Jakie rodzaje ryb można łowić na Bobbera?

Twój kumpel wędkarski chciał, żebyś zaczął łowić bobbery. Twoje zainteresowanie jest wzbudzone, ale nie chcesz kończyć dnia z pustymi rękami. Jakich ryb możesz się spodziewać po łowieniu na bąbelkowy, cygarowy lub inny styl bobbera?

Oto ryby, które możesz złowić na spławik na swojej żyłce:

 • Kocia ryba
 • Karp
 • Szczupak północny
 • Shellcracker
 • Łosoś
 • Crappie
 • Stalowogłowy
 • Bas
 • Żółty okoń
 • Sandacz
 • Pstrąg

Ten przewodnik wyjaśniający opisze każdy z 11 gatunków ryb powyżej, a także podzieli się wskazówkami, jak użyć bobbera, aby złapać więcej z nich. Czeka nas mnóstwo wspaniałych informacji, więc czytaj dalej!

Wprowadzenie do gatunków ryb, które można łowić za pomocą Bobbera

W przypadku łowienia na poziomie powierzchni, a nawet do pewnego stopnia na głębokości, bobbery są wzorowym narzędziem, które możesz mieć w swoim wędkarskim arsenale. Dowodem na to jest lista ryb, które można złowić tylko na spławik i kilka innych akcesoriów.

Kocia ryba

No dobrze, więc sumy nie są rybami, które można łowić wyłącznie podczas łowienia bobberami, bynajmniej. Sumy płetwiaste należą do najmniej wybrednych gatunków ryb, więc można je złapać w dowolny sposób.

Jest to korzystne dla wędkarzy, którzy lubią sumy, ponieważ można je łowić za pomocą niejadalnych przynęt. Dlatego tak bardzo lubimy łowić sumy na bobbery!

Sumy to głównie ryby żerujące na dnie, ale to zależy od części świata, w której je znajdziesz. Mimo to sumy zyskały ten przydomek ze względu na ich kocie wąsy – które technicznie nazywane są brzanami – nie wszystkie sumy mają brzany!

Zwykły spławik wystarczy, aby wzbudzić zainteresowanie sumem w twoim jeziorze lub rzece, jeśli nie żywi się detrytusem na dnie morza. Spławik powinien zawierać obciążony pływak piankowy z dwoma krętlikami, linką przyponową do 50 funtów, dzielonym śrutem i trójzębnym haczykiem.

Karp

W wodach słodkich występuje tłusty gatunek ryb znany jako karp. Chociaż pochodzą z Azji i Europy, karp jest również powszechny w wodach Ameryki Północnej.

W rzeczywistości rozmnożyły się do takiego stopnia na amerykańskiej glebie (błąd, wodach), że są w dużej mierze uważane za inwazyjne. Dotyczy to również Australii i niektórych krajów Afryki.

Do gatunków karpi należą: karp błotny, karp czarny, karp mrigal, catla lub karp indyjski, karaś, tołpyga, amur, karp pospolity lub europejski oraz tołpyga. Gatunki te nie występują wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, a wiele z nich wymaga podróży na całym świecie, aby znaleźć.

Możesz złowić spore karpie na bobbera, zwłaszcza jeśli masz przypon z hakiem na przyponie, obciążnik, a następnie bobber przyczepiony do przyponu. Bobber początkowo będzie unosił się na wodzie, a następnie zacznie tonąć, gdy karp ugryzie!

Szczupak północny

Mięsożerne gatunki ryb zwane szczupakiem północnym preferują zarówno wody słodkie, jak i słonawe, które różnią się od wód słonowodnych. Znaleziona na całej półkuli północnej, ta ryba może osiągnąć średnio 22 cale długości, więc jest to całkiem fajny połów!

Szczupak północny ma ciemne ubarwienie, co może utrudniać dostrzeżenie ryby w wodzie. Z bobberem poślizgowym możesz przyciągnąć więcej szczupaków. Polecamy również przypon stalowy oraz minnow z bobberem.

Do wciągnięcia szczupaka północnego dobrym wyborem jest żyłka z żyłką. Kup żyłkę o wadze co najmniej 12 funtów, aby mieć pewność, że zdoła zwinąć szczupaka bez zaczepiania się o niego.

Strzebla używana w twoim zestawie powinna mieć od czterech do ośmiu cali długości, aby zaostrzyć apetyt tego dużego szczupaka. Trzymaj bobbera i strzebla trzy stopy od powierzchni wody i czekaj i zobacz, co złapiesz!

Shellcracker

Orzełek ma wiele nazw, w tym okoń słoneczny, skrzela wiśniowa i leszcz gruziński. Większość nazywa je samogłowami z powodu charakterystycznego czerwonego zabarwienia po bokach głowy tego gatunku ryb, gdzie znajdują się uszy.

Często spotykane w prawie wszystkich wodach Ameryki Północnej, skorupiaki zwykle żywią się ślimakami i mięczakami. Ryba używa zębów do rozbijania muszli tych stworzeń, co wyjaśnia przydomek skorupiaka.

Przy łowieniu skorupiaków im mniejszy spławik, tym lepiej. Nie chcesz też zbytnio obciążać żyłkę, dzięki czemu możesz płynnie i bezproblemowo holować rybę. Spróbuj wyposażyć swoją linkę w haczyk nr 2, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Aby określić, kiedy łuska gryzie, obserwuj swojego bobbera. Powinna to być wyraźna gratis!

Łosoś

Jeśli łowisz w rzekach, w których żyją łososie, możesz naprawdę polegać na swoim zaufanym spławiku, aby łowić te ryby.

Łosoś jest powszechny w dopływach Północnego Atlantyku, a nawet można go znaleźć w Oceanie Spokojnym. Wielkie Jeziora Ameryki Północnej są dość niezawodnym miejscem do wytropienia tej ryby, aw Ameryce Południowej Patagonia jest kolejnym dobrym miejscem.

Niektóre gatunki łososi są większe, takie jak łosoś chinook lub łosoś atlantycki. Te gatunki ryb mają średnio około czterech stóp długości, a łosoś o długości pięciu stóp uważany jest za dużego. Inne gatunki łososi mają mniej niż pół metra.

Tak czy inaczej, gdy wejdziesz w stopy, opisując długość ryby, a nie cale, jest to duża ryba, którą z pewnością warto złapać!

Wybierając zestaw do połowu łososia na bobber, potrzebujesz wędki o długości co najmniej 3 metrów. Długość wędki utrzymuje większą część żyłki poza wodą, a tego właśnie potrzebujesz. Twój poziom kontroli nad linią będzie wyjątkowy.

Niezbędna jest super pleciona żyłka o wadze co najmniej 30 funtów, ponieważ łosoś jest dość ciężkim gatunkiem ryb. Dodaj bobber stop do głównej żyłki, a następnie koralik. Przesuwny spławik powinien być w stanie obsłużyć co najmniej uncję ołowiu.

Zjeżdżające bobbery mogą wchodzić głębiej w wodę, gdzie łososie lubią się chować. Powinieneś również użyć obciążnika do jaj. Jeśli tylko jeden, to obciążnik powinien ważyć uncję. W przypadku dwóch ciężarków do jajek mogą ważyć pół uncji za sztukę.

Nawiasem mówiąc, obciążnik do jaj nie jest produktem mlecznym jak jajka w lodówce. Raczej nazywa się je rzucaniem jaj w całości. Są to długie i cylindryczne akcesoria wędkarskie podobne do jajek, które są zalecane do łowienia lekkimi muchami, jigami i bobberami.

Crappie

Inny rodzaj samogłowa, rodzaj crappie, obejmuje gatunki ryb słodkowodnych rozproszone po całej Ameryce Północnej. Są to łowione, nadające się do gotowania panfish, które nie są tak duże, ale są na tyle obfite, że nadal będziesz miał ochotę napełnić nimi swoją lodówkę.

Możesz użyć stacjonarnego bobbera podłączonego do twojej żyłki do łapania crappie. Inną opcją jest bobber poślizgowy. Jeśli wolisz ustawić przypon bobber jig z bobberem nad jigiem, jest to trzecia opcja.

Wspaniałą rzeczą w łowieniu bobberów na Crappie jest to, że masz swój wybór łowienia zarówno w płytkiej, jak i głębokiej wodzie.

Stalowogłowy

Odmiana pstrąga, stalogród pochodzi z dopływów Ameryki Północnej i Azji, zwłaszcza tych o bardzo niskich temperaturach. Można je również znaleźć na Oceanie Spokojnym. Rozmnażają się w zbiornikach słodkowodnych, chociaż mogą migrować w warunkach oceanicznych.

Zanim wyruszysz na swoją łódź rybacką, sprawdź dokładnie, czy możesz łowić Steelheada. W wielu częściach Stanów Zjednoczonych gatunek ten jest uważany za zagrożony, w tym nad rzeką Górną Kolumbią, wybrzeżem południowo-środkowej Kalifornii, cieśniną Puget, środkową i dolną rzeką Kolumbią, wybrzeżem środkowej Kalifornii i doliną środkową Kalifornii.

W północnej i południowej Kalifornii Steelhead jest zagrożony.

Jeśli nie masz nic przeciwko łowieniu Steelheada, stały spławik jest świetnym wyborem. Bobber łatwo się montuje i reaguje wyjątkowo dobrze. Kulki ślizgowe są nieco cięższe niż spławiki stałe i będą się poruszać w miarę pogłębiania się wody.

Bas

Kto nie lubi zwijać się z dużym, grubym basem? Od małogębowych do wielkogębowych w Ameryce Północnej i mniej popularnych gatunków, takich jak czarny okoń, łowienie okoni jest tak popularne, że jest uważane za osobny sport.

Mając trochę przynęty na robaki i podstawowy bobber, możesz zaimponować wszystkim swoim kumplom wędkarzom, łapiąc sobie jeden lub kilka basów. Twój zestaw powinien mieć rozmiar proporcjonalny do bobbera. Zapobiega to znikaniu przynęty w wodzie, co może uniemożliwić złowienie jakiejkolwiek ryby.

Nie musisz zakładać na hak całego nocnego łazika, jeśli trudno go znaleźć. Po prostu dajesz basowi darmowe jedzenie i niekoniecznie łapiesz go za swoje wysiłki. Zalecamy używanie martwych robaków w kawałkach, jeśli możesz znieść tę myśl!

Żółty Okoń

Północnoamerykańska ryba znana jako żółty okoń ma przydomki od amerykańskiego okonia rzecznego do kaznodziei i pasiastego okonia. Wszystkie odnoszą się do tego samego gatunku ryb, które osiągają średnie rozmiary od 4 do 10 cali długości.

Żółty okoń jest rzeczywiście żółty, choć nie tylko. Ryba zwykle ma pionowe pasy wzdłuż ciała w ciemnym kolorze. Oprócz żółtego zabarwienia na ciele ryby mogą występować odcienie pomarańczy i zieleni.

Rzeka Missisipi jest jednym ze znanych miejsc połowu żółtych okoni, podobnie jak Ocean Atlantycki i Arktyczny. W północnym regionie Gór Skalistych, nieco na wschód, można spotkać również żółte okonie.

Ślizgacz powinien dawać wiarygodne wyniki podczas łowienia żółtych okoni. Wiadomo, że ten gatunek ryb czasami chowa się głębiej w wodzie, a spławik może sięgać tych samych głębokości, aby łowić bardziej efektywnie.

Sandacz

Od żółtego okonia do żółtego szczupaka, sandacz to kolejna ryba, którą można złowić za pomocą bobbera. Żyjący w słodkich wodach w całej Ameryce Północnej i niektórych częściach Kanady sandacz ma również złoty połysk, dlatego niektórzy nazywają go żółtym szczupakiem.

Dorastając do rozmiarów 31 cali długości, sandacz jest z pewnością pożądanym zdobyczem. Ryba preferuje wszelkiego rodzaju działy wodne i czasami jest ręcznie zarybiona do zbiorników wodnych.

Mamy nadzieję, że trzymałeś pod ręką swoje poślizgowe bobbery, ponieważ będziesz ich potrzebować również podczas łapania sandacza. Twój jig powinien być większy, ale nie za duży. W przeciwnym razie, bez wystarczającej wagi, ryba może nie zobaczyć twojej przynęty.

Pstrąg

Ostatnim gatunkiem ryby, który możesz zobaczyć na drugim końcu haczyka podczas łowienia bobberem, jest skromny pstrąg. Te słodkowodne ryby są spokrewnione z golcem i łososiem.

Niektóre rodzaje pstrąga, takie jak pstrąg jeziorny, żyją tylko w słodkowodnych rzekach i jeziorach. Inne, takie jak wyżej wspomniany Steelhead, będą pojawiać się w słodkiej wodzie po spędzeniu lat w warunkach przybrzeżnych.

Więcej pstrąga zauważysz, jeśli woda ma temperaturę od 50 do 60 stopni Fahrenheita, ponieważ wiele gatunków preferuje chłodną wodę. Inni mogą być poza domem w cieplejszych wodach, ale jest to rzadkie.

Oto konfiguracja, którą powinieneś naśladować podczas łowienia pstrągów bobberami. Potrzebujesz obciążników dzielonych, stopera, żyłki fluorocarbonowej lub monofilamentowej (o wadze od 6 do 12 funtów), plastikowego koralika, średniej wielkości spławika i haczyka na przynęty w rozmiarze #8 lub #12.

Korek bobbera pozwoli Ci kontrolować głębokość, na której znajduje się Twój zestaw. Nasza rada? Utrzymuj ciężarki dzielonego strzału około stopy od haka, aby uzyskać taką głębokość, jakiej potrzebujesz, aby przyciągnąć pstrągi do swojej żyłki.

Końcowe przemyślenia

Wędkarstwo Bobberem może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Używając bobbera jako części przyponu, możesz łowić małe panfishy, ​​aż po ogromne gatunki ryb, takie jak łosoś i pstrąg.

Kluczem jest wiedza, gdzie znajdują się docelowe ryby, a następnie wybór zestawu, który będzie pasował do głębokości wody, dzięki czemu możesz ustawić spławik na poziomie ryby. Często będziesz potrzebować czegoś więcej niż tylko bobbera jako części przyponu, ale także obciążników, korka do bobbera, jajek i wysokiej jakości żyłki.

Następnym razem, gdy będziesz łowić ryby w wodach słodkich z kumplami (lub, w mniejszym stopniu, łowić ryby w słonej wodzie), zaopatrz się w sprzęt, który polecamy w tym artykule, zwłaszcza kilka rodzajów bobberów. Możesz po prostu wrócić z lodówką pełną ryb!