Kto powinien utrzymywać szlaki piesze i z plecakiem?

Łatwo jest przyjąć za pewnik, że ścieżka będzie czysta, a podstawa stabilna, gdy jesteś na ścieżce przyrodniczej. W całym kraju istnieją szlaki piesze, rowerowe i wędrówki z plecakiem i trudno sobie wyobrazić, jaki rodzaj siły roboczej jest potrzebny do tworzenia i utrzymywania tych wszystkich ścieżek. Więc kto tak naprawdę jest odpowiedzialny za to zadanie?

W zależności od tego, gdzie się znajdują, szlaki turystyczne i wędrówki z plecakiem są utrzymywane przez pracowników parku, grupy wolontariuszy i/lub programy rządowe. Podróżni mogą również przyczynić się do utrzymania szlaków, pozostając na ścieżce i sprzątając po sobie.

Szlaki istnieją, aby zapewnić bezpieczną i malowniczą trasę pieszą. Są narażone na działanie sił natury i dużego ruchu pieszego, więc z czasem mogą się zużyć i erodować. Poniżej omówimy niektóre powody, dla których szlaki muszą być utrzymywane, kto jest odpowiedzialny za to zadanie i kilka sposobów, w jakie możesz pomóc podczas następnej wędrówki!

Dlaczego konserwacja szlaku jest ważna?

Konserwacja szlaków pomaga zapobiegać erozji i zabezpiecza ścieżki dla przyszłych użytkowników. Gdyby te ścieżki pozostawiono siłom natury, szybko stałyby się zarośnięte, niestabilne i niebezpieczne. Istnieje kilka naturalnych i spowodowanych przez człowieka problemów, które mogą zrujnować szlaki. Niektóre z nich to:

  • Poszerzanie szlaków
  • Kałuże i mokre plamy
  • Ryzyko potknięcia
  • Uszkodzone znaczniki szlaku
  • Śmieci
  • Blokady szlaku
  • Erozja spowodowana osuwiskami, wichurami lub ruchem pieszym
  • Zarośnięte chwasty, drzewa i trawy

Jeśli którykolwiek z tych problemów wymknie się spod kontroli, szlaki mogą stać się niebezpieczne i trudne w użyciu. Ważne jest, aby je utrzymywać, aby każdy mógł nadal bezpiecznie się nimi cieszyć.

Kto utrzymuje szlaki?

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje kilka osób i organizacji, które mogą być odpowiedzialne za tworzenie i utrzymanie szlaków. Każdy szlak jest inny, a o tym, kto się nim opiekuje, generalnie decyduje fizyczna lokalizacja.

Na przykład pracownicy rządowi zazwyczaj zajmują się szlakami, które znajdują się w parkach stanowych i narodowych. Poniżej omówimy każdy z głównych typów opiekunów.

Strażnicy parku i pracownicy

Wiele dużych parków, lasów i rezerwatów przyrody ma rotację pracowników na liście płac. Niektóre z nich mogą być sezonowe, podczas gdy inne działają przez cały rok.

Strażnicy parków mogą być zatrudnieni w różnych parkach, czy to na poziomie krajowym, stanowym czy powiatowym. Strażnicy są odpowiedzialni za zapewnienie dostępności, bezpieczeństwa i zdrowia parków. Mają różne obowiązki, w tym utrzymanie obiektów parkowych, edukację turystów i egzekwowanie zasad parków.

Mają szeroki zakres obowiązków, który czasami obejmuje utrzymanie szlaków. Jest to jednak duże zadanie dla ich ograniczonej siły roboczej, więc w razie potrzeby inni pracownicy parku pomagają.

Organizacje wolontariuszy

Wiele parków, wędrówek i szlaków jest zbyt dużych, aby mógł się nimi zająć ograniczony personel. Tutaj przydają się grupy wolontariuszy! Te nastawione na ochronę osoby są niezbędne do zachowania szlaku.

Przez lata zorganizowało się wiele grup, które obejmują różne miejsca i szlaki. Nawet małe lokalne szlaki turystyczne i piesze są czasami utrzymywane przez grupy wolontariuszy. Ich obowiązki różnią się w zależności od pory roku i projektu szlaku, ale mogą pomóc zbierać śmieci, instalować/wymieniać znaczniki szlaku, usuwać blokady na ścieżce i wyraźnie określać granice szlaku.

Nie potrzeba wielu kwalifikacji poza podstawowym poziomem sprawności fizycznej, entuzjazmem do konserwacji i wystarczającą ilością wolnego czasu na spacery po ścieżkach. Włodarzem świata przyrody może być każdy!

Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do grupy wolontariuszy, powinieneś zapoznać się z różnymi organizacjami w Ten artykuł. Wiele z nich jest zależnych od lokalizacji, więc musisz dołączyć do grupy, która znajduje się w realistycznej odległości podróży. Niektóre organizacje, takie jak American Hiking Society lub National Park Service, działają w całym kraju i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Rządy lokalne, stanowe i federalne

Agencje rządowe i biura również rozmieszczają personel, fundusze i pomoc w zakresie szlaków turystycznych i wędrówek z plecakiem. Strażnicy parków mogą być również zatrudniani przez rząd, więc mogą również należeć do tej kategorii.

Parki narodowe i parki stanowe są w większości objęte przez agencje rządowe i pracowników. Więc jeśli lubisz wędrówkę po Yellowstone lub Yosemite, prawdopodobnie rząd federalny może podziękować za te piękne szlaki!

Firmy prywatne

Niektóre firmy i lokalni pracodawcy mogą mieć żywotny interes w utrzymaniu pobliskich ścieżek przyrodniczych. Jeśli są marką zorientowaną na środowisko, mogą chcieć zachować pobliskie szlaki i zapewnić wsparcie w ich utrzymaniu.

Chociaż większość kadry kierowniczej i pracowników nie jest bezpośrednio zaangażowana w czyszczenie śladów, mogą zapewnić wsparcie, reklamę i finansowanie tych projektów. Program Zaadoptuj Szlak jest używany przez wiele przedsiębiorstw publicznych i prywatnych.

Jak możesz pomóc w utrzymaniu szlaków

Wiele różnych osób jest odpowiedzialnych za tworzenie, naprawę i utrzymanie ścieżek przyrodniczych. Chociaż pomoc może pochodzić z wielu źródeł, istnieją tysiące szlaków obejmujących ten kraj. Każdej organizacji ciężko jest za nimi nadążyć, niezależnie od ilości pieniędzy, czasu i wolontariuszy, których mają.

Na szczęście każdy, kto podróżuje tymi ścieżkami, może przyczynić się do ich utrzymania.

Spakuj, spakuj

Jedną z głównych zasad wędrówek jest „Nie zostawiaj śladów”. Oznacza to, że ponosisz odpowiedzialność za wszelkie śmieci lub przedmioty, które przyniesiesz ze sobą. Jeśli przyniesiesz go na szlak, twoim obowiązkiem jest przywieźć go z powrotem. Nie śmieć ani nie zostawiaj żadnych przedmiotów.

Pozostań na szlaku (bez skrótów!)

Czasami kuszące jest pominięcie niekończących się zakrętów i po prostu cięcie prosto pod górę. Może to być niebezpieczne dla Ciebie i dla struktury szlaku. Pozostań na ścieżce tak długo, jak to możliwe i nie próbuj tworzyć nowych ścieżek. Możesz spowodować erozję, a nawet osuwiska!

Usuń blokady (jeśli to możliwe)

Jeśli natkniesz się na duży blok na ścieżce, postaraj się usunąć go z drogi. Powalone gałęzie, zagubiony sprzęt kempingowy i inne szczątki mogą utrudnić przejście innym wędrowcom. Ostrożnie odsuń go na bok szlaku, ale nie zrzucaj go po pochyłości.

Jeśli zator jest zbyt duży, aby sobie z nim poradzić, np. ścięte drzewo lub duży głaz, zgłoś to władzom i nie próbuj samemu się go pozbyć.

Zgłoś duże problemy

Jeśli natkniesz się na poważną blokadę, zobaczysz niebezpieczną przyrodę w pobliżu ścieżki lub zauważysz niebezpieczne zachowanie innych wędrowców, może być konieczne zgłoszenie tego kierownikowi szlaku. Niektóre problemy są zbyt duże, aby samemu sobie poradzić, a takie organizacje istnieją nie bez powodu! Wezwij ich pomoc, jeśli jej potrzebujesz.

Konserwacja szlaków jest ważna, ale każdy może coś zmienić. Jeśli każdy wniesie swój mały wkład w pomoc, znacznie łatwo będzie uczynić szlaki bezpieczniejszymi i piękniejszymi.

Końcowe przemyślenia

Konserwacja szlaków jest ważna i wiele osób ją realizuje. Mimo że to wielka praca, każdy może coś zmienić. Jeśli każdy wniesie swój mały wkład w pomoc, znacznie łatwo będzie uczynić szlaki bezpieczniejszymi i piękniejszymi.

powiązana zawartość

Aby ulepszyć swoje doświadczenie z plecakiem, sprawdź nasz zalecany sprzęt do plecaków. To jest sprzęt, którego używam, gdy chcę spędzić noc na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że te przedmioty niekoniecznie są produktami z najwyższej półki. Moim celem na tej stronie jest polecanie sprzętu, który jest naprawdę dobrze wyceniony, a jednocześnie zachowuje wysoki standard jakości. To jest rzecz, której używam.

Ekspozycja jest największym zagrożeniem dla wszystkich podróży z plecakiem. Wiatr, deszcz i śnieg mogą szybko wyssać ciepło Twojego ciała, powodując dreszcze przez całą podróż. Utrata ciepła ciała podczas podróży z plecakiem jest nieszczęśliwa, nie wspominając już o niebezpieczeństwie. Jak więc ogrzać się na szlaku?

Jeśli nudzisz się podczas wędrówek i wycieczek z plecakiem, możesz dodać trochę rozrywki, słuchając muzyki/podcastów, grając w gry na szlaku, ustalając osobiste wyzwania i zbierając przedmioty na szlaku. Samotne podróżowanie może być nudne, więc znajdź znajomego lub grupę, która pojedzie z tobą.