Jaka jest średnia waga skutera śnieżnego? (z przykładami najlepszych modeli)

Jeśli chodzi o zakup skutera śnieżnego, wielu ambitnych saneczkarzy ma na uwadze cenę. To z pewnością ważna uwaga, ale chcesz również przeprowadzić pewne badania nad wagą swojego przyszłego skutera śnieżnego. Jaka jest średnia waga sań?

Średnio skuter śnieżny waży 490 funtów, co można zaokrąglić do 500 funtów. Do 60 funtów wagi może pochodzić z pełnego zbiornika gazu, a od 7 do 50 funtów może pochodzić z toru sań.

W dalszej części porozmawiamy więcej o wadze skutera śnieżnego, w tym o tym, co przyczynia się do ciężkości przeciętnych sań. Przyjrzymy się również wagom niektórych z najpopularniejszych modeli skuterów śnieżnych na rynku, abyś mógł znaleźć odpowiednie dla siebie sanki. Nie będziesz chciał tego przegapić, więc czytaj dalej!

Ile średnio ważą skutery śnieżne?

We wstępie ustaliliśmy, że przeciętny skuter śnieżny to 500 funtów, daj lub bierz. Czy są tam cięższe skutery śnieżne? O tak! To samo dotyczy również lżejszych. Co więc zwiększa wagę skutera śnieżnego? Wszelkiego rodzaju różne obszary konstrukcji sań, które teraz przyjrzymy się dokładniej.

Materiał

W zależności od typu zakupionego skutera, jego korpus będzie wykonany z innego materiału. Najczęstsze opcje to włókno i metal. Włókno węglowe stało się preferowane wśród producentów skuterów śnieżnych, ponieważ waży mniej niż metal. Jest również prawie tak trwały dzięki najnowszym ulepszeniom.

Jeśli jednak szczególnie agresywnie jeździsz na skuterze śnieżnym, to sanki z włóknistym korpusem prawdopodobnie nie są dla Ciebie. Ten rodzaj sanek nie zniesie zbyt dużego łomotania bez rozbicia włókna. Gdy tak się stanie, całe ciało musi zostać wymienione. Wydasz też o wiele więcej pieniędzy na skuter śnieżny z korpusem z włókna w porównaniu z metalowym.

Metalowe korpusy mogą się trochę poobijać, ale możesz dostać wgnieceń na sankach, jeśli nie będziesz ostrożny. Można je raczej naprawić niż wymienić, co jest dobre, ponieważ wgniecenia są nieestetyczne.

Metalowy skuter śnieżny również będzie ważył więcej niż włóknisty, ale metalowa obudowa również ma tendencję do zwiększania trwałości sanek. Zazwyczaj za sanie z metalowym korpusem zapłacisz mniej niż za sanie z włókna.

Drugim minusem metalowych sanek oprócz dodatkowej wagi jest prawdopodobieństwo rdzy. Woda + metal często powoduje rdzę, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz metalowego korpusu skutera śnieżnego.

Osadzenie

Liczba wbudowanych siedzeń w sanki z pewnością wpłynie na całkowitą wagę pojazdu. Sanki jednoosobowe ważą mniej niż dwuosobowe i trzyosobowe i tak dalej. Co więcej, materiał do siedzenia może również dodać kilka kilogramów do całkowitej wagi skutera śnieżnego.

Jasne, sama tapicerka nie jest super ciężka, ale metalowa podstawa siedziska z pewnością tak jest. To samo dotyczy pianki, która wchodzi między metal a tapicerkę.

Utwory

Twoje ślady na skuterach śnieżnych to kolejny ważny element Twojego pojazdu. Nie zobaczysz już gumowych gąsienic, chyba że twój skuter śnieżny jest dość stary, ale gąsienice z kevlaru nie są bardzo lekkie. Przynajmniej twoje gąsienice mogą dodać 7 funtów do wagi twojego skutera śnieżnego, ale bardziej prawdopodobne jest, że gąsienice ważą od 37 do 51 funtów. Te funty sumują się!

Silnik

Silnik to serce Twojego skutera śnieżnego, a także zdecydowanie najcięższa część. Kiedy widzisz w opisie silnika wzmiankę o pojemności skokowej silnika, nie chodzi wyłącznie o prędkość, ale raczej o miarę masy w odniesieniu do pojemności silnika wyrażoną w centymetrach sześciennych. Im większa pojemność silnika sań, tym więcej zużyje paliwa, co zwykle oznacza, że ​​ma więcej cm3.

Silniki dwusuwowe, które nie osiągają temperatury silników czterosuwowych, są z nich lżejsze. Mimo to silnik twojego skutera śnieżnego może ważyć od 86 do 160 funtów.

Pojemność paliwa

Wreszcie, ile paliwa znajduje się w zbiorniku sań, może również wpływać na wagę. Jest to czynnik, który ciągle się zmienia, ponieważ jeśli twój bak jest pełniejszy z benzyną, to będzie ważył więcej niż gdy twój bak jest bliski pustego. Na każdy galon gazu, który zatankujesz, dodajesz około 6,3 funta. W ten sposób pełny bak może przykleić się nawet do 60 funtów w stosunku do wagi skutera śnieżnego, jeśli wypełnisz go po brzegi!

Masa sucha a masa mokra: jaka jest różnica?

Gdy zaczniesz zagłębiać się w wagę skutera śnieżnego, możesz zauważyć, że producenci odnoszą się do wagi sanek na dwa różne sposoby. Pierwsza z nich to masa sucha, a druga to masa mokra. Jedna waga będzie zwykle nieco wyższa od drugiej, więc zastanawiasz się, jaka jest różnica?

Może się to różnić w zależności od producenta, ale ogólnie rzecz biorąc, mokra waga skutera śnieżnego oblicza wagę wszystkich płynów niezbędnych do działania sań. Obejmują one paliwo, jak opisano powyżej, a także płyny chłodzące i oleje silnikowe. Jak wiecie z ostatniego rozdziału, waga płynów do skuterów śnieżnych może być czasami dość wysoka, więc dobrze jest znać mokrą wagę sanek.

Sucha waga to po prostu waga twojego skutera śnieżnego z usuniętymi wszystkimi płynami.

Jakie są najcięższe skutery śnieżne na rynku?

Następnie porozmawiajmy o niektórych z najcięższych skuterów śnieżnych dostępnych od twoich ulubionych marek, takich jak Ski-Doo, Polaris i Arctic Cat. Wszystkie te sanie to modele 2020 lub 2021, chyba że zaznaczono inaczej.

 • Polaris 2021 TITAN Adventure 155 – 658 funtów suchej masy, 14 galonów pojemności paliwa
 • Polaris 2021 TITAN XC 155 – 605 funtów suchej masy, 14 galonów pojemności paliwa
 • Arctic Cat ZR 9000 Thundercat – 603 funtów suchej masy, 9,9 galonów pojemności paliwa
 • Ski-Doo 2021 Grand Touring Limited z silnikiem Rotax 900 ACE Turbo – 602 funtów na sucho
 • Polaris 2021 TITAN SP 155 – 602 funtów suchej masy, 14 galonów pojemności paliwa
 • Ski-Doo 2021 Expedition Xtreme – 596 funtów suchej masy
 • Arctic Cat Norseman X 8000 – 558 funtów na sucho
 • Ski-Doo 2021 Renegade X-RS Late Intro (2020.5) – 500 funtów na sucho

Czy cięższy czy lżejszy skuter śnieżny jest dla mnie odpowiedni?

Przez cały ten artykuł dyskutowaliśmy o ciężkich skuterach śnieżnych, ale czy to oznacza, że ​​cięższe sanki to jedyna opcja? Zdecydowanie nie! Możesz również zdecydować się na lekki skuter śnieżny, jeśli dzięki temu będziesz bardziej komfortowy.

Czy jest jakaś różnica? Rzeczywiście jest. Po pierwsze, wielu saneczkarzy zgłasza zmianę w wyczuciu skutera śnieżnego podczas jazdy lżejszym w porównaniu z cięższym pojazdem. Dla niektórych sposób prowadzenia cięższego skutera śnieżnego może wydawać się całkowicie naturalny, podczas gdy inni mogą czuć się, jakby walczyli na skuterze śnieżnym z każdym manewrem, który próbują wykonać, od skrętów po triki, a nawet zatrzymania.

Zazwyczaj nie zauważysz czegoś takiego jak 13 do 20 dodatkowych funtów, ale jeśli twój skuter śnieżny jest o 80 funtów cięższy niż ten, na którym jeździłeś wcześniej, może to być dla ciebie ważne. W końcu to praktycznie jak dodanie dodatkowego jeźdźca.

Należy jednak pamiętać, że cięższe skutery śnieżne mają zwykle większą moc, ponieważ często zawierają silniki czterosuwowe, które zwiększają ich całkowitą wagę. Nie zawsze jest to prawdą, więc odrób pracę domową, jeśli chcesz ciężkich i mocnych sań.

Jeśli zdecydujesz, że cięższy skuter śnieżny najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, to te, które wymieniliśmy powyżej, to jedne z największych dostępnych skuterów ciężkich. Wszystkie przekraczają 600 funtów, z wyjątkiem Ski-Doo Renegade X-RS, który po prostu jeździ na 600 funtów, nawet gdy jest suchy. Każdy z powyższych modeli jest z pewnością cięższy niż przeciętny 500-funtowy skuter śnieżny.

Jeśli chcesz sanie, które ważą 600 funtów i mniej, masz mnóstwo fenomenalnych opcji ze wszystkich preferowanych marek skuterów śnieżnych. Oto lista, od której możesz zacząć:

 • Arctic Cat LYNX 2000 LT – 567 funtów suchej masy, 11,2 galonów pojemności paliwa
 • Arctic Cat ZR 8000 RR – 521 funtów suchej masy, 11,7 galonów pojemności paliwa
 • Ski-Doo Grand Touring Sport – 498 funtów suchej masy, 9,5 galonów paliwa
 • Ski-Doo MXZ X-RS – 486 funtów suchej masy, 9,5 galonów pojemności paliwa
 • Ski-Doo Backcountry X-RS – 484 funty suchej masy, 9,5 galonów pojemności paliwa
 • Polaris 600 INDY XC 137 – 462 funty suchej masy, pojemność 12 galonów paliwa
 • Arctic Cat M 8000 Hardcore Alpha One – 460 funtów, 11,7 galonów pojemności paliwa
 • Ski-Doo Summit X – 457 funtów suchej masy, 9,5 galonów pojemności paliwa
 • Polaris 600 Switchback PRO-S – 447 funtów suchej masy, pojemność 12 galonów paliwa
 • Polaris 600 RUSH PRO-S – 432 funty suchej masy, pojemność 12 galonów paliwa
 • Polaris 800 PRO-RMK 163 – 413 funtów na sucho, pojemność 11,5 galona paliwa

Końcowe przemyślenia

Przeciętny skuter śnieżny waży około 500 funtów, ale w zależności od materiału, z którego wykonano sanie, liczby miejsc siedzących i typu silnika, waga może być wyższa lub niższa niż ten punkt odniesienia. Pamiętaj też, że producenci skuterów śnieżnych podają swoje sanie według suchej masy (bez płynów) i mokrej masy, czyli gdy sanki są wypełnione płynem chłodzącym, paliwem i innymi płynami.

Niezależnie od tego, czy chcesz smuklejszych, opływowych sań, które ważą mniej niż 500 funtów, czy też ogromnej wagi ciężkiej, która waży znacznie ponad 600 funtów, masz wiele opcji. Powodzenia!