Kiedy wynaleziono skuter śnieżny?

Chcesz wiedzieć, skąd pochodzi Twój skuter śnieżny. Nie, nie tylko producent, ale ogólnie historia sań. Jak społeczeństwo i technologia ewoluowały do ​​takiego punktu, w którym można dziś swobodnie jeździć na skuterze śnieżnym na szlaku? Kiedy powstał skuter śnieżny?

Skuter śnieżny został wynaleziony w 1935 roku, ale pomysły i patenty na pojazdy, które były prekursorami współczesnego skutera śnieżnego, istniały od co najmniej XIX wieku w częściach świata, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada.

Dzisiaj zagłębimy się w fascynującą historię wynalazku skutera śnieżnego. Od prekursorów skutera śnieżnego, wynalazcy pierwszego oficjalnie uznanego skutera śnieżnego, po wczesne wersje pojazdów, o których nie można było uwierzyć, że uważano je za sanki, wiele się nauczysz. Czytaj dalej!

Kiedy wynaleziono skuter śnieżny?

Samochody były na drogach już w latach 80. XIX wieku, ale już za kilkadziesiąt lat pojawią się rozpoznawalne skutery śnieżne.

Jak wspomnieliśmy, pierwszy oficjalny skuter śnieżny został przetestowany w 1935 roku, ale wiele prekursorów skuterów istniało znacznie wcześniej.

Aby rzetelnie opowiedzieć historię skutera śnieżnego, musimy przenieść go z powrotem do Wisconsin w latach 1900, a nawet wcześniej.

Wisconsin jest stanem lodowato zimnym. Według Krajowa Służba Pogodowa, północno-wschodnie i środkowe Wisconsin otrzymują średnio od 40 do 50 cali śniegu rocznie. W regionie Snowbelt tego stanu opady śniegu wzrastają do 100 do 125 cali rocznie.

Dlatego Wisconsinites potrzebują sposobu na poruszanie się w zimową pogodę. Kreatywni mieszkańcy pod koniec XIX wieku zaczęli bawić się wszelkiego rodzaju pojazdami, które mogły jeździć po śniegu. To nie były skutery śnieżne, ale raczej wózki śnieżne i śmigła do sań.

Pierwsze śmigło saneczkowe, stworzone przez Brule’a, mieszkańców Wisconsin, Williama B. Follisa i Williama J. Culmana, zostało zgłoszone do zatwierdzenia patentowego pod koniec 1895 roku. W 1926 roku w Three Lakes w Wisconsin ścigały się samochody śnieżne.

W Bostonie w stanie Massachusetts w 1905 roku powstał American Motor Sleigh. Ten pojazd z kołem zębatym i jednocylindrowym silnikiem miał płozy zamiast kół. Nie trwało to długo, ale mimo wszystko był kolejnym prekursorem skutera śnieżnego.

W 1911 roku w Brandon, Manitoba, Kanada, młody mężczyzna, mający wtedy zaledwie 24 lata, imieniem Harold J. Kalenze, wyprodukował pojazd znany jako Vehicle Propeller. Nie był to skuter śnieżny, jakim był Vehicle Propeller, ale ustanowił jeszcze więcej wstępnych podstaw dla tego, co stanie się skuterem śnieżnym w ciągu zaledwie kilku krótkich dekad.

Cztery lata po tym, jak wynalazek Kalenze wyszedł na jaw, w Waters w stanie Michigan mężczyzna o nazwisku Ray H. Muscott próbował opatentować podobny wynalazek. Nazwał to pociągiem lub saniami samochodowymi i starał się o patent w Kanadzie.

W 1916 roku Muscott otrzymał amerykański patent na pojazd śnieżny, który ma wiele funkcji, które są nadal używane w dzisiejszych skuterach śnieżnych. Należą do nich przednie narty i tylne gąsienice.

Kto wynalazł skuter śnieżny?

Ojcem skutera jest bez wątpienia Joseph-Armand Bombardier, który w 1935 roku zaczął montować i testować nowocześniejsze skutery śnieżne.

Bombardier urodził się 16 kwietniaten1907 w Valcourt, Quebec, Kanada i zmarł 18 lutegoten, 1964. Jest założycielem tytułowego Bombardier Inc., kanadyjskiego producenta kolei i odrzutowców biznesowych. Firma zmieniła później nazwę na Bombardier Rekreacyjne Produkty.

Pasja do mechaniki była czymś, co Bombardier nosił ze sobą przez większość swojego życia. W wieku 19 lat prowadził własny warsztat, oferując usługi naprawy samochodów. Gdy zrobiło się zimno, Bombardier zaczął majstrować przy pomysłach, które miały stać się skuterem śnieżnym.

Tym, co naprawdę zainspirowało Bombardiera do dalszego rozwoju skutera śnieżnego, była śmierć jego syna. W Quebecu drugorzędne drogi nigdy nie były czyszczone po burzy śnieżnej, pozostawiając mieszkańców, aby robili to sami. Syn Bombardiera miał zapalenie otrzewnej i nie mógł uzyskać pomocy medycznej na czas z powodu zamieci, więc Bombardier starał się znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Oczywiście miał jakąś pomoc.

Igor Sikorsky, pionier śmigłowców z Rosji, stworzył pojazd o nazwie Aerosani w latach 1909-1910. Do obsługi używał nart i śmigła, a Aerosani pojawił się nawet podczas II wojny światowej. Nie był to tak naprawdę skuter śnieżny, ale spopularyzował pojazdy na torach.

Mniej więcej w tym samym okresie Adolphe Kegresse z Francji wyprodukował gąsienicę Kegresse, ciągłą gąsienicę z pasem. Stało się to w latach 1906-1916. Bombardier stworzył własną wersję gąsienicy, która lepiej radziła sobie zarówno z wilgotnym, jak i suchym śniegiem.

Jego tor zawierał bawełniano-gumową gąsienicę, która pokrywała tylne koła skutera śnieżnego, a także gumowe koła zębate. Bombardierowi nie były obce tory metalowe, więc przejście na gumowe niekoniecznie było wyzwaniem.

Nazwał swój skuter śnieżny B-7, który wszedł do produkcji w 1937 roku. Sanie te mogły pomieścić siedmiu pasażerów, więc nie były wcale małe, a tor sań był uważany za rewolucyjny na ten dzień. Po B-7 w 1942 roku pojawił się B-12, który miał miejsce dla 12 osób!

Jakie były wczesne skutery śnieżne?

Joseph-Armand Bombardier może być wynalazcą pierwszego oficjalnie uznanego skutera śnieżnego, ale dopiero po założeniu firmy Polaris w 1954 r. zaczęły pojawiać się bardziej nowoczesne modele sań. Oto, jak wyglądały wszystkie prekursory skuterów śnieżnych do tego momentu.

Motor-boby

Motor-bob powstał w 1914 roku, kiedy to Aberdeen, mieszkańcy Południowej Dakoty i współpracownicy Art Olsen i OM Erickson wyprodukowali pojazd. Motor-bob składał się z indyjskiego motocykla z rufą, ślizgaczami, siedzeniami i osłoną maski. Marka Indian Motorcycle została założona w 1901 roku i przestała istnieć w 1953 roku.

Motor-bob jest godny uwagi nie dlatego, że miał gąsienice, jak nie miał, ale ze względu na podobieństwo do bardziej nowoczesnych sań.

Skutery śnieżne Ford Model T

Ford Model T to jeden z najbardziej znanych samochodów zabytkowych, produkowany w latach 1908-1927. Jego cena była tańsza niż inne pojazdy w tamtym czasie, więc posiadało go więcej osób. Obejmuje to Wisconsinites, który wziął Model T, przyczepił narty z przodu i z tyłu bieżnika ciągnika z tyłu i zaczął używać powstałego pojazdu jako jakiejś formy skutera śnieżnego.

Zdjęcia stworzenia istnieją w Internecie; tutaj jest jeden dla Ciebie. W dzisiejszych czasach ten skuter śnieżny Ford Model T wygląda dość śmiesznie, ale w tamtym czasie ci, którzy zmodyfikowali samochód, musieli czuć się bardzo pomysłowi!

Wczesne skutery śnieżne Bombardier

Bombardier jest znany z tego, że jest ojcem skutera śnieżnego, ale to nie znaczy, że jego pierwsze wersje skuterów były koniecznie rozpoznawalne jako sanki, które znamy i kochamy dzisiaj. Sprawdzić to zdjęcie aby zobaczyć, co mamy na myśli.

To był wczesny skuter śnieżny Bombardier. Wygląda bardziej jak łódź podwodna niż sanki, ale jak na swoje czasy była wydajna, nawet jeśli nie byłaby dzisiaj.

Wczesne skutery śnieżne Polaris

Potem pojawił się Polaris, marka założona w 1954 roku przez Roseau, Davida Johnsona z Minnesoty oraz Allena i Edgara Hetteenów. Znasz i kochasz dzisiaj skutery śnieżne Polaris, ale pierwsze modele były ciężkie, około 1000 funtów. Mogli też jechać 30 mil na godzinę najszybciej! To w niczym nie przypomina sań dostępnych w dzisiejszych czasach.

Jak dotarliśmy do dzisiejszych nowoczesnych skuterów śnieżnych?

Jak więc przeszliśmy od przełomowego, ale przestarzałego skutera śnieżnego Josepha-Armanda Bombardiera na sanie 20ten i 21st wieki? To głównie dzieło Polarisa, przynajmniej na początek.

Zanim nazwali się Polaris, trzej założyciele nazwali swoją firmę Hetteen Hoist & Derrick Co. Gdy założyciele zasmakowali sukcesu swoich wczesnych modeli skuterów śnieżnych, zmienili nazwę. W 1957 Polaris sprzedał swój pierwszy skuter śnieżny do użytku komercyjnego. Był znany jako Polaris Sno Traveler.

Następnie w 1960 roku pojawiły się sanki Bombardiera z otwartym kokpitem, które były sprzedawane pod marką Ski-Doo. Od lat 70. skutery śnieżne stały się pojazdem „to” i pojawiło się wiele nowych marek, które produkowały sanie. W pewnym momencie tej dekady miałeś do wyboru ponad 100 różnych producentów skuterów śnieżnych.

Wiele z nich nie przetrwało, ale dwa miliony skuterów śnieżnych zostały kupione przez żarłoczną publiczność tylko w latach 1970-1973. To nie jest zbyt nędzne! Innowacje w skuterach śnieżnych były kontynuowane w kolejnych dziesięcioleciach, doprowadzając nas do dzisiejszych, eleganckich, nowoczesnych sań.

Końcowe przemyślenia

Historia skutera śnieżnego sięga końca XIX wieku. Na początku XX wieku pojawiły się patenty na nieco podobne pojazdy, ale dopiero w 1935 r. Joseph-Armand Bombardier stworzył pierwszą wersję skutera śnieżnego.

Teraz, gdy wiesz więcej o historii skutera śnieżnego, możesz docenić swoje sanki i marzyć o tym, co przyniesie przyszłość!