Kokanee vs Cutthroat: Jaka jest różnica?

Wszyscy mieliśmy te wyprawy wędkarskie, w których wyszliśmy pełni nadziei i wróciliśmy z pustą, chłodną i splątaną żyłką. Jeśli na linii ognia znajdują się łosoś z Kokanee i pstrąg żołędzi, znajomość kluczowych różnic między nimi może ułatwić lub przerwać wyprawę na ryby!

Łosoś Kokanee to nieoceaniczna wersja łososia Sockeye i tym samym różni się od pstrąga Cutthroat. Łosoś Kokanee żyje na diecie zawierającej plankton, w przeciwieństwie do innych łososi, które są zazwyczaj bardziej drapieżne. Z drugiej strony pstrągi żołędziowe są niezwykle mięsożerne, żywią się różnymi robakami, rybami, ikrą i małymi skorupiakami.

Wiedza o tym, co jedzą, jest oczywiście ważna, ale to nie może być to, prawda?

Identyfikatory koloru/fizyczne

Pstrąg nożny występuje w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach, przy czym najczęstsze są złote, zielone i szare, te zmienne wchodzą w grę w zależności od lokalizacji.

Chociaż większość gatunków i odmian pstrąga nożowego można rozpoznać po czerwonym znaku pod szczęką, znak ten nie jest specyficzny dla pstrąga nożowego, a kilka gatunków pstrąga tęczowego ma również czerwone skrzela. Pstrąg żołędziowy można najpewniej oddzielić od innych pstrągów przez posiadanie którejkolwiek z tych trzech cech.

  1. Górna szczęka rozciągająca się za okiem.
  2. Obecność zębów podstawno-branżowych u podstawy języka.
  3. Klasyczne czerwone „cięcie gardło”, od którego pochodzi nazwa ryby.

Biorąc pod uwagę różne podgatunki, pstrąg nożowy waha się od 6 do 40 cali, a waga waha się od 0,4 uncji do rekordu wynoszącego 41 funtów w idealnych warunkach. Pstrąg tnący, w przeciwieństwie do łososia Kokanee, nie podlega żadnym fizycznym zmianom w okresie lęgowym.

Łosoś Kokanee jest dość śródlądowym odgałęzieniem łososia sockeye, chociaż ze względu na prawie pojedynczą dietę z planktonu, pozostaje znacznie mniejszy, od 9 do 20 cali w wieku dorosłym, a różnice występują w tak szerokim zakresie ze względu na dostępność składników odżywczych.

Najczęściej ważą od 2 do 5 funtów, na pierwszy rzut oka można je pomylić z pstrągiem. Mając ciemnoniebieski lub srebrny grzbiet i srebrne boki, można je odróżnić od pstrąga po mniejszych łuskach, głęboko rozwidlonym ogonie i większych oczach.

W okresie godowym są one szczególnie łatwe do wyłowienia, ponieważ ciało staje się jaskrawoczerwone, głowa zmienia kolor na zielony, a samce mają garbaty grzbiet i haczykowaty pysk, typowe dla przeciętnego łososia.

Siedlisko/Zasięg

Zarówno Kokanee, jak i Pstrąg Pospolity zamieszkują rzeki i dlatego łatwo je pomylić.

Gama pstrągów drapieżnych

Pstrąg żłobkowy, w zależności od gatunku, można znaleźć w wodach słodkich lub w słonych strumieniach i ujściach rzek. Pstrągi przybrzeżne rodzą się w słodkiej wodzie, migrują do słonej wody, gdzie dojrzewają płciowo, a następnie wracają do słodkiej wody, gdzie pozostają na zimę i na tarło.

Nożowniki przybrzeżne są na ogół większe niż ich słodkowodni kuzyni ze względu na większą dostępność pożywienia i składników odżywczych.

Nie zapuszczają się jednak daleko od strumieni słodkowodnych, najczęściej znajdują się w odległości od 5 do 10 mil od strumienia ich narodzin, chociaż znajdowano je do 70 mil od brzegu.

Pstrąg tnący, który pozostaje w słodkiej wodzie (zwany pstrągiem rzecznym lub jeziornym) żyje odpowiednio tylko w rzekach i jeziorach i można go znaleźć najczęściej w czystej, dobrze natlenionej wodzie. Pstrągi żarłocze są w rzeczywistości tak wrażliwe na jakość wody, że są wykorzystywane jako system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem wody.

Jeśli pstrąg drapieżny znika z siedliska, które wcześniej zamieszkiwał, istnieje duże prawdopodobieństwo, że coś jest nie tak z wodą. Ze względu na swoją wrażliwość najłatwiej można je znaleźć z dala od rozwoju człowieka, gdzie nie byłoby zanieczyszczenia i zakłóceń wody.

Wszystkie pstrągi łowne będą rozmnażać się w czystych, płytkich stawach z dużą ilością żwiru lub w zimnych, czystych, głębokich jeziorach, o ile jest tam żwir. Tarło pstrąga łowczego rozpoczyna się, gdy woda osiągnie 43 do 46 stopni Fahrenheita.

Łosoś z Kokanee

Łosoś Kokanee występuje naturalnie najczęściej w północno-zachodnich Stanach Zjednoczonych, oprócz południowo-zachodniej Kanady, chociaż został sztucznie wprowadzony do innych części Stanów Zjednoczonych.

Łosoś Kokanee, w przeciwieństwie do innych łososi, spędza całe życie w słodkiej wodzie, ponieważ nie udało mu się wprowadzić niezbędnych zmian ewolucyjnych, aby przejść do słonej wody. Dorosłe łososie Kokanee zazwyczaj zamieszkują duże jeziora, dopóki nie powrócą do strumienia lub linii brzegowej swojego urodzenia, aby złożyć tarło.

Chociaż łososie Kokanee można znaleźć na wszystkich głębokościach, wolą zimną wodę i będą szukać głębszej wody lub schronienia w gruzach, gdy dni i pory roku zaczną się nagrzewać.

Długotrwałe narażenie na temperatury około 60 stopni Fahrenheita lub powyżej może okazać się śmiertelne dla ryb, co może sprawić, że połów i uwolnienie będzie niebezpieczne dla tej konkretnej odmiany łososia. Biorąc to pod uwagę, żywią się planktonem, który podąża za kolumnami światła, które przenikają do wody, a Kokanee podążają za źródłem pożywienia.

Można je znaleźć w Idaho, Alasce, Oregonie, Waszyngtonie, a także w Kolumbii Brytyjskiej i Jukonie w Kanadzie.

Wędkarstwo/Jak łowić

Łososie Kokanee są agresywne i terytorialne, więc chociaż ich dieta składa się głównie z planktonu, przyjdą to zbadać. Łosoś Kokanee widzi kolor i uderzy w twoją przynętę, jeśli go to rozzłości.

Użyj przynęt na Kokanee

Zamiast wybierać przynętę, która imituje ich zdobycz, przynęty i przynęty Kokanee są tak naprawdę zaprojektowane, aby je rozzłościć. Chcesz rozwścieczyć rybę, że twoja przynęta tam jest, że jej terytorium jest atakowane, i zmusić ją do ataku ze złości.

Według doniesień, przynęty w jasnych kolorach, takich jak pomarańcze, czerwienie lub róże, z dodatkami, które mogą błyskać i odbijać światło, mają największe szanse powodzenia. Uważaj jednak, aby Twój sprzęt nie zagrażał.

Łosoś Kokanee jest rybą drapieżną, co oznacza, że ​​zazwyczaj dzieli wodę z gatunkami ryb, które je żywią, takimi jak pstrąg tęczowy. Jeśli poczują się zagrożeni, opuszczą teren. Doprowadź ich do szaleństwa, ale nie strasz ich.

O ile nie łowisz rano, kiedy woda powierzchniowa jest chłodniejsza, łososie Kokanee zwykle znajdują się w głębszych, chłodniejszych wodach, więc obciążony sprzęt będzie sprytny.

Łosoś Kokanee to ryba szkolna, a sklejanie się sprawia, że ​​łatwo je znaleźć za pomocą sonaru. Korzystanie z sonaru i podążanie za linką z łodzi jest konsekwentnie zgłaszane w celu uzyskania najlepszych wyników.

Łowienie pstrągów na muchę

Wędkarstwo muchowe jest najczęściej akceptowanym i skutecznym sposobem polowania na tę rybę. Niezwykle drapieżne, terytorialne i impulsywne pstrągi drapieżne nie wahają się kąsać muchy, jeśli jest to odpowiedni moment.

Podczas gdy wiele innych gatunków ryb jest zazwyczaj łowionych tylko w określonych porach dnia, pstrąg drapieżny wydaje się nie mieć żadnych zahamowań swoich kuzynów, udowadniając, że jest w pobliżu, by walczyć o każdej porze dnia.

To świetna ryba na cel dla tych z nas, którzy mają pracę, którzy nie mogą regularnie uderzać w górskie jeziora i strumienie przy pierwszych oznakach słońca. Podobnie jak łosoś Kokanee, pstrąg żłobiący jest również agresywny, ale jako mniej wybredna ryba z szerszym zakresem akceptowalnego pokarmu, ponieważ jest to dieta, istnieje większa liczba przynęt, które uzna za atrakcyjne, a denerwowanie go nie jest jedynym sposób, aby zmusić go do wgryzienia się w twoją przynętę.

Ze skłonnością do much na powierzchni wody, największe szanse daje używanie much, które imitują obecny właz. Biorąc to pod uwagę, pstrągi drapieżne mają reputację niewybrednych żerowników, więc nie stresuj się zbytnio znalezieniem idealnej muchy.

Ponieważ są bardziej wrażliwe na jakość wody, spróbuj łowić dalej od zaludnionych obszarów, gdzie można znaleźć czystą wodę. Pstrąg tnący jest rybą zasadzkową, więc gdziekolwiek zdecydujesz się łowić, staraj się zachować osłonę i cicho zarzucaj muchę, aby dać sobie najlepszą szansę. Zawirowania, zacięcia kłód i inna naturalna osłona to świetne miejsce na znalezienie pstrąga drapieżnego, który czeka na zaatakowanie kolejnego celu.