Jakie przynęty są uważane za żywe?

Często słyszysz o wędkarzach używających żywej przynęty w porównaniu ze sztuczną przynętą. Jeśli jesteś nowicjuszem w świecie wędkarstwa, możesz nie być pewien, jaki rodzaj przynęty można porównać do drugiego. Jakie przynęty są uważane za żywe?

Przykładami żywej przynęty są następujące rodzaje przynęt:

  • Pijawki
  • Krewetki
  • Robaki
  • Rak
  • Małże i małże
  • Minnows

W tym wstępnym przewodniku po żywych przynętach wyjaśnimy bardziej szczegółowo, czym jest żywa przynęta, w tym więcej informacji na temat powyższych przykładów. Omówimy również, czy żywa przynęta jest lepsza od sztucznej, z obszerną listą zalet i wad.

Zacznijmy!

Co to jest żywa przynęta? + Przykłady

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest żywa przynęta.

Żywa przynęta to każda przynęta wędkarska, która jest obecnie żywa. Umieszczając żywą przynętę na końcu haczyka, naturalny ruch wijący się stworzenia na haczyku będzie przyciągał ryby, podobnie jak zapach. To wyjaśnia, dlaczego żywa przynęta jest tak atrakcyjna dla wędkarzy.

Przeciwieństwem żywej przynęty jest sztuczna przynęta. Są to zazwyczaj przynęty pomalowane na żywe stworzenia. Sztuczne przynęty mogą kręcić się, wyglądać efektownie lub hałasować, aby zaczarować ryby do podpłynięcia.

Oto kilka przykładów żywej przynęty we wstępie.

Pijawki

Pijawki mają reputację krwiopijców. Chociaż nie jest to nieprawdą, w rzeczywistości prawie nie wysysają krwi i nie roznoszą też chorób. Mimo to pijawki nie są najpopularniejszym wyborem wśród wędkarzy.

Dla tych, którzy chcą zaryzykować i użyć pijawek jako żywej przynęty, pijawka wstążkowa jest dobrym gatunkiem do użycia. W cieplejszych wodach, gdzie temperatura przekracza 50 stopni Fahrenheita, pijawki będą wygodniejsze i będą wykazywać szerszy zakres ruchu.

Zwiększa to Twoje szanse na złapanie czegoś!

Krewetki

Od najmniej początkujących po najbardziej przyjazne dla początkujących, krewetki są polecane jako żywa przynęta dla dzieci, które dopiero zaczynają łowić ryby, oraz dla dorosłych wędkarzy, którzy próbują nauczyć się swojego rzemiosła.

Krewetki są bardzo powszechnym źródłem żywych przynęt i wyjątkowo łatwo rzucają. Nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia wędkarskiego, pod koniec dnia możesz poczuć się jak zawodowiec, używając krewetek jako żywej przynęty.

Robaki

Robaki są powszechnie dostępne, jeśli chcesz kopać na swoim podwórku (zwłaszcza po deszczu). Napisaliśmy obszerny przewodnik na temat łapania gatunku robaka znanego jako nocny pełzacz, a polowanie na własną rękę jest praktycznie darmowe. Przeczytaj ten post, jeśli go przegapiłeś!

Wielu producentów sztucznych przynęt stara się naśladować naturalne falowanie i skręcanie się robaka za pomocą swoich przynęt. Prawdziwa oferta jest równie skuteczna, jeśli nie bardziej!

Rak

Raki są podobne do krewetek, ponieważ są również doskonałym wyborem na żywą przynętę. Niezależnie od tego, czy nazwiesz te stworzenia błotniakami, czy raczkami, najlepszym sposobem na przytwierdzenie raka do haczyka jest włożenie haczyka pół cala od końca ogona raka.

Raki można wykopywać w lokalnych zbiornikach wodnych, pod warunkiem, że Twoje parki i stowarzyszenie rekreacyjne nie mają na ten temat nic do powiedzenia.

Małże i Małże

Bardziej zaawansowana opcja żywej przynęty, małże wymagają ubrudzenia sobie rąk, jeśli chcesz użyć tego małego stworzenia jako przynęty. Nie możesz dokładnie nawlec twardej skorupy na haczyk wędkarski, więc będziesz musiał otworzyć skorupę stworzenia.

To samo dotyczy małży, które można z łatwością wykorzystać podczas łowienia w słonej wodzie na żywą przynętę. W większości zbiorników wodnych wzdłuż linii brzegowej można znaleźć małże i małże.

Minnows

Chociaż strzeblaki są gatunkiem ryb, kiedy wędkarze nazywają strzeblami żywą przynętą, nie mówią tylko o jednym gatunku. Łącznie oznaczają każdą małą rybkę.

Małe rybki w naturalny sposób wywołują u ryb chęć żywienia się w łańcuchu pokarmowym, ponieważ większe ryby zjadają mniejsze i tak dalej.

Jako FYI, kiedy twoja żywa przynęta jest martwa, technicznie rzecz biorąc, nie jest to już żywa przynęta. To powiedziawszy, jeśli jest świeżo martwy, nadal możesz nim łowić i potencjalnie łowić niesamowite połowy! Jednak czas jest z pewnością najważniejszy. Gdy przynęta zacznie gnić i gnić, gra jest skończona.

Które ryby najlepiej reagują na żywą przynętę?

Jeśli zdecydujesz się nawlec żywą przynętę na haczyk, na co możesz liczyć? Cieszymy się, że zapytałeś, ponieważ odpowiedzi jest dużo!

Przyjrzyjmy się bliżej.

Pijawki – Żółty Okoń, Blueskrzel, Sum, Okoń Wielkogębowy, Okoń Wielkogębowy

Gdy miniesz zły czynnik pijawek, zdasz sobie sprawę, jaki to doskonały wybór przynęt. Jedną z takich ryb, na które możesz mieć nadzieję, że złowisz dużo, jest żółty okoń, który jest powszechnie określany jako walleye. To są duże ryby o długości około 22 cali!

Dużo mniejsza błękitnoskrzela (która często nie jest niebieska, pomimo nazwy), to panfish, który ma około ośmiu cali długości, jeśli złapie się takiego, który jest po większej stronie.

Czy jesteś fanem basu? Mając pijawkę jako żywą przynętę, zwiększasz swoje szanse na złapanie zarówno wielkogębowego, jak i małogębowego basu. Ponadto możesz zobaczyć więcej sumów. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że sumy reagują na prawie każdą przynętę, żywą lub martwą, jadalną lub niejadalną!

Krewetki – Karmazyn, Sheepshead, Lane Snapper, Tiger Trout, Snook

Łowienie krewetek jako żywej przynęty doprowadzi do zadowalająco długiej listy ryb, które możesz złowić, zaczynając od karmazyna. Karmazyn to ryba głębinowa o pomarańczowym odcieniu, która może mieć od 28 do 33 cali długości, jeśli ma od trzech do pięciu lat.

Owczarek to kolejna ryba, która gryzie krewetki. Te ryby mają długie, przypominające zebry paski na ciele, och, i mają też bardzo podobne do ludzkich zęby.

Lucjan amerykański, znany również jako lucjan meksykański lub lucjan lucjanow, jest również przyciągany do krewetek. Lucjan, wbrew nazwie, to nie to samo co karmazyna. Jest to 14-calowa ryba często spotykana w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego.

Z krewetkami można nawet złowić kolorowego pstrąga tygrysiego, który jest hybrydą gatunku pstrąga potokowego i potokowego. W dojrzałości pstrąg tygrysi może osiągnąć rozmiary 20 cali, więc jest to bardzo satysfakcjonująca ryba do holowania.

Wreszcie, mając na żyłce krewetki, możesz uzyskać więcej snook. Nosik zwyczajny to mniejsza ryba, która nie powinna być zbyt trudna do łowienia dla początkujących.

Robaki – pstrąg, sum, okoń wielkogębowy, błękitnoskrzeli, okoń żółty

Jeśli wolisz łowić robakami niż pijawkami, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Zakres ryb, które można złowić żywymi robakami, jest mniej więcej taki sam, jak przy użyciu pijawek jako przynęty. Te ryby to pstrąg, sum, bass wielkogębowy, bluegill i żółty okoń.

Raki – pstrąg, sum, okoń wielkogębowy, okoń małogębowy

Zwijanie basu zawsze robi duże wrażenie, zwłaszcza jeśli jest to bas z dużymi ustami. Przez resztę dnia czujesz się jak król lub królowa wody!

Raki przyciągają zarówno bassy małogębowe, jak i wielkogębowe. W przypadku tego skorupiaka pstrąg również kąsa, podobnie jak bardzo mało wybredny sum.

Małże i Małże – Rockfish, Witlinek, Porgy, Troć, Flądra

Jeśli używasz małży lub małży jako żywej przynęty, prawdopodobnie łowisz w słonowodnych zbiornikach, takich jak ocean. W takim przypadku to, co złapiesz, całkowicie się zmieni.

Na przykład witlinek to gatunek, który zjada żywe małże i małże. Ta ryba pochodzi z Morza Czarnego, zachodniego Bałtyku, północnej części Morza Śródziemnego i wschodniego północnego Atlantyku. W dojrzałości witlinek może osiągnąć rozmiary trzech stóp!

Porgy lub dorady można znaleźć w płytkich wodach, co ułatwia ich zwijanie. Rockfish, o którym mówiliśmy wcześniej, polubi albo małże, albo małże na końcu twojej żyłki. To samo dotyczy troci wędrownej, ryby podobnej wielkością do łososia atlantyckiego.

Przez wiele dni będziesz też miał filety z flądry, ponieważ małże i małże zwabiają ten gatunek.

Minnows – muskellunge, szczupak pospolity, sandacz amerykański, pstrąg potokowy

Minnows – które należy przypomnieć, odnoszą się do każdej małej ryby używanej jako żywa przynęta – również przyciągają swój spory udział w unikalnych gatunkach ryb. Muskellunge lub muskie to długa, chuda ryba, która może osiągnąć długość prawie 38 cali. Wyobraź sobie łapanie jednego z nich!

Szczupak północny jest bardzo zainteresowany żywymi rybkami na haczyku, podobnie jak sandacz. Można nawet złowić trochę pstrąga potokowego, europejskiego gatunku ryby, który osiąga dojrzałość o długości od 14 do 20 cali.

Czy żywa przynęta jest lepsza niż sztuczna? Zalety i wady

Czy łowienie na żywą przynętę jest korzystniejsze od sztucznych przynęt? Oba mogą mieć swoje zalety (i wady), więc przyjrzyjmy się zaletom i wadom tych dwóch rodzajów przynęt w tej sekcji.

Plusy i minusy żywej przynęty

Plusy

Zacznijmy od rozmowy o żywej przynęcie, jak mówiliśmy w tym artykule. Jak wspomnieliśmy wcześniej, żywa przynęta ma naturalne ruchy, które producenci sztucznych przynęt bardzo starają się odtworzyć.

Zamiast wymagać od ciebie ciągnięcia lub poruszania linki, aby przynęta się poruszyła, żywa przynęta nie wymaga ręcznego zaangażowania.

Jednym z największych plusów żywej przynęty nad sztucznymi przynętami jest zapach. Ryby przyciągają zarówno wygląd, jak i zapach, ale sztuczna przynęta nie ma zapachu.

Możesz otrzymać żywą przynętę za darmo w zależności od rodzaju przynęty, którą chcesz, co jest niesamowite. Możesz wydać pieniądze na lepszej jakości haczyki lub żyłkę za pieniądze, które zaoszczędzisz, nie kupując przynęty. Możesz nawet zaoszczędzić na zupełnie nową wędkę.

Jeśli musisz kupić żywą przynętę, zwykle możesz to zrobić hurtowo, więc jest to dość opłacalne.

Cons

Tak dobra jak żywa przynęta, nie jest idealna. Niezależnie od tego, czy złapiesz czy kupisz żywą przynętę, musisz utrzymać ją przy życiu. Będzie to wymagało ustawienia wybiegu dla przynęty, określenia rodzaju pokarmu, jaki lubi, oraz zapewnienia optymalnych warunków, takich jak odpowiednie oświetlenie i temperatura.

To może trochę przypominać posiadanie zwierzaka, z wyjątkiem tego, że tak naprawdę nie wiążesz się ze swoją żywą przynętą, ponieważ zamierzasz umieścić ją na haczyku.

Mówiąc o tym, niektórzy początkujący wędkarze mogą czuć się obrzydliwi na myśl o przewleczeniu haczykiem żywej istoty. Im dłużej łowisz, tym łatwiej jest łowić, ale rozumiemy, co może być nieatrakcyjne dla niektórych wędkarzy.

Żywa przynęta nie nadaje się do wielokrotnego użytku. Gdy przynęta zginie, ma bardzo ograniczony okres trwałości. Z wyjątkiem być może sumów i kilku innych gatunków, bardzo niewiele ryb będzie gryźć na gnijące, martwe tusze, jak wspomnieliśmy.

Plusy i minusy sztucznych przynęt

Plusy

Sztuczne przynęty mogą nie pachnieć jak żywa przynęta, ale postęp w produkcji tych przynęt pozwolił na bardzo realistyczny wygląd przynęty. Nie musi też być skomplikowane ani drogie.

Weźmy na przykład robaki gumowe. Te sztuczne przynęty można kupić bardzo tanio i wyjątkowo dobrze wykonują swoją pracę.

W przeciwieństwie do łowienia prawdziwym robakiem, możesz używać tego gumowego robaka tak długo, jak potrzebujesz, pod warunkiem, że jest w odpowiednim stanie. Tak jest w przypadku każdej sztucznej przynęty.

Tak więc, nawet jeśli początkowo możesz wydać więcej pieniędzy na sztuczną przynętę, koszty zwracają się dzięki możliwości ponownego użycia przynęty.

Nie musisz martwić się obsługą żywej przynęty sztuczną przynętą, ani nie musisz dbać o przynętę, aby utrzymać ją przy życiu. Jeśli próbujesz celować w określone gatunki ryb, będziesz miał w tym więcej szczęścia.

Czasami użycie żywej przynęty prowadzi do niezamierzonych połowów ryb. W porządku, jeśli chcesz się po prostu zwinąć cośale to nie jest takie wspaniałe, jeśli zamierzasz łowić okonie lub pstrągi.

Cons

No dobrze, więc przejdźmy do wad stosowania sztucznych przynęt.

Po pierwsze, istnieje tak wiele stylów i rodzajów przynęt, że możesz się przytłoczyć. Być może będziesz musiał kupić kilka typów i wypróbować je, co może być drogie, chyba że pożyczysz przynęty od kumpla wędkarza.

Żywa przynęta swoim zapachem może zwabić ryby z dużej odległości, podczas gdy sztuczne przynęty nie. Również skuteczność jasnych kolorów, błysków lub wirowania przynęty jest drastycznie zmniejszona w mętnych wodach, zachmurzeniu lub podczas łowienia bardzo wcześnie lub bardzo późno.

Końcowe przemyślenia

Żywa przynęta to każda przynęta, która jest wciąż żywa po założeniu jej na haczyk, taka jak krewetki, raki, małże i małże, płotki, robaki i pijawki. Używanie żywej przynęty z pewnością ma swoje zalety w porównaniu ze sztucznymi przynętami, ale ta druga ma również zalety.

Zalecamy używanie obu rodzajów przynęt w różnych sytuacjach wędkarskich. Powodzenia!