Jakie są torby na koszu balonu na ogrzane powietrze?

Czy kiedykolwiek oglądałeś kreskówkę z balonem na ogrzane powietrze i zastanawiałeś się, jakie są torby na koszu balonu? Cóż, nie musisz się już zastanawiać, ponieważ w tym szokującym opowiadaniu powiemy Ci dokładnie, czym są te torby!

Jak się okazuje, do koszy balonów na ogrzane powietrze nie ma worków. Balasty, ciężkie przedmioty, takie jak worki z piaskiem lub ołowiane obciążniki, są przymocowane do balonów gazowych, aby pomóc ustabilizować samolot. Balasty pomagają również pilotowi kontrolować wysokość balonu gazowego. W razie potrzeby są odcinane do kosza.

Jak więc zostaliśmy oszukani, by uwierzyć, że balon na ogrzane powietrze przymocował worki z piaskiem do swoich koszy? A jak dokładnie balony gazowe wykorzystują te stateczniki? Odpowiedzi na te pytania i więcej odpowiedzi poniżej!

Jakie są stateczniki?

Balasty to obciążniki przymocowane do balonów gazowych, które pomagają pilotowi zrównoważyć balon i utrzymać dobrą wysokość. Stateczniki są unikalne dla balonów gazowych ze względu na sposób działania balonów gazowych i na ogrzane powietrze.

Balony gazowe różnią się pod wieloma względami od swoich kuzynów na gorące powietrze! Największą różnicą jest oczywiście to, co powoduje, że balony latają. Różnicę między nimi ilustrują ich nazwy!

Balony na ogrzane powietrze latają z powodu gorącego powietrza. I, prawdopodobnie zgadłeś, balony gazowe latają z powodu gazu! I nie mówimy o tym, na co twoja żona się wścieka!

Jak się okazuje, balony gazowe nie mieszają się dobrze z balonami na ogrzane powietrze. Zilustrowałem ten punkt prostym, ale potężnym równaniem:

Gaz + Ciepło = Boom

-Ja

Balony gazowe są wypełnione gazem lżejszym od tlenu, zwykle wodorem lub helem. Winda wytworzona przez te gazy „lżejsze od powietrza” powoduje, że balon unosi się w powietrze!

Trudność polega na tym, że gdy balon napełni się gazem, to wszystko. To jest pełne. Wypełniony. Lleno. Nie ma już nic do zrobienia. Niezależnie od tego, ile gazu znajduje się w tym balonie, to ile gazu kiedykolwiek będzie w tym przyssawce.

Po pierwszym napełnieniu balon ma działka windy. Bez wystarczającej masy po prostu unosiłby się i podnosił, aż zaczął spadać do bardzo nierównego lądowania.

Więc balasty dodaj trochę wagi początkowej, aby utrzymać balon na pożądanej wysokości. Gdy gaz powoli wycieka z balonu, balasty są odcinane, ponieważ nie są już potrzebne.

Stateczniki mogą być również używane do balansowania balonem gazowym. Podobnie jak w przypadku balonów na ogrzane powietrze, ważne jest, aby ciężar w balonie gazowym był równomiernie rozłożony. Mogą w tym pomóc stateczniki.

Tradycyjnie balasty były po prostu workami z piaskiem. To właśnie te worki z piaskiem sprawiają wrażenie, że balony na ogrzane powietrze przyczepiają worki po bokach koszy!

Historia stateczników

Skąd wzięły się te balasty? Wygląda na to, że balony na ogrzane powietrze są o wiele bardziej wydajne, więc w jaki sposób w ogóle otrzymaliśmy te barbarzyńskie worki z piaskiem?

Cóż, historia balastów jest bezpośrednio związana z historią balonowania. Nie tak dawno temu balony gazowe rządziły na niebie, podczas gdy balony na ogrzane powietrze uznano za całkowicie niepraktyczne!

Balony na ogrzane powietrze zostały wynalezione przez braci Montgolfier, dwóch wynalazców we Francji pod koniec XVIII wieku. Ich wynalazek zaszokował świat! To były pierwsze załogowe urządzenia latające!

Te wczesne balony na ogrzane powietrze działały zgodnie z tymi samymi zasadami, co nowoczesne balony na ogrzane powietrze, ale ze znacznie mniejszą precyzją. Brak zrozumienia molekularnego spowodował duże problemy dla braci Montgolfier.

Widzisz, wiedzieli, że lot ma coś wspólnego z ogniem, ale myśleli, że ich balony lecą z powodu dymu, a nie gorącego powietrza! Prawdopodobnie możesz sobie wyobrazić, jak to nieporozumienie utrudniłoby ich wynalazek.

Zamiast próbować wytworzyć maksimum ciepła, próbowali stworzyć maksimum dymu. Użyli mokrego drewna i świeżych, zielonych liści, aby stworzyć kłębiący się dym w swoim balonie.

Trudno było też kontrolować, ile mieli ognia, kiedy się zaczął i kiedy się skończył. Nowoczesny system palnikowy został wynaleziony do połowy XX wieku.

Z powodu tych (i innych) problemów balon na ogrzane powietrze został porzucony na rzecz nowej alternatywy: balonu gazowego. Ponieważ gaz nie był wtedy cennym towarem, ta alternatywa była bezpieczniejsza i tańsza!

Oczywiście balony gazowe miały tylko jeden problem. Kiedy zaczynali, oni naprawdę zacząłem. Jak rozwiązać ten problem? Jak balony gazowe mogą utrzymać bezpieczną wysokość?

Cóż, balasty były odpowiedzią. Uznano, że najlepszym sposobem na utrzymanie balonów gazowych bliżej ziemi będą worki z piaskiem przymocowane po bokach koszy.

Gdy poziom gazu spadł, balasty zostały odcięte. Idealne rozwiązanie! Oczywiście, gdy balony gazowe wypadły z łask, wraz z nimi poszły balasty. Stateczniki przetrwały we współczesnej kulturze popularnej, ponieważ są błędnie przypisywane balonom na ogrzane powietrze!

Jak nas oszukali

Jak dokładnie zostaliśmy oszukani, by uwierzyć, że balony na ogrzane powietrze używają worków z piaskiem? Cóż, to właściwie całkiem proste. Jak się okazuje, większość ludzi nie jest w stanie odróżnić balonów na ogrzane powietrze od balonów gazowych po prostu patrząc na nie.

Tak więc, jeśli zobaczysz balon z gazem, który ma balasty zwisające z boku, łatwo byłoby założyć, że widziałeś balon z balastami zwisającymi z boku!

W rzeczywistości, kiedy wspomniałem o tym w moim biurze (które jest pełne ludzi, którzy są ekspertami na świeżym powietrzu), większość z nich nie potrafiła odróżnić balonu gazowego od balonu na gorące powietrze.

Oczywiście dla entuzjastów balonów jest to dość rażący błąd. Ale dla większości populacji może być zaskakująca świadomość, że istnieją dwa różne rodzaje dużych balonów latających.

Teraz moja żona jest bardzo utalentowaną malarką olejną i często przypomina mi, że wielu artystów myśli sercem przed głową. To naprawdę wspaniałe, ponieważ sprawia, że ​​ich sztuka jest hipnotyzująca!

Niestety oznacza to również, że sztuka nie zawsze dokładnie oddaje rzeczywistość. Na przykład wiele wczesnochrześcijańskiej sztuki doprowadza chrześcijańskich historyków do szaleństwa, ponieważ może dać widzom mylne wrażenie z historii.

To samo dotyczy baloniarstwa. Wielu malarzy i animatorów cieszyło się włączaniem balastów do swoich dzieł sztuki związanych z balonami na gorące powietrze! Nie ma w tym nic złego, ale może to wywołać na widzach złe wrażenie.

I dokładnie to się dzieje! W zasadzie tak zostaliśmy oszukani. Ale teraz wiesz lepiej!

Jaki balon na gorące powietrze zamiast tego?

Więc jeśli balony na ogrzane powietrze nie używają balastów, w jaki sposób utrzymują pożądaną wysokość? Cóż, aby to zrozumieć, musisz mieć podstawową wiedzę na temat działania balonów na ogrzane powietrze.

Balony na ogrzane powietrze są w rzeczywistości dość proste na podstawowym poziomie. Składają się z trzech głównych elementów: koperty, kosza i systemu palników. Złóż je razem i masz balon na ogrzane powietrze!

Kosz jest tym, co faktycznie trzyma pasażerów i pilota. Mieści również zbiorniki paliwa! Kosze są zwykle wykonane z wikliny, ale niektóre lekkie kosze mają aluminiową ramę.

Tuż nad koszem znajduje się system palników. Do zbiorników paliwa podłączony jest jeden lub więcej palników. Po włączeniu palniki wystrzeliwują płomień w powłokę, ogrzewając powietrze w środku.

To prowadzi nas do koperty! To ogromna torba, która wygląda jak gigantyczny balon! Koperta jest napełniana powietrzem przed startem, a gdy powietrze jest podgrzewane przez palniki, cały balon unosi się w powietrze!

Dopóki powietrze jest wystarczająco gorące, aby balon unosił się na powierzchni, balon unosi się. Jeśli jest za chłodno, balon spada. Jeśli powietrze ma odpowiednią temperaturę, pozostanie na stałej wysokości.

Ponieważ balony na ogrzane powietrze unoszą się i opadają w zależności od temperatury powietrza wewnątrz powłoki, nie ma potrzeby stosowania balastów! Wszystko to można kontrolować za pomocą palników!

Więc bez balastu? Nie ma problemu! Jest to jeden z powodów, dla których balony na ogrzane powietrze są łatwiejsze w użyciu niż balony gazowe. Teraz już wiesz, dlaczego balony na ogrzane powietrze nie używają worków z piaskiem!