Piesze wycieczki a trekking, jaka jest różnica?

Kiedy mówisz o przygodzie na świeżym powietrzu w lesie lub w górach, możesz używać zamiennie słów wędrówka i trekking. Ale po obu wędrówkach i wędrówkach mogę zapewnić, że te dwa słowa odnoszą się do zupełnie innych aktywności na świeżym powietrzu!

Piesze wędrówki obejmują energiczne spacery lub wspinaczkę po ustalonych szlakach i trasach. Trekking obejmuje podróże przełajowe, które zwykle odbywają się z dala od istniejących wcześniej szlaków. Szlaki turystyczne zwykle trwają tylko jeden dzień, podczas gdy wędrówki mogą trwać kilka dni lub tygodni.

W skrócie, wędrówka to jednodniowa wycieczka górską ścieżką, podczas gdy trekking jest bardziej jak podróż przez cały las. Chociaż istnieje wiele podobieństw między wędrówkami i trekkingiem, te dwie aktywności wymagają innego sprzętu i umiejętności. Aby pomóc Ci zrozumieć różnicę między tymi dwoma, omówimy kilka porównań między wędrówkami i trekkingiem, polecimy sprzęt i przedstawimy kilka wskazówek dla początkujących.

Porównać i kontrastować

Zanim przejdziemy do różnicy, warto zauważyć, że podwyżki i wędrówki mają wiele podobieństw. Działania te odbywają się zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i często znajdują się w malowniczych obszarach naturalnych.

Zwykle jest określone miejsce docelowe zarówno dla pieszych, jak i pieszych wędrówek, chociaż podróż, aby się tam dostać, jest również częścią doświadczenia. Zwiedzanie jest głównym elementem obu i często są tam punkty orientacyjne i godne uwagi miejsca, które sprawiają, że podróż jest warta wysiłku.

Trasy do wędrówek i wędrówek można znaleźć na całym świecie i pojawiają się w wielu różnych środowiskach. Mogą obejmować góry, lasy, pustynie lub dżungle, więc nie ma ograniczeń geograficznych, gdzie mogą się pojawić.

Jednak pomimo wszystkiego, co je łączy, piesze wędrówki i trekking różnią się pod wieloma względami.

Wędrówki:

Piesze wędrówki są uważane za sposób spędzania wolnego czasu, a wiele wędrówek można porównać do spacerów na łonie natury. Wędrówki odbywają się na wysłużonych i utrwalonych szlakach. Niektóre szlaki mogą być nawet utwardzone. Większość z nich jest oznaczona słupkami ogrodzeniowymi, znakami lub innymi znacznikami szlaków.

Chociaż piesze wędrówki są ogólnie łatwiejsze niż trekking, wędrowcy mogą również pokonywać różne tereny lub stoki, więc istnieje szeroki zakres trudności. Trudność danej wędrówki będzie zależeć od długości szlaku, wysokości, klimatu i poziomu umiejętności turysty.

Odbyłem wiele wędrówek, z którymi moja babcia nie miała problemu, a także inne, które sprawiały, że doświadczeni wędrowcy co 5 minut łapali oddech.

Wędrówki mają być dość krótkie, a większość z nich można ukończyć w ciągu jednego dnia. Czasami może być szlak, który trwa przez noc, w takim przypadku podróżni powinni spakować sprzęt kempingowy. Tutaj jednak zaciera się granica między wędrówkami a wędrówkami z plecakiem. Dla uproszczenia, wędrówki są czynnościami krótkoterminowymi, których ukończenie zajmuje tylko jeden dzień, podczas gdy wędrówki z plecakiem trwają 2-3 dni.

Piesze wędrówki to świetny sposób na kontakt z naturą i zaczerpnięcie świeżego powietrza! Ta aktywność jest dobrą bramą do świata pieszych wędrówek na świeżym powietrzu i pomaga budować wytrzymałość na dłuższe przygody w przyszłości.

Trekking:

W przeciwieństwie do dobrze ugruntowanych szlaków i ścieżek pieszych, trekking to dłuższa wyprawa na przełaj. Chociaż mogą istnieć pewne trasy, którymi podróżują podróżni, ogólny teren jest znacznie bardziej nierówny i dziki. Można powiedzieć, że trekking odbywa się na mniej uczęszczanej drodze!

Trekking trwa znacznie dłużej niż piesze wędrówki, a wędrowcy mogą spędzać dni lub tygodnie na świeżym powietrzu. Z powodu tego bardziej odizolowanego podejścia, trekkerzy muszą nosić ze sobą o wiele więcej sprzętu survivalowego na szlaku. Oprócz standardowych artykułów turystycznych, takich jak butelki z wodą i krem ​​do opalania, wędrowcy potrzebują sprzętu nocnego, dodatkowego jedzenia i narzędzi nawigacyjnych.

Wiele wędrówek obejmuje zaplanowane przystanki na jedzenie i spanie po drodze, więc nie zawsze kończysz na spaniu pod gwiazdami. Domki i domki są rozrzucone wzdłuż wielu ścieżek, a te przystanki mogą być świetnym sposobem na nawiązanie kontaktu z mieszkańcami i poznanie okolicy.

Wędrówki są znacznie dłuższe niż podwyżki i w rezultacie wymagają wyższego poziomu wytrzymałości. Może być jednak również fajnie, ponieważ możesz je zabrać we własnym tempie i dokładniej zbadać naturalny obszar. Dłuższa trasa i odosobnione otoczenie sprawiły, że wiele wędrówek nabrało znaczenia duchowego. Niektóre wędrówki są nawet postrzegane jako pielgrzymki i mogą być postrzegane jako prawo przejścia.

Bez względu na to, co oznacza dla Ciebie wędrówka, ważne jest, aby być dobrze przygotowanym przed wyruszeniem w drogę. O wiele więcej może się nie udać podczas wędrówek ze względu na dłuższą ekspozycję na świeżym powietrzu, długą podróż i naturalne zagrożenia związane z podróżami po przełajach.

Sprzęt do wędrówek i trekkingu

Jakich rzeczy potrzebuję na trekking, których nie potrzebuję na wędrówkę?

Teraz, gdy omówiliśmy już podstawowe różnice między wędrówkami a trekkingiem, powinieneś być w stanie powiedzieć, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy. Ale zanim udasz się na szlak, musisz być przygotowany na wszystko, co rzuci na Ciebie natura! Bez względu na to, jaki masz poziom doświadczenia, musisz zabrać ze sobą dobry sprzęt.

Aby mieć jak najlepsze wrażenia, zarówno piesze wędrówki, jak i trekking wymagają sprzętu, takiego jak plecak, solidne buty turystyczne, mapy, kijki turystyczne, krem ​​do opalania, apteczka, wysokokaloryczne przekąski i kilka dobrych butelek na wodę.

Chociaż oba te elementy częściowo się pokrywają, zarówno wędrówki, jak i wędrówki wymagają specjalnego sprzętu. Aby uzyskać więcej sugestii, możesz również zapoznać się z naszą listą wypróbowanego i prawdziwego sprzętu.

Wskazówki dla początkujących

Zarówno piesze wędrówki, jak i trekking mogą być uprawiane przez amatorów, ale przed rozpoczęciem planowania wielkiej przygody należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

  1. Zacznij na swoim poziomie komfortu

Z tych dwóch czynności znacznie łatwiej jest rozpocząć wędrówki. Wstępnie ustalone trasy, wyższy ruch i krótsze trasy sprawiają, że jest to bardziej dostępne hobby na początek. Nie ma potrzeby spieszyć się na intensywne wędrówki lub wędrówki, na które nie jesteś gotowy, a robienie tego może być naprawdę niebezpieczne!

  1. Można skończyć wcześnie

Kiedy już coś zaczniemy, chcemy to dotrwać do końca. Taka jest ludzka natura i może skłaniać ludzi do robienia niesamowitych rzeczy! Ale czasami okoliczności zewnętrzne sprawiają, że musimy zakończyć naszą podróż wcześniej niż się spodziewaliśmy.

Niezależnie od tego, czy jest to niespodziewana burza, choroba, czy zwykłe wyczerpanie, niektóre wycieczki muszą zakończyć się wcześniej. Skrócenie podróży nie jest przyjemne, ale czasami musimy to robić dla własnego bezpieczeństwa. Nie ma w tym wstydu, więc miej oko na swój stan fizyczny i przygotuj się na wcześniejszy powrót do domu, jeśli to konieczne.

  1. Oczekuj nieoczekiwanego

O ile planujemy wędrówki i trekkingi, nieprzewidziane sytuacje na szlaku mogą się zdarzyć w każdej chwili. Ważne jest, aby spakować się na każdą okazję, nawet jeśli czasami wydaje się to przesadą. O wiele lepiej zabrać ze sobą latarkę i nie potrzebować jej, niż żałować, że nie masz jej, gdy zgubisz się w nocy.

Przygotuj się na wiele możliwych niebezpieczeństw, nawet jeśli wydają się mało prawdopodobne. Upewnij się, że zawsze mówisz komuś, dokąd się wybierasz, kiedy się zameldujesz i kiedy spodziewasz się być w domu.

  1. Nigdy nie podróżuj sam

Podróżowanie tylko z tobą i twoimi myślami może brzmieć miło, ale samotne wędrówki są niezwykle niebezpieczne. Dzikie zwierzęta będą bardziej przyciągane do jednego celu i nie będziesz mieć żadnego wsparcia, jeśli napotkasz obrażenia lub problemy zdrowotne na szlaku.

Poza tym dobrze jest mieć towarzystwo! Jest to szczególnie ważne, jeśli masz zamiar wędrować i spędzać dni w dziczy. Zabierz ze sobą kogoś, kto pomoże zabić czas i podzielić się doświadczeniem.

  1. Przetestuj swój sprzęt wcześniej

Kiedy przebywasz na łonie natury, musisz polegać na swoim sprzęcie. Jesteś odizolowany od domowych wygód i nie masz dostępu do niczego, czego nie przyniosłeś ze sobą. Więc jeśli coś się zepsuje lub się wyczerpie, nie możesz uzupełnić zapasów, dopóki ponownie nie dotrzesz do cywilizacji!

Z tego powodu ważne jest, aby używać wysokiej jakości sprzętu i przetestować go przed wyruszeniem na szlak. Ponownie, jest to szczególnie ważne dla wędrowców, którzy będą używać tego samego sprzętu przez kilka dni lub tygodni. Zainwestuj w wysokiej jakości sprzęt, aby mieć jak najlepsze wrażenia.

Końcowe przemyślenia

Zarówno piesze wędrówki, jak i trekking to fantastyczne sposoby na kontakt z naturą i utrzymanie zdrowego umysłu i ciała. Oba wymagają różnych zestawów umiejętności i sprzętu, ale obie czynności mogą stać się satysfakcjonującą częścią twojego życia.

Pod koniec dnia wszystko, co musisz zrobić, to zachować bezpieczeństwo, planować z wyprzedzeniem i cieszyć się każdą minutą!

powiązana zawartość

Aby ulepszyć swoje doświadczenie z plecakiem, sprawdź nasz zalecany sprzęt do plecaków. To jest sprzęt, którego używam, gdy chcę spędzić noc na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że te przedmioty niekoniecznie są produktami z najwyższej półki. Moim celem na tej stronie jest polecanie sprzętu, który jest naprawdę dobrze wyceniony, a jednocześnie zachowuje wysoki standard jakości. To jest rzecz, której używam.

Wędrówki to jeden z moich ulubionych sposobów na zaczerpnięcie świeżego powietrza i poznanie nowego obszaru! Jednak nie zawsze jest to łatwe hobby i istnieje pewne ryzyko, na które każdy turysta musi się przygotować. Niektóre zagrożenia są poza naszą kontrolą, takie jak zła pogoda lub dzikie zwierzęta blokujące szlak. Ale są też inne błędy, których łatwo uniknąć, jeśli podejmiesz właściwe kroki!

Jeśli nudzisz się podczas wędrówek i wycieczek z plecakiem, możesz dodać trochę rozrywki, słuchając muzyki/podcastów, grając w gry na szlaku, ustalając osobiste wyzwania i zbierając przedmioty na szlaku. Samotne podróżowanie może być nudne, więc znajdź znajomego lub grupę, która pojedzie z tobą.