Na co zwrócić uwagę w butach trekkingowych

Buty trekkingowe są niezbędne, jeśli poważnie myślisz o spędzeniu niesamowitego czasu na świeżym powietrzu. Twoje stopy są stale zagrożone przez szkodliwe rośliny, niebezpieczne zwierzęta, otarcia, wilgoć i ekstremalne temperatury, gdy tylko trafisz na szlak. Inwestycja w parę wysokiej jakości butów trekkingowych to gwarancja optymalnego komfortu i ochrony. Jeśli nie masz pewności co do aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów turystycznych, czytaj dalej.

Zanim zagłębimy się w to, czego szukać w butach trekkingowych, najpierw wyróżnijmy rodzaje butów trekkingowych:

1. Buty z plecakiem

Są idealne na wielodniowe wycieczki piesze dzięki swojej lekkości. Ponadto doskonale nadają się do przenoszenia plecaka turystycznego z dużymi ładunkami. Większość butów z plecakiem ma wysoki krój z owijkami na kostkach, które zapewniają dodatkowe zakotwiczenie. Ich sztywna podeszwa środkowa i wytrzymały materiał zewnętrzny zwiększają trwałość.

2. Buty trekkingowe na dzień

Jak sama nazwa wskazuje, buty do wędrówek dziennych są przeznaczone na jednodniowe wędrówki. Podobnie można je wykorzystać do krótkich wycieczek z plecakiem. Wyróżniają się krótkim czasem docierania i elastycznością. Są dostępne w wersjach o średnim i wysokim kroju.

Na co zwrócić uwagę w butach trekkingowych

3. Buty turystyczne

Te buty są przeznaczone na krótkie wycieczki piesze lub ultralekkie wędrówki z plecakiem. Mają elastyczną podeszwę środkową i są nisko wycięte.

Teraz, gdy znasz już typy butów trekkingowych, oto zestawienie kluczowych atrybutów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pary butów trekkingowych:

Ochrona

Najważniejszym aspektem każdego buta turystycznego jest ochrona. Wynika to z bezlitosnego terenu zewnętrznego charakteryzującego się zimnymi, mokrymi i szorstkimi powierzchniami. Potrzebujesz pary, która zapobiegnie kontuzjom i zapewni suchość stóp. Niemniej jednak większość butów ochronnych jest wykonana z wytrzymałego materiału. Inne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, to podnoski. Cięższe buty trekkingowe okazały się również skuteczniejsze w ochronie stóp.

Czytać  Czy powinienem kupić buty lub buty na wędrówki?

Trakcja

Trakcja

Kolejnym ważnym aspektem, o którym musisz pamiętać, jest przyczepność. Na zewnątrz prawdopodobnie będziesz wchodzić w interakcje z błotnistą lub mokrą powierzchnią. Takie powierzchnie zwiększają prawdopodobieństwo poślizgnięcia się i upadku. Dlatego potrzebujesz butów trekkingowych o najwyższej klasy przyczepności. Zapewnia odporność na rozlewanie. Konstrukcja podeszwy zewnętrznej, stabilność podeszwy środkowej i wzór bieżnika decydują o przyczepności. Podeszwy zewnętrzne zawierające węgiel lub dmuchaną gumę są wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają lepszą przyczepność.

Pasować

Niewłaściwe dopasowanie ma negatywny wpływ na funkcjonalność i wydajność Twoich butów trekkingowych. Poza tym krój ma bezpośredni wpływ na komfort. Pamiętaj, że objętość stóp, obwód; szerokość i długość zmieniają się przez cały dzień. Należy to wziąć pod uwagę przed ustaleniem właściwego dopasowania. Dobrze dopasowane buty zapewniają większe wsparcie i stabilność. Lepiej też amortyzują wstrząsy.

Amortyzacja

Właściwa amortyzacja zwiększa zdolność buta do pochłaniania wstrząsów. Nienaganna amortyzacja to kluczowy aspekt, którego należy szukać w butach turystycznych. Jeśli amortyzacja jest wątpliwa, będziesz narażony na ból, urazy lub dyskomfort. Buty trekkingowe z żelowymi, ochraniaczami, płynnymi lub powietrznymi podeszwami zapewniają najlepszą amortyzację.

Trwałość

Dobre buty trekkingowe powinny być trwałe. Trwałość zależy od terenu, częstotliwości wędrówek i konserwacji; zastosowana technologia nie zapomina o materiale. Dużą rolę w trwałości butów trekkingowych mają również warunki pogodowe. Idąc dalej, skóra lepiej radzi sobie z otarciami niż materiały syntetyczne. Weź również pod uwagę konstrukcję trakcji i materiał podeszwy.

Sztywność podeszwy

Na co zwrócić uwagę w butach trekkingowych

Aby uzyskać dodatkową ochronę przed trudnym terenem, potrzebujesz butów ze sztywną podeszwą. Dodatkowo te podeszwy z łatwością przenoszą duże obciążenia. Jedynym minusem takich butów jest to, że ograniczają naturalny ruch stopy. Jednak gruba podeszwa doskonale sprawdza się w zaśnieżonym lub trudnym terenie.

Waga

Wiadomo, że cięższe buty trekkingowe oferują więcej wsparcia i stabilności kostki podczas przenoszenia dużych ładunków. Oferują również większą trwałość i wydajność. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy podeszwa jest grubsza i sztywniejsza. Niemniej jednak większość doświadczonych wędrowców preferuje lekkie buty podczas długich wędrówek. Upewnij się, że wytrzymałość i wydajność Twoich butów nie są ograniczane przez wagę.

Czytać  Piesze wycieczki: idealna randka dla par żądnych przygód

Oddychalność

Konstrukcja konwencjonalnych butów turystycznych nie zapewnia odpowiedniej wentylacji i oddychalności. Nieodpowiednia wentylacja może być katastrofalna w gorącym klimacie. Chodzi o to, że Twoje stopy mają więcej porów niż jakakolwiek inna część ciała. Nieprawidłowa oddychalność prowadzi do infekcji, nieprzyjemnych zapachów, wysypek i pęcherzy.

Komfort

Komfort to główny powód, dla którego warto mieć na sobie buty trekkingowe. Wszystkie powyższe atrybuty w taki czy inny sposób wpływają na komfort. Najważniejszymi atrybutami, które sprawiają, że buty trekkingowe są wygodne, są wentylacja, waga, kształt buta i dopasowanie.

Często zadawane pytania

Oto więcej często zadawanych pytań dotyczących butów turystycznych:

1. Czy powinieneś kupić buty trekkingowe o rozmiar większe?

Rozsądnie jest kupować większe buty trekkingowe z dwóch powodów. Po pierwsze, potrzebujesz trochę czasu na kilka warstw skarpet w chłodne dni. Po drugie, większe buty zapobiegają kontuzjom lub dyskomfortowi podczas zjazdów ze zjazdów.

2. Skąd wiesz, że twoje buty trekkingowe są za duże?

W przypadku, gdy Twoje buty trekkingowe nie zginają się we właściwym miejscu – zwykle na początku palca – są za duże. Mimo to mogą być zbyt duże, na wypadek gdyby przesuwały się w niekontrolowany sposób podczas chodzenia.

3. Jakie buty nosić na wędrówki?

Wytrzymałe buty do biegania w terenie najlepiej nadają się do uprawiania turystyki pieszej. Poza tym, że są lekkie, są wodoodporne i zapewniają godną pozazdroszczenia przyczepność. Co najważniejsze, zapewniają komfort na najwyższym poziomie.

4. Czy buty trekkingowe są tego warte?

Buty turystyczne zapewniają komfort i ochronę przed bezlitosnym środowiskiem zewnętrznym. Choć mogą być trochę nieporęczne, ratują życie w ekstremalnych warunkach.

5. Skąd wiesz, że twoje buty trekkingowe są za małe?

Prawidłowo dopasowany but powinien umożliwiać umieszczenie palca między tyłem buta a piętą. Jeśli to się nie powiedzie, rozruch jest za mały. Podobnie, jeśli zawiążesz sznurowadła i wybrzuszą się, jest to oznaką małych butów.

Czytać  Różne sposoby na urozmaicenie wędrówek

6. Gdzie powinny być Twoje palce w butach trekkingowych?

Z przodu buta powinno być około cala naddatku na ruchy. Aby dodać do tego, palce nie powinny się ślizgać ani stykać z przodem buta podczas chodzenia.

7. Jak mogę poszerzyć moje buty trekkingowe?

Jednym ze sposobów na poszerzenie butów trekkingowych jest zwilżenie ciasnych miejsc alkoholem. Następnie spróbuj chodzić w nich przez chwilę, aby alkohol rozciągnął materiał. Inną sztuczką jest użycie suszarki do włosów.

8. Jak pojemne powinny być buty trekkingowe?

Buty trekkingowe muszą zapewniać trochę miejsca na poruszanie palcami. Poza tym buty muszą ciasno leżeć dookoła. Plus nie powinny być ciasne na nogach. Na koniec musi być miejsce na dodatkową warstwę skarpet.

Wniosek

Dzięki powyższym wskazówkom wybór dobrej pary butów trekkingowych powinien być łatwiejszy. Potrzebujesz butów trekkingowych, które nie tylko będą warte Twoich pieniędzy, ale także będą trwałe i bardzo funkcjonalne.