Kiedy bieganie staje się przyjemne?

Kilka tygodni temu postanowiłeś rozpocząć bieganie z polecenia znajomego. Spalasz dużo kalorii i czujesz się zdrowy, ale bieganie również powoduje zmęczenie i ból. Ciągle czekasz, aż dotrzesz do punktu, w którym lubisz biegać, ale martwisz się, że to się nigdy nie stanie. Kiedy bieganie stanie się przyjemnością?

Bieganie staje się przyjemniejsze, gdy możesz biegać przez co najmniej 30 kolejnych minut, co może zająć do ośmiu tygodni. Gdy osiągniesz ten kamień milowy, zmęczenie i bóle ciała po bieganiu powinny się zmniejszyć, co sprawi, że będziesz chciał biegać częściej.

W dzisiejszym artykule omówimy powody, dla których bieganie nie jest dla Ciebie przyjemnością, a także jak sprawić, by było przyjemniejsze. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz biegać, czy robisz to już od dłuższego czasu i czujesz, że utknąłeś w rutynie, czytaj dalej!

Dlaczego bieganie nie sprawia Ci przyjemności

Zanim ustalisz, co sprawi, że bieganie będzie dla Ciebie satysfakcjonujące, musisz zrozumieć, co Ci się w nim nie podoba. Oto kilka problemów, z którymi możesz się obecnie zmagać.

Nie możesz nadążyć za swoją grupą biegową

Zdecydowałeś się dołączyć do grupy biegowej, aby zachować odpowiedzialność. Myślałeś, że wszyscy w twojej grupie mają mniej więcej taki sam poziom umiejętności jak ty, ale za każdym razem, gdy z nimi biegasz, zostawiają cię w tyle. Nie chcą, po prostu biegają dużo szybciej niż ty.

Czasami koledzy z biegania zwalniają tempo i dają ci szansę na nadrobienie zaległości, ale to tylko sprawia, że ​​czujesz się gorzej.

Bieganie sprawia, że ​​czujesz się wyczerpany

Wydaje się, że nie ma znaczenia, o której porze dnia idziesz biegać, ponieważ próbowałeś już wszystkiego. Za każdym razem, gdy kończysz bieg, tracisz energię na resztę dnia. Kilka godzin po biegu ledwo utrzymujesz otwarte oczy. O zmroku padasz na kanapie, zanim zdążysz sięgnąć do łóżka.

Wiesz, że ćwiczenia mają ułatwić zasypianie, ale wydaje się, że to coś zupełnie innego. W dni, kiedy idziesz pobiegać, czasami czujesz się, jakbyś lunatykował swoje życie.

Zawsze jesteś obolały

Potem jest ból, którego odczuwasz w znacznych ilościach. Rozciągałeś się i rozkręcałeś przed biegiem, odkąd zacząłeś, ale nadal czujesz się obolały. Czasami zdarza się to w połowie biegu, w takim przypadku trzeba się zatrzymać i zrobić sobie przerwę. Przez większość czasu twoje ciało jest sztywne i obolałe po biegu, zwłaszcza następnego ranka.

Zwykle musisz wziąć kilka dni wolnego, aby odzyskać siły i odzyskać siły, co sprawia, że ​​czujesz się jeszcze dalej w tyle niż wszyscy inni. Jak to się dzieje, że nie bolą się w takim samym stopniu jak ty?

Robisz to od jakiegoś czasu, ale nie poprawiasz się

Nie rezygnujesz, więc poświęciłeś trochę czasu na bieganie. Może minęło kilka tygodni lub dłużej, ale czujesz, że po prostu nie czujesz się lepiej. Istnieje wyżej wspomniany problem, w którym wszyscy cię wyprzedzają. Dodatkowo, kiedy mierzysz czas, twoje prędkości są stałe, ale nie szybsze niż kilka tygodni temu. Czujesz, że robisz coś złego, ale nie jesteś do końca pewien co.

Nie wygrywasz żadnych wyścigów

Być może zdecydowałeś się zapisać na wyścig, myśląc, że presja maratonu poprawi Twoją prędkość biegu. W przygotowania do wyścigu wkładasz dużo czasu i treningów, ale nie zbliżasz się do zdobycia pierwszego miejsca, ani nawet drugiego czy trzeciego. Jesteś gdzieś w środku stawki lub jeszcze dalej.

Rutyna robi się nieświeża

Masz określone dni tygodnia, w których biegasz, i zawsze jest ścieżka, z której zawsze korzystasz. Twoje życie zaczyna przypominać film dzień świstaka w tym, że każdego dnia żyjesz tą samą rutyną. Nienawidzisz tego mówić, ale nudzi Cię bieganie.

Kiedy bieganie stanie się przyjemne?

Wszystko to nasuwa pytanie, kiedy bieganie staje się przyjemniejsze? Chcesz to polubić i trzymać się tego, ale trudno ci zachować przekonanie.

Bieganie będzie świetną zabawą, jeśli to zrobisz. W następnej sekcji przedstawimy wiele sugestii, jak zwiększyć przyjemność z biegania, więc koniecznie sprawdź to.

Jeśli czujesz, że masz deficyt umiejętności, bieganie dla ciebie będzie bardziej satysfakcjonujące, gdy się poprawisz.

Błędem, który popełnia wielu nowych biegaczy, jest myślenie, że bieganie jest łatwe i że każdy może to zrobić. W końcu po prostu chodzi szybciej. Więc kiedy nie są od razu doskonałe w bieganiu, odstraszają ich, a nawet rezygnują.

Bieganie nie jest jak chodzenie. Gdyby tak było, zrobiliby to wszyscy. Wymaga więcej energii, wytrzymałości, szybkości i wytrzymałości, których brakuje, gdy zaczynasz biegać. Im dłużej się przy tym trzymasz, tym lepszym się staniesz.

Twoim pierwszym celem jest bieganie bez przerwy przez 30 minut. Kiedy będziesz mógł to robić wygodnie, przekonasz się, że bieganie powinno być przyjemniejsze. Nie będziesz obolały ani zdyszany. Powinieneś być w stanie nadążyć za swoją grupą biegową. Nadal będziesz zmęczony po biegach, ale nie tak wyczerpany, że nie możesz nie zasnąć.

OK, ale ile czasu zajmie Ci bieganie przez 30 kolejnych minut? To zależy od Twojej sprawności fizycznej. Dla niektórych nowych biegaczy mogą biegać przez 30 minut bez problemu już po dwóch tygodniach. Wielu nowych biegaczy zgłasza, że ​​trwa to ponad osiem tygodni.

Tak, to dwa miesiące.

Daj sobie przynajmniej tyle czasu. Jeśli jesteś stosunkowo młodą, zdrową osobą, powinieneś być w stanie osiągnąć ten kamień milowy w ciągu ośmiu tygodni.

Wskazówki, jak sprawić, by Twoje biegi były przyjemniejsze

Jak powiedzieliśmy w poprzedniej sekcji, bieganie jest tak zabawne, jak to tylko możliwe. Jeśli stwierdzisz, że bieganie nie budzi w tobie tyle radości, ile byś sobie tego życzył, oto kilka wskazówek, które pomogą ci na nowo rozpalić miłość do biegania.

Biegnij gdzieś nowy

Wszyscy biegacze mają swoje sprawdzone i prawdziwe trasy, ale problem z chodzeniem cały czas w to samo miejsce jest taki, że robi się nudno. Co gorsza, nie napinasz mięśni w nowy sposób. Znasz każdy zakręt, zakręt i zakręt trasy, więc nie musisz się wysilać.

Kiedy biegniesz w nowe miejsce, będziesz o wiele bardziej czujny, gdy poznasz swoje otoczenie. Użyjesz swoich mięśni w sposób, w jaki nie jesteś na ścieżce, po której mógłbyś biec z zamkniętymi oczami.

Jako słowo ostrzeżenia, zawsze upewnij się, że wybierasz bezpieczną trasę biegania, niezależnie od tego, czy jest to ta, po której biegałeś setki razy, czy zupełnie nowe miejsce. Nie noś wkładek dousznych ani słuchawek, ponieważ mogą uniemożliwić słyszenie kogoś lub czegoś (na przykład samochodu lub dzikiego zwierzęcia) za tobą.

Bądź czujny i nie biegaj sam. W końcu szukasz przyjemnego doświadczenia, a nie przerażającego, niebezpiecznego!

Nie spiesz się

Biegacze wywierają na siebie dużą presję, zwłaszcza ci ultrakonkurencyjni. Każdy chce się doskonalić i bić nie tylko własne rekordy, ale także rekordy biegaczy. Dzięki aplikacjom, które udostępniają dane biegowe bezpośrednio w mediach społecznościowych, konkurencja wśród biegaczy została jeszcze bardziej wzmocniona.

Jednak presja nie jest zabawna, więc teraz jej nie potrzebujesz. Następnym razem, gdy pójdziesz pobiegać, nie otwieraj aplikacji, której zawsze używasz do samodzielnego pomiaru czasu. Nie chodzi o śledzenie kroków, prędkości, a nawet liczby spalonych kalorii. Chodzi tylko o bieganie.

Na początku poczujesz się, jakbyś marnował bieg, nie śledząc tych danych. Wtedy gdzieś pomiędzy pierwszą a trzecią milą zdasz sobie sprawę, jak uwalniające jest to, że nie wywierasz na siebie takiej presji.

Idź w tempie, które jest dla Ciebie naturalne

Nie musisz próbować biegać jak Usain Bolt, zwłaszcza jako biegający nowicjusz. Nie musisz nawet być najszybszą osobą w swojej grupie biegowej. Daj sobie pozwolenie na bieganie w tempie, które jest dla Ciebie wykonalne w tej chwili.

Tak, na początku Twoje tempo może być wolne, ale o to chodzi. Jeśli będziesz dalej biegać, Twoje tempo w naturalny sposób zacznie rosnąć wraz z biegiem. Zaczniesz mijać inne osoby z twojej grupy biegowej, które kiedyś mogły biegać wokół ciebie, i będzie to fantastyczne uczucie, kiedy to zrobisz.

Pobierz grę do biegania

Jeśli masz problemy z bieganiem, zawsze możesz polegać na grze, która to zrobi. Uruchamianie aplikacji takich jak Zombies, Go! zanurzy Cię w świecie pełnym zombie. Musisz uciekać przed wygłodniałymi stworzeniami, aby samemu nie stać się zombie.

Gra taka jak Zombies, Go! może przekształcić każdą trasę biegową, nawet tę, po której biegałeś tysiące razy, dlatego gorąco polecamy. Będziesz się tak dobrze bawić, że zapomnisz, że nawet ćwiczysz!

Znajdź osoby, z którymi lubisz biegać

Chociaż zawsze zalecamy bieganie z co najmniej jedną inną osobą, możesz ponownie ocenić swoich kumpli biegających. Jeśli są to ludzie, którzy mają o wiele więcej doświadczenia lub umiejętności niż ty, to może nie chcesz z nimi biegać, dopóki się nie poprawisz. Po prostu będziesz się czuł źle za każdym razem, gdy dołączysz do nich na bieg, co może sprawić, że będziesz chciał całkowicie przestać biegać.

Rozpocznij swoją biegową przygodę z kimś na tym samym poziomie co Ty. Razem możecie dowiedzieć się więcej o bieganiu, poprawiać się w mniej więcej tym samym tempie i wspierać się nawzajem po drodze. Ponadto bieganie z kumplem zapewnia odpowiedzialność, więc nie możesz pominąć zbyt wielu biegów.

Końcowe przemyślenia

Dla wielu osób bieganie staje się przyjemniejsze, gdy stają się w tym coraz lepsi. Gdy będziesz w stanie biec przez 30 minut z rzędu, będziesz na tyle wprawny, że powinieneś lubić biegać o wiele więcej.

Pamiętaj, aby zrobić, co możesz, aby było zabawnie, na przykład pobrać grę biegową na telefon lub biegać bez śledzenia prędkości.

Przede wszystkim bądź cierpliwy dla siebie. Nie staniesz się dobrym biegaczem z dnia na dzień, ale jeśli chcesz pozostać na kursie, w końcu to się stanie!