypadku jakiegokolwiek stanu chorobowego.

W nagłych przypadkach należy skontaktować się z najbliższą placówką medyczną w celu uzyskania pomocy. Nie popieramy ani nie rekomendujemy żadnych konkretnych twierdzeń, opinii, procedur lub produktów wyróżnionych bezpośrednio na stronie lub poprzez linki do zewnętrznej strony internetowej.

Zawsze wyprowadzamy niektóre informacje z naszych doświadczeń na świeżym powietrzu, wędrówek lub kempingów i nie udzielamy żadnej gwarancji dotyczącej ich dokładności, kompletności, niezawodności i dokładności. Dlatego wszelkie działania podejmowane w związku z informacjami dostępnymi na tej stronie Hiking Gear Lab są całkowicie na własne ryzyko. Nie będziemy w żaden sposób odpowiedzialni za szkody lub straty poniesione w wyniku polegania na informacjach na naszej stronie internetowej/tym artykule.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym lekarzem, aby uzyskać dokładne informacje przed podjęciem decyzji o zmianie stylu życia lub diety w zależności od informacji podanych w tym artykule.