Pływanie kajakiem w ciąży? Przewodnik kajakowy podczas przenoszenia

Jesteś bardzo aktywną kobietą i nie zmieniło się to zbytnio od czasu, gdy zaszłaś w ciążę. Znajomy zaprasza Cię na spływ kajakowy w ten weekend. Pogoda ma być idealna i naprawdę chcesz się zgodzić, ale po prostu nie jesteś pewien. Czy pływanie kajakiem w ciąży jest bezpieczne?

Tak, zazwyczaj w ciąży możesz pływać kajakiem, ale jeśli masz jakiekolwiek obawy, zalecamy rozmowę z lekarzem. Pływanie kajakiem jako kobieta w ciąży może być korzystne na wiele sposobów, ponieważ możesz spędzać czas na świeżym powietrzu i możesz utrzymać niską wagę.

W tym objaśniającym przewodniku omówimy ryzyko i korzyści płynące z pływania kajakiem w ciąży, abyś mogła zdecydować, czy jest to właściwa aktywność dla Ciebie. Zapewnimy również wiele wskazówek dotyczących bezpiecznego pływania kajakiem, abyś mógł spędzić pełen zabawy i bezproblemowy dzień na wodzie!

Czy możesz pływać kajakiem w ciąży?

Zacznijmy od pytania, które z pewnością zajmuje cenne miejsce w twoim umyśle. Czy jako kobieta w ciąży pływanie kajakiem to dobry pomysł?

Według MojeZdrowie za pośrednictwem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych, „jeśli byłaś już aktywna fizycznie przed ciążą, zdrowo jest to utrzymać”.

MyHealthFinder nie wspomina o żadnych konkretnych działaniach w swoim oświadczeniu, ale ich strona internetowa mówi, że bycie aktywną kobietą może potencjalnie pomóc Ci zapobiec komplikacjom w ciąży.

Zawsze jednak zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub lekarzem w sprawie aktywności fizycznej przed jej podjęciem. Twój lekarz leczył cię przez całą ciążę, niezależnie od tego, czy jest to osiem tygodni, czy 30 tygodni. Znają Twój stan zdrowia, a także aktualny stan zdrowia, dzięki czemu mogą udzielić szczegółowych informacji na temat Twojej ciąży.

Jeśli lekarz da ci zielone światło, MyHealthFinder zaleca kobietom w ciąży około dwie i pół godziny ćwiczeń tygodniowo. Aktywności, które wykonujesz, powinny być „aerobowe o umiarkowanej intensywności”, co oznacza każdą aktywność, która zwiększa tętno. Kajakarstwo z pewnością zaliczyłoby się jako aerobik!

Nawet jeśli nie byłaś szczególnie aktywna przed zajściem w ciążę, nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie. MyHealthFinder zaleca rozpoczęcie od krótkich okresów aktywności fizycznej, takich jak pięć minut na raz. Następnie dodawaj do tego coraz więcej, aż zaczniesz ćwiczyć.

Nie wszystkie kobiety będą kwalifikować się do pływania kajakiem lub wykonywania jakiejkolwiek forsownej aktywności fizycznej w czasie ciąży i chcemy to jasno powiedzieć. Jeśli masz słabą szyjkę macicy, wcześniejsze schorzenia, historię przedwczesnego porodu lub poronienia albo jesteś w ciąży wysokiego ryzyka, nie powinnaś pływać kajakiem.

Zapytaj swojego lekarza, jakie rodzaje aktywności fizycznej są dla Ciebie bardziej odpowiednie. Te prawdopodobnie nie będą zbyt męczące, ale lepsze to niż nic.

Czy możesz pływać kajakiem w ciąży?

Następnie chcemy porozmawiać o kajakarstwie górskim. Główną różnicą między kajakiem górskim a zwykłym jest siła wody.

Regularne pływanie kajakiem odbywa się w każdym zbiorniku wodnym, od spokojnych jezior i strumieni po ocean. Kajakarstwo górskie wymaga kajakarstwa górskiego, jak sama nazwa wskazuje.

Whitewater występuje, gdy gradient w zbiorniku wodnym, takim jak rzeka, umożliwia uwięzienie powietrza w wodzie. Gradient tworzy turbulencje w wodzie, wytwarzając spienione, nieprzewidywalne prądy wody. Piana woda sprawia, że ​​wygląda ona na białą, stąd nazwa whitewater.

Aktywności w Whitewater są z natury bardziej ekscytujące niż jazda w łagodniejszych wodach, ale są również znacznie bardziej niebezpieczne. Obejmuje to nie tylko spływy kajakowe, ale także rafting.

Nieprzewidywalność prądów wodnych może spowodować rozbicie łodzi o skały. Możesz wtedy wyskoczyć z kajaka. Możesz przemęczać się podczas pływania kajakiem i nie być w stanie pomóc sobie lub współpasażerowi, jeśli znajdują się w ryzykownej sytuacji.

Hipotermia to kolejne ryzyko związane z spływem kajakowym lub raftingiem. Kiedy masz hipotermię, temperatura twojego ciała spada. Jeśli spadek temperatury jest wystarczająco duży, może nastąpić śmierć.

Zdecydowanie największym zagrożeniem związanym z działalnością na wodach śnieżnych jest utonięcie. Nawet jeśli jesteś dobrym pływakiem, ostry, silny prąd i jego nieprzewidywalne wzory mogą szybko pociągnąć Cię przez wodę, co bardzo utrudnia wydostanie się z niej.

Spływy kajakowe i rafting nie są najbezpieczniejszymi zajęciami dla zwykłych, zdrowych ludzi, dlatego nie są wskazane dla kobiet w ciąży. MyHealthFinder ostrzega kobiety w ciąży, aby „trzymały się z dala od czynności, które zwiększają ryzyko upadku”, a kajakarstwo górskie jest z pewnością jednym z nich.

Czy pływanie kajakiem jest korzystne dla kobiet w ciąży?

Jak wspomniano w pierwszej części, jeśli lekarz wyrazi zgodę, pływanie kajakiem może być świetną aktywnością dla kobiety w ciąży. To prawda, nawet jeśli byłaś aktywna przed zajściem w ciążę lub dopiero teraz chcesz zacząć.

Oto kilka zalet, z których mogą korzystać kobiety w ciąży, siedząc w kajaku na popołudniową zabawę wiosłowania!

Zwiększa twoją wytrzymałość

Poród będzie wymagał całej twojej wytrzymałości, być może bardziej niż cokolwiek innego, co kiedykolwiek zrobisz w swoim życiu. Nie możesz się poddać ani nie możesz robić długich przerw, dopóki nie urodzisz dziecka.

Wszelkie czynności fizyczne, które możesz wykonać, które zwiększą twoją wytrzymałość przed porodem, są warte zachodu, w tym pływanie kajakiem. Gdy zanurzysz wiosło w rzece raz za razem, aby przepłynąć przez wodę, zaczniesz poprawiać swoją wytrzymałość.

Zauważysz, że twoja wytrzymałość wzrośnie bardziej, jeśli będziesz często pływać kajakiem. Podczas gdy kiedyś pokonanie kilometra na wodzie zajęłoby ci 40 minut lub dłużej, teraz możesz przejść tak daleko w 20 minut. Teraz jest to o wiele łatwiejsze niż wtedy, gdy po raz pierwszy zacząłeś pływać kajakiem, ponieważ zbudowałeś swoją wytrzymałość.

Spala kalorie

Jako kobieta w ciąży ważne jest, aby utrzymać wagę. Nadwaga nie jest zdrowa dla dziecka. Ryzyko cukrzycy ciążowej wzrasta wraz z przybieraniem na wadze. Jeśli masz cukrzycę, prawdopodobnie rozwinie się nadciśnienie ciążowe, kolejne powikłanie zdrowotne.

Oczekuje się, że przez całą ciążę będziesz przybierać na wadze, ponieważ twoje ciało rośnie w człowieka, ale ta waga nie powinna być przesadna.

Według Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom lub CDCoto ile powinieneś przybrać na wadze, jeśli masz jedno dziecko:

  • 28 do 40 funtów dla kobiet z BMI 18,5 lub poniżej (uważane za niedowagę)
  • 25 do 35 funtów dla kobiet z BMI od 18,5 do 24,9 (uważane za normalną wagę)
  • 15 do 25 funtów dla kobiet z BMI od 25,0 do 29,9 (uważana za nadwagę)
  • 11 do 20 funtów dla kobiet z BMI 30,0 lub więcej (uważane za otyłe)

Jeśli nosisz bliźnięta, spodziewany przyrost masy ciała wynosi:

  • 50 do 62 funtów dla kobiet z BMI 18,5 lub poniżej
  • Od 37 do 54 funtów dla kobiet z BMI od 18,5 do 24,9
  • 31 do 50 funtów dla kobiet z BMI od 25,0 do 29,9
  • Od 25 do 42 funtów dla kobiet z BMI wynoszącym 30,0 lub więcej

Aby uzyskać tylko zalecaną wagę w czasie ciąży, może pomóc aktywność fizyczna, w tym pływanie kajakiem. Kobieta ważąca 125 funtów może spalić 283 kalorie na godzinę pływając kajakiem, a kobieta ważąca 150 funtów spali 340 funtów.

Dobry na twój nastrój

Chociaż większość ludzi mówi o depresji poporodowej, podczas ciąży kobiety mogą przechodzić wiele zmian fizjologicznych i emocjonalnych wraz z rozwojem jej ciała, które również mogą powodować u niej depresję. Kobiety w ciąży są mniej podatne na depresję niż te, które nie są w ciąży, ale pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko.

Czynniki te obejmują brak chęci zajścia w ciążę, problemy małżeńskie lub w związkach związane z ciążą, brak wsparcia społecznego, samotne życie oraz występowanie przedmiesiączkowego zaburzenia dysforycznego i/lub depresji.

Masz wiele możliwości leczenia swojej depresji, a jedna jest bezpłatna: spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Światło słoneczne zawiera witaminę D, niezbędną witaminę, która jest naturalnym regulatorem nastroju. Udowodniono, że witamina D poprawia nastrój osób z depresją.

Nawet jeśli nie masz depresji, kto nie lubi poprawy nastroju? Wystarczy 10 do 30 minut na zewnątrz, aby czerpać korzyści z witaminy D ze światła słonecznego. To wystarczająco dużo czasu, abyś nie poparzył się słońcem, ale radzimy zawsze nosić krem ​​​​przeciwsłoneczny na zewnątrz.

Suplementy witaminy D również działają, mówi badanie z 2008 r Czasopismo Chorób Wewnętrznych.

Może zmniejszyć dyskomfort ciąży

Gdy twoje ciało będzie rosło i zmieniało się, wszystko będzie bolesne, nie da się tego obejść. Chociaż kiedy czujesz się wzdęty i opuchnięty, ostatnią rzeczą, jaką możesz chcieć zrobić, to wstać i być aktywnym, jest to dla twojego najlepszego interesu, a tym samym również dla dziecka.

Ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz jędrna i silna, łagodząc bóle i bóle, zapewniając wygodniejszą ciążę.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kajakarstwa dla kobiet w ciąży

Na koniec podzielmy się naszymi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa kajakarstwa. Te wskazówki mają zastosowanie nie tylko dla kobiet w ciąży, ale także dla każdego, kto chce zwiedzać pobliskie wody kajakiem.

Zawsze noś kamizelkę ratunkową

Kamizelka ratunkowa lub osobisty sprzęt do pływania to konieczność bez względu na wiek. Twoja kamizelka ratunkowa powinna być ciasno dopasowana, ale nie tak ciasno, że nie możesz poruszać ciałem. Jako kobieta w ciąży szczególnie nie chcesz, aby kamizelka ratunkowa ściskała twój brzuch, ponieważ może to być szkodliwe dla dziecka.

Dopasowanie kamizelki ratunkowej również nie powinno być zbyt luźne, nawet jeśli jesteś w ciąży. Wtedy kurtka może się zsunąć natychmiast, kiedy jej najbardziej potrzebujesz, na przykład, gdy wpadniesz do wody.

A hełm też nie boli

Im więcej sprzętu ochronnego nosisz jako ciężarny kajakarz, tym lepiej. Kask może chronić głowę, jeśli wypadniesz z łodzi lub wpadniesz na innego kajakarza (lub jakiekolwiek skały). Chociaż nie robi nic dla Twojego dziecka, kask jest nadal inteligentnym elementem wyposażenia dla Twojego bezpieczeństwa.

Nie odgryź więcej, niż możesz żuć

Nawet jeśli wcześniej byłaś szczególnie zapaloną kobietą na świeżym powietrzu, ciąża może cię nieco spowolnić. Poznaj swoje ograniczenia i szanuj je. Oznacza to, że nie planujesz pływania kajakiem przez całe popołudnie, gdy jesteś zmęczony po 40 minutach. Zmęczenie może zwiększyć ryzyko wypadku. Jeśli wylejesz się do wody, możesz nie być w stanie się uratować, co może doprowadzić do utonięcia.

Sprawdź pogodę

Termin Twojej przygody kajakowej zawsze powinien się zmieniać. Jeśli planujesz wyjazd na tydzień wcześniej, nie możesz zakładać, że tego dnia pogoda będzie przejrzysta. Zamiast tego, każdego dnia przed spływem kajakowym, a zwłaszcza dwa dni wcześniej, musisz zacząć obserwować prognozę pogody jak jastrząb.

Nie patrz tylko na temperaturę w ciągu dnia, ale sprawdzaj temperatury godzinowe i przeglądaj radar, aby zobaczyć, czy spadnie deszcz.

Nie chcesz płynąć kajakiem w niepogodę. Woda będzie zachowywać się jeszcze bardziej chaotycznie, co może sprawić, że jazda będzie niebezpieczna. Nawet jeśli przewidywano, że dzień będzie pogodny i zacznie padać, nie bądź uparty. Natychmiast wyjdź na suchy ląd.

Nigdy nie pływaj sam

Nie wystarczy powiedzieć znajomym i/lub rodzinie, dokąd się wybierasz. Zawsze musisz zabrać ze sobą towarzysza kajakarstwa. Mogą zwracać uwagę na zagrożenia, których możesz nie widzieć ze swojego punktu obserwacyjnego (i vice versa). Jeśli ktoś wypadnie z kajaka, ucieszysz się, że nie jedziesz sam!

Przynieś sprzęt bezpieczeństwa

Chociaż nie chcesz podróżować z dużą nadwagą, biorąc pod uwagę, że nosisz już dziecko, musisz mieć pewne niezbędne akcesoria kajakowe. Zawierają apteczkę, latarkę czołową zapewniającą widoczność w ciemności, linkę holowniczą do ratownictwa i gwizdek.

Końcowe przemyślenia

Wiele kobiet może bezpiecznie pływać kajakiem w ciąży, zwłaszcza jeśli przed zajściem w ciążę były regularnie aktywne. W przypadku kobiet z istniejącymi wcześniej schorzeniami lub powikłaniami ciąży lepiej trzymać się łagodniejszej aktywności fizycznej.

Spływając kajakiem pamiętaj o zabraniu ze sobą kumpla, zawsze załóż kamizelkę ratunkową, a przed spływem sprawdź prognozę pogody. Bądź tam bezpieczny!