Paramotor Quad vs Trike: co jest dla Ciebie odpowiednie?

Zarówno Quad, jak i Trike mają koła. Nasuwa się pytanie, który z tych napędów jest dla Ciebie właściwą opcją.

Ogólnie rzecz biorąc, quad jest uważany za najlepszy do nauki, a wózek jest jak ulepszenie po przejściu początkowego wiatru nauki amatora. Właściwy napęd to kwestia osobistych preferencji, a świat paramotorowy wciąż spiera się, który z nich jest najlepszy.

Chociaż świat paramotorowy wciąż toczy debatę na temat tego, co jest lepsze, są pewne rzeczy, z którymi wszyscy się zgadzają, co do celów i zastosowań quada i trójkołowca.

Cel Quada i Trike

Kiedy powstały quady i trójkołowce, zostały stworzone z podobnymi celami dotyczącymi wrażenia z lotu pilota. Oba ułatwiają jazdę na spadochronie i dają pilotowi bardziej wyjątkowe wrażenia.

Dla tych, którzy dopiero uczą się jeździć na napędzie, obie opcje są dobrym wyborem na początek. Z możliwością (w obu napędach) latania w tandemie. Nie wszystkimi trikami i quadami można latać w tandemie, ale opcja jest unikalna dla obu.

Chociaż nie są dokładnie takie same, mają ze sobą wiele wspólnego. W porównaniu ze zwykłym napędem bez kół oba mają podobne cechy do rywalizacji:

  • Koła
  • Są świetne dla początkujących
  • Stabilny start
  • Stabilne lądowanie
  • Nie musisz nosić silnika na plecach
  • Miej wysokie słupki ramy, które zasłaniają twoją wizję
  • Zajmij dużo miejsca do przechowywania

Celem quada i trójkołowca, moim zdaniem, jest nie tylko urozmaicenie doświadczenia pilota, ale także osób pilotujących. Są ludzie, którzy nie mogą nosić na plecach 55-funtowego silnika pełnego paliwa. Niektórzy ludzie mają chore kolana, chore plecy i niską wytrzymałość.

Quad i trójkołowiec nadrabiają wiele z tego, czego nie oferuje standardowa opcja z napędem.

Notatka: Kolejną niesamowitą cechą zarówno quada, jak i trójkołowca jest to, że limit wagi dla tych napędów jest wyższy niż w przypadku napędu z nogą. Mogą obsłużyć do 350-400 funtów; może więcej.

Różnice w quadach i trójkołowcach

Jest tylko kilka różnic między quadem a trójkołowcem. W świecie paramotorowym wielu spiera się, który z nich jest najlepszym wyborem, ale prawda jest taka, że ​​pilot jest sędzią. Liczy się to, jak się czujesz podczas startu, w powietrzu i podczas lądowania.

Notatka: Jeśli czujesz się niekomfortowo podczas korzystania z Trike, możesz przełączyć się na Quada. (lub VisaVersa)

Największą różnicą między tymi dwoma napędami są ich koła. Jeden ma cztery, a drugi trzy. Oba są bardzo stabilne w porównaniu z napędem bez kół, ale w pewnych warunkach każdy wygrywa z drugim.

Porównanie startu i lądowania w warunkach terenowych/pogodowych
Warunki terenowe i pogodowe Skalisty teren Turbulencja Bezwietrznie Wiatr
Kwadrat Start Słaba Bezpieczniejsze lądowanie Dobry start i lądowanie Mniej stabilny start
Rower trójkołowy Występuje dobrze Lądowanie bardziej niebezpieczne Dobry start i lądowanie Dość stabilny start

*Pamiętaj, że te szacunki będą się różnić w zależności od doświadczenia pilota i zdolności manewrowania

Dla bardziej doświadczonych różnice między quadem a trójkołowcem będą niezwykle oczywiste. Jednak dla tych z nas, którzy są w tym nowi, pomocne jest wyjaśnienie tego nieco więcej.

Tak więc, aby pomóc ci odróżnić te dwie rzeczy i trochę ważyć, stworzyłem kilka tabel do obejrzenia.

Różnice w cenach quadów i trójkołowców (pojedynczy pilot i tandem)

Przy wyborze tego, co chcesz dla napędu paramotorowego, czy to quad czy trójkołowiec, dużą rolę odgrywa wycena. Dla niektórych osób ceny mogą nie być wielkim problemem. Jeśli nie obchodzi Cię, ile to kosztuje, możesz kontynuować poniżej, aby zobaczyć porównania jakości i pominąć tę sekcję.

Jednakże, jeśli jesteś podobny do mnie, kosztem jest marka lub przerwa w tym, czy chcę kupić moje duże zabawki. Chcę grać, ale chcę grać za rozsądną cenę.

Przekonasz się, że bez względu na to, czy jest to quad czy trike, cena będzie wyższa niż w przypadku napędu z nożnym startem. Tak właśnie kruszy się ciastko. Jakość nie jest tania.

Ceny poczwórne:

Gdy szukałem różnych opcji cenowych, zauważyłem, że na ceny w dużym stopniu wpływały osobiste preferencje. Istnieje więcej niż jedna opcja wyboru silnika, wyboru miejsc siedzących, koloru, stylu, skrzydeł itp.

Nazwa marki Cena £ Pojedynczy Tandem
Quad zielony orzeł 9 700,00 $ – 11 200,00 $ X
Hybrydowy quad BlackHawk LowBoy III 2 995,00 $ – 3 720,00 $ X
BlackHawk LowBoy II Quad 1300,00 $ X X

*Nieco trudniej było znaleźć miejsce do siedzenia w tandemie do quada.

Ceny trójkołowców:

Będąc bardziej nasyconym na rynku ze względu na swoją popularność, ceny wózków spadły z $1300 aż do 15 000 $. Wózek ma również możliwość zmiany koloru, siedzenia, skrzydeł i tak dalej.

Nazwa marki Cena £ Pojedynczy Tandem
Rowerek BlackHawk Paramotor Lite $2395,00 X
Falco 6 200,00 USD – 15 880,00 USD X X
Kombinacja Mini-Bullet Trike i Minari Paramotor 7345,00 zł – 7645,00 zł X
Funflyer2 Mini3 Evo $11 022,67 X

Wiele z tych cen będzie się różnić, ponieważ niektóre mają opcje tandemowe, a inne nie. Istnieją również opcje pakietów, skrzydełka i tego typu rzeczy, które czasami są wliczone w cenę.

Te tabele nie są obszerną listą cen i opcji, ale miejmy nadzieję, że dają przybliżone oszacowanie, ile będzie kosztować zakup. Jeśli nie jest to wystarczająco jasne, wystarczy zajrzeć na strony internetowe i zobaczyć inne oferowane opcje.

Co to jest quad?

Quad to napęd napędzany czterema kołami. Koła te są napędzane silnikiem. Koła zapewniają pilotowi szybki start do startu i płynne zakończenie do lądowania.

Zwykle ma boczne paski, które otaczają twoją przestrzeń nad głową i umieszczają cię w małej, przypominającej kajutę przestrzeni. Jest też miejsce, na którym zwykle można oprzeć stopy, aby zapewnić komfort i wygodę.

Plusy Quad

Quad jest bardzo wyważony. Jazda nim jest jak jazda czterokołowym pojazdem w powietrzu. Jest niezawodny jak mój dziadek i wytrzyma dość długo. Nie będziesz chciał niezawodności tego dziecka. Nie jest to mój osobisty faworyt, ale na pewno można postawić na jego bezpieczeństwo.

Quad jest często używany jako początkowy napęd. Nie jest to jedyny używany, ale ze względu na bezpieczną historię jest często wybierany jako napęd dla początkujących.

Poniższy film przedstawia zdolność quada do utrzymania równowagi podczas startu. Nie ma pewności, że quad nie przewróci, ale prawdopodobieństwo jest dość niskie. (To znaczy, po to został zaprojektowany.)

Wady Quad

Niektórzy uważają, że jest brzydkie, gdy jest na niebie. Quad nie jest najbardziej efektownym napędem. Jest dość nieporęczny, a jego koła generalnie dość mocno odstają.

Nie jest świetny w pewnych warunkach lotu, takich jak turbulencje i skalisty teren, jak wspomniano wcześniej. Jak zaznaczono na filmie, pilot musi mieć odpowiedni start, inaczej napęd przewróci się.

Ponieważ quad jest cięższy, nie będzie bardzo szybki w powietrzu. Napędy kołowe zwykle nie są tak szybkie i lekkie jak napędy z pojedynczym nożnym wyrzutem.

Powodem tego jest to, że im lżejszy jesteś, tym szybciej będziesz latać. To samo dotyczy startu. Mam na myśli to, że jeśli jesteś super lekki, a osoba obok ciebie jest super ciężka i oboje wznosicie się w tym samym czasie – im lżejszy na quadzie, tym cięższy na starcie, możesz być całkiem równy.

Jednak ogólnie rzecz biorąc, im jesteś cięższy, tym wolniejszy lot.

Co to jest trójkołowiec?

Podobnie jak trójkołowiec, trójkołowiec jest tak nazwany ze względu na trzy koła. Ten napęd to mój osobisty faworyt. Potrafi również wytrzymać duży ciężar, jak quad i jest naprawdę stabilny.

Dlaczego jednak jest moim ulubionym? Bo to jest seksowne! Konstrukcja z trzema kołami sprawia, że ​​poczujesz się jak w sportowej wersji quada. Jest również znacznie popularniej używany przez bardziej zaawansowanych i doświadczonych pilotów.

Kiedy skręcasz na trójkołowcu, jest to o wiele bardziej radosne niż na quadzie. Czuję się tak fajnie w trójkołowcu! Znasz te reklamy, kiedy widzisz koła samochodu toczące się po skalistym terenie super gładko i to sprawia, że ​​chcesz uciec i kupić sobie jeden? Tak, tak się czuję oglądając trójkołowiec.

Plusy trójkołowca

Oprócz tego, że jest super sexy, trójkołowiec jest po prostu fajny do oglądania. W świetle tych informacji znalazłem film, który pokazuje możliwości startu trójkołowców.

Poniższy film porównuje trójkołowiec z quadem. Chociaż oba są dobrze wyważone, trójkołowiec wygrywa wstęgę za ten.

Trójkołowiec dobrze wygląda w powietrzu i podąża za wzorcem lotu konstrukcji trójkołowej. Podobnie jak samolot, trzy koła są specjalnie zaprojektowane z myślą o stabilności i bezpieczeństwie.

Śmieszny fakt: Zwykle, gdy trójkołowiec się podnosi, przednie koło powinno być ostatnim kołem, które odrywa się od ziemi. Podczas lądowania tylne koła lądują jako pierwsze.

To, czy jest bezpieczniejszy niż quad, to szczerze trochę szara strefa. Oba są jednak bezpieczniejsze niż przeciętny silnik z napędem nożnym.

Wady trójkołowca

Możliwym oszustwem jest prawdopodobnie to, że jest ciężki. Nie jest tak ciężki jak quad, ale wciąż jest ciężki. Wiele wad trójkołowca jest podobnych do jego quada.

Niezbyt dobrze znoszą turbulencje. Lądowanie będzie znacznie bardziej niebezpieczne na trójkołowcu z turbulencjami.

To dobry napęd dla początkujących, ale quad bije go na głowę, będąc najlepszą opcją dla początkujących, bez względu na to, jak piękny jest wózek.

Opcje tandemowych quadów/trójkołowców

Wyjątkową cechą quadów i trójkołowców jest to, że można nimi latać również w tandemie. Przy starcie z nóg nie można latać w tandemie.

Wspaniałą rzeczą w tandemowym trójkołowcu/quadzie jest to, że możesz zabrać pasażera, który nie jest pilotem. Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś pilotem, czy też chciałbyś latać na napędzie, tandem jest zawsze świetną opcją, aby zaangażować Ciebie lub Twoich znajomych w latanie na spadochronie.

Tandem jest bardzo bezpieczny i jest świetny! Możesz poczuć dreszczyk swobodnego latania w naprawdę wyjątkowy sposób. Moją ulubioną częścią jest to, że jako pasażer nie musisz nawet wiedzieć nic o lataniu.

Masz możliwość pojeździć bez stresu związanego z kierowaniem i/lub startem i lądowaniem. Pasażer musi tylko cieszyć się jazdą.

Jeśli jesteś nauczycielem, możesz utrzymać swojego ucznia w spokoju, będąc tam, aby go poprowadzić. Chociaż wielu nauczycieli wolałoby, abyś miał satysfakcję z latania samemu, miło jest być tam dla tych uczniów, którzy nie są tak pewni siebie.

Oto wózek tandemowy:

Oto quad tandemowy:

Który bym wybrał? Trójkołowiec czy Quad?

Osobiście wybrałbym trójkołowiec. Jest sexy i ładnie wygląda. Jeśli znajdziesz właściwy, możesz go dostać za super niską cenę. Zwykle jest lżejszy niż quad i lepiej radzi sobie z startem.

Quad jest nieporęczny i szczerze przypomina rower z kółkami treningowymi. Niektórzy piloci posunęli się nawet tak daleko, że quad to trójkołowiec z kołami treningowymi. Quad nie jest złym wyborem, po prostu nie jest moim ulubionym.

Dla mnie wózek jest po prostu lepszym wyborem. Możesz dostać kilka ładnie wyglądających trójkołowców.

Gdybym to był ja, dostałbym jednoosobowy trójkołowiec i trójkołowy tandem. Jeśli to zrobisz, będziesz mógł latać samotnie tylko z tobą i swoimi myślami, mając jednocześnie możliwość latania z kimś innym. Zawsze dobrze jest cieszyć się wspaniałymi rzeczami z przyjaciółmi i rodziną.

Istnieje również możliwość rozpoczęcia jazdy quadem i ewentualnie przesiadki na trójkołowiec. Możesz dotrzeć do trzech kółek. A jeśli chcesz być bardziej odważny i ambitny, możesz porzucić zarówno quad, jak i trójkołowiec i wystartować z nóg.