Jakie ryby mogę łowić podczas surfowania?

Wędkarstwo surfingowe, które polega na staniu na linii brzegowej lub w jej pobliżu, nie przyniesie pospolitych ryb ani sumów. Będziesz łowić ryby oceaniczne, więc jakich gatunków możesz się spodziewać?

Oto gatunki ryb, które możesz złapać podczas surfowania:

  • Pompano
  • Czerwony bęben
  • Flądra
  • Troć cętkowana
  • Bluefish
  • Bas w paski
  • Tuńczyk
  • Łosoś
  • Rekiny

Ten przewodnik po gatunkach wędkarstwa surfingowego zawiera wiele istotnych informacji, dzięki którym możesz zacząć przygotowywać swoje przynęty i przynęty. Nie będziesz chciał tego przegapić!

9 ryb, które można złowić podczas surfowania

Pompano

Pompano to ryba głębinowa należąca do rodzaju Trachinotus z ponad 20 zidentyfikowanymi gatunkami.

Pompano można rozpoznać po jego okrągłej twarzy, bocznej kompresji i prostszym profilu brzusznym. Przeciętny pompano waży osiem funtów i osiąga długość 25 cali.

Aby złapać więcej pompano podczas surfowania, poczekaj, aż fala będzie umiarkowanie aktywna. Jeśli skorupiaki żyjące na dnie zostały przyciągnięte bliżej powierzchni wody, to teraz chcesz uderzyć.

Kraby kretów, zwane też pchłami piaskowymi, są doskonałym źródłem żywej przynęty, jeśli możesz je zdobyć. Pompano uwielbia kraby kretów.

Upewnij się, że jesz to, co łapiesz. Zdaniem wielu wędkarzy Pompano są absolutnie pyszne, więc nie odrzucaj ich!

Czerwony Bęben

Czerwony bęben jest czasami określany jako spottail bass, kanał basowy, szczeniak bęben lub czerwony. Ten gatunek zwierzyny łownej można łowić od Zatoki Meksykańskiej po Ocean Atlantycki.

Chociaż czerwony bęben i czarny bęben są spokrewnione, nie są to te same ryby. To powiedziawszy, wiadomo, że rozmnażają się i tworzą hybrydowe ryby bębnowe.

Czerwony bęben jest rzeczywiście czerwonawy. W pobliżu ogona znajdują się dwie ciemne plamki oczne, które ułatwiają odróżnienie tej ryby od innych gatunków. W swoich największych czerwonych bębenkach osiągają rozmiary 40 cali.

Na wschodnim wybrzeżu na pojawienie się czerwonego bębna trzeba będzie poczekać do jesieni. Kiedy migrują, dzieje się to w ogromnych szkołach. Możesz zobaczyć nawet 30 takich ryb na raz.

Używaj żywej lub niedawno martwej przynęty w dużych kawałkach, zwłaszcza barweny lub bunkra. Możesz nawet zamrozić przynętę, a następnie rozmrozić ją, gdy idziesz na surfowanie.

Flądra

Jeśli podczas surfowania chcesz holować rybę, którą możesz trzymać dwiema rękami, flądra na pewno nie zawiedzie. Większe flądry mogą osiągać rozmiary prawie 24 cali, więc upewnij się, że twój kumpel wędkarski ma gotowy aparat.

Płastuga znana jako flądra żyje bliżej dna oceanu. Możesz również spotkać tę rybę w ujściach rzek.

Północny Pacyfik jest rodzimy dla flądry oliwnej i halibuta (który jest technicznie flądra), a zachodni Atlantyk zawiera flądrę zimową, stornię letnią, flądrę południową i flądrę zatokową.

Żywe rybki o długości około trzech cali powinny pomóc w poszukiwaniu większej ilości flądry podczas łowienia z surfingu. Jeśli wolisz użyć martwej, pokrój przynętę, a następnie pokrój makrelę, sardynki, menhaden lub barwenę na kawałki nie większe niż trzy cale każdy.

Pstrąg cętkowany

Zalegający w Oceanie Atlantyckim i Zatoce Meksykańskiej troć cętkowana żyje w wodach przybrzeżnych i ujściach rzek. Możesz też czasami łowić te ryby w przybrzeżnych rzekach, zwłaszcza jeśli nadal łowisz w zimie.

Ważąca od 3 do 17 funtów przeciętna troć cętkowana ma od 19 do 37 cali długości, więc jest całkiem spora! Pstrąg ma kły, brązowawe do złocistego ubarwienia i długą płetwę grzbietową z łuskami.

Dieta troci wędrownej składa się ze skorupiaków, zwłaszcza krewetek. Tak więc krewetki są świetnym wyborem na żywą przynętę.

Świeże krewetki mogą wywołać lepszą reakcję troci niż zamrożone. Jeśli wszystko, co masz, to mrożone krewetki, to powinno być w porządku.

Nie krój krewetek. Wystarczy nawlec całą żywą lub martwą krewetkę na haczyk w stylu J. Miękki plastikowy jig to również doskonały wybór na sztuczne przynęty.

Bluefish

Bluefish jest ostatnim członkiem rodziny Pomatomidae, który faworyzuje umiarkowane wody morskie strefy pelagicznej. Jednak tej ryby nie znajdziesz w północnym Pacyfiku.

Bluefish nie jest czysto niebieski, ale ma niebieskie paski na ciele. Pozostałe zabarwienie jest szarawe do białawego.

Bluefish może być niesamowicie obfity. Samica może złożyć od 400 000 do dwóch milionów jaj, więc gdy już gdzieś osiedli się błękitna ryba, populacja trwa przez chwilę!

Są to również duże ryby, często osiągające długość 39 cali i ważące do 31 funtów.

Pytasz, gdzie można znaleźć szkoły bluefish? Sprawdź, czy nie ma cięć na mieliźnie, ponieważ bluefish będzie łapczywie węszyć na mniejsze ryby w okolicy.

Kiedy zmienia się przypływ, mniejsze ryby, którymi żywią się błękitne ryby, mogą pozostawać w pobliżu koryta na plaży, co z kolei zbliży je do brzegu.

Bas w paski

Na wybrzeżu Atlantyku Ameryki Północnej żyje okoń pręgowany, którego niektórzy wędkarze nazywają rockfish lub atlantycki okoń pręgowany. Ze wszystkich ryb surfujących, które do tej pory omawialiśmy, bas pasiasty jest największy, ponieważ może ważyć 77 funtów i osiągnąć długość pięciu stóp.

Tak, pięć stóp. Mamy nadzieję, że przyprowadziłeś drugą lub trzecią osobę i że Twoja łódź rybacka jest naprawdę duża!

Surfcasting dla bassów prążkowanych wymaga plecionej żyłki wędkarskiej o wadze 20 lub 30 funtów. Użyj materiału przyponowego między wtyczką a plecionką i upewnij się, że przypon ma trzy stopy. Zawiąż węzeł uni lub Albright.

Niektórzy wędkarze przysięgają, że użycie niektórych kolorowych sztucznych przynęt przyniesie więcej pasiastych basów. Czy to prawda?

Nie, ale nadal chcesz wybierać kolory przynęt, których używasz. Jeśli jest ciemno lub warunki są słabe, użyj żółtego i białego.

W ciągu dnia możesz preferować ciemniejsze kolory przynęt, takie jak fioletowy, niebieski, czarny i żółty, a także srebrne.

Tuńczyk

Oto bardzo pożądana ryba, którą każdy wędkarz ma nadzieję znaleźć na końcu haczyka podczas łowienia z surfowania: tuńczyk. Żyjąc wyłącznie w słonej wodzie, tuńczyk ma 15 gatunków z pięciu unikalnych rodzajów.

Czy wiesz, że nie każdy tuńczyk jest ogromny? To prawda!

Mniejsze mają 1,6 stopy, tak jak tuńczyk pocisk. Większe gatunki tuńczyka obejmują tuńczyka błękitnopłetwego atlantyckiego, który osiąga długość do 15 stóp i może ważyć 1508 funtów. Nie złapiesz tej ryby bez naprawdę ciężkiego sprzętu specjalistycznego!

Tuńczyk ma szczególną zdolność utrzymywania temperatury ciała wyższej niż woda, w której pływa. Ryba ma opływowy kształt, który sprawia, że ​​z łatwością poluje w morzu.

To także szybki pływak. Tuńczyk żółtopłetwy może osiągnąć prędkość 47 mil na godzinę!

Będziesz miał swoją pracę, jeśli chcesz złapać tuńczyka podczas łowienia na desce, ale nie martw się, jest to wykonalne. Będziesz musiał zbadać swoje lokalne oceany, aby zobaczyć, jakie gatunki tuńczyka tam żyją, kiedy się gromadzą i – co najważniejsze – gdzie.

Łosoś

Chociaż wiadomo, że łososie gromadzą się w dopływach Północnego Atlantyku, czasami można je spotkać na Oceanie Spokojnym.

Kiedy już masz żywego łososia na swojej żyłce, czeka Cię wiele luksusowych posiłków smażonych lub grillowanych filetów z łososia, a nawet sushi!

Łosoś nie spędza całego życia w oceanie; nawet nie blisko. Rodzą się w słodkich wodach, przetrwają lata w oceanie, kiedy migrują, a potem wracają do swoich domów, gdy nadejdzie czas na gody. Niektóre gatunki nigdy nie żyją w słonej wodzie, co ograniczy twoje możliwości podczas surfcastingu.

Niezależnie od gatunku, łowienie łososia jest zawsze niesamowite. Te ryby mają od 22 do 26 cali długości i mogą ważyć osiem funtów każda.

Więc jaki rodzaj konfiguracji polecamy podczas surfowania na łososie? Powinieneś zainwestować w wędkę na przynętę, jeśli jeszcze jej nie posiadasz. Pręt powinien mieć co najmniej 12 cali, ale do 15 cali jest w porządku.

Sztuczne przynęty przypominające minnows z pewnością załatwią sprawę. Metaliczne przynęty będą migotać pod wodą, a między tym a naturalnym ruchem, który tworzysz przynętą, łosoś zaciekawi się i popłynie dalej.

Rekiny

Ta ostatnia propozycja ryby nie jest dla osób o słabym sercu! Napisaliśmy cały post o unikaniu rekinów podczas surfowania, ale niektórzy surfcasterzy nie chcą ich unikać. Chcą łapać rekiny.

Czy prawdopodobnie znajdziesz rekiny na falach? Kiedy stworzenie żeruje wcześnie rano i po zachodzie słońca, nigdy nie mówimy nigdy.

Jeśli zamierzasz surfować w poszukiwaniu rekinów, musisz mieć 10-metrową wędkę surfingową o dużej mocy znamionowej. Użyj kołowrotka spinningowego lub kołowrotka castingowego, przy czym ten pierwszy jest lepszy, ale ten drugi jest w porządku, jeśli nie możesz znaleźć kołowrotka spinningowego.

Kołowrotek musi być w stanie utrzymać 300 jardów żyłki. Żyłka powinna być plecioną żyłką wędkarską o wadze 65 funtów lub więcej. Przywiąż haczyk do żyłki o wadze 300 funtów, ponieważ żyłka będzie liderem wstrząsów. Wyprodukuj sześć funtów przywódcy.

8-uncjowy ciężarek zapobiegnie nadmiernemu przemieszczaniu się przynęty. Dodaj zlew do żyłki.

Użyj okrągłego haczyka, ponieważ może on łatwo połączyć się z wargą rekina i od razu wyjść. Ponieważ wypuszczasz większość łapanych rekinów, nie chcesz ich ranić, a już na pewno nie chcesz ich zabić. Zalecamy haczyk okrągły 6/10 lub 10/0.

Przyda się uchwyt na wędkę, ponieważ na złapanie rekina można długo czekać. Upewnij się, że zainwestujesz również w parę szczypiec, aby usunąć haczyk z paszczy rekina. Nie chcesz tego robić ręcznie!

Jeśli chodzi o przynętę, sugerujemy całą rybę, jeśli możesz nią wymachiwać. Bluefish, menhaden i kałamarnica z pewnością przyciągną uwagę rekina.

Nie możemy wystarczająco podkreślić, że próbujesz łowić żywego rekina. Chociaż podczas surfowania nie złapiesz wielkiego rekina, każdy żywy rekin jest niebezpieczny, nawet ten mniejszy. Musisz zachować szczególną ostrożność podczas zdejmowania okrągłego haka lub ogólnie zbliżania się do rekina.

Końcowe przemyślenia

Wędkarstwo surfingowe to zupełnie nowy świat, jeśli kiedykolwiek łowiłeś tylko w jeziorach, strumieniach i rzekach. Ryby morskie, które można złowić w morzu, są zwykle duże i obejmują niektóre ryby premium, takie jak rekiny, łososie, basy i tuńczyki.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci złowić więcej ryb surfujących!