Przewodnik dla kupujących rozmiar kajaka

Wybierając się na zakup kajaka, będziesz musiał podjąć wiele decyzji. Na przykład z twardą skorupą czy nadmuchiwane? Kajak wędkarski czy rekreacyjny? Kolejną kwestią, którą należy dodać do swojej listy, jest rozmiar kajaka. Jeśli twoja łódź jest dla ciebie za duża lub za mała, nie spodoba ci się jej używanie, koniec historii. Jak wybrać odpowiedni dla siebie rozmiar kajaka?

Aby określić właściwy rozmiar kajaka, musisz wziąć pod uwagę swoją wagę i wzrost, z iloma osobami najlepiej byłoby podróżować i jaki sprzęt zabrać ze sobą. Najlepszy kajak dla Ciebie, który zmieści wszystkie powyższe elementy, z zapasem miejsca!

Ten przewodnik dla kupujących po rozmiarach kajaków zawiera wszystkie informacje, które musisz wiedzieć przed zakupem pierwszego kajaka. Przyjrzymy się klasom rozmiarów kajaków, omówimy, jaki rozmiar powinien mieć Twój kajak, i udzielimy wskazówek dotyczących zakupu kajaków.

Zacznijmy.

Klasy wielkości kajaków

Zanim dowiemy się, jak wybrać właściwy rozmiar kajaka, musisz być świadomy tego, co tam jest. Oto przegląd różnych rozmiarów kajaków dostępnych na rynku. Ta sekcja pomoże Ci zacząć zawęzić opcje.

Kajaki Whitewater

Jak można się domyślić, kajaki górskie są przeznaczone do pływania kajakami górskimi. Ponieważ jest to jeden z najtrudniejszych i najbardziej ryzykownych rodzajów pływania łódką, kajaki górskie muszą być solidnie zbudowane od rufy do tyłu.

W porównaniu z wieloma innymi kajakami, które znajdziesz zarówno w sklepach, jak i w Internecie, kajaki górskie są zdecydowanie małe. Średnia wielkość jednej z tych łodzi ma sześć stóp długości.

Młodzieżowe kajaki rekreacyjne

Drugim najmniejszym typem kajaka jest kajak młodzieżowy rekreacyjny. W przeciwieństwie do kajaków górskich, które mają zaokrąglone krawędzie, młodzieżowy kajak rekreacyjny bardziej przypomina tradycyjny kajak o długim, smukłym profilu i zaostrzonych końcach po obu stronach.

Ponieważ są one stworzone dla młodych kajakarzy, takich jak dzieci, młodzieżowy kajak rekreacyjny zwykle nie jest dużą łodzią. Kajaki te mają średnią długość od sześciu do ośmiu stóp.

Kajaki Rekreacyjne Sit-in

Kajak do siedzenia to taki, w którym kokpit jest otwarty z miejscem na siedzenie, schowek i inne udogodnienia. Dla wielu osób kajaki do siedzenia są bardziej tradycyjne. Masz ochronę łodzi ze wszystkich stron, dzięki czemu woda jest mniej podatna na rozpryskiwanie się do kokpitu.

Kajaki rekreacyjne z miejscem do siedzenia mają średnio około 3 stóp wysokości. To wystarczająco dużo miejsca, aby jedna, może dwie osoby mogły wygodnie wiosłować w wodzie przez cały dzień. Uformowane kokpity powinny zapewnić Ci również miejsce do przenoszenia sprzętu, nawet jeśli przechowujesz go pod siedzeniem lub za sobą.

Rekreacyjne Kajaki Sit-on-Top

Przeciwieństwem kajaka z siedziskiem jest kajak z siedziskiem. Oprócz korzyści związanych z przewyższeniem, docenisz również łatwość użytkowania, jaką jest wsiadanie i wysiadanie z jednego z tych kajaków. Uformowany kokpit w kajaku do siedzenia na dachu zwykle nie jest tak głęboki, jak w kajaku do siedzenia, ale schowki i schowki w pozostałej części łodzi powinny to zrekompensować.

Jeśli jest to kajak rekreacyjny typu sit-on-top dla jednego, o którym tutaj mówimy, to jego rozmiar może nie być dużo większy niż kajak typu sit-on. W przypadku kajaków tandem sit-on-top muszą być dłuższe, ponieważ łódź musi mieć miejsce na nogi dla dwóch kajakarzy. Te kajaki mogą mieć do 12 stóp, a czasem dłużej.

Kajaki wędkarskie

Teraz wsiadamy do króla łodzi, kajaka rybackiego. O kajakach wędkarskich rozmawialiśmy ostatnio na blogu, więc jeśli go przegapiłeś, powinieneś zajrzeć do naszego wpisu z recenzją.

Kajaki wędkarskie są wyposażone w udogodnienia, których potrzebują wędkarze, takie jak wbudowane uchwyty na wędki (niektóre stacjonarne, a inne obracające się), zakamarki i schowki na wykrywacze ryb i inne akcesoria wędkarskie oraz mnóstwo miejsca na sprzęt, w tym z tyłu i przód kajaka.

Są też po większej stronie, przynajmniej zwykle. Podczas gdy niektóre mniejsze kajaki rybackie są obfite, które mają 10 stóp, średni rozmiar to 13 stóp i więcej. Jeśli jest to kajak wędkarski w tandemie, to podobnie jak kajak z siedziskiem, będzie to wciąż większa łódź, w niektórych przypadkach mierząca 14 stóp.

O czym należy pamiętać przy wyborze rozmiaru kajaka

Wybór interesującego Cię rodzaju kajaka to dopiero początek. Musisz również wziąć pod uwagę następujące czynniki.

Twój rozmiar

To jest coś, o czym powiemy w dalszej części, ale Twój własny rozmiar jest niezwykle ważny. Przy ustalaniu idealnego rozmiaru kajaka liczy się nie tylko wzrost, ale także waga.

Idealna liczba pasażerów

Czy jesteś kimś, kto głównie pływa samotnie kajakiem, czy jesteś znany z tego, że zabierasz przyjaciela lub partnera na większość swoich przygód? Jeśli to pierwsze jest prawdą, to kajak jednoosobowy jest dla Ciebie odpowiednim wyborem.

Jeśli nie pływasz sam, będziesz potrzebować przynajmniej łodzi w tandemie. Istnieje również możliwość zakupu kajaka trzyosobowego.

Pamiętaj, że im więcej miejsc ma Twój kajak, tym dłużej będzie mógł pomieścić dodatkową liczbę pasażerów. Może to nadwyrężyć rozmiar kajaka w zależności od jego typu, co w niektórych przypadkach sprawia, że ​​kajak rekreacyjny jest wielkością dorównującą rozmiarowi kajaka wędkarskiego.

Średnia ilość sprzętu

Oprócz liczby osób na pokładzie Twojego kajaka, musisz sobie wyobrazić, ile sprzętu zabierasz w przeciętny dzień spływu. Jeśli jesteś osobą, która głównie uprawia kajakarstwo rekreacyjne, możesz pozwolić sobie na lekkie podróżowanie. Będziesz potrzebować wioseł, może chłodnicy i to wszystko.

Dla tych, którzy łowią kajakiem, ilość sprzętu, który zabierasz, jest znacznie większa w porównaniu. W ostatniej sekcji rozmawialiśmy o przedmiotach, których będziesz potrzebować, ale powtórzę, obejmowałby sprzęt, taki jak wędki, wykrywacze ryb, skrzynki na sprzęt i chłodnice.

Jeśli potrzebujesz mniej sprzętu, to może ci wystarczyć kajak z mniejszym, mniej głębokim kokpitem, taki jak kajak do siedzenia. Dla tych kajakarzy, którzy nie mogą podróżować tak lekko, odpowiednim rozwiązaniem jest kajak do siedzenia lub kajak do wędkowania.

Manewrowość

W przeciwieństwie do niektórych form pływania łódką, kajakarstwo nie polega na fajnych sztuczkach. To powiedziawszy, potrzebujesz łodzi, która będzie mogła swobodnie manewrować, kiedy, gdzie i jak chcesz. Im dłuższa jest Twoja łódź, tym zazwyczaj jest szersza, co oznacza, że ​​poświęcasz zwrotność w porównaniu z mniejszym, smuklejszym kajakiem.

Miejsce na nogi

Wyżsi kajakarze potrzebują więcej miejsca na nogi, w przeciwnym razie pływanie łódką szybko doprowadzi do ciasnych i obolałych nóg. Możesz nie być w stanie prawidłowo wiosłować, ponieważ łokcie zawsze zderzają się z kolanami, gdy przeciągasz wiosło.

W czasach, gdy nie wiosłujesz, nadal nie możesz czuć się komfortowo, ponieważ nie możesz nawet rozprostować nóg w kokpicie. Jeśli wysuniesz nogi nad kokpit, prawdopodobnie będą w wodzie.

Niżsi kajakarze nie będą mieli problemu z przestrzenią na nogi, ale wtedy problemem może być to, że kokpit kajaka jest zbyt przestronny, być może niepotrzebnie.

Stosunek długości do wiązki

Przed zakupem należy również zapoznać się ze stosunkiem długości do długości kajaka. Wiązka kajaka odnosi się do szerokości łodzi podczas pomiaru jej najszerszego obszaru. Znając długość kajaka, możesz podzielić tę liczbę przez wiązkę, aby uzyskać stosunek długości do wiązki.

Co ci mówi ten numer? Dużo! Stosunek długości do rozpiętości może podpowiedzieć, jak dobrze manewruje kajak, jak stabilny będzie w wodzie i jaka będzie jego prędkość. Im wyższy stosunek długości do belki, tym zwykle jest szybszy kajak. Łódź będzie również dobrze manewrować dzięki wąskiemu kadłubowi.

Teraz prędkość w kajaku ma większe znaczenie w niektórych zastosowaniach niż w innych. W przypadku kajaków wędkarskich potrzebujesz prędkości tylko w niektórych przypadkach, ponieważ zbyt pośpiech może czasami odstraszyć ryby. Podczas pływania rekreacyjnego nigdy nie jest wymagana zbyt duża prędkość, ale w przypadku wyścigów kajakowych z pewnością jest.

Objętość kajaka i jej znaczenie w doborze odpowiedniego rozmiaru kajaka

Nie możesz wybrać odpowiedniego rozmiaru kajaka bez zrozumienia objętości kajaka. Większość kajaków ma jeden z trzech rodzajów głośności: niski, średni lub wysoki.

Kajak o małej objętości może obsługiwać kajakarzy ważących poniżej 140 funtów, którzy są krótsi niż pięć stóp i sześć cali. Kajak o średniej objętości jest zalecany dla kajakarzy o wadze od 140 do 189 funtów, którzy mają do pięciu stóp i 10 cali wzrostu.

Jeśli masz kajak o dużej objętości, jest przeznaczony dla kajakarzy, którzy ważą co najmniej 180 funtów, ale zwykle więcej. Ten typ kajaka jest zalecany dla osób o wzroście powyżej pięciu stóp i 10 cali.

Czasami objętość kajaka mierzy się w galonach, a innym razem w stopach sześciennych. Oba te pomiary odnoszą się do tego, ile miejsca ma cała łódź.

Jak rozmiar określa rozmiar wiosła kajakowego?

Teraz, gdy znalazłeś już odpowiedni rozmiar dla swojego kajaka, musisz również zmierzyć rozmiar wiosła. Zgadza się, wiosła nie są dostępne w jednym rozmiarze.

Jeśli twoje wiosło jest za krótkie dla ciebie i twojej łodzi, jego łopatki nigdy nie dotrą nawet do wody. Wiosła, które są zbyt długie, będą nieporęczne. Zużyjesz zbyt dużo energii na wiosłowanie i wcześnie się wyczerpiesz.

Jak więc wybrać rozmiar wiosła kajakowego dla siebie? Oto jak to zrobić.

Oblicz szerokość swojego kajaka

Ponieważ znalazłeś już stosunek długości do długości swojego kajaka, ta pierwsza część nie powinna być zbyt trudna. Jeśli twoja wiązka jest bardzo szeroka, twoje wiosło kajakowe będzie większe niż przeciętne. Mniejsza wiązka wymaga równie małego wiosła.

Zmierz wysokość swojego tułowia

Następnie musisz wykonać kilka pomiarów za pomocą elastycznej taśmy mierniczej. Nie możesz tego łatwo zrobić samodzielnie, więc poproś o pomoc znajomego lub członka rodziny.

Aby określić wysokość tułowia, pochyl głowę w dół. Kiedy poczujesz pierwszy kręg na szyi, właśnie tam powinieneś zacząć mierzyć swoje ciało. Ten obszar jest zwykle miejscem, w którym spotykają się twoja szyja i ramiona.

Obszar, w którym powinieneś przestać mierzyć, to koniec tułowia, czyli miejsce, w którym kończą się kości biodrowe, jeśli kciuk i palce wskazujące są na biodrach, ale skierowane do tyłu.

Chcesz zmierzyć odległość między tymi dwoma obszarami. Zawsze powinieneś zaokrąglać swój pomiar. Oto jak długość tułowia koreluje z rozmiarem wiosła:

 • 22-calowy tors – 180-centymetrowe wiosło
 • 24-calowy tors — wiosło o średnicy od 180 do 200 centymetrów
 • 26-calowy tors — wiosło o średnicy od 190 do 210 centymetrów
 • 28-calowy tors — wiosło o średnicy od 200 do 220 centymetrów
 • 32-calowy tors – wiosło o średnicy od 220 do 240 centymetrów
 • 34-calowy tors – wiosło o średnicy od 230 do 250 centymetrów
 • 36-calowy tors — wiosło o średnicy od 240 do 250 centymetrów
 • 38-calowy tors – 250-centymetrowe wiosło

Jesteśmy pewni, że zastanawiasz się, dlaczego wiosła kajakowe są mierzone w centymetrach, a nie w calach. To standard, ale na szczęście możesz łatwo przełożyć centymetry na cale i odwrotnie.

Następnie określ swój wzrost

Na koniec musisz zmierzyć swój wzrost. Nie powinieneś nosić butów, kiedy to robisz. Upewnij się, że stoisz prosto, ale nie rozciągaj się, ponieważ może to spowodować niedokładny odczyt.

Dla kajakarzy, którzy mają pięć stóp, pięć cali lub mniej:

 • Z 23-calowym tułowiem lub krótszym – użyj 210-centymetrowego wiosła
 • Z tułowiem od 24 do 32 cali – użyj wiosła o średnicy 220 centymetrów
 • Z tułowiem od 29 do 33 cali – użyj wiosła o średnicy 230 centymetrów
 • Z 34-calowym torsem lub większym – użyj 240-centymetrowego wiosła

Dla kajakarzy, którzy mają pięć stóp, pięć cali do pięciu stóp, 11 cali:

 • Z 23-calowym torsem lub krótszym – użyj 230-centymetrowego wiosła
 • Z tułowiem od 24 do 32 cali – użyj 240-centymetrowego wiosła
 • Z tułowiem od 29 do 33 cali – użyj 250-centymetrowego wiosła
 • Z 34-calowym torsem lub większym – użyj 260-centymetrowego wiosła

Dla kajakarzy, którzy mają metr osiemdziesiąt lub więcej:

 • Z 23-calowym tułowiem lub krótszym – użyj 220-centymetrowego wiosła
 • Z tułowiem od 24 do 32 cali – użyj wiosła o średnicy 230 centymetrów
 • Z tułowiem od 29 do 33 cali – użyj 250-centymetrowego wiosła
 • Z 34-calowym torsem lub większym – użyj 260-centymetrowego wiosła

Końcowe przemyślenia

Kupując kajak, nie możesz zbytnio rozpraszać się funkcjami i kolorami, które kupujesz w niewłaściwym typie. Informacje zawarte w tym przewodniku powinny pomóc w doborze idealnego kajaka. Zawsze zalecamy odwiedzenie sklepu i osobiste wypróbowanie rozmiarów kajaków, nawet jeśli zamierzasz robić zakupy online, aby upewnić się, że jesteś idealnie dopasowany!