Jaką wagę może wytrzymać mój dach kempingowy? Czy chodzenie po nim jest bezpieczne?

W życiu każdego właściciela kampera przychodzi czas, kiedy musi wspiąć się na dach pojazdu. Bardziej niż tylko szybkie zamiatanie, być może będziesz musiał wejść na dach i spędzić tam trochę czasu. Robienie tego sprawia, że ​​jesteś ostrożny, co jeśli dach nie może utrzymać twojej wagi? Jaką wagę i tak utrzymuje dach kampera?

Dachy RV mogą średnio wytrzymać od 220 do 250 funtów. Aby określić limit wagi dachu swojego kampera, sprawdź drabinę. Powinien zawierać ocenę limitu wagi. Możesz również przejrzeć instrukcję obsługi lub skontaktować się z producentem.

W dzisiejszym poście przedstawimy więcej informacji na temat wagi dachu kampera, w tym rzeczywiste przykłady z twoich ulubionych marek i modeli kamperów. Porozmawiamy również o tym, jak bezpiecznie wspiąć się na kamper i przejść przez dach. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Jaką wagę może utrzymać dach RV? Prawdziwe przykłady limitów ciężaru dachu kampera

Jak powiedzieliśmy we wstępie, nieuniknione jest, że w pewnym momencie będziesz na dachu swojego kampera. Projektując nowoczesne kampery, producenci biorą to pod uwagę. Limit wagi dachu powinien być co najmniej wystarczający do utrzymania jednej osoby o średniej wadze.

Ogólny limit wagi dachu kampera wynosi od 250 do 280 funtów, ale w zależności od pojazdu może to być więcej, a czasem nawet mniej. W następnej sekcji porozmawiamy o czynnikach, które mogą wpłynąć na to, ile ciężar może utrzymać dach kampera, więc czytaj dalej.

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe przykłady limitów wagi dachu kamperów, mamy je.

  • Forest River 2012 Cherokee 28BH – 225 funtów lub więcej
  • Keystone RV Outback 292BH – 250 funtów
  • Tradewinds 300 Caterpillar – 250 funtów
  • Jayco Lightweight TT X23B – 220 funtów lub więcej

Co zrobić, jeśli twojego kampera nie ma na powyższej liście? Jak dowiesz się, ile może wytrzymać? Masz trzy niezawodne metody.

Sprawdź drabinę dachową

Sam dach twojego kampera nie poda limitu wagi. Ta informacja, jeśli ma być w dowolnym miejscu w pojeździe, zostanie wydrukowana lub wytłoczona na samej drabinie dachowej. Podobnie jak w przypadku każdej innej części RV, postępuj zgodnie z tą oceną wagi co do joty.

Porada dla profesjonalistów: Jeśli nie ma drabiny, chodzenie po niej prawdopodobnie nie jest bezpieczne! Pamiętaj, aby sprawdzić te informacje przed wejściem na dach.

Przejrzyj instrukcję obsługi

Jeśli drabina dachowa do przyczepy kempingowej jest stara i wyblakła lub nie możesz znaleźć tam podanej wagi, nie zaszkodzi przejrzeć instrukcję obsługi. Czy przez jakiś czas posiadałeś swój kamper i zdarzyło Ci się zgubić instrukcję obsługi? Nie ma problemu. Wiele instrukcji obsługi RV jest dostępnych online dzięki uprzejmości producenta.

Skontaktować się z producentem kamperów

Jeśli wszystko inne zawiedzie i nie możesz nigdzie znaleźć informacji o limicie masy dachu kampera, skontaktuj się z producentem. Możesz do nich zadzwonić, wysłać e-mailem, a nawet wpaść osobiście, jeśli jest to dla Ciebie wygodne. Producent powinien mieć te informacje łatwo dostępne, abyś mógł uzyskać odpowiedź, której szukasz.

Czynniki, które mogą wpłynąć na limit wagi dachu kampera

W przypadku niektórych kamperów limit wagi dachu wynosi tylko nieco ponad 200 funtów. Dla innych jest bliżej 250 funtów. Skąd taka różnica? Oto kilka czynników, które mogą określić limit wagi dachu Twojego konkretnego pojazdu kempingowego.

Marka RV

Luksusowe marki kamperów, które nie szczędzą pieniędzy, podczas montażu i budowy kamperów będą używać wyłącznie materiałów najwyższej jakości. Dotyczy to również tego, z czego wykonany jest dach. Możesz się spodziewać, że jeśli zapłaciłeś nieźle za swój samochód kempingowy, prawdopodobnie będzie on miał wyższy limit masy dachu niż pojazd o niższej cenie.

Rozmiar kampera

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest rozmiar RV. Ma sens, że mniejszy pojazd kempingowy, taki jak przyczepa podróżna lub pojazd klasy B, po prostu nie może wytrzymać takiej wagi, jak kamper klasy A. Klasa B nie ma rozmiaru i wagi.

Materiał dachu

Ostatnim powodem do wyjaśnienia wahań limitów masy dachu kampera jest to, z czego wykonany jest sam dach. W naszym poście o tym, jak długo trwa dach kampera, przedstawiliśmy poręczny wykres przedstawiający różne materiały dachowe.

Oto krótkie podsumowanie tego artykułu na temat różnych materiałów używanych do dachów kamperów.

  • Guma EPDM: Guma z monomeru etylenowo-propylenowo-dienowego lub guma EPDM nie wgniata się, nie rysuje ani nie rysuje, ale może dość łatwo przebić. Większość dachów z gumy EPDM ma trwałość od 10 do 12 lat.
  • Guma TPO: Innym rodzajem pokryć gumowych jest guma termoplastyczna poliolefina lub guma TPO. To pokrycie dachowe jest montowane w warstwach, więc niektóre wersje gumowego TPO mogą być grubsze i trwalsze, a inne z mniejszą liczbą warstw mniej. Często dołączana jest warstwa laminatu, aby zapobiec przedwczesnemu pękaniu. Dachy gumowe TPO wytrzymują również od 10 do 12 lat.
  • Włókno szklane: Zadaszenie RV z włókna szklanego jest dostępne w małych kawałkach lub w jednym kawałku w zależności od producenta. Chociaż włókno szklane jest jednym z najdroższych materiałów dachowych, można je dostosować i jest trwałe. Dach z włókna szklanego może być dobry przez 20 lat lub dłużej.
  • Aluminium: Najbardziej ekonomicznym materiałem dachowym jest aluminium, które jest w większości odporne na przebicie, ale nie na ciepło. Dachy aluminiowe nie są wprawdzie zbyt atrakcyjne, ale są wytrzymałe iw wielu przypadkach wytrzymują ponad 20 lat.

Powody, dla których musisz uzyskać dostęp do dachu pojazdu kempingowego

Dlaczego w ogóle musisz wstawać na dach swojego kampera? Z wielu powodów, które teraz omówimy.

Inspekcje dachowe

W ramach rutynowej konserwacji i na pewno przed okresem zimowym musisz wspiąć się na dach i dokładnie go obejrzeć. Dach twojego kampera jest częścią szkieletu konstrukcyjnego twojego pojazdu, więc jeśli coś jest z nim nie tak, nie możesz ufać sufitowi nad głową. To nie jest sposób na życie!

Oczyść dach

Raz lub dwa razy w roku musisz polerować dach swojego kampera. Niestety nadal jest to proces ręczny, co oznacza wspinanie się po dachu z wiadrem na wodę i mydłem i samodzielne czyszczenie dachu.

Naprawy dachów

Trzecim przypadkiem, w którym będziesz musiał spędzić czas na dachu swojego kampera, jest sytuacja, w której dach popadnie w nieładzie i będzie wymagał naprawy. Drobne prace naprawcze można wykonać samodzielnie, ale jeśli dach ma głębokie przebicia, spore pęknięcia lub inne znaczące uszkodzenia, znacznie lepiej jest skontaktować się z producentem lub serwisem naprawy pojazdów kempingowych.

Jak chodzić po dachu kampera?

Po raz pierwszy wjeżdżasz na dach swojego kampera. Trochę się denerwujesz, ale nie martw się, masz to. Przedstawimy teraz kilka przydatnych kroków, które możesz wykonać, aby wspiąć się na dach, przejść po nim, a następnie bezpiecznie zejść na dół.

Krok 1: Oceń swoją drabinę dachową RV

Drabina jest Twoim punktem dostępu do dachu Twojego kampera, więc chcesz mieć pewność, że jest w optymalnym stanie. Sprawdź, czy nie ma nic złego w drabinie, w tym poluzowanych śrub lub wkrętów, a także wygiętych wsporników montażowych lub ramion drabiny.

Jeśli twoja drabina jest w złym stanie, musisz na razie wstrzymać się ze wspinaczką. Jeśli wszystko jest w porządku z drabiną, kontynuuj.

Krok 2: Wspinaczka po drabinie

Sprawdź swoją drabinę przed wejściem na nią, sięgając po najwyższy szczebel i trzymając się. Kołysz się trochę w jedną stronę, potem w drugą. Czy punkty mocowania się poruszają? Nie powinni.

Jesteś wtedy gotowy do wspinaczki. Bierz to po jednym szczeblu na raz, aż dotrzesz do szczytu dachu kampera.

Krok 3: Połóż sklejkę na dachu

Zaleca się, aby sklejka, taka jak 2×4 lub 4×8, była przydatna podczas skalowania dachu pojazdu kempingowego. Drewno rozłoży ciężar w taki sposób, że nie tworzysz ani nie eksponujesz potencjalnych słabych punktów na dachu.

Krok 4: Idź ostrożnie

Wszystkie dachy kamperów, nawet te nowsze, mają słabsze i mocniejsze obszary. Wszelkie obszary w pobliżu ściany bocznej są uważane za silniejsze, ponieważ są wzmocnione i zapewniają większe wsparcie. Środek dachu jest w rzeczywistości najgorszym miejscem, ponieważ ten obszar jest mniej podparty niż inne części dachu.

Kolejną częścią dachu, której należy unikać, są wszelkie otwory lub wycięcia, w których znajdują się akcesoria. Te miejsca są naturalnie wrażliwe. Wystarczy, że przyłożysz swoją wagę i będziesz mógł zrobić dziurę wielkości siebie w dachu swojego kampera.

Krok 5: Rób swoje, a potem zejdź w dół

Niezależnie od tego, czy chcesz naprawić dach pojazdu kempingowego, wyczyścić go, czy po prostu na niego spojrzeć, staraj się nie marudzić. Pracuj szybko, a następnie zejdź z dachu. Zejdź po drabinie powoli, trzymając ciało w kierunku szczebli, a nie w oddaleniu.

Czy bezpiecznie jest wchodzić na dach Twojego kampera? Czego nie należy robić na dachu

Masz jeszcze jedno pytanie. Czy wspinanie się na dach Twojego kampera jest bezpieczne? W większości przypadków tak, ale błąd użytkownika może to oczywiście zmienić. Oto kilka rzeczy, które nie chcesz zrobić, gdy masz dostęp do dachu RV.

Krzyż między krokwiami

Krokwie na dachu Twojego kampera są Twoim przyjacielem. Chodź po nich, a nie między nimi, ponieważ możesz nadepnąć na słaby punkt swojego dachu.

Użyj uszkodzonej drabiny do kampera

Uszkodzona drabina jest niestabilna konstrukcyjnie. Próba wspinania się na nią może doprowadzić do katastrofy, takiej jak wysunięcie się drabiny z zawiasów i zrzucenie cię z kampera na twardą ziemię. W takim wypadku możesz doznać poważnych obrażeń!

Jeśli twoja drabina wisi na włosku, o wiele bardziej opłaca się ją wymienić niż próbować ją naprawić. Następnie możesz spokojnie wspinać się i zjeżdżać swoim kamperem.

Idź na dach, nawet jeśli masz za dużo

Powiedzieliśmy Ci, jak określić limit wagi Twojego dachu RV. Po ustaleniu tych informacji najgorsze, co możesz zrobić, to je zignorować. Nie bez powodu istnieją limity wagowe. Kiedy ściskasz nos na limicie wagi, nie ma mowy o tym, czy możesz dostać się na dach swojego kampera, nie pękając go i nie przewracając się. Nie warto ryzykować.

Przyprowadź drugą osobę

Nie ma nic złego w posiadaniu drugiej osoby jako obserwatora, która zapewni ci wejście na dach, ale nigdy nie powinna do ciebie dołączyć. Nawet jeśli razem w jakiś sposób osiągnęliście limit wagi, dachy RV nie są przeznaczone dla więcej niż jednej osoby na raz.

Końcowe przemyślenia

Dachy RV mogą wytrzymać mniej niż 300 funtów. Dokładna dopuszczalna waga na dachu Twojej kampera zależy od stanu pojazdu, jego rozmiaru i materiału dachu. Teraz, gdy wiesz, jak dostać się na dach iz powrotem, możesz zawsze robić to bezpiecznie. Powodzenia!