Jakiego śniegu potrzebujesz, aby ulepić bałwana?

Zeszłej nocy spadł śnieg na tyle, że zamknięto szkoły, a twoje dzieci mają wolne. Właśnie dostałeś zawiadomienie z pracy, że nie masz w nim również. Aby w pełni cieszyć się tym zaimprowizowanym śnieżnym dniem, dzieci poprosiły o ulepienie z tobą bałwana. Myślisz, że byłby to również dobry sposób na upamiętnienie dnia wolnego. Jakiego śniegu potrzebujesz, aby ulepić bałwana?

Aby zrobić bałwana, który jest solidny pod względem konstrukcyjnym, potrzebujesz mokrego śniegu z odrobiną puchu, ale upewnij się, że śnieg nie jest zbyt mokry, najlepiej między 3 a 8 procent wilgoci. Mokry śnieg ma więcej wolnej wody, która działa jak klej, który utrzymuje podstawę, brzuch i głowę bałwana wysoko.

Jaka jest różnica między mokrym a puszystym śniegiem? Kiedy masz odpowiedni rodzaj śniegu, jaki rozmiar powinna mieć głowa bałwana w porównaniu z jego podstawą? Na wszystkie te i inne pytania odpowiemy w tym artykule, więc czytaj dalej!

Oto najlepszy rodzaj śniegu do zrobienia bałwana

Chociaż puszysty śnieg jest twoim najlepszym przyjacielem podczas odśnieżania, jeśli chcesz ulepić bałwana, to jest to najgorszy rodzaj śniegu, z jakim możesz pracować. Temperatura powierzchni śniegu jest bardzo niska, więc topnienie nie stanowi problemu. Może to brzmieć pozytywnie, ale ponieważ śnieg topi się wolniej, w puchu brakuje wody. Kiedy próbujesz przetoczyć puszysty śnieg w śnieżkę, rozpada się ona w twoich rękach.

Woda, a dokładniej zawartość wilgoci, jest naprawdę kluczowym elementem budowy bałwana. Dlatego mokry śnieg najlepiej przyniesie korzyści Twoim wysiłkom lepienia bałwanów. Jednak nie ma gwarancji, że nawet cały mokry śnieg zadziała. Dlaczego?

Mokry śnieg ma różny stopień wilgotności, czyli ilość wolnej wody w śniegu w porównaniu z liczbą kryształków lodu. Puszysty śnieg jest uważany za suchy, ponieważ ma niewiele wody, a przez to niewiele wilgoci. Wilgotny śnieg ma 3 procent wody lub mniej, mokry śnieg ma do 8 procent wody, a bardzo mokry śnieg ma do 15 procent wody. Jeśli masz więcej wody, to nie śnieg, ale błoto pośniegowe.

Wilgotny i mokry śnieg to najlepsze opcje budowania bałwana. Wolna woda w tym śniegu jest jak klej, spajający śnieg. Jeśli twój śnieg jest uważany za bardzo mokry, to jak próba wykonania projektu rzemieślniczego ze zbyt dużą ilością kleju. Klej nigdy nie wysycha i kończy się bałaganem.

Niezależnie od tego, czy śnieg na ziemi jest luźny i puszysty, czy mokry i zbity, wszystko zależy od rodzaju spadających płatków śniegu. Oto przegląd.

 • Kryształy w oprawce: Często towarzyszą im opady przypominające graupel, które spadają, gdy krople wody szybko ochładzają się, przyczepiają do płatków śniegu, a zamarznięte kryształki śniegu mają 6 boków i zazwyczaj płaskie podstawy.
 • Promieniujące dendryty: Dendryt to płatek śniegu z gałęziami, że tak powiem, które wyglądają jak drzewa. W przypadku promieniujących dendrytów polikryształ rozwija się z dendrytu, tworząc długie odgałęzienia. Promieniujące dendryty są również określane jako dendryty przestrzenne.
 • Rozety pocisków: Ziarna lodu lub krystaliczne ciała stałe mogą zarodkować, co oznacza po prostu, że mają jądro. Kryształki śniegu wyrosną z tego jądra, zazwyczaj w różnych rozmiarach, rozwijając się w rozety pocisków.
 • Dwunastostronny płatek śniegu: 12-stronny płatek śniegu to naprawdę cudowny widok, jeśli masz szczęście go dostrzec! Te płatki zaczynają się od zakorkowanych kolumn, skręcając się pod kątem 30 stopni, aby rozgałęziać się na 6 boków każdy.
 • Kryształy trójkątne: Gdy temperatura spadnie do około 28 stopni Fahrenheita, wzrasta prawdopodobieństwo, że z nieba będą spadać trójkątne kryształy. Płyty kryształu śniegu mają ramiona, zwykle w rogach, podczas gdy podstawa ma standardowy trójkątny kształt. Te kryształy nie są zbyt powszechne.
 • Płyty podwójne: Podwójna płyta może zaczynać się od kolumnowego kryształu śniegu, przy czym jedna płyta łączy się z drugą. Między płytami wystąpią różnice w rozmiarze, ponieważ jedna jest znacznie większa niż druga. Następnym razem, gdy spadnie płatek śniegu, może to być po prostu podwójny talerz!
 • Podzielone gwiazdki i talerze: Nie wszystkie podwójne talerze pozostają w ten sposób. Jeśli druga płyta jest tak samo duża jak pierwsza, kryształ śniegu można zidentyfikować jako rozszczepioną gwiazdę lub płytę.
 • Zakończone kolumny: Zwieńczone kolumny mają strukturę płytową, z podwójnymi płytami po obu stronach grubej podstawy kolumny. Jeśli masz bystre oko, być może uda Ci się zobaczyć kilka zakorkowanych kolumn podczas następnych opadów śniegu.
 • Puste kolumny: W przeciwieństwie do zadaszonych kolumn, które mają podstawę ze śnieżnego kryształu po obu stronach kolumny, puste kolumny tego nie robią. Zamiast tego ich sześciokątny, stożkowy kształt sprawia, że ​​wyglądają jak pręty. To powiedziawszy, ze względu na ich mały rozmiar, prawdopodobnie nie zobaczysz ich łatwo.
 • Igły: Nawet cieńsze niż puste w środku kolumny kryształki śniegu to igły. Do uformowania się igieł potrzebna jest temperatura około 23 stopni. Po wylądowaniu na ziemi tworzą włoskowatą teksturę.
 • Gwiezdne dendryty: Oprócz promieniujących dendrytów możesz również zobaczyć dendryty gwiezdne. Te duże kryształki śniegu mają średnicę najwyżej około 4 milimetrów, co jak na kryształek śniegu jest dość duże! To klasyczny płatek śniegu, który wszyscy znają i kochają.
 • Paprociowe dendryty gwiezdne: Jeśli gwiezdny dendryt rozgałęzia się jeszcze bardziej, możesz otrzymać podobny do paproci gwiezdny dendryt. Ma dodatkowe gałęzie boczne o fakturze przypominającej paproć. Przewyższają nawet rozmiary gwiezdnych dendrytów, ponieważ przypominający paproć gwiezdny kryształ śniegu dendrytów ma najmniejszą średnicę 5 milimetrów.
 • Płyty sektorowe: Płaski, ale nadal atrakcyjny wizualnie kryształ śniegu, płyta sektorowa jest często sześciokątna, ale nie tylko.
 • Płyty gwiezdne: Również cienkie płyty gwiezdne wyglądają jak gwiazdy i do pojawienia się wymagają temperatury od 5 do 28 stopni.
 • Proste pryzmaty: Ostatnim kryształem śniegu, który chcemy omówić, jest prosty pryzmat, którego kształt może zmieniać się w zależności od prędkości opadów śniegu. Prosty pryzmat może być płaski i sześciokątny, długi i kolumnowy lub blokowy.

Czego jeszcze potrzebujesz, aby ulepić bałwana?

Śnieg, który dziś spadł, wydaje się przyzwoicie wilgotny, ale nie przemoczony. Myślisz, że będzie świetny do ulepienia bałwana. Oprócz samego śniegu, Twój śniegowiec potrzebuje również części i akcesoriów, które sprawią, że będzie wyglądał legalnie. Oto, co jeszcze powinieneś mieć pod ręką.

Długie gałęzie

Twój bałwan powinien mieć ręce. O ile nie rzeźbisz również ramion ze śniegu, gałęzie zawsze są w dobrym stanie. Potrzebujesz dwóch długich gałęzi o tym samym rozmiarze. Upewnij się, że są ładne i solidne, abyś mógł bez obaw włożyć je po obu stronach podstawy bałwana.

Szalik

Szalik nadaje bałwanowi osobowość i sprawia, że ​​wygląda mniej nago. Zawsze możesz wybrać tradycyjny czerwony szalik lub wybrać dowolny kolor, wzór i rodzaj szalika. W końcu to twój bałwan! Zaangażuj dzieci, przekopując się przez zimowy sprzęt i wspólnie wybierając szalik, który Twoim zdaniem najlepiej pasuje do bałwana.

Kamienie, guziki lub węgiel

Wiele osób, które lepią bałwany, dodaje guziki lub węgiel w środkowej części bałwana, aby ubrać jego tors. Możesz zrobić to samo, ponieważ jest to część każdego tradycyjnego stylu bałwana. Zamiast kamieni lub guzików zawsze możesz użyć węgla.

Zaoszczędź co najmniej dwa guziki, kamienie lub węgiel na oczy. Jeśli chcesz bardziej realistycznych oczu, działają również plastikowe oczy googly lub misie rzemieślnicze.

Kapelusz

Z pewnością jest tam zimno! Upewnij się, że bałwan nie zamarznie dalej, udekoruj jego czapkę czapką. Niezależnie od tego, czy chcesz czarny cylinder, taki jak magiczny, który ożywia Frosty, czy też dzianinową czapkę, to znowu twój wybór. Wypróbuj kilka czapek, aby zobaczyć, który z nich sprawia, że ​​Twój bałwan wygląda najbardziej szykownie.

Nos

Zapasowa marchewka, którą masz w lodówce, to standardowy wybór na nos bałwana. Problem z nakładaniem prawdziwego jedzenia na bałwana polega na tym, że głodne stworzenia mogą zostać przyciągnięte do twojego śnieżnego stworzenia. Plastikowy nos z marchwi znacznie mniej zachęca zwierzęta.

Rękawiczki i/lub Płaszcz

Z pewnością możesz poświęcić jeden ze swoich zimowych płaszczy dla swojego śnieżnego kolesia, przynajmniej na kilka dni (lub kilka tygodni). Jak mówiliśmy w innym niedawnym poście, izolacja bałwana może pomóc mu przetrwać dłużej. Dodatkowo w płaszczu i rękawiczkach wygląda kompletnie!

Jak duża powinna być podstawa bałwana? A co z jego głową?

Toczenie dużej, całkowicie gładkiej śnieżki dla bałwana to ciężka praca. Nie chciałbyś, aby twój śnieżny twór przewrócił się na ziemię pod silnym wiatrem, ponieważ okazał się przekrzywiony, prawda? Na szczęście temu smutnemu zakończeniu można całkowicie zapobiec.

Tak jak znalezienie odpowiedniego rodzaju śniegu dla bałwana jest nauką, tak samo jest budowanie prawdziwego bałwana, ponieważ obejmuje fizykę. Jeśli zdrzemnęłaś lekcję fizyki w liceum, pozwól nam teraz przyspieszyć.

W fizyce jest pojęciem znanym jako proporcjonalność. Dzięki proporcjonalności masz dwie wielkości, które gdy maleją lub rosną, robią to w równym tempie. Innymi słowy, jeśli wzmocnisz podstawę bałwana, będziesz musiał również wzmocnić jego brzuch i głowę.

Aby ulepić bałwana o wysokości 6 stóp, potrzebujesz dużo wilgotnego lub mokrego śniegu, w sumie 19 stóp sześciennych, daj lub bierz. Następnie chcesz mieć średnicę podstawy 3 stopy, średnicę części środkowej 2 stopy i średnicę głowy 1 stopę dla swojego bałwana.

Jeśli potrzebujesz linijki i taśmy mierniczej, aby upewnić się, że wszystkie proporcje są prawidłowe, niech tak będzie. Budowanie bałwana w powyższych proporcjach jest nie tylko zatwierdzone przez inżynierów, ale zapewni, że części nigdy nie odpadną, zanim założysz czapkę na głowę bałwana.

Wskazówki dotyczące przedłużenia życia bałwana

Czy chcesz, aby Twój bałwan trwał wiecznie? Ach, czyż nie wszyscy. Chociaż żaden bałwan nie jest nieskończony, możesz mieć swojego bałwana przez zaskakująco długi czas, jeśli zastosujesz się do tych wskazówek.

Zbuduj silną podstawę

Dobrym fundamentem są kości twojego projektu, także dla bałwanów. Nie zacznij od zbudowania swojej bazy na ziemi, ale raczej fundament dla tej bazy. Ułóż trochę mokrego śniegu, około 2 cali, wokół miejsca, w którym będzie bałwan.

Dodaj trociny do swojego śniegu

Omówiliśmy to w naszym poście o tym, jak sprawić, by bałwan przetrwał dłużej, co zdecydowanie zalecamy przeczytanie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Trociny + śnieg = pikret, trwalszy materiał budowlany, który powoli się topi dzięki właściwościom izolacyjnym trocin. Zanim zaczniesz lepić bałwana, weź trochę trocin, posyp je śniegiem i rozpocznij odliczanie, aby zobaczyć, jak długo wytrzyma bałwan!

Trzymaj Go z dala od Słońca

Słońce jest największym wrogiem bałwana, nawet jeśli na zewnątrz jest zimno. W zimie kąt słońca może być ostrzejszy, co potęguje działanie promieni. Zbuduj bałwana pod osłoną drzewa, nawisu garażu lub w innym zacienionym miejscu. W porządku, jeśli dostanie trochę słońca, ale pełna ekspozycja dzień w dzień szybko roztopi bałwana w kałużę.

Izoluj, Izoluj, Izoluj

Rozgrzewanie bałwana może wydawać się dziwne, ale izolacja go chroni śnieżnego kolesia przed zimniejszą i cieplejszą wymianą ciepła. Unikanie tych zmiennych może utrzymać integralność strukturalną bałwana, a także jego chłód, dzięki czemu będzie trwał dłużej.

Uważaj na wzgórza i inne zagrożenia

Jeśli Twoje podwórko ma nachylenie, możesz rozważyć ulepienie tam bałwana. Gdy śnieg zacznie topnieć, twój bałwan może pochylić się w kierunku wzgórza i wpaść na nie. Postaraj się znaleźć równy, twardy grunt, a następnie zbuduj tam fundament swojego bałwana.

Końcowe przemyślenia

Zbudowanie trwałego bałwana wymaga, aby zawartość wilgoci w śniegu wynosiła od 3 do 8 procent. Ten wilgotny lub mokry śnieg ma wystarczającą ilość wolnej wody, która może związać śnieżki. Pamiętaj też, aby przy określaniu rozmiaru podstawy, tułowia i głowy bałwana kierować się zasadami fizyki proporcjonalności. Powodzenia i baw się dobrze!