Prosty węzeł wędkarski dla początkujących

liny węzły

Decydowanie o tym, jaki węzeł wędkarski ma się nauczyć, może być trochę przytłaczające przy setkach dostępnych do wyboru. Zwłaszcza jeśli jesteś początkującym lub dopiero myślisz o pierwszej wyprawie wędkarskiej.

Czym więc jest prosty węzeł wędkarski dla początkujących? Davy Knot (i Double Davy Knot), stworzony przez Davy’ego Wottona, jest jednym z najłatwiejszych węzłów wędkarskich do nauki i używania zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów. Jest szybki i łatwy do zawiązania, dobrze trzyma i działa dobrze w większości sytuacji.

Teraz jest singiel Davy Knot i Double Davy Knot. I chociaż bardzo podobny (w rzeczywistości Double Davy to tylko singiel z jednym dodatkowym zwrotem akcji), będziesz chciał wiedzieć, kiedy należy użyć jednego z drugim, a także kilka rzeczy, na które należy uważać, aby zrobić upewnij się, że jest prawidłowo zawiązany!

Jak zawiązać Davy Knot

Byłem bardzo podekscytowany, kiedy odkryłem Davy Knot, jak proste i szybkie jest wiązanie – jest tak wszechstronny, że używam go prawie wyłącznie. Łatwo zawiązać się niezdarnymi lub zimnymi palcami. Można go również związać za pomocą pęsety lub szczypiec zaciskowych.

 • Zacznij od przewleczenia kilku centymetrów żyłki przez ucho haczyka
 • Uformuj luźny węzeł zaczepowy
 • Przełóż koniec żyłki z powrotem nad sobą i przez pętlę, wracając w kierunku haczyka, upewniając się, że przechodzi między węzłem wystającym a haczykiem
 • Ostrożnie zaciśnij węzeł, trzymając koniec ogona na górze oczka haczyka i skierowany pod kątem 90 stopni do linii biegnącej. Odrobina śliny lub wody z jeziora pomoże nasmarować, dzięki czemu linka będzie się łatwiej ślizgać

To, co kończy się bardzo silnym, zmodyfikowanym węzłem ósemkowym. Oto demonstracja wideo, która pomoże wyjaśnić:

Jeśli węzeł się ześlizgnie, prawdopodobnie koniec tagu nie został zablokowany pod wymaganym kątem 90 stopni. Spróbuj ponownie, trzymając go skręcony z powrotem z dala od haka, upewniając się, że zatrzasnął się prawidłowo.

Czytać  Czy Super Glue jest OK na żyłce?

Ponadto, jeśli nie zapewniasz równomiernego napięcia obu końców podczas zaciskania węzła, możesz skończyć z małą wystającą pętlą, która może osłabić węzeł. Wszystko, co musisz zrobić, aby to naprawić, to po prostu pociągnąć za sam koniec, aby mocno zaciągnąć pętlę, a następnie zacisnąć węzeł.

Niektóre korzyści z używania węzła Davy Knot:

 • Nie marnuje dużo żyłki – w rzeczywistości przy odrobinie praktyki przekonasz się, że nie będziesz musiał nawet przycinać końcówki tagu po jej zawiązaniu.
 • Niewielki profil nie wpływa na ruch much i przynęt, a także jest mniej widoczny dla ryb
 • Jest wydajny w wiązaniu, co oznacza więcej czasu na łowienie, a mniej na zmaganie się z węzłami

Węzeł Davy jest naprawdę mały i świetnie nadaje się do wiązania much. Jest jednak tak wszechstronny, że nadaje się również na zwykłe przynęty i kotwice, a także na przynęty takie jak wahadłówki i błystki. W rzeczywistości znajomość tego węzła sprawia, że ​​zmiana przynęty jest szybka i łatwa, gdy próbujesz ocenić, co ryby aktualnie gryzą.

Odkryłem, że ukąszenia często pojawiają się w wyniku falowania i zastojów na jeziorze lub zbiorniku, gdy ryby gromadzą się w pobliżu. A kiedy złapię jednego, im szybciej mogę go wypuścić i ponownie włożyć linkę do wody, tym większą mam szansę na złapanie kolejnego podczas tego przypływu. Posiadanie tego szybkiego do zawiązania węzła w moim arsenale pomaga mi to osiągnąć.

Tak wspaniały i wszechstronny jak zwykły Davy Knot, czasami używam jego wzmocnionej wersji – Double Davy Knot.

Kiedy należy użyć ulepszonego lub podwójnego węzła Davy’ego zamiast zwykłego węzła Davy’ego?

Jednym z moich ulubionych zestawów wędkarskich jest zestaw zrzutowy. To tutaj najpierw przeciągam powoli tonącą spławik po mojej głównej plecionce, dodaję koralik i przywiązuję go do krętlika. Następnie przyczepia się go do około 18 cali bardzo małego (2 lub 4 funtów) przyponu z fluorocarbonu – który jest przymocowany do haczyka.

Czytać  Czy rybacy są sportowcami?

Plecionka, choć bardzo mocna jak na swój rozmiar, jest bardzo śliska, a zwykły Davy Knot ma tendencję do ślizgania się na mnie. Dlatego używam węzła Double Davy za każdym razem, gdy wiążę plecionkę z krętlikami lub przynętami.

Polecam również używanie podwójnego węzła Davy’ego podczas wiązania z haczykami i przynętami o większym rozstawie, gdzie większy węzeł będzie miał mniejszy wpływ na ruch i widoczność przynęty.

Po co używać zwykłego węzła Davy’ego zamiast podwójnego węzła Davy’ego?

Chociaż podwójny węzeł Davy’ego jest mocniejszy, mniej podatny na poślizg i wiązanie nie zajmuje dużo więcej czasu, czasami preferowany byłby zwykły węzeł Davy’ego.

Po pierwsze – mniejszy profil sprawia, że ​​jest mniej widoczny. Zwłaszcza gdy używa się go na naprawdę małych haczykach i muchach.

Zwykły węzeł Davy’ego również nie wpływa na ruch przynęty tak bardzo, jak duży węzeł.

W większości przypadków używam zwykłego węzła Davy’ego jako mojego celu, czyniąc podwójny węzeł Davy’ego wyjątkiem, a nie regułą.

Jak zawiązać ulepszony / podwójny węzeł Davy’ego?

 • Zacznij od zawiązania zwykłego Davy Knot
 • Teraz po prostu dodaj jeszcze jedną pętlę z powrotem nad biegnącą linią
 • Zaciśnij węzeł w taki sam sposób, jak w przypadku węzła Davy’ego – upewniając się, że koniec tagu spoczywa nad hakiem i wystaje pod kątem 90 stopni do linii biegnącej

Oto film pokazujący, jak zawiązać węzeł Double Davy:

Chociaż film pokazuje owijanie ostatniej pętli wokół końca biegu, w rzeczywistości można to powiązać na dwa sposoby. Jeśli jest to dla ciebie wygodniejsze, węzeł działa równie dobrze, jeśli owiniesz ostatnią pętlę wokół końca tagu. Dlatego używaj tego, co jest dla Ciebie najbardziej naturalne.

Powiązane pytania

Jakie są inne łatwe do łowienia węzły? Niektóre inne łatwe do opanowania węzły wędkarskie to:

 • Węzeł Palomar – prawdopodobnie najpopularniejszy nauczany węzeł wędkarski
 • Węzeł Rapala do mocowania żyłki do przynęt i
 • Węzeł chirurgiczny do łączenia ze sobą dwóch linii o różnej grubości
Czytać  Rzucaj małe lekkie przynęty dalej

Jaki jest najsilniejszy węzeł do łowienia? Najmocniejsze węzły do ​​wiązania żyłki do przynęt według testy wykonane przez Field i Stream włączać:

 • Węzeł Trilene przy użyciu monofilamentu
 • Węzeł antypoślizgowy podczas używania fluorocarbonu i
 • Węzeł warkoczowy Berkley podczas korzystania z superline