Najlepsza żyłka do wędkowania muchowego 

Podczas łowienia na muchę nie możesz używać konwencjonalnego zestawu wędkarskiego. Potrzebujesz lekkiej sztucznej muchy oraz odpowiedniej żyłki. Możesz wybierać spośród wielu różnych rodzajów żyłek muchowych, takich jak tonące lub pływające, kolorowe lub przezroczyste, zwężające się i obciążone do przodu. Jaka jest najlepsza żyłka do wędkowania muchowego?

Aby odnieść sukces w łowieniu na muchę, użyj linki pływającej z obciążeniem do przodu. Linia obciążenia do przodu jest grubsza, a następnie staje się cieńsza i jest uważana za bardziej przyjazną dla użytkownika. Jeśli łowisz z przyponem jako częścią zestawu muchowego, wybierz kolorową linkę.

Jeśli szukasz więcej informacji o tym, jakiej żyłki użyć podczas łowienia muchowego, to dobrze trafiłeś. Najpierw zagłębimy się w rodzaje żyłek muchowych i kiedy ich używać, ponieważ wszystkie mają swoje miejsce. Następnie zaproponujemy nasze ulubione żyłki muchowe, więc czytaj dalej!

Jak wybrać odpowiednią żyłkę muchową?

Podczas zanurzania, łowienia spławikowego lub dryfowania zwykle wybierasz między żyłką monofilamentową, fluorowęglową lub plecionką. Niuanse wędkarstwa muchowego wymagają jednak użycia innej żyłki, znanej jako żyłka muchowa.

Linka muchowa jest obciążona, aby przynęta muchowa mogła prawie bez wysiłku wylądować w wodzie. Jak wspomnieliśmy we wstępie, możesz wybierać spośród niezliczonych rodzajów żyłek muchowych. W tej sekcji omówimy te typy i kiedy każdy z nich jest odpowiedni.

Kształt

Żyłka muchowa będzie obciążać z jednej lub drugiej strony. Żyłka muchowa z obciążeniem do przodu ma większą wagę bliżej czubka i na 10 stóp na zewnątrz, po czym staje się chudsza, ale zachowuje jednolitą grubość.

Zwężająca się żyłka muchowa jest przeciwieństwem żyłki z ciężarem do przodu.

Jeśli łowisz na malutkie muchy, użyj żyłki zwężającej się, a nie obciążonej do przodu. Zalecamy również, jeśli jesteś w delikatnej sytuacji wędkarskiej, a także gdy Twoja mucha waży mniej niż zwykle.

Do rzutów na krótkie odległości można również użyć liny stożkowej. Ze względu na rozkład ciężaru tych linek, dalekie rzuty to nie lada wyzwanie.

Linia z obciążeniem do przodu jest uważana za bardziej przyjazną dla początkujących, ponieważ można ją łatwiej rzucić do przodu. Dostajesz również dalekie rzuty, ale linka z ciężarem do przodu jest znacznie mniej delikatna.

Istnieją wariacje na temat żyłek muchowych zarówno stożkowych, jak i obciążonych do przodu. Stożek strzelecki jest w tym samym duchu, co linia obciążona do przodu. Do 20 stóp tej linki jest cięższa, a następnie linka jest równomiernie cienka w pozostałej części linki.

Możesz rzucić muchę jeszcze dalej za pomocą strzeleckiego stożka niż linki z ciężarem do przodu. W te bardzo wietrzne dni może to być rodzaj żyłki muchowej, który chcesz.

Stożek poziomy to rodzaj zwężającej się żyłki wędkarskiej, która zapewnia większą wyporność. Jednak to, co dostajesz na wodzie, tracisz kontrolę.

Wreszcie, podwójny taper to kolejna odmiana zwężającej się żyłki wędkarskiej. Do 15 stóp linii jest szersza i grubsza niż zwykle, podczas gdy kolejne 60 stóp jest jednolite. Wtedy ostatnie 15 stóp żyłki muchowej jest cieńsze i lżejsze, dlatego ta żyłka nazywana jest podwójnym stożkiem.

Tonący lub Pływający

W zależności od upodobań możesz kupić żyłkę muchową, która tonie lub pływa.

Tonąca żyłka muchowa to gęsta żyłka wędkarska, która najlepiej nadaje się do wędkowania pod powierzchnią. Ta żyłka nie będzie tak intensywna, chyba że łowisz w szybko płynącej wodzie lub głębokiej rzece lub jeziorze.

Gdy znajdzie się pod wodą, a Twoja mucha również zniknie, trudno będzie poruszać muchę z precyzją, do której przywykłeś, gdy siedzi na wodzie. To powiedziawszy, dla nimf dobrym rozwiązaniem jest tonąca żyłka.

Wielu wędkarzy preferuje pływającą żyłkę muchową. Możesz łowić pod powierzchnią na półmokrą muchę lub trzymać się łowienia tylko na powierzchni wody. Ta wszechstronność sprawia, że ​​pływająca żyłka wędkarska jest bardziej naturalnym wyborem.

Masz trzecią opcję technicznie i jest to linia pośrednia. Te muchowe żyłki są skrzyżowaniem żyłki pływającej i tonącej. Są gęstsze niż pływające żyłki muchowe, ale nie są tak gęste jak żyłka tonąca.

Jeśli chcesz łowić ryby na umiarkowanych głębokościach w słupie wody lub gdy znajdujesz się w zatopionym, zarośniętym lub płytkim akwenie, takim jak jezioro, najbardziej przydatna jest linka pośrednia.

Waga

Waga żyłki muchowej nie jest czymś przypadkowym. Waga linki i waga Twojej muchówki muszą być takie same. Jeśli oba ciężarki są przekrzywione, nie będziesz w stanie rzucać daleko ani dobrze.

Teraz żyłka obciążona do przodu nie jest klasą wagową dla żyłek muchowych. Raczej jest uważany za kształt żyłki, podobnie jak zwężająca się żyłka muchowa.

Zamiast tego wędki muchowe są podzielone na co najmniej 12 klas wagowych. Oto klasa wagowa, której należy użyć w zależności od gatunku ryb, które chcesz złowić:

  • Małe pstrągi, crappies i panfish – klasa wagowa linek muchowych od 1 do 3
  • Duży pstrąg – linka muchowa klasa wagowa 4
  • Mały szczupak, mały bas i duży pstrąg – klasa wagowa linki muchowej 5
  • Mały szczupak, mały bas i sandacz – klasa wagowa sznura muchowego 6
  • Szczupak, steelhead i bass – linka muchowa klasa wagowa 7
  • Duże szczupaki, piżmo i łososie – klasy wagowe sznurów muchowych od 8 do 12

Kolor lub Wyczyść

Kolor czy brak koloru? Oto jest pytanie.

Gdy rozejrzysz się za wędką muchową, odkryjesz, że prawie wszystko jest kolorowe. Ponieważ żyłka w większości przypadków osadza się na powierzchni, nie musisz tak bardzo zwracać uwagi na jej odcień.

Kolorowa żyłka muchowa, użyta jako część przyponu, jest doskonale akceptowalną częścią twojego zestawu. Będziesz w stanie wyraźnie zobaczyć swoją linię, zwłaszcza jeśli wybierzesz kolor Day-Glo.

Ponadto niektóre kolorowe żyłki muchowe zmieniają kolor w zależności od zaznaczonej odległości, co jest bardzo przydatne przy planowaniu much.

Można również łowić na przezroczystą żyłkę muchową, której można użyć w przypadku rezygnacji z przyponu podczas łowienia na muchę.

Wykończenie linii

Teraz, gdy dotarliśmy do mety tej sekcji (zamierzona gra słów), musimy porozmawiać o dostępnych opcjach wykończenia żyłki muchowej.

W zależności od tego, czy twoja żyłka jest surowa, czy wykończona, możesz uzyskać płynniejsze rzuty i łatwiejsze pobieranie. Gładkie wykończenie pozwoli ci uwolnić tyle żyłki, ile potrzeba i nie będzie się trzymać.

Nasze 7 ulubionych żyłek muchowych

Wiesz już, jakiego rodzaju żyłki muchowej szukasz, więc możesz zacząć robić zakupy. Zebraliśmy 7 najbardziej wzorowych żyłek muchowych dostępnych do wglądu.

Przyjrzyjmy się bliżej.

Scientific Anglers Pływająca linia AirCel

ten Linia pływająca Scientific Anglers AirCel to syntetyczna pleciona żyłka muchowa z wielowłókienkowym rdzeniem, dostępna w różnych gramaturach.

Idealna do rzucania streamerami, nimfami i suchymi muchami w celu zwabienia panfish, basów i pstrągów, żyłka AirCel jest odpowiednia do łowienia na muchę w jeziorach, rzekach i strumieniach.

Uwielbiana za trwałość i wyjątkową pływalność, pływająca żyłka AirCel ma wybrzuszenie w sekcji prowadzenia, które dokładnie wskazuje, gdzie zarzucić. Średniej długości główka tej żyłki sprawia, że ​​jest wszechstronna we wszystkich sytuacjach wędkarskich.

Dostępna w kolorze żółtym, pływająca żyłka Scientific Anglers AirCel jest dostępna w klasach wagowych od 4 do 9.

Zestaw muchowy Rio Elite Gold w sztyfcie

Chociaż nie jest to najtańsza żyłka muchowa w bloku, Linia muchowa Rio Elite Gold w sztyfcie naprawdę zasługuje na swoją nazwę. Wędkarze posunęli się tak daleko, by nazwać tę muchową żyłkę przełomową!

Jako zwężająca się żyłka wędkarska Rio poleca linię Elite Gold do much w rozmiarze od #2 do #22 podczas łowienia na jeziorach, rzekach i innych zbiornikach wodnych.

Trójkolorowa linka pozwala łatwo określić obciążenie linki, a także odległość rzutu. Dołączony system oznaczania linii Easyrid z nadrukowanymi liniami to kolejna przydatna funkcja do śledzenia tego, co robisz.

Linia muchowa Elite Gold w sztyfcie obejmuje technologię MaxFloat Tip, a także technologię ConnectCore Plus. Rio obiecuje dwa razy większą odległość pływania dzięki swojej żyłce muchowej w porównaniu do konkurentów. Co więcej, średnica linki nie zwiększa się podczas pływania.

Dzięki powłoce SlackCast, żyłka Elite Gold wychodzi ze szpuli gładko jak masło, zapewniając najłatwiejsze rzuty, jakie mogłeś kiedykolwiek wykonać z żyłką muchową.

Możesz kupić zgrabną linkę na muchy Rio Elite Gold w klasie wagowej od 4 do 8. Jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku w słodkiej wodzie.

Pływająca żyłka muchowa Aventik

Szukasz bardzo cienkiej żyłki muchowej o niskiej rozciągliwości? Znalazłeś to w Pływająca żyłka muchowa Aventik.

Ta niedroga, zwężająca się żyłka została zaprojektowana komputerowo z myślą o idealnej ilości zwężania dla dryfujących martwych lub lepkich nimf. Tylny stożek jest dłuższy niż większość stożkowych żyłek wędkarskich, aby zachęcić do lepszej kontroli muchy, naprawy i rzutu rolkowego.

Nawet muchy odporne na powietrze nie wyrzucą żadnego problemu, gdy użyjesz żyłki muchowej takiej jak Aventik. Brak rozciągliwości materiału super-core sprawia, że ​​żyłka jest wrażliwa, dzięki czemu wiesz, kiedy masz branie.

Możesz wybrać klasę wagową pływającej żyłki muchowej Aventik do 5.

Cortland 444 Classic Double Taper Pływająca linka muchowa

Dla łatwej obsługi nie ma nic lepszego niż Żyłka muchowa Cortland 444.

Ta podwójnie zwężająca się żyłka jest w kolorze brzoskwiniowym, dzięki czemu można ją łatwo zobaczyć, gdy unosi się po powierzchni jeziora lub rzeki.

Spawana przednia pętla pozwala szybko założyć żyłkę muchową jako linkę przyponową.

Lubisz łowić ryby w zimniejszych wodach? Nawet przy niskich temperaturach żyłka muchowa Cortlanda nie traci swojej giętkości. Jego obsługa jest również fantastyczna, zdobywając uznanie wśród wędkarzy.

Możesz kupić linkę pływającą Cortland 444 Classic z podwójnym stożkiem w klasach wagowych od 3 do 9.

Rio Products Seria Mainstream Mucha słonowodna

Oto kolejna żyłka muchowa Rio, Słonowodna linka muchowa Mainstream Series.

Jeśli większość połowów muchowych wykonujesz w słonej wodzie, potrzebujesz tej żyłki. Został zaprojektowany z powłoką odporną na słoną wodę, która nie ściera się łatwo. Dzięki tej żyłce uzyskasz doskonałe wyniki.

Polecany do krótkich łbów, które są umiarkowanie ciężkie, możesz łowić pstrągi i inne większe gatunki, które z pewnością wzbudzą zazdrość twoich wędkarzy.

Rio produkuje w Idaho żyłkę muchową Mainstream Series. Żyłka przechodzi testy i kontrolę jakości, aby upewnić się, że jest niezawodną opcją dla wędkarzy.

Dostępne opcje wagowe dla żyłki muchowej Rio Mainstream Series to 7 do 12.

OPST Commando Smooth Skagit Shooting Head

Bez wątpienia jedną z lepszych, stożkowych żyłek muchowych jest Gładka zintegrowana linia głowicy strzeleckiej OPST Commando.

Jeśli nie masz nic przeciwko wydaniu większej ilości pieniędzy na wyższej jakości stożkową żyłkę muchową, nie będziesz zawiedziony. Gładko powlekana bieżnia ma cienką średnicę. Jego zwężenie jest stopniowe i gładkie.

Pomarańczowa lina biegowa pozwala łatwo dostrzec ją na tle niebieskiej głowy. OPST poleca tę żyłkę muchową do łowienia na nimfę i suchą muchę, zwłaszcza przy krótszych odległościach wyrzutu.

Cortland Euro Nymph Mono Core Fly

Wreszcie bardzo nam się podoba Cortland Euro nymph mono rdzeniowa linka muchowa.

90-metrowa żyłka muchowa w kolorze Gecko Green, ta żyłka ma bardzo cienką średnicę. Każdy rodzaj technik nimfowania jest odpowiedni, gdy masz na swoim kołowrotku linkę Cortland.

Mniejsza ugięcie linii sprawia, że ​​zwężająca się żyłka ma rdzeń z monofilamentu, który zapewnia przenoszenie energii.

Końcowe przemyślenia

Podczas łowienia muchowego potrzebujesz niezawodnej, obciążonej żyłki, która jest kolorowa, ma cienką średnicę i jest bardzo gładka, co ułatwia rzuty. Mamy nadzieję, że ten post przybliżył Ci twoją następną żyłkę muchową!