Konserwacja łodzi rybackich: wszystko, co musisz wiedzieć

Przy odpowiedniej pielęgnacji łódź rybacka może przetrwać średnio od 10 do 25 lat, a czasem dłużej. Ta pielęgnacja, nawiasem mówiąc, wymaga regularnej konserwacji. Jak utrzymać łódź rybacką w doskonałym stanie?

Oto kilka obszarów konserwacji łodzi rybackich, na których należy się skoncentrować:

 • Silnik
 • Systemy elektryczne
 • Górna strona
 • kadłub
 • Przewody paliwowe
 • Tapicerka
 • Zawiasy
 • Płyny

W zależności od tego, o którym elemencie łodzi rybackiej mówimy, należy codziennie wykonywać czynności konserwacyjne co 100 godzin (mniej więcej co cztery dni). Ten przewodnik omówi wszystkie czynności konserwacyjne, których wymaga Twoja łódź rybacka, abyś mógł rozpocząć dobrą rutynę pielęgnacyjną!

Wykonuj tę konserwację łodzi rybackiej za każdym razem, gdy używasz swojej łodzi

Czy często pływasz na swojej łodzi rybackiej, czy wyciągasz ją tylko kilka razy w miesiącu, aby łowić ryby z rodziną lub przyjaciółmi? Bez względu na to, jak odpowiesz na to pytanie, Twoja łódź rybacka wymaga następujących czynności konserwacyjnych za każdym razem, gdy wyruszasz.

Inspekcja systemu gaśniczego

Nawet jeśli jesteś otoczony wodą na swojej łodzi, woda ta nic nie zrobi, jeśli Twoja łódź rybacka zapali się. Masz nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał z niego korzystać, ale powinieneś zapoznać się z systemem gaśniczym, jeśli Twoja łódź go posiada.

Zanim wyruszysz w morze, obejrzyj gaśnicę raz jeszcze. Czy wszystko nadal działa? Jak długo masz gaśnicę? Chociaż gaśnice same w sobie nie tracą ważności, ich komponenty są dobre tylko przez tak długi czas, od pięciu do 15 lat.

Być może nadszedł czas, aby wymienić system gaśniczy, jeśli jest przynajmniej tak stary!

Uzupełnij zużyty poziom oleju + test ciśnienia oleju

Przejdź przez łódź rybacką i sprawdź poziom oleju wszędzie tam, gdzie łódź używa płynu. Jeśli ropa się kończy, nie czekaj, aż znajdziesz się na środku oceanu lub rzeki, aby się tego dowiedzieć. Uzupełnij poziomy teraz.

Przy okazji możesz równie dobrze przetestować ciśnienie oleju w swojej łodzi rybackiej. Jeśli masz czujnik ciśnienia oleju, nie musisz tego robić ręcznie. Jeśli Twoja łódź nie ma tego czujnika, będziesz musiał użyć miernika ciśnienia oleju, aby uzyskać dobry odczyt.

Inspekcja instalacji elektrycznej

Jeśli twoja łódź rybacka ma na pokładzie gaśnicę, można śmiało założyć, że łódź ma również elementy elektryczne. Sprawdź, czy wszystko elektryczne działa, zanim łódź opuści linię brzegową.

Pamiętaj, że inspekcja układu elektrycznego łodzi nie oznacza sprawdzania przewodów ani testowania wyłączników, chociaż nie jest złym pomysłem robienie tego przynajmniej raz w sezonie lub nieco częściej, jeśli w przeszłości miałeś problemy z elektrycznością.

Kontrola śruby płyty

Twoja łódź rybacka może mieć śrubę talerzową lub podnośnik. Jeśli nie, być może używasz śrub mocujących do pawęży. Jeśli tak, to najlepiej sprawdzaj te połączenia śrubowe za każdym razem, gdy korzystasz z łodzi rybackiej.

Miej pod ręką śrubokręt, dzięki któremu możesz dokręcić wszelkie poruszające się śruby.

Ładowanie baterii

Twoja łódź rybacka czerpie energię z akumulatora. Gdy bateria się wyczerpie, gaśnie dla ciebie, dopóki nie wrócisz na brzeg i naładujesz się.

Nie chcesz dać się zaskoczyć, dlatego zawsze powinieneś sprawdzić poziom naładowania akumulatora przed dniem zabawy na łodzi. Nie polecamy wyruszania na jednodniową wycieczkę z częściowo rozładowaną baterią. Najpierw naładuj go całkowicie.

Kontrola uszkodzeń łodzi

Częścią utrzymania łodzi rybackiej w dobrym stanie jest sprawdzenie jej wewnątrz i na zewnątrz pod kątem oznak uszkodzeń, najlepiej przed wejściem do wody. Przecież w tym momencie nie widać dobrze kadłuba.

Czego szukasz? Oto lista kontrolna, od której możesz zacząć:

 • Uszkodzenie Skeg
 • Uszkodzenie śmigła
 • Blokady wlotu powietrza w osłonie
 • Uszkodzenia kadłuba
 • Automatyczny przełącznik pompy zęzowej
 • Sprzęt ochronny, taki jak kamizelki ratunkowe lub tratwy

Jeśli zauważysz jakiekolwiek wgniecenia, zadrapania lub inne oznaki uszkodzenia powyższych obszarów łodzi rybackiej, możesz odłożyć plany wędkarskie na półkę do czasu naprawy lub wymiany części łodzi.

Kontrola temperatury roboczej silnika

Jest to jedna z najważniejszych części rutynowej konserwacji łodzi rybackiej, ponieważ bez silnika łódź jest tylko nieruchomą jednostką stojącą na wodzie. Jeśli nie masz wiosła lub wiosła, nie wrócisz w najbliższym czasie na brzeg.

Średnia temperatura pracy silnika łodzi rybackiej wynosi od 140 do 160 stopni Fahrenheita. Jeśli temperatura pracy silnika jest o 10 stopni wyższa od tych temperatur, to nadal mieści się w dobrym zakresie.

Jeśli silnik pracuje o 20 lub więcej stopni powyżej wartości t-stat, istnieje ryzyko przegrzania silnika. Przegrzany silnik może ulec awarii, więc dobrym pomysłem może być wizyta u mechanika już dziś, zamiast łowić ryby.

Test ruchu kierownicy

Czy kierownica porusza się bardziej w lewo, gdy powinna być ustawiona prosto? Czy czujesz, że koło ma za dużo ugięcia, co uniemożliwia ci stabilną nawigację po wodzie? Tylko test ruchu kierownicy powie.

Przetestuj swoje koło za każdym razem, gdy planujesz łowić ryby.

Mycie pokładu i kadłuba

Dla wędkarzy, którzy wolą słoną wodę, jest to podwójne, ale nawet w słodkiej wodzie nie jest złym pomysłem, aby po każdej wyprawie wyrobić sobie nawyk mycia pokładu i kadłuba. Możesz zapobiec rdzewieniu, korozji i innym możliwym do uniknięcia uszkodzeniom zewnętrznym.

Dodatkowo Twoja łódź będzie wyglądać czysto i świeżo!

Wykonuj tę konserwację łodzi rybackiej co 20 do 24 godzin

Oprócz powyższych zadań, mniej więcej każdego dnia podczas aktywnego sezonu żeglarskiego, chcesz zobowiązać się do następujących prac konserwacyjnych.

Dekarbonizacja paliwa

Dekarbonizacja paliwa do łodzi rybackich polega na zmniejszeniu poziomu węgla w silniku. To z kolei zmniejsza ilość dwutlenku węgla, jaką wytwarza Twoja łódź rybacka, gdy jej używasz, co jest lepsze dla naszej planety.

Co więcej, regularne dekarbonizowanie paliwa w silniku może poprawić stan silnika i jego funkcjonowanie, dlatego warto to robić często!

Sprawdzenie skrzyni biegów i napędu

Skrzynia biegów i napęd łodzi rybackiej mogą gromadzić cząstki stałe i wodę podczas użytkowania łodzi. Kiedy smar z innych elementów łodzi spali się, zwykle jest to miejsce, w którym się gromadzą.

Usuń tę pozostałość, zanim zacznie spuszczać skrzynię biegów i w razie potrzeby napełnij napęd świeżym smarem.

Kontrola temperatury roboczej silnika

Tak, wczoraj sprawdziłeś temperaturę pracy silnika, ale dzisiaj jest nowy dzień. Czas zrobić to jeszcze raz.

Czyszczenie wnętrza

Jeśli codziennie będziesz sprawdzać wnętrze swojej łodzi rybackiej i sprzątać, to nie będziesz musiał się później martwić o duży bałagan.

Ta rutynowa konserwacja obejmuje wyrzucanie śmieci, usuwanie plam, usuwanie kurzu i brudu oraz polerowanie powierzchni wewnętrznych. Jeśli masz gości na swojej łodzi rybackiej, będą pod wrażeniem tego, jak dobrze wygląda Twoje wnętrze.

Czyszczenie zęz

Jeszcze nie skończyłeś sprzątania. Utrzymuj zęzę w czystości, aby działała dobrze.

Każdego dnia, gdy korzystasz ze swojej łodzi rybackiej, chcesz również sprawdzać pompę zęzową, aby upewnić się, że działa. Sprawdź dwukrotnie, czy działa również jego automatyczny przełącznik, ponieważ nie chcesz, aby Twoja pompa zęzowa Cię zawodziła.

Pompa zbiera wodę, która naturalnie gromadzi się w zęzie (która znajduje się w pobliżu kadłuba) i wysyła ją z łodzi.

Wykonuj tę konserwację łodzi rybackiej co 50 godzin

Czy minęły dwa dni od ostatniego wykonania powyższych zadań konserwacyjnych? Następnie nadszedł czas, aby powtórzyć wszystko do tego momentu i dodać również następujące zadania do swojej listy rzeczy do zrobienia.

Woskowanie i polerowanie pokładu i kadłuba

Czysta talia to szczęśliwa talia. Twoja łódź rybacka również wygląda o wiele lepiej z czystym kadłubem.

Te części nie wyczyszczą się same. Po spłukaniu i umyciu pokładu i kadłuba, potraktuj je specjalnym woskiem i wypoleruj.

Światło słoneczne będzie odbijać się od łodzi tak jasno, że będziesz musiał nosić okulary przeciwsłoneczne. Zrób kilka zdjęć swojej łodzi rybackiej w tym nieskazitelnym stanie, ponieważ następnym razem nie będzie wyglądać tak dobrze (przepraszam!).

Sprawdzenie przewodu paliwowego

Przewody paliwowe przesyłają paliwo do silnika, więc są integralną częścią Twojej łodzi rybackiej.

Przez szereg pór roku promienie UV ze słońca mogą uszkodzić przewody paliwowe. W tym momencie są podatne na przecieki.

Alkohol, który pompuje przez przewód paliwowy, może również pogorszyć jakość przewodów. Dlatego co 50 godzin dobrze jest wyrobić w sobie nawyk sprawdzania przewodu paliwowego.

Kontrola szczelności przewodu układu kierowniczego

50-godzinny znak to doskonały czas na zwrócenie szczególnej uwagi na układ sterowania łodzi rybackiej. Przewody hydrauliczne mogą tracić płyn z powodu wycieków lub nieszczelności, więc dokładnie je przejrzyj.

Jeśli Twój układ kierowniczy ma nieszczelności, to układ kierowniczy ze wspomaganiem hydraulicznym nie będzie działał zgodnie ze standardami. To może wyjaśniać, dlaczego masz wyżej wymienione problemy ze sterowaniem, więc zabierz łódź do specjalisty.

Smarowanie punktu smarowania układu kierowniczego

Podczas zapoznawania się z układem sterowania łodzi, sprawdź punkty smarowania. Jeśli którykolwiek z nich wydaje się suchy, nałóż smar.

Wykonuj tę konserwację łodzi rybackiej co 100 godzin

Mniej więcej co 100 godzin lub cztery dni masz do wykonania nowy zestaw zadań związanych z konserwacją łodzi rybackich. Obowiązki te powinny być wykonywane oprócz każdego innego zadania, które przedstawiliśmy do tej pory.

Oto co robić.

Nakładanie silikonowego sprayu ochronnego na elementy elektryczne

Podzespoły elektryczne znajdują się na łodzi pod większym naciskiem ze względu na ich bliskość do wody. Aby utrzymać te części w dobrym stanie, raz na cztery dni nakładaj silikonowy spray ochronny. Jeśli nie pływałeś dużo w tym tygodniu, możesz pominąć ten krok do następnego tygodnia.

Sprawdzanie i uzupełnianie płynu wspomagania trymowania

Czy uzupełniałeś ostatnio płyn do wspomagania łodzi rybackiej? Ponieważ ten płyn pozwala wodzie dostać się do łodzi bez jej awarii (przynajmniej do pewnego poziomu), szczególnie ważne jest, aby utrzymywać poziom co cztery dni.

Dokręcanie łączników i śrub

W całej łodzi rybackiej znajduje się seria łączników i śrub, które zapewniają bezpieczeństwo. Twoim obowiązkiem jest upewnienie się, że wszystkie śruby są tak dokręcone, jak powinny, zwłaszcza okucia pokładu, okucia szyn, knagi i śruby płytowe.

Jeśli możesz potrząsnąć połączeniami i poruszają się nawet nieznacznie, to mogą sobie pozwolić na mocniejsze zaciśnięcie. Dokręcanie elementów złącznych i śrub to kwestia bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich współpasażerów, więc nie lekceważ tego!

Poprawki malarskie

Korzystanie z łodzi rybackiej oznacza, że ​​zużycie jest nieuniknione. Jeśli zauważyłeś na swojej łodzi miejsca, w których odpadła farba, nie ma lepszego czasu niż teraz, aby je poprawić.

Pamiętaj, aby przechowywać farbę szczelnie zamkniętą, aby w razie potrzeby można było jej używać ponownie przez cały aktywny sezon żeglarski.

Kontrola zagięcia przewodu układu kierowniczego

Jeśli przewód układu kierowniczego ma załamanie lub kilka, oznacza to, że płyn układu kierowniczego nie może dotrzeć do koła. Nie będziesz już kontrolować, co zwiększa ryzyko zderzenia się z innymi łodziami lub nawet nieruchomymi obiektami, takimi jak doki.

Końcowe przemyślenia

Aby Twoja łódź rybacka była niezawodnie gotowa do użytku przez wiele lat, będziesz musiał ją konserwować kilka razy w tygodniu. Wyrabiając nawyk rutynowej konserwacji, nie zaskoczą Cię problemy z łodzią. Jeśli już, to Twoje poświęcenie może zapobiec poważnym problemom!