Najważniejsze błędy, których należy unikać podczas wędrówek z plecakiem/wędrówek

Wędrówki to jeden z moich ulubionych sposobów na zaczerpnięcie świeżego powietrza i poznanie nowego obszaru! Jednak nie zawsze jest to łatwe hobby i istnieje pewne ryzyko, na które każdy turysta musi się przygotować. Niektóre zagrożenia są poza naszą kontrolą, takie jak zła pogoda lub dzikie zwierzęta blokujące szlak. Ale są też inne błędy, których łatwo uniknąć, jeśli podejmiesz właściwe kroki!

Niektóre typowe błędy podczas wędrówek to:

 • Przepakowywanie
 • Noszenie niewłaściwych butów
 • Za mało jedzenia i wody?
 • Noszenie odzieży zatrzymującej wilgoć
 • Pozostawienie sprzętu bezpieczeństwa za sobą
 • Korzystanie z przestarzałej lub bezużytecznej mapy
 • Pędzące odcinki zjazdowe
 • Samotne wędrówki
 • Zejście ze szlaku

Tych błędów można i należy unikać za wszelką cenę. Tak długo, jak rozumiesz niebezpieczeństwa związane z tymi nawykami i odpowiednio planujesz z wyprzedzeniem, nie będziesz musiał się martwić podczas następnej wędrówki! Przyjrzyjmy się więc tym błędom i zobaczmy, co możesz zrobić, aby je naprawić.

Przepakowywanie

Jednym z najczęstszych błędów na szlaku turystycznym jest przepakowywanie. Zdarza się to wędrowcom na wszystkich poziomach umiejętności i łatwo jest pomyśleć, że poradzisz sobie z większą wagą niż w rzeczywistości. Może ten plecak nie jest ciężki na parkingu, ale będzie to koszmar, gdy będziesz w połowie drogi pod górę.

Oczywiście na szlak trzeba zabrać ze sobą trochę sprzętu. Prawdziwą sztuczką jest znalezienie odpowiedniej równowagi między potrzebami a wagą. Dobrą ogólną zasadą do przestrzegania jest to, że plecak turystyczny nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciałat. Więc jeśli ważysz 200 funtów, twoja paczka nie powinna przekraczać 20 funtów.

Upewnij się, że masz dobry plecak, który równomiernie rozkłada ciężar. Jeśli cały ciężar spoczywa na kilku małych punktach, w mgnieniu oka zaczniesz odczuwać ból.

Noszenie niewłaściwych butów

Innym częstym błędem jest dobieranie niewłaściwych butów na szlak. Kiedyś łapałem parę starych butów do biegania przed wyjściem na wędrówkę, ale to spowodowało, że miałem bolące stopy i pęcherze. Buty sportowe nie są sobie równe, jeśli chodzi o wędrówki!

Buty do biegania po szosie i ciężkie buty to zły wybór na wędrówkę, nawet jeśli jest to łatwa. Nigdy nie powinieneś nosić butów z odkrytymi palcami, ponieważ wystawia to stopy na kontakt z roślinami, skałami, gałęziami i innymi bolesnymi przeszkodami. Dobry zestaw butów turystycznych lub butów do biegania w terenie to podstawa dla każdego turysty.

Jeśli szukasz dobrego miejsca na start, zajrzyj do naszego postu o odpowiednich butach turystycznych.

Za mało jedzenia i wody

Wędrówka jest czynnością wymagającą fizycznie i musisz mieć pod ręką dużo jedzenia i wody. Dobrą zasadą jest przynoszenie 2 szklanek wody na każdą godzinę, którą planujesz wędrować. Jeśli wybierasz się na krótką 1-2-godzinną wędrówkę, prawdopodobnie wystarczy ci jedna butelka wody. Ale poza tym musisz rozważyć inne rozwiązania, takie jak filtr do wody lub worek na wodę typu camelback.

Woda jest dość ciężka, więc może zająć znaczną część całkowitej wagi twojego plecaka. Aby zmniejszyć obciążenie, spróbuj wypić około 4 szklanek wody przed rozpoczęciem wędrówki. Daje to dobry podstawowy poziom nawodnienia.

Jedzenie też jest ważne! Po wędrówce możesz nagrodzić się dużym posiłkiem, ale zawsze powinieneś zabrać ze sobą również przekąski. Powinieneś szukać pokarmów bogatych w węglowodany, cukier, białko i zdrowe tłuszcze. Dają one zarówno natychmiastową, jak i długotrwałą energię, a dodatkowo miło jest mieć coś do przegryzienia.

Suszone owoce, batony energetyczne, suszone mięso suszone, mieszanka szlakowa, granola, krakersy i ciemna czekolada to świetny wybór na szlak.

Noszenie odzieży zatrzymującej wilgoć

Kolejną poważną pułapką jest wybór niewłaściwych ubrań na wędrówki. Wilgoć jest twoim największym wrogiem, zwłaszcza jeśli martwisz się, że zmarzniesz. Wiele tkanin nadaje się do codziennego użytku, ale mogą one stać się strasznym wyborem na szlaku turystycznym.

Bawełna i dżins to dwie z najgorszych rzeczy do noszenia na wędrówce. Bawełna chłonie wodę i ciężko ją całkowicie wysuszyć. W mgnieniu oka będziesz miał do czynienia z wilgotną, lepką koszulą. Denim ma podobny problem, dodatkowo jest trochę za sztywny. Będziesz chciał nosić lekkie, odprowadzające wilgoć tkaniny, takie jak poliester i polar.

Warstwy to także twój najlepszy przyjaciel! Upewnij się, że masz ze sobą kilka różnych opcji, w tym ciepłą kurtkę, warstwę wodoodporną i kilka rękawiczek/mitenek.

Pozostawienie sprzętu bezpieczeństwa za sobą

Może być kuszące, aby zostawić trochę ważnego sprzętu, ale jest kilka rzeczy, które zawsze powinieneś zabrać ze sobą! Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć na szlaku, więc powinieneś osłaniać swoje bazy. W razie potrzeby możesz dodawać, usuwać i zamieniać rzeczy, ale zawsze powinieneś mieć ze sobą:

 • Krem przeciwsłoneczny i kapelusz z rondem
 • Spray na owady
 • Narzędzia nawigacyjne
 • Przekąski na szlaku
 • Woda
 • Latarka
 • Sprzęt przeciwpożarowy
 • Apteczka pierwszej pomocy

Korzystanie z przestarzałej lub bezużytecznej mapy

Mapy są ważne podczas każdej wędrówki i wyprawy z plecakiem. Pomogą Ci zaplanować trasę i rozpoznać po drodze ważne punkty orientacyjne.

Jednak niektórzy wędrowcy popełniają błąd, używając map, które nie są już dokładne. Upewnij się, że wyglądasz na najnowszą wersję, aby być na bieżąco z nowymi trasami i zmianami w krajobrazie.

Należy również uważać na korzystanie z map cyfrowych. Z pewnością łatwo jest wyświetlić mapę w telefonie, ale gdy utracisz usługę, możesz się zgubić. Rozważ wydrukowanie fizycznej kopii mapy, którą możesz zabrać ze sobą.

Pędzące odcinki zjazdowe

Kiedy jesteś na końcu wędrówki, może być kuszące, aby spieszyć się w dół stoku. W końcu najtrudniejsza część to podjazd, więc dlaczego nie cieszyć się częścią zjazdową?

Ten sposób myślenia może być jednak dość niebezpieczny. Na zjazdach znacznie łatwiej stracić równowagę i istnieje większe ryzyko poślizgnięcia się i upadku ze szlaku. Rozumiem pokusę, by jechać szybciej, ale nie pozwól, aby Twoje tempo wymknęło się spod kontroli!

Wędrówka samotnie

Samotne wędrówki to kolejny niebezpieczny nawyk, którego turyści powinni unikać. Kiedy jesteś sam, istnieje większe ryzyko, że możesz się zgubić. Jeśli zdarzy się wypadek lub nagły wypadek, nie będziesz mieć żadnej kopii zapasowej. Nie ma żadnej gwarancji, że inna grupa cię znajdzie, więc musisz zabrać ze sobą kogoś innego, aby pilnował twoich pleców.

Dzikie zwierzęta częściej zbliżają się do samotnego turysty niż do grupy, więc narażasz się jeszcze bardziej. Zawsze miej ze sobą towarzystwo! Pomoże Ci to również zabić czas i podzielić się doświadczeniem.

Zejście ze szlaku

Wreszcie, nigdy nie opuszczaj szlaku turystycznego! Wykuwanie własnej ścieżki przez las może być bardzo kuszące, ale takie zachowanie jest dla ciebie niebezpieczne i szkodliwe dla szlaku. Możesz natknąć się na szkodliwe rośliny, dzikie zwierzęta i niestabilne podłoże.

Wielu wędrowców lubi iść na skróty po bokach serpentyn, ale jest to wyjątkowo zła etykieta na szlaku. Powoduje erozję struktury szlaku i może prowadzić do osuwisk. Zaburza również środowisko naturalne. Trasy są tworzone i utrzymywane dla turystów pieszych, więc pozostań na ścieżce i ciesz się nią stamtąd!

Końcowe przemyślenia

Wędrówka to świetna zabawa i łatwo się w nią wciągnąć. Jednak zarówno nowi wędrowcy, jak i doświadczeni muszą pamiętać, że szlak może być niebezpieczny! Możesz łatwo zostać wyczerpany, obolały lub zraniony, jeśli nie szanujesz szlaku. Dlatego upewnij się, że planujesz z wyprzedzeniem, zabierz ze sobą odpowiedni sprzęt i ćwicz dobre nawyki podczas następnej wędrówki.

powiązana zawartość

Aby ulepszyć swoje doświadczenie z plecakiem, sprawdź nasz zalecany sprzęt do plecaków. To jest sprzęt, którego używam, gdy chcę spędzić noc na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że te przedmioty niekoniecznie są produktami z najwyższej półki. Moim celem na tej stronie jest polecanie sprzętu, który jest naprawdę dobrze wyceniony, a jednocześnie zachowuje wysoki standard jakości. To jest rzecz, której używam.

Łatwo jest przyjąć za pewnik, że ścieżka będzie czysta, a podstawa stabilna, gdy jesteś na ścieżce przyrodniczej. W całym kraju istnieją szlaki piesze, rowerowe i wędrówki z plecakiem i trudno sobie wyobrazić, jaki rodzaj siły roboczej jest potrzebny do tworzenia i utrzymywania tych wszystkich ścieżek. Więc kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za to zadanie?

Jeśli nudzisz się podczas wędrówek i wycieczek z plecakiem, możesz dodać trochę rozrywki, słuchając muzyki/podcastów, grając w gry na szlaku, ustalając osobiste wyzwania i zbierając przedmioty na szlaku. Samotne podróżowanie może być nudne, więc znajdź znajomego lub grupę, która pojedzie z tobą.