Jaka jest tyczka przed łukiem i strzałą?

Jeśli kiedykolwiek widziałeś, jak ktoś strzela z łuku i strzały na strzelnicy lub podczas polowania, być może zauważyłeś szczególnie wystające akcesorium przymocowane do łuku.

Wystający przed dziobem drążek nazywany jest stabilizatorem, a jego zadaniem jest wyważenie ciężaru łuku, a także wytłumienie drgań i zmniejszenie hałasu. Występują w wielu rozmiarach i materiałach dla różnych modeli łuków.

Może się to wydawać bardziej utrudnieniem niż pomocą, ale stabilizatory mogą być w rzeczywistości bardzo ważnym dodatkiem do łuku, a niektórzy łucznicy nigdy nie strzelają bez nich.

Jak działa stabilizator?

Łuki nie potrzebuję stabilizator do działania, dlatego stabilizatory są klasyfikowane jako akcesoria.

Ale z pewnością są pomocne dla niektórych łuczników, w tym obydwa tradycyjne i złożone łucznicy.

Jak wspomniano, ich główną funkcją jest: ustabilizować ciężar łuku, gdy łucznik trzyma go w górze.

Jest to przydatne dla łuczników, którzy dostosowali parametry swojego łuku, zwłaszcza wysokość zastrzałuco może wpłynąć na równowagę łuku, jeśli zostanie zbyt mocno zmniejszony lub rozszerzony.

Nawet ci, którzy nie majstrowali przy fabrycznych ustawieniach swojego łuku, mogą stwierdzić, że zwiększa to obciążenie poza Riser dziobu pomaga utrzymać ramę stabilnie podczas celowania.

Dlatego pierwszy stabilizator modele były proste wędki z obciążonymi szczytówkamia niektóre stabilizatory nadal przyjmują tę podstawową formę.

Obecnie większość stabilizatorów na rynku to więcej skomplikowane, w tym wagi, które można regulować. Są nawet takie, które nie mają ciężarków.

Istnieje wiele modeli wykonanych prawie w całości gumaa te są bardziej nastawione na inną funkcję stabilizatora – pochłanianie wibracji i tłumienie dźwięku powodowanego przez wibracje.

Modele te są nastawione na kilka specyficznych rodzajów łuczników, głównie tych z szybkie łuki oraz łucznicy (dwie dane demograficzne często się pokrywają).

Szybkie łuki są znane z tego, że mają dużo wibracji, więc łucznicy strzelający z dużą prędkością są ponad 330 stóp na sekundę często mają te gumowe nakładki na swoich łukach.

Bowhunterzy zwykle są również zainteresowani minimalizacją wibracji ze względu na dźwięk to tworzy.

Ostatnią rzeczą, jaką chcą robić bowhunterzy jest: alt ich zdobycz, że strzelają.

Nikt nie chce wydawać mnóstwa pieniędzy na kamuflaż wizualny i zapachowy tylko po to, aby mieć dźwięk ich łuku odstrasza całą grę.

W ten sposób są podobne do tłumików używanych do tłumienia hałasu broni palnej.

Trudno jest w pełni docenić użyteczność stabilizatora, dopóki go nie użyjesz, więc polecam przetestowanie jednego dla siebie, jeśli jesteś nim zainteresowany.

Jakie są stabilizatory?

Łatwo jest przytłoczyć samą liczbą stabilizatorów dostępnych dla łuczników na całym świecie.

Co różnią? rozmiary oznaczać? Co materiał jest najlepszy? Czy można kupić stabilizatory, które trafiają gdzie indziej na dziobie?

Mając odpowiedzi na te pytania, może być łatwiej zawęzić opcje dla twojego łuku.

Materiały

Stabilizator składa się z kilku różnych części, a każda z nich jest zwykle wykonana z innego materiału.

Korpus stabilizatora jest zwykle najdłuższą częścią, przynajmniej w połowie lub w dłuższych stabilizatorach.

W przeszłości ta sekcja była zwykle wykonana z jakiegoś metalu, ale wraz z rozwojem technologii technicy zdali sobie sprawę, że metalowe stabilizatory zbytnio obciążały łuk.

Teraz dodawanie ciężaru jest jednym z głównych celów stabilizatora, ale jeśli pamiętasz, chcemy, aby ciężar koniec stabilizatora.

Stabilizator, który jest ciężki przez cały czas, to niewiele więcej niż dodatkowe zmęczenie ramion łucznika.

Nowoczesne stabilizatory wykorzystują lżejsze materiały w części nadwozia, takie jak węgiel, Plastik ABSi podobne materiały.

Często najwyższej klasy stabilizatory są wykonane z włókna węglowego ze względu na jego lekkość i sztywność.

Te cechy sprawiają, że jest to idealny materiał do tworzenia głównej części stabilizatora, a także przypisują mu minimalną odporność na wiatr.

Jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo długich stabilizatorów.

ten urządzenie nawilżające może być również wykonany z kilku różnych materiałów w zależności od marki.

Najpopularniejszym materiałem jest guma, ale piasek i żel zostały również użyte do zmniejszenia wibracji, hałasu i szczątkowych wstrząsów rąk i ramion łucznika.

Wreszcie, większość stabilizatorów posiada wyspecjalizowany waga na końcu.

Ten element powinien znajdować się najdalej od dziobu i często jest wykonany z cięższych metali, z których składał się cały stabilizator, czasami z gumową powłoką.

Jeśli chodzi o wagę, tak naprawdę nie ma znaczenia, z czego jest zrobiony, o ile wykonuje swoją pracę polegającą na równoważeniu ciężaru łuku.

Niektórzy producenci mają nawet możliwość tworzenia niestandardowych stabilizatorów ze specjalnych materiałów i długości w zależności od tego, co chcesz, aby zrobili.

Rozmiary

Stabilizatory zazwyczaj występują w trzech różnych zakresach rozmiarów.

Mniejszy zakres składa się ze stabilizatorów trzy do czterech cali na długość.

To wcale nie trwa długo, a większość społeczności łuczniczych twierdzi, że ich przysadzista postura sprawia, że ​​są bardziej tłumik i wcale nie za dużo stabilizatora.

Łucznicy, którzy zdecydują się na ten rozmiar, są na ogół zainteresowani tylko zmniejszeniem wibracji i hałasu i nie przejmują się tak bardzo zrównoważeniem ciężaru łuku.

Te mniejsze modele są zwykle wykonane z gumy i często nie mają specjalnych ciężarków na końcach.

Stabilizatory środkowego etapu mają wielkość od około pięć do ośmiu cali.

Większość bowhunterów wybiera coś z tego zakresu, ponieważ uzyskują najlepszą równowagę wszystkich funkcji stabilizatora.

Na dłuższym końcu spektrum znajdziesz stabilizatory, które mierzą dziewięć do dziesięciu cali na długość.

Im dłuższy stabilizator, tym bardziej wpłynie na dokładność twojego strzału.

Stabilizatory tej długości są zwykle używane przez myśliwych, którzy wiedzą, że będą strzelać na duże odległości lub przez strzelców celujących w cele 70 lub więcej metrów dalej.

Oczywiście dodatkowa waga może być niepokojąca dla bowhunterów, którzy już liczą każdą uncję, jaką mają ze sobą, ale mimo to są używane przez bowhunterów, co świadczy o ich zdolności do poprawy celności.

Inne rodzaje

Istnieją również specjalne stabilizatory przeznaczone do mocowania po bokach łuku, a nie z przodu.

Cel tych pręty boczne lub przesunięte stabilizatory dziobowejak się je nazywa, jest przeciwwagą inne akcesoria jak celowniki i kołczany.

Funkcja drążków bocznych sprawia, że ​​na łuku zazwyczaj zobaczysz tylko jedną.

Łowcy łuków zwykle używają jednego po jednej stronie łuku, aby zrównoważyć ciężar kołczanu po drugiej stronie, co może spowodować, że jedna strona będzie cięższa od drugiej.

W przypadku strzelców do celu, takich jak ci na igrzyskach olimpijskich, są one zwykle używane do zrównoważenia celownika z przodu łuku.

Rzadko zdarza się, aby ktoś przymocował boczny drążek po obu stronach łuku, ale jeśli to zrobi, nazywa się to a „V-pasek”.

Jeśli zostanie to zrobione poprawnie, dodanie V-bara może stworzyć solidną równowagę łuku.

Czy naprawdę potrzebuję stabilizatora?

Większość ludzi nie zaczynaj ze stabilizatorem. Jeśli jesteś nowy w tym sporcie, zawsze sugeruję strzelanie z całkowicie nagim łukiem, abyś mógł go dobrze poznać, zanim zaczniesz dodawać wszędzie akcesoria.

Jeśli od jakiegoś czasu strzelasz z łuku i szukasz sposobu na zdobycie ciaśniejsze klastry strzałówstabilizator może być tym, czego potrzebujesz, aby przenieść swoją grę łuczniczą na wyższy poziom.

Wybór odpowiedniego dla siebie będzie miał wiele wspólnego z jak używasz łuku i co chcesz, żeby zrobił.

Zastanów się, czy będziesz strzelać do celu, czy polować z łukiem, a także jak daleko przewidujesz przybliżoną odległość do celu.

Aby pomóc Ci rozpocząć wyszukiwanie stabilizatora, wykonaj następujące czynności stół zapewnia najlepsze rozmiary stabilizatorów do określonych czynności i funkcji łuczniczych.

Młodzież/Początkujący/
Tłumienie dźwięku
Osłonięty teren/
Bliski zasięg
Polowanie z łukiem
Teren otwarty/daleki zasięg
Polowanie z łukiem lub strzelanie do celu
3″-4″ 5″-8″ 9″-10″

Pamiętaj jednak, że najlepsi łucznicy to nie ci z najbardziej wymyślną technologią. Raczej najlepsi łucznicy to ci, którzy wybierają jak najlepiej z tym, co mają.