Najlepsze miejsce do trzymania ryb podczas korzystania z kajaka

Kajakarstwo stało się Twoim nowym ulubionym hobby i myślisz o połączeniu go z innym ulubionym hobby, czyli wędkarstwem. Jednak w przeciwieństwie do łodzi rybackiej nie masz pewności, gdzie przechowywać ryby złowione na kajaku. Gdzie je umieścić?

Masz wiele możliwości trzymania ryb podczas korzystania z kajaka, w tym:

 • Izolowane torby na zakupy
 • Worki pokładowe
 • Studnie zbiornikowe
 • Włazy kajakowe
 • Siatki
 • Chłodnice (miękkie lub twarde)
 • Policzki

W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy wszystkie 7 opcji przechowywania ryb w kajaku, podając listę zalet i wad dla każdego z nich. Zanim skończysz czytać, będziesz wiedział, jaka jest najodpowiedniejsza lokalizacja do trzymania ryb na kajaku!

7 miejsc do trzymania ryb na kajaku

1. Izolowane torby na zakupy

Szczególnie w przypadku kajaków z siedziskiem przestrzeń do przechowywania jest ograniczona do minimum. Wtedy przydają się izolowane torby na zakupy.

Izolowane torby na zakupy są zwykle wykonane z nylonu. Występują w różnych rozmiarach, chociaż większość jest średnich i dużych, aby pomieścić dużą liczbę artykułów spożywczych. Wiele izolowanych toreb na zakupy ma uchwyty do przenoszenia, które ułatwiają przenoszenie wszystkiego, co znajduje się w środku (w twoim przypadku będzie to ryba).

Do przechowywania złowionych ryb zalecamy izolowaną torbę na zakupy, która jest całkowicie zapinana na suwak, a nie taka, w której nie ma możliwości jej zabezpieczenia. Nawet gdy wynurza się z wody, ryby potrafią podjąć ostatnią próbę ucieczki i wyskoczyć prosto z torby na zakupy!

Izolacja utrzymuje chłodną temperaturę torby na zakupy bez potrzeby stosowania okładów z lodem, o które prawdopodobnie i tak nie chcesz się ocierać.

Plusy

 • Izolowane torby na zakupy są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, aby pasowały do ​​każdego wędkarza.
 • Niezależnie od tego, czy chcesz, aby warunki w torbie na zakupy były chłodne, czy gorące, wbudowana izolacja zadba o to za Ciebie.
 • Wiele izolowanych toreb na zakupy jest wykonanych z wytrzymałych materiałów, takich jak nylon o dużej gęstości nitek i wkładki PEVA.

Cons

 • Nawet największe izolowane torby na zakupy nie poradzą sobie z bardzo dużymi połowami, takimi jak tuńczyk czy okoń pręgowany.
 • Kiedy użyjesz izolowanej torby na zakupy do przechowywania ryb, nie ma już powrotu do noszenia tam artykułów spożywczych. To po prostu nie byłoby higieniczne.

2. Torby pokładowe

Kolejną opcją jest torba pokładowa, którą czasami nazywa się suchą torbą. Ta torba przeznaczona do kajaków jest mocowana do kajaka, dzięki czemu nie musisz się martwić o zajmowanie cennej (i rzadkiej) powierzchni podłogi z inną torbą.

Większość worków pokładowych posiada u góry linkę napinającą do zaciągania worka. Torba jest również zazwyczaj odblaskowa, więc zawsze można ją znaleźć nawet w słabszych warunkach kajakowych, takich jak wczesna mgła lub późne popołudnie.

Jeśli torba pokładowa sama w sobie nie jest suchą torbą, może być wyposażona w zapięcie na suchą torbę do przymocowania oddzielnej torby do torby pokładowej. Podobnie jak torby na zakupy wielokrotnego użytku, torby pokładowe są wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak nylon ripstop.

Plusy

 • Torby pokładowe są przeznaczone do przechowywania kajaków, w przeciwieństwie do niektórych rozwiązań z tej listy.
 • Możesz przymocować torbę pokładową do kajaka, aby zwolnić więcej miejsca na podłodze.
 • Wysokiej jakości torby pokładowe wykonane są z wytrzymałych materiałów, które z pewnością przetrwają wiele nadchodzących sezonów kajakowych.

Cons

 • Torby pokładowe mogą być drogie, kosztować ponad 100 USD, a czasem więcej. Nie wszystkie też są wodoodporne.
 • Mocowanie torby pokładowej do kajaka może być trochę uciążliwe.
 • Jeśli Twoja torba pokładowa nie jest przeznaczona do przechowywania ryb, nie zalecamy używania jej do tego celu. Nigdy nie pozbędziesz się rybiego zapachu.

3. Studnie zbiorników

Trzecim rozwiązaniem do trzymania ryb na kajaku jest studnia.

To ta część Twojej łodzi, która oferuje miejsce do przechowywania na pokładzie. Niektóre studnie zbiorników zawierają siatkę ładunkową lub bungee, aby zabezpieczyć to, co przechowujesz, ale nie wszystkie.

Wielkość studzienki jest współmierna do wielkości Twojego kajaka, ponieważ mniejszy lub smuklejszy kajak będzie miał równie wąską studzienkę. Szerszy i większy kajak będzie miał większy zbiornik do przechowywania większej ilości ryb.

Plusy

 • Studzienki na zbiorniki są wbudowane w kajak, więc nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na to rozwiązanie do przechowywania, chyba że kupujesz bungee lub siatki.

Cons

 • Zbiorniki same w sobie nie są rozwiązaniem do przechowywania, a jedynie miejscem do przechowywania rozwiązania do przechowywania, takiego jak izolowana torba na zakupy lub lodówka, o której powiemy nieco później.
 • Studnia na zbiornik może być mała, jeśli Twój kajak jest również mniejszy.

4. Włazy kajakowe

W tym samym duchu co studnia zbiornika jest właz kajakowy, który jest kolejną opcją przechowywania w większości łodzi.

Jednak w przeciwieństwie do studni zbiorników właz jest całkowicie zamknięty. Wygląda trochę jak dziura wbudowana w twoją łódź, ale dziura, która powinna tam być.

Właz kajaka jest przeznaczony do przechowywania delikatnego ładunku i sprzętu, który chcesz chronić. Zamykając plombę na włazie, możesz mieć pewność, że przechowywane przedmioty pozostaną suche.

Po raz kolejny wielkość Twojego kajaka jest adekwatna do wielkości włazu. Mniejsze włazy są nadal lepsze niż nic, ale są płytsze, co zapewnia mniej miejsca do przechowywania.

Większość luków kajakowych zaprojektowano tak, aby znajdowały się blisko miejsca, w którym siedzisz, dzięki czemu możesz łatwo uzyskać dostęp do luku bez konieczności wstawania.

Plusy

 • W większych łodziach luki kajakowe mogą być głębsze, dzięki czemu można przechowywać różnorodne ryby, nawet większe gatunki.
 • Bliskość włazu kajakowego do siedzenia sprawia, że ​​jest to funkcja, z której powinieneś korzystać na swojej łodzi przez cały czas.
 • Uszczelnienie, które tworzy właz po zamknięciu, zapobiega ucieczce ryb.

Cons

 • Włazy kajakowe są nieizolowane. Jeśli łowisz ryby w upalny letni dzień, twoje ryby mogą zacząć się rozkładać. Po otwarciu włazu powita Cię dość nieprzyjemny zapach!
 • Im głębszy właz, tym trudniej jest sięgnąć i złapać rybę.
 • Zapach ryb z włazu będzie praktycznie niemożliwy do usunięcia, więc w przyszłości będziesz używał włazu tylko do przechowywania ryb.

5. Siatki

W razie potrzeby niektórzy kajakarze powieszą sieć pełną ryb z burty swoich łodzi.

Możesz przyczepić siatkę do dowolnego bezpiecznego punktu na kajaku, a następnie skupić się na wiosłowaniu do brzegu. A brzeg to miejsce, do którego należy się udać, ponieważ kajaki z rybami zwisającymi z łodzi mogą przyciągnąć ptaki, a nawet większe drapieżniki, takie jak rekiny.

Ryby muszą być martwe, jeśli zamierzasz trzymać je w sieci. W przeciwnym razie mogą się uwolnić.

Plusy

 • Siatki są niedrogie i całkiem wygodne, zwłaszcza jeśli jesteś blisko brzegu.

Cons

 • Nawet jeśli wszystkie ryby są martwe i nie mogą próbować pływać swobodnie, wiadomo, że sieci kajakowe spadają z łodzi. Straciłbyś wszystkie ryby, na które tak ciężko pracowałeś!
 • Musisz uważać, gdzie wiosłujesz. Jeśli podróżujesz przez bardzo płytkie wody, ryby mogą zostać zadrapane, posiniaczone i uszkodzone. Nie będziesz chciał ich jeść.
 • Wydajność Twojego kajaka spadnie, gdy zniesiesz pełną sieć z boku łodzi. Będziesz miał większy opór, przez co będziesz się wolniej poruszać. Poczujesz się tak, jakbyś wiosłował z sercem, ale nigdzie się nie wybierałeś, co może Cię wyczerpać.
 • Co najważniejsze, rekiny mogą być zwabione do twoich ryb, jeśli pływasz kajakiem po oceanie!

6. Chłodnice

Lodówka to klasyczny sposób na przechowywanie ryb, więc oczywiście można na niej polegać podczas pływania kajakiem.

Lodówki są dostępne we wszystkich kształtach, rozmiarach i materiałach, co zapewnia dużą wszechstronność w sposobie przechowywania ich na łodzi.

Na przykład, jeśli masz mniejszy kajak, a większość miejsca na podłodze jest już zajęta, to miękka lodówka jest bardziej elastyczna. Możesz wepchnąć go w dowolną dostępną przestrzeń i będzie dobrze.

Chłodnice twarde są zwykle większe i mają większą pojemność, ale są cięższe w rozruchu. Musisz upewnić się, że miejsce, w którym trzymasz twardą chłodziarkę na kajaku, nie powoduje zbytniego rozłożenia ciężaru w jedną stronę. Jeśli tak, możesz się wywrócić!

Na kajaku można również kupić lodówki przeznaczone do przechowywania wędkarstwa, takie jak Seattle Sports Roll Catch Cooler czy coś w tym stylu. Te lodówki są mocowane do kajaka w taki sam sposób, jak torba pokładowa.

Musielibyście wybrać pomiędzy chłodziarką do kajaków a torbą pokładową, ale wydaje nam się, że to łatwa decyzja.

Plusy

 • Możesz kupić duże lub małe lodówki, aby pomieścić każdą posiadaną konfigurację kajakową.
 • Jeśli posiadasz już lodówkę, możesz ją wykorzystać do przechowywania ryb lub kupić lodówkę kajakową, aby zapewnić bardziej wydajne przechowywanie.
 • Chłodnice są dostępne we wszystkich przedziałach cenowych, dzięki czemu możesz trzymać się budżetu.
 • Wiele lodówek jest izolowanych, aby utrzymać chłód lub ciepło.

Cons

 • Jak wspomniano, jeśli interesuje Cię chłodziarka do ryb kajakowych, nie możesz mieć jednocześnie tego i torby pokładowej przypiętej do kajaka.
 • Małe chłodziarki ograniczają gatunki ryb, które można złowić, a także ich ilość.

7. Policzki

Ostatnią metodą przechowywania wędkarstwa kajakowego jest podłużnica.

Sznurek do ryb to łańcuch lub lina, do której przyczepiasz rybę. Możesz podłączyć kilka ryb do podłużnicy, wszystkie żywe, a następnie przez chwilę kontynuować łowienie i pływanie kajakiem.

Wymagają jeszcze mniej miejsca na łodzi niż siatka, mimo że służą podobnemu celowi. Dodatkowo, w przeciwieństwie do sieci, sznurek pozwala utrzymać rybę przy życiu, przynajmniej przez chwilę.

Plusy

 • Wzdłużniki są wyjątkowo łatwe w użyciu i mają przyzwoitą pojemność do przechowywania kilku ryb na raz.
 • Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na podłużnicę, co jest kolejnym atutem.

Cons

 • Podłużnice, gdy są pełne ryb, zmniejszają wydajność kajaka tak samo, jak robi to pełna sieć.
 • Stabilność podłużnicy jest dyskusyjna. Chociaż lepiej trzymają się kajaka niż sieci, w dowolnym momencie podłużnica może odłączyć się od łodzi i wszystkie ryby znikną na dobre.
 • Ryby przyczepione do sznurka, gdy wyjdą żywe, umrą, zanim dotrzesz do brzegu.
 • W słonej wodzie rekiny i inne głodne stworzenia zobaczą twoją podłużną linię ryb i prawdopodobnie zaatakują twoją łódź.

Gdzie najlepiej przechowywać ryby na kajaku?

Właśnie omówiliśmy 7 opcji przechowywania ryb na kajaku. Który z nich jest najlepszy?

Chociaż powinieneś pozwolić, aby twoje własne gusta dyktowały twoją decyzję, nie możemy wystarczająco polecić lodówki, zwłaszcza chłodnicy kajakowej. Lodówki wędkarskie przeznaczone do przechowywania ryb są duże, ale nie zajmują miejsca na dnie łodzi.

Jasne, ustalenie, jak działają wszystkie paski, może być początkowo skomplikowane, ale kiedy nauczysz się montować lodówkę do kajaka, możesz łatwo przygotować się na dzień przygody!

Zdecydowanie najgorszymi metodami przechowywania ryb w kajaku są sieci i podłużnice. Te opcje są bardzo niestabilne, ale co więcej, mogą narazić twoje życie na niebezpieczeństwo.

Musimy powtórzyć, że głodne stworzenia, takie jak rekiny, zobaczą ślad martwych ryb i podążą w pogoni za czymś, co wydaje się łatwym posiłkiem.

Jeśli twoja łódź zostanie zniszczona, odniesiesz obrażenia lub zostaniesz zabity, tak naprawdę jesteś tylko ubocznym uszkodzeniem. Po prostu nie warto! Przynajmniej jeśli twoje ryby są przechowywane w włazie, chłodni lub torbie, rekiny nie będą ich tak łatwo wyczuć.

Nawet jeśli nie łowisz w słonej wodzie, inne stworzenia również mogą uderzyć, od mew po potencjalnie aligatory lub krokodyle.

Końcowe przemyślenia

Kajaki mogą nie wyglądać tak, jakby miały wiele miejsc do przechowywania ryb, ale zdziwiłbyś się. Teraz, gdy znasz już wiele opcji, których możesz użyć do trzymania ryb na swojej łodzi, możesz cieszyć się łowieniem na kajaku i przynosić do domu większe niż kiedykolwiek złowione ryby!