Jaką pozycję w hokeju na trawie powinieneś grać? Dowiedz się tutaj!

W hokeju na trawie jest 11 pozycji, które zajmą zawodnicy, w tym jeden bramkarz lub bramkarz i 10 innych graczy, którzy odgrywają bardziej aktywną rolę na boisku. Na jakiej pozycji w hokeju na trawie powinieneś grać?

Przy ustalaniu, na której pozycji w hokeju na trawie chcesz grać, powinieneś dokładnie rozważyć swój poziom umiejętności, wytrzymałość i doświadczenie. Na przykład rola pomocnika to taka, w której na barkach spoczywa duża odpowiedzialność, więc byłaby ona polecana bardziej zaawansowanym graczom.

Chcemy pomóc Ci zdecydować, która pozycja w hokeju na trawie jest dla Ciebie odpowiednia. W tym przewodniku przejdziemy przez wszystkie 11 pozycji, aby porozmawiać o tym, co robisz w każdym z nich i jakie umiejętności i zdolności są wymagane. Zanim skończysz czytać, powinieneś być gotowy do zajęcia jednej z tych pozycji w hokeju na trawie!

Objaśnienie pozycji w hokeju na trawie – oto jak wybrać swoje

Bramkarz

Bramkarz lub bramkarz to jedna z najbardziej integralnych ról w hokeju na trawie, o czym pisaliśmy wcześniej na blogu.

Jako bramkarz jesteś ostateczną linią obrony, uniemożliwiając przeciwnej drużynie zdobywanie bramek. Zrobisz to, stając przed bramką i blokując nadchodzące strzały.

Oprócz blokowania ciałem możesz także ślizgać się, nurkować lub usuwać piłkę. Możesz też odbijać piłkę na wiele innych sposobów. Bramkarze są jedynymi zawodnikami, którzy mogą poruszać piłkę za pomocą kopnięć lub stóp, ale muszą trzymać kij w ręku.

Ten kij jest krótszy niż kije używane przez pozostałych graczy na boisku. Użyliby kija, gdy piłka wyjdzie poza ich obronny krąg.

Powodem, dla którego kij jest krótszy, jest to, że bramkarz używa kija tylko do odbicia piłki. Nie muszą martwić się tak bardzo o siłę strzelecką, jak hokeiści na innych pozycjach.

Bramkarze muszą nosić dużo więcej sprzętu niż przeciętny hokeista na trawie. Potrzebują ochrony dolnych partii ciała, takiej jak piankowe kickery, nakolanniki i wyściełane spodenki. W przypadku górnej połowy ciała zwykle wymagane jest założenie piankowej rękawicy, piankowych rękawiczek, ochraniaczy na łokcie, ochraniaczy miednicy, ochraniaczy ramion i ramion oraz ochraniacza klatki piersiowej.

Ponad szyją bramkarz nosi obrożę na gardło, ochraniacz na usta i kask.

Chociaż zajmowanie roli bramkarza nie wymaga tak dużej wytrzymałości, jak niektóre inne role, o których jeszcze nie mówimy, bramkarz musi nadal mieć sprawność fizyczną. Muszą być gotowi do wskoczenia do akcji w dowolnym momencie i zrobić, co mogą (zgodnie z zasadami), aby powstrzymać piłkę przed osiągnięciem celu.

Mentalnie muszą pozostać skupieni przez całą grę, nawet jeśli obie drużyny mają piłkę po drugiej stronie boiska. Muszą być w stanie powstrzymać nudę lub błądzące myśli, jeśli nie są szczególnie zaangażowani w grę w tym okresie.

Rola bramkarza to bardziej zaawansowana pozycja. Jeśli jesteś nowicjuszem w hokeju na trawie, nie sugerujemy, abyś zaczynał od gry jako bramkarz. Możesz dotrzeć na miejsce za sezon lub dwa.

Do przodu

Napastnik lub napastnicy to od trzech do pięciu graczy. Są to środkowy napastnik, zewnętrzny lewy i zewnętrzny prawy skrzydłowy, czyli zewnętrzny napastnik, oraz wewnętrzny lewy i wewnętrzny prawy napastnik lub wewnętrzny.

Zanim zagłębimy się w to, co robi każda z tych pozycji, porozmawiajmy o ogólnych obowiązkach napastnika.

Napastnik, niezależnie od zajmowanej przez niego pozycji, jest umieszczany w pobliżu bramki drużyny przeciwnej. Są bliżej tego celu niż jakikolwiek inny gracz.

W tym miejscu zadaniem napastnika jest stworzenie okazji do poprowadzenia piłki do innych graczy w swojej drużynie, a następnie zdobycia bramki. Powinni także identyfikować szanse na odebranie piłki przeciwnej drużynie i uniemożliwić jej zdobycie bramki.

Napastnicy nie poruszają się tak bardzo na boisku jak pomocnicy, ale ściśle współpracują z pomocnikami, aby prowadzić piłkę w dół boiska.

Poza swoją rolą w ofensywie napastnicy będą również grać defensywnie, prawdopodobnie częściej niż ofensywnie. Wiedzą, jak pracować razem, aby oddalić się lub połączyć bliżej siebie, aby mogli utrudniać postępy przeciwnej drużyny. Wiedzą, kiedy zmienić swoją strategię i mogą to zrobić na bieżąco. Napastnicy są również zwinni i szybcy.

Przyjrzyjmy się teraz konkretnym pozycjom do przodu. Środkowy napastnik to napastnik, zwłaszcza w porównaniu z resztą napastników. Są gotowi w każdej chwili odebrać i wysłać piłkę w kierunku bramki. Jeśli nie wypycha piłki w kierunku bramki, środkowy napastnik zatrzyma postęp środkowej połowy i bocznych obrońców drużyny przeciwnej.

Dalej są skrzydłowi, w tym lewy i prawi skrzydłowi zewnętrzni, czyli zewnętrzy napastnicy. Gra na prawym skrzydle jest uważana za jedną z łatwiejszych pozycji w hokeju na trawie, ale nadal musisz być agresywny i szybki na boisku.

Zawodnicy ci są rozmieszczeni na linii bocznej boiska odpowiednio po lewej i prawej stronie. Oni również mogą strzelać gole pod warunkiem, że piłka jest blisko linii bocznej i znajdują się w odległości 25 jardów od drużyny przeciwnej. Są mniej defensywni niż środkowy napastnik.

Wewnętrzni napastnicy, w tym lewy i prawy napastnik, znajdują się dalej niż skrzydłowi. Pracują więcej ze środkowym napastnikiem i mogą również strzelać bramki dla swojego zespołu. W porównaniu z innymi napastnikami, najbardziej aktywni na tej pozycji mogą być wewnętrzni napastnicy. Świetnie sprawdzają się zarówno w ataku, jak i obronie.

Pomocnik

Następna pozycja w hokeju na trawie to pomocnik. Nazywani tak ze względu na pozycję obrońców i napastników, pomocnicy łączą te dwie role.

Pomocnicy obejmują półobrotów prawej i lewej połowy lub zewnętrzne połówki, a także środkową połowę, o których obie porozmawiamy za chwilę. Po pierwsze, oto ogólne obowiązki pomocnika.

Grając na środku boiska, pomocnicy posyłają piłkę w kierunku napastników swojej drużyny i sami strzelają gole. Często w grze pełnią zarówno role ofensywne, jak i defensywne, w zależności od tego, czego się od nich wymaga, o czym mówiliśmy na blogu.

Pomocnik ma największą swobodę na boisku, zwłaszcza w porównaniu z bramkarzami, obrońcami i napastnikami. Z tego powodu, podobnie jak rola bramkarza, granie w dowolnej pozycji pomocnika jest uważane za bardziej zaawansowaną rolę.

Musisz mieć szybkość, wytrzymałość i dużą sprawność. Jeśli łatwo się męczysz, być może rola napastnika lub obrońcy jest dla ciebie lepsza od teraz. Kiedy już zbudujesz swoją wytrzymałość, możesz spróbować roli pomocnika w przyszłym sezonie hokeja na trawie.

Pomocnicy są również liderami, więc musisz czuć się komfortowo w tej roli. Mają władzę nad swoją drużyną, a kiedy mówią, inni gracze słuchają. To powiedziawszy, pomocnik nie jest władczy, tylko rozkazuje. Rzeczywiście jest różnica.

Okej, więc porozmawiajmy więcej o konkretnych rolach pomocników, zaczynając od zewnętrznych połówek, w tym pomocników prawej i lewej połowy.

Halfbacki działają w połączeniu z obrońcami (pozycja obrońcy), aby zmniejszyć szanse na zdobycie bramki przez drużynę przeciwną. Zaplanują zagrania i ataki, a następnie wyślą piłkę w kierunku napastników lub innych pomocników.

Skrzydłowi drużyny przeciwnika skupią swoją energię na pomocniku, więc muszą być ofensywnymi napastnikami, gdy nadejdzie na to czas. Halfbacki często przenoszą piłkę ze środka boiska do dowolnego wewnętrznego napastnika po prawej lub lewej stronie boiska.

Środkowy pomocnik jest prawdopodobnie najważniejszym graczem w drużynie. To oni przejmują tę rolę lidera bardziej niż półobrońca. Na swoim miejscu mogą poruszać się najswobodniej i tym samym, poza bramkarzem, mogą najbardziej wpłynąć na przebieg całej gry.

Środkowa połowa może przejść pomiędzy obrońcami i napastnikami, posyłając piłkę w obie strony. Oni również grają zarówno defensywnie, jak i ofensywnie. W poprzedniej roli środkowy pomocnik uniemożliwi przeciwnej drużynie zdobycie bramki.

Obrońca

To prowadzi nas do obrońców, co jest ostatnią pozycją w hokeju na trawie, którą będziemy omawiać (ale nie najmniej). Obrońcy to trzech lub więcej zawodników, którzy będą pełnić takie role, jak zamiatacz, środkowy obrońca, lewy i prawy obrońca, a także lewy i prawy obrońca.

Obrońcy, jak sama nazwa wskazuje, są w większości defensywni, ale czasami grają ofensywnie. Grają za pomocnikami drużyny i posyłają piłkę w stronę ataku i pomocników, aby ci zawodnicy mogli strzelić gola.

Obrońcy rzadko cieszą się chwałą strzelania bramek, przez co ich pozycja jest mniej popularna niż ofensywa, a zwłaszcza pomocnicy. To powiedziawszy, obrońcy nadal odgrywają bardzo ważną rolę w postępach gry i wygrywaniu dla swojej drużyny.

Przecież wygrywanie w hokeju na trawie to nie tylko strzelanie goli, ale także uniemożliwienie przeciwnikowi zrobienia tego samego. Jeśli twoja drużyna strzeli 20 goli, ale masz słabą obronę, więc twoi przeciwnicy również zdobędą 20 punktów, nie ma jednoznacznego zwycięzcy.

Obrońcy znajdują się najbliżej bramki i stanowią pierwszą linię obrony przed bramką zdobytą po ich stronie, a bramkarz jest drugą i najbardziej ostateczną linią obrony.

Przyjrzyjmy się teraz pozycjom defensywnym, zaczynając od zamiatacza.

Zamiatacz może pełnić rolę drugiego środkowego obrońcy w zależności od formacji gry. Zamiatacze przestaną rozwijać się przeciwnikom, którzy przejdą przez linię defensywną. Są aktywnymi, szybkimi graczami, którzy mogą poruszać się swobodnie, ale w obrębie swojej strefy.

Środkowi obrońcy starają się odzyskać piłkę, gdy ma ją drużyna przeciwna. Nie są napastnikami jak zamiatacz. Zamiast tego bronią się głęboko, aby stworzyć silniejszą linię obrony dla reszty graczy w tej części boiska.

Boczni obrońcy, w tym lewi i prawi obrońcy, pozostają po obu stronach skrzydeł. Razem skrzydłowe rozszerzają szerokość ataku, dzięki czemu obrona jest jeszcze silniejsza. Będą grać dalej na boisku, aby odeprzeć ataki drużyny przeciwnej, a następnie wyżej na boisku w trybie ataku.

Wreszcie są obrońcy, w tym lewy i prawy obrońca. Ci zawodnicy uniemożliwiają przeciwnikowi dotarcie do twojego bramkarza. Następnie mogą wysłać piłkę w kierunku pomocników, którzy mogą z tego miejsca zdobyć bramkę.

Boczni obrońcy zwykle grają po lewej lub prawej stronie boiska, ale mogą również pełnić funkcję zamiatacza i wysokiego bocznego. Potrafią zarówno atakować, jak i bronić, a w pozycji ataku obrońca najczęściej przekazuje piłkę innym graczom.

To powiedziawszy, z rzutu karnego obrońcy mogą strzelać gole. Aby to zrobić, obrońca zazwyczaj musi być bardzo silny i mieć dużą siłę ramion. Często są też wyższymi graczami.

Końcowe przemyślenia

Gra w hokeja na trawie daje graczom 11 unikalnych pozycji. Niektóre pozycje, takie jak prawicowy napastnik, są bardziej przyjazne dla początkujących. Inni, tacy jak środkowy pomocnik i bramkarz, wymagają znacznie większej wiedzy na temat gry, a także wytrzymałości, szybkości i umiejętności.

Ustalenie, która pozycja w hokeju na trawie jest dla Ciebie odpowiednia, nie jest decyzją, którą powinieneś podejmować samodzielnie. Powinieneś również skonsultować się ze swoim trenerem, który może zaoferować szczerą ocenę Twoich dotychczasowych umiejętności.

Nawet jeśli nie zostaniesz postawiony na wymarzonej pozycji hokeja na trawie, pamiętaj, że zawsze jest następny sezon!