Nauka o kompasie: jak korzystać z kompasu

Planujesz wędrować tego lata? Jeśli tak, to posiadanie odpowiedniego sprzętu nawigacyjnego jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić z oczywistego powodu. Nie zapominajmy, że możesz zgubić się w lesie, nawet jeśli wiesz, dokąd idziesz. Dlatego nauka na kompasie jest koniecznością dla wędrowców.

Jeśli o to chodzi, kompas jest niezbędnym wyposażeniem każdego poważnego turysty. Pomoże ci znaleźć wyjście z dżungli. Może również uratować życie przed niebezpieczeństwami w dżungli.

Więc zostań ze mną tutaj. W tym przewodniku wyjaśnię Ci, jak korzystać z kompasu. Pokażę Ci również, dlaczego jest to niezbędny sprzęt na Twojej liście sprzętu.

Najlepiej oceniany kompas do wędrówek i wędrówek z plecakiem

Nauka kompasu

Znaczenie kompasu do wędrówek

Technologia szturmem podbiła świat. Niestety. Przydatność prostego sprzętu nawigacyjnego, takiego jak kompas, nie wynika już z technologii.

GPS ma dziś mapy. Jeszcze lepsze smartfony mają zarówno GPS, jak i mapy. Oznacza to, że możesz znaleźć swoją lokalizację bez konieczności posiadania kompasu.

Niemniej jednak żadna technologia nie jest pozbawiona problemów. Baterie zasilają te technologie. Z tego powodu w każdej chwili może się wyczerpać.

Teraz pomyśl o tym w ten sposób. Jesteś w środku lasu i masz wyłączony GPS. Jak wyśledzisz swoją drogę do domu?

Biorąc pod uwagę te punkty, kompas jest ważnym sprzętem nawigacyjnym. Wskoczmy więc od razu i zobaczmy, jak.

Wygodny i łatwy w użyciu

Kompas jest lekki. Dzięki temu możesz zawiesić go na plecaku turystycznym lub na szyi. Pomoże Ci to podróżować z lekkim bagażem. Oznacza to, że zawsze możesz mieć go w łatwo dostępnym miejscu podczas wędrówek.

Nie wymaga zewnętrznego zasilania do działania

Największą zaletą kompasu jest to, że nie używa baterii. Więc nigdy nie będziesz mieć problemów z zasilaniem.

Odporny na warunki atmosferyczne

Kolejną dobrą rzeczą w kompasie jest jego konstrukcja. Ten sprzęt jest prosty. Co więcej, jest zbudowany w taki sposób, że może wytrzymać złą pogodę. Ma również bardzo niskie ryzyko złamania. Więc nie musisz się martwić, gdziekolwiek go zabierzesz.

Niedrogi

Przystępność to kolejna zaleta kompasu. Dobry kompas można kupić za około 10 dolarów. Dobrą rzeczą jest to, że każdy może sobie na to pozwolić.

Jak korzystać z kompasu

Nauka kompasu

Nauka o kompasie może brzmieć staroświecko w erze cyfrowej. Czy kiedykolwiek wędrowałeś lub biwakowałeś?

Jeśli tak, to wiesz, że znajomość kompasu może uratować ci życie w dżungli. To tylko jeden z powodów, dla których powinieneś wiedzieć, jak korzystać z kompasu.

Nauczenie się, jak go używać, jest również łatwe. Z kompasem wystarczy wiedzieć, gdzie jest północ. Następnie możesz znaleźć wszystkie inne główne kierunki.

Kompas jest bardziej przyjazny dla użytkownika niż GPS. Będziesz mógł z niego łatwo korzystać, nawet jeśli jest to twój pierwszy raz.

Ale czekaj, jest więcej. Kompas jest wolny od problemów z dezorientacją. Możesz się przestraszyć, jeśli zboczysz ze szlaku. W konsekwencji może to wpłynąć na Twój osąd. Niestety, możesz się jeszcze bardziej zgubić.

Czytać  Przygotowanie do pierwszej wędrówki o wschodzie słońca

Nowe funkcje mogą być trudne do odróżnienia. Ponownie, może to wpłynąć na twój osąd, a nawet ryzykować twoje życie.

Jednak znajomość kompasu może uchronić Cię przed takimi katastrofami w dżungli. Kompas to jeden z niezawodnych urządzeń nawigacyjnych, które można zabrać ze sobą wszędzie.

Niemniej jednak GPS do wędrówek nie jest niezawodny. Baterie mogą się zużyć lub zepsuć lub stracić sygnał w trakcie wędrówki. Na pewno zgubisz się w krzakach, jeśli nie masz wsparcia.

Na szczęście kompas umożliwia łatwe kontynuowanie szlaku. Jak wspomniano wcześniej, kompas ma solidną konstrukcję.

Oznacza to, że może tolerować złą pogodę. Poza tym może również wytrzymać uderzenia podczas trekkingu po lesie.

To nie wszystko. W przeciwieństwie do GPS, kompas wykorzystuje pole magnetyczne. Oznacza to, że może pracować w dowolnym miejscu.

Terminologia kompasu: podstawowe terminy

Nauka na kompasie może być trudna. Może być bardziej zagmatwane, jeśli nie rozumiesz podstawowych pojęć. Bez względu na to, jak będziesz używać kompasu. Musisz zapoznać się z podstawowymi pojęciami kompasu. Przyjrzyjmy się im;

Wysokość

Jest to odległość nad średnim poziomem morza.

Azymut

Jest to kierunek z jednej pozycji do drugiej. Innymi słowy, jest również znany jako łożysko.

Obudowa azymutalna

To jest główny korpus kompasu. Zawiera zarówno igłę magnetyczną, jak i pierścień azymutalny. Obraca się wokół podstawy, aby ułatwić odczyty łożysk.

Pierścień azymutalny

To jest pierścień w górnej części zewnętrznej krawędzi obudowy Azymut. Na tym pierścieniu znajdują się oznaczenia reguł.

Linia indeksu

Jest to punkt przecięcia kierunku strzałki podróży i pierścienia azymutu.

Reper

Jest to trwały obiekt naturalny lub sztuczny o znanej wysokości. Służy jako punkt odniesienia podczas nawigacji.

Punkty kardynalne

Są to 4 główne punkty kierunkowe tj. Północ, Wschód, Południe i Zachód.

Główny kierunek

Odnosi się to do kierunku czterech głównych punktów kompasu.

Interwał konturu

Jest to różnica wysokości między jedną linią konturową a następną. Wyrażana jest w stopach i metrach.

Linia konturowa

Odnosi się do linii na mapach topograficznych wskazujących wysokość terenu nad poziom morza.

Deklinacja

Odnosi się to do błędu między prawdziwą północą a północą magnetyczną. Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie mapy są oparte na prawdziwej północy. W związku z tym igły kompasu magnetycznego opierają się na magnetycznej północy.

Kąt deklinacji

Odnosi się do kąta między prawdziwą północą a północą magnetyczną.

Boksowanie igły

Jest to proces wyrównywania igły magnetycznej ze strzałką orientującą w celu określenia łożyska.

Co jest w kompasie?

Aby w pełni wykorzystać swój kompas, musisz znać jego konstrukcję. Dlatego możesz zapoznać się z poniższymi częściami.

Płyta podstawowa

Jest to twarda, płaska powierzchnia montażowa kompasu. Podczas trzymania kompasu część spoczywa na dłoni. Możesz go również użyć jako linijki do mierzenia odległości.

Czytać  Co sprawia, że ​​buty trekkingowe są wyjątkowe? Przewodnik kupującego

Tarcza kompasu

Jest to pierścień oznaczony stopniami od 0-360 na zewnętrznych krawędziach.

Kant

Jest to obracający się pierścień wokół kapsuły kompasu. Jest zawsze oznaczony od zera do 359 stopni.

Obudowa kompasu

Odnosi się to do wypełnionej płynem plastikowej bańki, która utrzymuje igłę magnetyczną. Płyn w środku pozwala na swobodny ruch igły dla dokładniejszego odczytu.

Strzałka orientująca

To jest strzałka, którą kapsuła kompasu. Obraca się razem z obudową. W związku z tym. umożliwia dopasowanie płytki podstawowej do igły magnetycznej. Wreszcie, zapewnia również, że igła kompasu jest zawsze skierowana na północ.

Strzałka kierunku jazdy

Jest to strzałka zaznaczona na płycie podstawy, która wskazuje kierunek jazdy za pomocą łożyska. Może być również używany do odczytu łożyska. Powinien zawsze wskazywać w zamierzonym kierunku.

Linia indeksu

Linia indeksu to miejsce, w którym odczytywany jest namiar. Ponadto nie zapominaj, że namiar jest kątem względem prawdziwej północy.

Igła magnetyczna

Jest to namagnesowany metalowy pasek unoszący się na środku obudowy. Północ magnetyczna jest pomalowana na czerwono, a ogon jest czarny lub biały.

Linie orientacyjne

Są to linie, które wyrównują się z liniami wschodnimi. Wyrównują cię z siatką na północ. Linie te osiadają i obracają się wraz z obudową jak strzałka orientująca. Na koniec zapewniają wyrównanie z północą siatki.

Kompas Nawigacja

Jeśli chodzi o nawigację za pomocą kompasu, należy to zrobić:

 • Najpierw ustaw swoją deklinację
 • Następnie znajdź punkt orientacyjny, który łatwo rozpoznasz na mapie
 • Trzymaj kompas płasko na mapie tak, aby kierunek strzałki podróży wskazywał bezpośrednio na punkt orientacyjny.
 • Obracaj pierścień, aż namagnesowana igła znajdzie się wewnątrz strzałki orientującej

W tym celu masz prawidłowo zorientowany cel podróży z pobliskim punktem orientacyjnym. Co najważniejsze, przed rozpoczęciem nawigacji zapoznaj się z mapą i otoczeniem. Lepiej zostać odnalezionym, niż znaleźć siebie po tym, jak się zgubiłeś.

Zrozumienie i ustawienie regulacji deklinacji kompasu

Jeśli chodzi o czytanie map, zawsze pamiętaj, że góra mapy zawsze wskazuje na północ. Warto zauważyć, że większość lokalizacji różni się o kilka stopni między północą magnetyczną a północą rzeczywistą. Tę różnicę stopni nazywamy deklinacją.

Zawsze dokonuj dokładnej regulacji, aby deklinacja pozostała na torze. Na przykład jeden stopień błędu może prowadzić do niewłaściwego celu. Niemniej jednak przed dokonaniem korekty najpierw określ wartość deklinacji swojej lokalizacji.

Dość często mapy topograficzne wymieniają „wartość deklinacji”. Poza tym zawsze powinieneś sprawdzać datę aktualizacji mapy. Dzieje się tak, ponieważ deklinacja zmienia się w czasie. Masz dwa sposoby na skorygowanie wartości deklinacji.

1. Przesunięcie fizyczne

Ta opcja dotyczy modeli kompasu z regulacją deklinacji. Aby wyregulować wartość deklinacji, należy zrównać igłę magnetyczną ze strzałką orientującą. Możesz to zrobić, obracając zestaw kompasu.

Czytać  Jak czyścić śmierdzące buty turystyczne

Twój kompas jest wyregulowany, jeśli „Północ jest zwrócona w stronę „N”, a inne punkty kardynalne wskazują we właściwym kierunku. Pamiętaj, że orientujesz się za pomocą lokalnego pola magnetycznego, a nie prawdziwej północy. Dlatego zawsze pamiętaj, aby zmieniać deklinację za każdym razem, gdy zmieniasz swoją lokalizację.

2. Robienie matematyki na kompasie

Zasadniczo strzałka orientująca jest zaprojektowana tak, aby wskazywać „N” na tarczy kompasu. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy kompas nie ma regulacji deklinacji. Aby skorygować zmianę, możesz ręcznie dodać lub odjąć wartość deklinacji.

Jak wziąć namiar z mapy

Powiem wprost, że łożyska zależą od lokalizacji, z której czytasz. Dlatego też, jeśli podążasz tym samym namiarem z innej lokalizacji, nie może Cię to zabrać w to samo miejsce.

Teraz, gdy już o tym wiesz, namiar może w dowolnym momencie zaprowadzić Cię do preferowanej lokalizacji. Wszystko, co musisz wiedzieć, to Twoja pozycja na mapie. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby zorientować się na mapie.

 • Ustaw kompas na mapie tak, aby prosta strona podstawki tworzyła prostą linię między aktualną pozycją a pozycją celu podróży na mapie.
 • Upewnij się, że kierunek strzałki podróży jest zgodny z kierunkiem miejsca docelowego.
 • Obróć pierścień, aby wyrównać linie orientacyjne z liniami siatki północ-południe
 • Odczytaj swój kierunek z linii indeksu
 • Trzymając kompas na mapie, upewnij się, że kierunek strzałki podróży wskazuje miejsce docelowe.
 • Na koniec obróć swoje ciało, aby wyrównać igłę magnetyczną ze strzałką orientującą.
 • Do tej pory kierunek jazdy jest wyrównany do kierunku, który czytałeś.
 • Podążaj za nim, aby dotrzeć do celu.

Plusy i minusy kompasu na piesze wycieczki

Plusy

 • Niedrogie, więc nie wydasz dużo pieniędzy, aby je zdobyć
 • Jest niezawodny bez względu na pogodę i teren
 • Jest lekki i kieszonkowy, dzięki czemu idealnie sprawdza się w podróży
 • Nie wymaga baterii, więc po prostu wyjmujesz go z pudełka i jest gotowy do pracy

Cons

 • Prawidłowe jej odczytanie wymaga zaawansowanych umiejętności
 • Ograniczony zakres funkcji (tylko północ) bez mapy
 • To może nie pomóc, jeśli całkowicie zgubisz się w lesie

Ostateczny werdykt

Podsumujmy. Posiadanie i umiejętność posługiwania się kompasem samo w sobie jest świetną inwestycją. Chociaż technologia stłumiła użyteczność kompasu z cyfrowymi globalnymi systemami pozycjonowania (GPS). Kompas nadal ma swoje zalety. Obejmują one bycie przyjaznym dla budżetu, niezawodnym, wygodnym i wydajnym.

Umiejętność korzystania z tego prostego sprzętu może zagwarantować bezpieczną i bezproblemową nawigację. Mam nadzieję, że ten poradnik okazał się pomocny. A teraz idź tam i znajdź sobie dobry kompas turystyczny. Powodzenia i daj mi znać, na co się zdecydowałeś.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.wikihow.com/Użyj-kompasu