Jaka jest różnica między wędką spinningową a wędką castingową?

Mając do dyspozycji co najmniej tuzin unikalnych rodzajów wędek, zawężenie opcji było trudne. Na następną wyprawę wędkarską jeden z kumpli polecił ci wędkę spinningową, a inny kazał łowić na wędkę castingową. Nie jesteś pewien, czy potrzebujesz tylko jednego typu wędziska, czy zarówno spinningu, jak i wędki castingowej. Jakie są różnice?

Oto różnice między wędką spinningową a wędką castingową:

 • Wędki spinningowe mają większe przelotki
 • Pozycjonowanie uchwytu kołowrotka jest różne
 • Wędki spinningowe wyposażone są w podwieszony kołowrotek
 • Wędki tyczki mają wyższą krzywą uczenia się
 • Wędki spinningowe są mniej wytrzymałe
 • Wędki castingowe są droższe

W tym przewodniku po spinningach i wędziskach castingowych najpierw wyjaśnimy osobno oba rodzaje wędek. Następnie zagłębimy się w różnice między nimi. Zanim skończysz czytać, będziesz wiedział, kiedy powinieneś użyć jednego rodzaju wędki zamiast drugiego!

Co to jest wędka spinningowa?

Wędka spinningowa lub spinningowa ma podstawę z włókna szklanego lub grafitu z uchwytem z pianki PCV lub korka. Wędka wykorzystuje kołowrotek spinningowy, otwarty kołowrotek wędkarski przeznaczony do lekkiej, żywej przynęty.

Kołowrotki spinningowe wyposażone są w przełącznik zapobiegający cofaniu w kierunku dolnej części kołowrotka. Jak sama nazwa wskazuje, przełącznik pozwala rozpocząć zwijanie w odwrotnym kierunku, czyli zwijanie wsteczne.

Ta metoda jest wygodniejsza niż użycie systemu przeciągania do zmiany naprężenia linki. Jeśli czujesz, że ryba walczy zbyt mocno lub prawie ucieka, przełącznik anti-reverse jest darem niebios.

Kabłąk kołowrotka spinningowego służy jako spust rzutowy. Musisz uruchomić kaucję, wtedy linka się zwinie. Zamykając kabłąk, możesz zwinąć lub wyciągnąć żyłkę. Wiele wyzwalaczy rzutowych ma automatyczne systemy zamykania, co sprawia, że ​​spinningi są tak przyjazne dla początkujących.

Szpula kołowrotka trzyma się żyłki. System hamulca to system regulacji znajdujący się bliżej górnej części Twojego kołowrotka spinningowego. W zależności od tego, jak go używasz, system hamulca może albo zmniejszyć napięcie linki, albo je zwiększyć.

Hamulec ma pokrętło, z tyłu lub na górze szpuli, które mieści płytki bez tarcia. To jest podstawa działania systemu przeciągania za pośrednictwem tych płyt.

Wędki spinningowe zwykle mierzą pięć stóp po mniejszej stronie i do 8,5 stopy w najdłuższym. W dolnej części wędki zainstalowane są przelotki, od pięciu do ośmiu. Te przelotki pozwalają wędkarzowi lepiej kontrolować swoją żyłkę.

Każda przelotka ma oczka, a ich rozmiar zmniejsza się, gdy zaczynasz od rękojeści spinningu i kierujesz się na szczytówkę. Rozmiar prowadnic nie zmienia się.

Co to jest wędka castingowa?

Następnie omówmy wędki castingowe. Ten styl wędki zdefiniowaliśmy już wcześniej na blogu, więc ta sekcja będzie podsumowaniem tych informacji.

Wędki castingowe lub wędki castingowe wyposażone są w dwustronne uchwyty zwiększające szybkość działania korby. Wędkarze mają wybór, czy odciągnąć rączkę od łodzi, czy bliżej łodzi.

Podobnie jak spinningi, wędka castingowa wykorzystuje przelotki, które służą temu samemu celowi. Łożyska kulkowe w wędzisku zapewniają płynną pracę wędziska za każdym razem, dzięki czemu możesz bez trudu uwolnić linkę.

Układ hamulcowy w postaci drążka nad górną częścią kołowrotka może w razie potrzeby spowolnić linkę. Sztanga może się zmieniać i ustawiać.

Kiedy sztanga jest zablokowana na swoim miejscu, wywiera tarcie na żyłkę, aby zatrzymać jej postęp. Zatrzymanie nie zawsze jest natychmiastowe, a czasami może dojść do urazu kręgosłupa szyjnego, dopóki nie dowiesz się, jak działa układ hamulcowy.

W kijach castingowych znajduje się kołowrotek, który znajduje się na nim. Ponieważ żyłka uwalnia się od góry, ciężar naprężenia przy wciąganiu z powrotem przyjmuje na siebie, a nie sama wędka.

Dzięki temu możesz cieszyć się większą ilością czasu z wędką castingową, ponieważ może ona trwać dłużej.

Jakie są różnice między wędką spinningową a wędką castingową?

Teraz, gdy masz większą jasność na temat wędek spinningowych i castingowych, możemy zbadać różnice, które opisaliśmy we wstępie.

Wędki spinningowe mają większe prowadnice

Przewodniki, jak już wspomnieliśmy powyżej, są umieszczone wewnątrz wędki, aby zwiększyć obsługę i kontrolę nad żyłką.

Najmniejsza liczba przelotek używanych przez wędkę spinningową to pięć; niektóre wędki mają aż osiem. Wędki castingowe wykorzystują 10 lub 11 przelotek i aż 14. Wszystko powyżej to po prostu za dużo.

Skąd wzrost ilości przelotek pomiędzy wędką castingową a spinningową? Wynika to z wielkości przelotek wędki spinningowej. Chociaż oczka przelotki zwężają się, średni rozmiar przelotki spinningowej jest większy niż przelotek w wędki castingowej.

Wędki spinningowe nie potrzebują tylu przelotek, ponieważ każda z nich jest mocniejsza.

Pozycjonowanie gniazda kołowrotka jest różne

Gniazdo kołowrotka odnosi się do miejsca, w którym kołowrotek jest przymocowany do kolby wędki. W przypadku kołowrotka baitcaster, trafia on na szczyt wędki, o czym mówiliśmy w poprzednim rozdziale. Jest to bardziej korzystne w przypadku wędzisk spinningowych i castingowych, ponieważ to żyłka wędkarza, a nie sama wędka, pochłania skutki użytkowania z upływem czasu.

Wędki spinningowe mają podwieszony kołowrotek

Zajrzenie do kołowrotków zarówno spinningów, jak i wędzisk castingowych to ciekawe doświadczenie. Wędki spinningowe mają otwarty kołowrotek, który znajduje się pod wędką. Wędki castingowe mają kołowrotek, który prawie przypomina wyciągarkę.

Wędki castingowe mają wyższą krzywą uczenia się

Jeśli dopiero zaczynasz swoją wędkarską przygodę, nie polecamy używania wędki castingowej. Twoja praca będzie dla ciebie wykrojona.

Technika łowienia z tyczki wymaga większej precyzji i umiejętności. Możesz nacisnąć przycisk, aby jednocześnie zwolnić żyłkę i przynętę. Podczas rzutu musisz trzymać kciuk na kołowrotku, ponieważ pomaga to zablokować żyłkę. Będziesz także musiał być biegły w obracaniu rączki kołowrotka, aby przestać rzucać, a do tego trzeba się trochę przyzwyczaić.

Podczas łowienia spinningiem wszystko sprowadza się do naciskania przycisków, aby robić to, co chcesz. Możesz wybrać tryb wolnej szpuli lub zablokowanej szpuli za pomocą przycisku. Funkcja regulacji przeciągania zapewnia kontrolę.

Wędki spinningowe są nawet przyjazne dzieciom, a nie można tego samego powiedzieć o wędziskach castingowych! Lepiej zacząć od spinningu, a gdy zdobędziesz więcej doświadczenia na wodzie, przejść na wędkę castingową.

Wędki spinningowe są mniej trwałe

Być może dlatego, że są tak przyjazne dla początkujących, spinningi nie mają najdłuższej żywotności. Częściowo jest to spowodowane plastikową lub metalową obudową, w której znajdują się wszystkie komponenty, regulacje i mechanizmy do sterowania wędką.

Jeśli zanieczyszczenia lub woda utkną w obudowie, metalowe elementy pręta zardzewieją. Co więcej, ponieważ nie możesz śledzić linii wewnątrz obudowy, jeśli się zaplącze i zawiąże w niebiosa, później przyniesie ci to więcej pracy.

Wędki castingowe są droższe

Jeśli chcesz zdobyć kołowrotek typu spinner, możesz zapłacić zaledwie 20 USD i nawet 50 USD za jeden. Niektóre kołowrotki spincast z wyższej półki kosztują około 100 USD, ale jest to rzadkie. Kołowrotki Baitcast zaczynają się od 100 USD. Jak ustaliliśmy, trwają dłużej, więc wyższa cena jest uzasadniona.

Czego potrzebujesz do łowienia – wędki spinningowej czy wędki castingowej?

Jak widać na przykładzie powyższej sekcji, spinningi mają zalety, których brakuje wędziskom castingowym i na odwrót. Dlatego zamiast wybierać jeden rodzaj wędki, najlepiej mieć oba w swoim wędkarskim arsenale.

W tej sekcji wyjaśnimy, które sytuacje wędkarskie wymagają wędki castingowej, a nie spinnerowej.

Kiedy używać wędki?

 • Jeśli łowisz na ciężką przynętę lub taką, która kręci się w gęstych zaroślach lub liściach, wędka castingowa jest właściwym wyborem.
 • Jerkbaity, swimbaity, teksaskie robaki i spinnerbaity są doskonale kompatybilne z wędką castingową.
 • Jeśli łowienie innymi wędkami spowodowało spadek dokładności rzutów, nie będzie tak w przypadku wędki castingowej. Ta wędka została zaprojektowana tak, aby zwiększyć dokładność każdego rzutu, ponieważ możesz łowić ryby z doskonałą precyzją.
 • Czy lubisz solidne czucie wędki podczas holu dużego połowu? Wędka castingowa zapewni to uczucie za każdym razem.
 • W przypadku łowienia basów, woblery i jigi są bardzo kompatybilne z wędkami castingowymi. W połączeniu z niższym kątem mocowania i zwiększoną kontrolą, którą możesz cieszyć się podczas korzystania z wędki, przynęta jest tutaj oczywistym wyborem.

Kiedy używać wędki spinningowej?

 • Lubisz dużo łowić na desce surfingowej lub przybrzeżnej? Lekka wędka spinningowa nie grozi przewróceniem.
 • Kiedy wyprawa wędkarska wymaga bardzo małej i lekkiej przynęty, takiej jak robaki lub poppery, najlepszym wyborem będzie wędka spinningowa. Te przynęty byłyby zbyt lekkie na wędkę castingową.
 • Doskonała długość rzutu wędki spinningowej sprawia, że ​​jest to dobry wybór, jeśli chcesz łowić na duże odległości, aby wyciągnąć rybę z legowiska.
 • Łowienie na przynęty powierzchniowe jest skuteczne przy użyciu spinningów, zwłaszcza przy użyciu lżejszych przynęt, takich jak plastikowe przypony lub buzzbaity.

Końcowe przemyślenia

Wędki spinningowe i wędki castingowe to dwa z najpopularniejszych rodzajów wędek. Oba mają wyraźne zalety (i kilka wad), ale nie ma potrzeby wybierania jednej z drugiej. Ponieważ obydwa przydają się w różnych sytuacjach, najlepiej jest mieć co najmniej jeden rodzaj obu wędek.

Jeśli koniecznie musisz wybierać między wędkami spinningowymi a castingowymi, wędka castingowa zwiększa Twój poziom kontroli i obsługi, co jest bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Pamiętaj jednak, że nauka obsługi wędki castingowej bez wcześniejszego doświadczenia w wędkarstwie będzie ciężką bitwą.